Orjinal Navigasyon

Aracımızda bulunan (sonradan eklediğimiz) her türlü harici (yardımcı) malzemeler, cihazlar.

Re: Orjinal Navigasyon

İleti levolution » 24 Haziran 2011 22:23

arabada sabit navigasyon sisteminin yazılımı ya da kullanımından ayrı olarak bir dezavantajı var benim için; adı üstünde, sabit.
2008 sonbaharda navitech p110 almıştım, halen aynı cihazı kullanıyorum güncellemesi bitmesine rağmen, ama 3 tane araba değiştirdim 2008'den beri.
bazen doğa yürüyüşlerine ya da bisiklet turlarına çıkıyoruz arkadaşlarla, yol hatta patika bile olmayan yerlerde güzel oluyor navigasyonun yanında olması. telefonda da var ama a-gps olduğu için telefon çekmeyen yerde gps de çalışmıyor.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Burock » 01 Temmuz 2011 15:21

Orjinal navigasyon aldım. 600TL gibi bir meblağ ödedim alırken, keşke almasaydım. Başarsoft ve igo'dan sonra içinde şaka gibi bir yazılım var. Tomtom berbat bir yazılım yaptığı gibi navigasyon çok tutarsız, harita güncellemesi yapmama rağmen Ankara'da bir çok kez kayboldum. Beni yanlış adrese götürdü. Zaten o tasarıma gıcık oluyorum, hiç estetik değil. Keşke kaliteli bir harici navi alsaydım. Hem daha ucuz hemde daha kullanışlı olurdu.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v
Kilometre: 0
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Brigstone
İsim ve Şehir: Brk

İleti filzof_alican » 01 Temmuz 2011 16:04

Burock demiş ki:Orjinal navigasyon aldım. 600TL gibi bir meblağ ödedim alırken, keşke almasaydım. Başarsoft ve igo'dan sonra içinde şaka gibi bir yazılım var. Tomtom berbat bir yazılım yaptığı gibi navigasyon çok tutarsız, harita güncellemesi yapmama rağmen Ankara'da bir çok kez kayboldum. Beni yanlış adrese götürdü. Zaten o tasarıma gıcık oluyorum, hiç estetik değil. Keşke kaliteli bir harici navi alsaydım. Hem daha ucuz hemde daha kullanışlı olurdu.

orjinal navigasyon dediğiniz cama vantozla sabitlenen olsa gerek :)
filzof_alican
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: 2010 Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop 205x55x15
İsim ve Şehir: blacksea

İleti CHIEF » 01 Temmuz 2011 18:28

Konu orjinal navigasyon olduğundan biraz alakasız olacak ama...
Mutlaka orjinal navigasyonun +bir sürü avantajları vardır mutlaka ama 1750 de iyi fiyat.Ortalama arabalarımızın fiyatı 20.000 oldugunu varsayarsak arabanın %10'u kadar bir parayı navigasyona vermek bana pek mantıklı gelmiyor..

Ben şöyle yaptım:Çinde üretilen 7''ekranlı navigasyonlardan bir tane aldım.200tl.Bluetooth.film.mp3 transmiter 4gb hafıza.Zaten yazılım olarakta yüklü geliyor ve bildiğim kadarıyla digerleriyle aynı yazılımı ve haritayı kullanıyor.Güncellememi:internetin geniş imkanlarını :Yahoo!:

Monte işlemine gelince Alet en güzel şekilde camda duruyor.Ama 7''camı kaplar bende bilgi ekranının önündeki boşluga monte ettim.Görüş alanında hiçbir engelleme yok.Normalde orda durmuyor yüzeyin pütürlü olmasından dolayı...Onunda kolayı var ayağı yapıştıracagım o yüzeyi şeffaf dc fix ile kapladım.Navigasyon ayagı şimdi orayı cam zannederek bir güzel tutunuyor ki.. :lol: :lol:

Tabi benim navi almamdaki amaç %80 kızlarıma film seyrettirmek.Navi özelliğini nadiren kullanıyorum.Çocuklar monte ettiğim yerden ekranında büyük olması nedeniyle rahatlıkla izliyorlar.Bazende naviyi çıkartıp ön iki koltuk arasına sıkıştırıp yakından izlemelerinide sağlıyorum.Bunun iki faydası var navi kullananlar bilir gündüz ekran parlama yapar birşey görmek imkansızdır.Burada alet arada kaldığı için yansıma minumuma iniyor.ikinci faydasıda ufaklıgın izlediği caillou (kayu) denen bizim keloğlan çizgi filmini aradada olsa izlemekten kurtuluyorum.

Tabii herkesin kendi görüşü ve maddi imkanları farklıdır..Benim düşüncem bunlar..Saygılar...
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

İleti Burock » 08 Temmuz 2011 19:42

filzof_alican demiş ki:orjinal navigasyon dediğiniz cama vantozla sabitlenen olsa gerek :)

Hayır araç üzerinde eğreti ekranı olan, tomtom'un geri zekalı yazılımını kullanan üzerine 1000Tl fiyat istenen ve pazarlıkla 600Tl'ye mâl olan orjinal navigasyon. Sonradan alınan cama ya'da oraya buraya sabitlenen harici bir cihaz değil.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti filzof_alican » 08 Temmuz 2011 21:53

Burock demiş ki:
filzof_alican demiş ki:orjinal navigasyon dediğiniz cama vantozla sabitlenen olsa gerek :)

Hayır araç üzerinde eğreti ekranı olan, tomtom'un geri zekalı yazılımını kullanan üzerine 1000Tl fiyat istenen ve pazarlıkla 600Tl'ye mâl olan orjinal navigasyon. Sonradan alınan cama ya'da oraya buraya sabitlenen harici bir cihaz değil.

sonradan navigasyonun takılmasının mümkün olmadığını teyibin ve araç beyninde bazı değişiklik olması gerektiği söylendi bana. diğer yanda 600 tl baya uygun fiyat.
geçmişte navigasyonlarla uğraşmıştım. eğer entegre navigasyonun hafızasına ulaşma imkanı olursa ona igo kurmak mümkün. şuanda tomtom un yazılımını nereden okuyor? güncelleme yapmak istediğinizde nasıl yapıyorsunuz? eğer bilgi verebilirseniz size yol gösterebilirim.
neticede navigasyon denilen şey pda cıhazıdır.yaniiçinde wince işletim sistemi olan bilgisayardır. sen ne istersen o çalışır orda. örneğin orjinalinde varmı bilmiyorum video player da kurulabilinir.. yada ibb trafik akla gelinebilecek herşey.. tabi bunları yapmak için incelemek lazım..

ben bu şekilde kullanıyorum.
http://forum.clioiii.com/viewtopic.php?f=62&t=2484
filzof_alican
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 09 Temmuz 2011 14:45

Ben Garmin cihazımın firware yazılımını değiştirerek seyir esnasında nokta kaydeder hale getirmiştim (yazılım başka bir yerden bulmuştum). Firmware'i değiştirilebilir ama bu da Flash ROM'uyla oynamak demektir. Biraz riskli olmaz mı?
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti impossible » 09 Temmuz 2011 20:30

burock orjinal gögüslüge entegre navigasyonu daha sonra yetkili servisten satın alarak 600 tl ye mi taktırdın? öyle bi anlam doguyor :??? ya da aracını navigasyonsuz sectikten sonra karar değiştirip 600tl daha ödeyerek navigasyonlusunu mu satın aldın sıfır alırken?
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti filzof_alican » 09 Temmuz 2011 20:33

devrim hocam ROM ların içindeki veri değiştirilemez, sabir bilgidir onlar. fabrika ne yazmışsa o öylece kalır orda. bu durumda istesekre ROM ları değiştiremeyiz. bu yüzden cihazarın işletim sistemlerini ROM lara koyuyorlar. geri kalan değişken verileride ya hafıza kartından yada cihazın içindeki değişken hafızadan kullanıyoruz.
filzof_alican
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 10 Temmuz 2011 20:14

ROM yazmasam olurmuş aslında. Anla işte, Flash RAM diyeyim. Çünkü bendeki Garmin'i bilgisayara USB olarak bağladığımda sadece değişebilir veri ve sistemin sık kullandığı data'ları, cache vb. dosyaları görüyorum. Ama dip yazılıma ilişkin hiç bir şey yok.

Onu da ayrı bir yazılımla değiştirdim. Firmware dediğim şey işte. Aynı cihaz başka özellikler kazandı böyle yapınca.

Dediğin doğru, ROM editlenemez.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filzof_alican » 11 Temmuz 2011 08:02

hocam, cihazı resetlediğinizde tekrar fabrikasyon işletim sistemi dosyalarına geçmesi gerekiyor. yani siz editleseniz bile cihazı resetlediğinizde eskiye dönmeli. eğer dönmüyorsa aman dikkat yedek almadan yapmayın çünki sizdeki rom olmayabilir.
pc ye bağladığınızda da flash bellek olarak görür bu normal çünki harita güncellemeleri oradan yapılıyor..
bu arada siz birden fazla harita da kurabilirsiniz bu şekilde.
filzof_alican
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Devrim » 11 Temmuz 2011 21:13

Hayır hayır, farklı noktalardayız.

Flash derken, (sanırım yanlış hatırlamıyorum) Flash ROM diye geçiyordu; Yani değiştirebilir ROM. Tamam, ROM öyle değil ama bu ismi vermişler herhalde. Fabrikadan gelen yazılımı değiştirdim bu şekilde. Cihaza iz (nokta) kaydı özelliği geldi falan. Resetleyince de aynı kalıyor (2 kez yapmak zorunda kaldım). Yani en baştan aldı alet, ülkeyi, dili, lisanı sordu falan. Ama baktım yazılım aynı (ekstra özellikler mevcut).

Flash bellek dediğin, doğru, USB ile normal bağlayınca "Yığın Bellek" olarak, harita ve POI işlemleri yapabiliyoruz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Burock » 18 Temmuz 2011 12:30

impossible demiş ki:burock orjinal gögüslüge entegre navigasyonu daha sonra yetkili servisten satın alarak 600 tl ye mi taktırdın? öyle bi anlam doguyor :??? ya da aracını navigasyonsuz sectikten sonra karar değiştirip 600tl daha ödeyerek navigasyonlusunu mu satın aldın sıfır alırken?

Sonradan taktırmadım, aracı alırken pazarlık sonucunda 600TL fazla ödeyerek tomtom'u aracı sıfır alırken aldım.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Burock » 18 Temmuz 2011 12:32

Tomtom'a igo kurulabileceğini sanmıyorum. Çünkü aracın müzik vs. gibi bilgileri de tomtomda göründüğü için herhangi yazılım değişikliği tam randımanlı çalışmaz. Hoş üzerindeki orjinal yazılımında pek işe yaradığı söylenemez.
Burock
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti impossible » 19 Temmuz 2011 11:49

Burock demiş ki:
impossible demiş ki:burock orjinal gögüslüge entegre navigasyonu daha sonra yetkili servisten satın alarak 600 tl ye mi taktırdın? öyle bi anlam doguyor :??? ya da aracını navigasyonsuz sectikten sonra karar değiştirip 600tl daha ödeyerek navigasyonlusunu mu satın aldın sıfır alırken?

Sonradan taktırmadım, aracı alırken pazarlık sonucunda 600TL fazla ödeyerek tomtom'u aracı sıfır alırken aldım.

şimdi tamam.. ordaki anlatımında sonradan 600e taktırmışsın gibi bişi çıkıyodu da.. üstündeki navigasyon harici navigasyonlar gibi degil ama görsellik olarak mükemmel bence.. aracın içini dolduruyor
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

ÖncekiSonraki

Aksesuarlar

Kimler çevrimiçi