[3.x] Kol Dayama Aparatı (Kolçak) Montajı

Aracımızda bulunan (sonradan eklediğimiz) her türlü harici (yardımcı) malzemeler, cihazlar.

Re: KOL DAYAMA APARAT MONTAJI

İleti SAFAK SAHIN » 23 Ocak 2009 00:32

yaaaa bizim forum kendini aşıyor yavaş yavaş diyecem ama biz çoktan AŞTIK herhalde...ELlerine sağlık çok güzel olmuş.
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

Re: KOL DAYAMA APARAT MONTAJI

İleti Devrim » 23 Ocak 2009 02:41

-kadircan- demiş ki:bu konu hakkında yardımları olan arkadaşlara tekrardan teşekkür ederim,özellikle çakmak soketi şıp diye söküldü. :D konuya önemli bir ilavede ben yapayım araç düz zemindeyken montaj yapın ben neredeyse arabayı aşağıya düşürüyordum :) orjinal kolçağın ayağı emniyet kemerini takmakta problem çıkartır diye düşündüğüm için ve biraz tuhaf kaldığı için kendim metal ayak tasarlayıp yaptım,maliyeti kolçak 31 tl,ayak 30tl,boya 4tl,vidalar 2 tl ye çıktı.

Kadircan, valla özellikle çakmak konusunda faydam olduysa ne mutlu bana. Ben terledim sen terleme... Sevindim!. :) Ayrıca aracı da iyi kurtarmışsın gerçekten. Pis olacakmış yalnız ya! Düşünmek bile istemiyorum. Valla çok çok canın sıkılırdı eminim!.

Fotoğraflar için teşekkürler, güzel olmuş kolçak. Yalnız, o ayaklığı oluşturma sürecini kısaca anlatabilir misin? Kaynak işleriyle mi uğraştın?
Son olarak, kolçağın arkadan görünümünde, çekimle mi ilgisi var, sola yamuk duruyor gibi görünüyor? Sorun yok değil mi?...

Sonuç olarak hayırlı olsun, geçmiş olsun. Sürüş keyfine dair de birşeyler yazar mısın? :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

D-C-Fix Kaplama

İleti Devrim » 21 Ekim 2009 20:45

Arkadaşlar, orta (uzun) konsolda D-C-Fix adlı ürünün vasıtasıyla kadife kaplama çalşımalarım oldu (Ayrı konuda anlatırım). Kolçak da sebeplendi bu işten...

Kolçağın iç kısımlarını ölçüp gazete kağıtlarını kesip biçerek patron kağıtları oluşturdum (Terziler böyle der ya prova kağıtlarına).
Yani bir nevi kalıp oluşturup bunlar yardımıyla kadife kaplama ürününü keserek kolçağın içine yapıştırdım...
Kolçağın içindeki materyaller plastiğe direkt temas edince takır tukur ses ediyorlardı, böyle çok hoş oldu.

[ img ]

Bu arada, bendeki kolçak modelinin arkası açıktı. Yani arkada oturan kişi, kolçağın ayakları arasından el frenini vs. görebiliyordu (tünel misali).
Bir iki arkadaşımın tavsiyesiyle orayı kapattım. Güzel oldu bence.

[ img ]

Ayrıca kolçağın ayaklarını siyah plastik kaplama yapmıştım, güzel durmamıştı, onları da kadife kapladım...

[ img ]

Bu işi yapalı bir iki gün oldu ama bir türlü yazamamıştım. Kolçak içinde bulunan eşyaların sesi soluğu kesildi. :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Kol Dayama Aparatı (Kolçak) Montajı

İleti msaltik » 22 Ekim 2009 21:08

senin taktığın kolçak bu mu? üstü deri mi bunun? güzel gözüküyo. en azından 20TL için mükemmel
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti Devrim » 22 Ekim 2009 21:26

Evet, onu diyorum ben de işte. Ne gerek var 150-300 liralara...

Üstü deri gibi ama gerçek deri değil tabii. Fakat anneme kumaş kaplama yaptıracağım buna. Terziliği vardır validenin. Çünkü yazın t-shirt giyiyoruz ve kolda biraz terleme yapabiliyor. Onun dışında önceki sayfaları incelersen sapasağlam bir montaj için gerekli her şeyi yaptım, süper oldu işte. Daha ne...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 23 Ekim 2009 08:22

benim anne de terzi :D

bi inceliyim bakıyım. Ama ben sol kolumu cama koyuyorum. bu olsa bunu mu kullanırım acaba, alışkanlığımı değiştirebilir miyim bilmiyorumki.
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 23 Ekim 2009 12:41

O zaman yolcu tarafındaki sol kolunu koyar buna. :D Ben kolçağı sürekli kullanıyorum.
Yanımdaki (eşim hariç) istemsiz olarak kolçağı kendisinin sanıyor, biraz uyuz olmuyor değilim. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 23 Ekim 2009 12:46

haaaaa bak onu doğru dedin. Aslında insan yapısı gereği midir nedir, bi yere kolunu koyma ihtiyacı hissediyo. Hadi kullanırkeni geçtim, göreve gidiyoruz kurum arabasıyla, arkada oturuyoruz. Benim foto mak.'nin kocaman çantası var. içinde kamera falan da var. bir sürü ıvır zıvır. Büyük yani. Bi bakıyorum benim müdür yaslanmış benim çantaya, hatta yüklenmiş :D Demek orda kolçak olsa benim çanta kurtulacak.

Ve dediğin gibi kolçak taktırsam bana kalmaz :D
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti CHIEF » 24 Ekim 2009 22:23

Devrim demiş ki:Bu arada, bendeki kolçak modelinin arkası açıktı. Yani arkada oturan kişi, kolçağın ayakları arasından el frenini vs. görebiliyordu (tünel misali).
Bir iki arkadaşımın tavsiyesiyle orayı kapattım. Güzel oldu bence.

Valla arka süper olmuş. Bende heveslendim şimdi.Bu şekilde önünüde kapatabiliriz aslında. Orjinali öyle biliyorsun....
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

Arka kapak yapımı. :))

İleti Devrim » 24 Ekim 2009 23:17

Bilmiyordum. Ama el freninin sağındaki yeri iptal etmiş olmaz mıyız? Gerçi hoş durabilir de...

Bu arada, ben orayı şu düşünceyle yaptım, bilgi vereyim. Yine isteyen farklı yöntemle yapar...

kolcak-back1.gif

Yukarıdaki şekilde, gri çizgiler konsolun arka kısmıdır, kuşbakışı şeklindedir. Alt ksımdaki yuvarlaklık, arka bardaklığı temsil ediyor.
Siyah çizgiler, kolçağın ayakları ve vidalarıdır.
Kalın mavi çizgiler ise kolçağın arkası için yaptığım karton kapaktır.

• İki ayak arasındaki mesafeyi ölçtüm. Şimdi hatırlayamadım ama -diyelim ki- genişliği ve yüksekliği 15x10 cm. olsun. Ben, genişliğe 10 cm. daha ekleyerek, 25x10 cm.'lik iki karton tabaka hazırladım. Daha önce Hepsiburada'dan aldığım Mp3 Çaların kutusunu kestirdim gözüme...
  • Bu kartonları üstüste koydum. İstenilirse yapıştırılabilir. Artık kalın tek bir karton olarak düşünelim. Bunun sağ ve soldan 5'er santimini büktüm.
  • "U" şeklini alan karton kapak adayımızı kolçağın altına yerleştirdim (Bkz. şekiller). Diğer taraftan bu bükülen kısımları vidalara doğru zorlayarak biraz bastırdım.
  • Kapağı geri çıkarttım. Vida izlerinin belli olduğu noktaları deldim. Yalnız, vida izleri (şekillerdeki kırmızı noktalar) direkt olarak olduğu yerden delinirse kapak dışarda kalır (Bkz. yukarıdaki şekil). O yüzden bir kaç milimetre arkaya doğru delmek gerek ki kapak tam otursun (Bkz. aşağıdaki şekil).
    kolcak-back2.gif
  • Sıra kapağı kaplamakta. 1 haftadır elimde oyuncak ettiğim kadife hissi veren d-c-fix ile sırt kısmını tamamen, bükülen kısımları ve diğer tarafları ise kısmen kapladım.
  • Son olarak kapağı içeri yerleştirerek, deldiğim yerleri vidalara geçirdim. Kendiliğinden kilitlendi. Başka bir işlem yapmaya gerek bile kalmadı...
Bu kadar... :pardon:
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 15 Kasım 2009 20:07

devrim bu kolçağın montajı yapılmış, ama konsola takılmamış halde dururkenki ayak arasının boşluğu ile monte edeceğin konsolun genişliği birbirini tam tutmuyor değil mi? yani kolçağın o plastik ayaklari böyle duruyor hafiften --> / \
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti Devrim » 16 Kasım 2009 01:35

Konsolun genişliği, kolçağın ayak mesafesinden çok az geniş. Artı, konsolun kenarları etek şeklinde açılarak iniyor. Bunlar yüzünden dediğin gibi kolçağın ayakları hafiften açılarak monte ediliyor.
Ama çok değil. Yani plastiği zorlayacak bir durum oluşmuyor.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti impossible » 16 Kasım 2009 17:24

bana da öyle geldi de o yüzden sordum,teşekkür ederim.. o iki ayak sac olsa batarlardı tabi, gerçi koca arabada 5tl etmicek lambayı koymuyorlar orası ayrı..
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

ÖncekiSonraki

Aksesuarlar

Kimler çevrimiçi