[3.x] Hava Filtresi Çıkartma/Takma

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

[3.x] Hava Filtresi Çıkartma/Takma

İleti Devrim » 18 Şubat 2009 18:46

Arkadaşlar bugün hava filtremizi de çıkartıp taktım. Bunu "zaten" yapan arkadaşlar var tabii ki. Hedef kitlem onlar değil. :) Aksine benim gibi bu işi daha önce yapmamış arkadaşlarımızdır.
Umarım faydalı olur...

Olay yerimizi motorun sağ yukarısındaki kutudur (fosforladım). NOT: Motorumun pisliğinden ötürü kusura bakmayın. Kış hâli işte, ilgilenemedim. :mrgreen:
havafiltresi_01.jpg

havafiltresi_02.jpg

FİLTRE ÇIKARTMA:

Önce kapağımızı çıkartmak gerekiyor. Bunun için iki yandaki (yukarıda renklendirilmiş yerler) tırnakları çıkartmak ve köprüden geçirmek gerek. Bir tornavida yardımıyla kolayca çıkartabiliyoruz. (DİKKAT: Elle çıkartmayı deneyin. Ya da tornavidayı çok dikkatli ve ölçülü kullanın. TIRNAKLARIN KIRILMASI TEHLİKESİ!)
havafiltresi_03.jpg

Aşağıdaki temsili bir fotoğraf. Normdel, tornavidayla köprüyü genişletirken diğer elle kapağı çekmek gerek. Tornavida ile genişletmeyi çok dikkatli yapınız, aksi takdirde tırnakları kırabilirsiniz. Bu da fazlasıyla probleme yol açabilir.
havafiltresi_04.jpg

Kapak çıkınca aşağıdaki manzara ile karşılaşıyoruz. Filtremiz aslında bir çekmece içinde ve çekmecemiz içinde bulunduğu kutuda yukarı doğru kilitlenmiş vaziyettedir.
havafiltresi_05.jpg

Orta kısımdan aşağı doğru basınç uyguladığınızda çekmeceyi serbest hâle getirmiş oluyoruz.
havafiltresi_06.jpg

Ve çekmeceyi dışarı doğru çekiyoruz. Filtremiz çekmece içinde uzanmış yatmaktadır. Çekmece yarıya kadar çıkıp takılı kalıyor yerinde. Zaten tam olarak çıkartmaya da gerek yok.
havafiltresi_07.jpg

Filtrenin yapraklarını bir arada tutan turuncu plastik çerçeveden tutup çektiğinizde filtrenin bir tırtıl gibi dışarı çıktığını göreceksiniz.
havafiltresi_08.jpg

havafiltresi_09.jpg

Benim filtrede yok yoktu. Böcek, kuş tüyü vb. ne ararsanız vardı. Şimdilik kuvvetli üfleyerek temizleyebildim sadece.
havafiltresi_10.jpg

havafiltresi_11.jpg

FİLTRE TAKMA:

Aşağıda görüldüğü gibi, filtreyi tekrar çekmeceye yerleştiriyoruz. Ve tam oturması için çekmeceye boylu boyunca yerleştiriyoruz!.
havafiltresi_12.jpg

havafiltresi_13.jpg

Normalde çekmeceyi ittiğinizde size mukavement uygulayacaktır. Fakat çekmeceyi kenarlarından biraz sıkıştırarak iterseniz rahatça girecektir.
havafiltresi_14.jpg

Çekmece tam olarak yerine oturduktan sonra, çekmece kolunu yukarı doğru bastırarak kilitlenmesini sağlıyoruz!.
havafiltresi_15.jpg

havafiltresi_05.jpg

Son olarak da kapağı, aşağıda görüldüğü şekilde yerine takıyoruz. Kapaktaki iki minik çıkıntı sanıyorum ki zaten çekmecenin kilitlenmesini sağlayacaktır.
havafiltresi_16.jpg

havafiltresi_17.jpg

Bu kadar... Kolay gelsin...
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: Hava Filtresi Çıkartma/Takma

İleti oguz1 » 19 Şubat 2009 08:25

Devrim ellerine sağlık. Güzel olmuş.

Yalnız şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Benim en son bakımımda servis elemenlerı hava filitresinin en yakın amortisör tarafına bakan taraftaki tırnağı tornavidayla açmaya çalışmışlar ve açmışlar yalnız ufak bir detayla tırnağı kırarak. Önemsiz gibi görünen o tırnaktan epey edebiyat döktürdükten sonra servis mekanik şefine, değiştirme kararı verildi yalnız o parça garantiyede girmiyor. Kendi hataları olduğu için tüm filitre elemalarını değiştirdiler.

O tırnaklar elle çıkarılabiliyor. Acemi servis elemanı yüzünden biraz daha tiksinmek nasip oldu servisten.(Git gel)

Bu işe girecek arkadaşların o ufak tırnaklara dikkat etmelerini önemle rica ediyorum.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti filip34 » 19 Şubat 2009 08:33

Devrim selam,

Bilgi baylaşımın için teşekkürler..

Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Devrim » 19 Şubat 2009 11:45

Teşekkürle arkadaşalar.

oguz1 demiş ki:...servis elemenlerı hava filitresinin en yakın amortisör tarafına bakan taraftaki tırnağı tornavidayla açmaya çalışmışlar ve açmışlar yalnız ufak bir detayla tırnağı kırarak...
Uyarı için çok sağol Oğuz. Ben bi' uyarı sözü ekleyeyim olmazsa!.

Alper demiş ki:...Hava filtresi çıkarıldıktan sonra kutu içine bakıldığında toz sinek ölüleri ve buna benzer bir suru şey var. Onları oradan temizlemek gerkir diye düşünüyorum....
Ekleme için teşekkürler Alper. Daha sonra vaktin olursa fotoğraflarsın olmazsa. Veya dediklerini ben de uygulayıp fotoğraflayabilirim buraya, güzel olur...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Devrim » 19 Şubat 2009 21:53

Yok canım, ne demek. Zaman bulunca bakarsın.

Bu arada kutunun dibine baktım da.. Gerçekten her türlü haşere ölüsü görmek mümkün. :)

havafiltresi_18.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti filip34 » 20 Şubat 2009 11:54

Alper demiş ki:
Murat demiş ki:Bence bu kadar uğraşacağınıza oto yıkamalarda mevcut bulunan vakumla(Elektrik süpürgesi) halledebilirisniz bu işi :mrgreen:

Olmuyor ben denedim oraya ucu ince bir sey gerekli çekebilmesi için elektrikli süpürge ile olacak sey değil. Leşler geliyor tamam da toz parçaları gelmiyor.

Ben elektrik sübürkesi ile hallediyorum bu olayı. ucuna aparat takıyorsun.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Bektashasan » 21 Şubat 2009 10:45

Arkadaşlar ben hava filtresinin bir tırnağını kırdım uyduruk bir vida ile tutturdum. Acaba tırnak yeri tamir edilebilir mi?
Bektashasan
ONBASI
ONBASI

İsim ve Şehir: Trabzon

İleti Devrim » 21 Şubat 2009 13:43

Bektaş, gerçekten tam tırnağını kırdın değil mi? Yani tırnağın içinden geçtiği köprüyü kırmadın...
Eğer tırnağın kendisi ise ve elinde duruyorsa güçlü plastik yapıştırıcılarla yapılabilir. Öyle ki plastiği eritecek kadar güçlü yapıştırıcılar. Çok da ince değil zaten o tırnaklar. Bence yapıştırılabilir...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 21 Şubat 2009 15:32

Bektashasan demiş ki:Arkadaşlar ben hava filtresinin bir tırnağını kırdım uyduruk bir vida ile tutturdum. Acaba tırnak yeri tamir edilebilir mi?

Geçmiş olsun ya yapıştırılacak yada o bölüm komple alınacak. Güçlü bir japon sigara külü ile belki olur.

Önceki yazımıda ekliyorum.

oguz1 demiş ki:Devrim ellerine sağlık. Güzel olmuş.

Yalnız şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Benim en son bakımımda servis elemenlerı hava filitresinin en yakın amortisör tarafına bakan taraftaki tırnağı tornavidayla açmaya çalışmışlar ve açmışlar yalnız ufak bir detayla tırnağı kırarak. Önemsiz gibi görünen o tırnaktan epey edebiyat döktürdükten sonra servis mekanik şefine, değiştirme kararı verildi yalnız o parça garantiyede girmiyor. Kendi hataları olduğu için tüm filitre elemalarını değiştirdiler.

O tırnaklar elle çıkarılabiliyor. Acemi servis elemanı yüzünden biraz daha tiksinmek nasip oldu servisten.(Git gel)

Bu işe girecek arkadaşların o ufak tırnaklara dikkat etmelerini önemle rica ediyorum.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti 10'R » 26 Şubat 2009 12:20

Çok iyi bir paylaşım olmuş. Elinize sağlık sağolun. ;)
10'R
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault Symbol2010
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 Hp/Bg
Kilometre: 47000
Lastik Markası: GoodYear
İsim ve Şehir: Onur İstanbul

İleti Devrim » 26 Şubat 2009 15:27

Sen sağol Onur. ;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 02 Ekim 2009 09:36

ula Devrim tam benim kafada adamsın haaa. Tebrik ediyorum seni dostum. çok güzel çalışma. Ben de zincir takma üzerine bi foto/video hazırlıyım bari. Kıskandım :Yahoo!:
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

Re: [3.x] Hava Filtresi Çıkartma/Takma

İleti Dr.power » 06 Mayıs 2010 14:35

Hava filtresi için özellikler dizel araçlar için küçük bir uyarı... Orjinalinden şaşmayın... Yan ürün almayın
Dr.power
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: Ankara

İleti invicto » 06 Mayıs 2010 15:52

elinize sağlık güzel konu
invicto
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 450
Yakıt: bp ultimate dizel
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: cem istanbul

İleti Devrim » 06 Mayıs 2010 16:48

Teşekkürler Cem.

Dr.power demiş ki:Hava filtresi için özellikler dizel araçlar için küçük bir uyarı... Orjinalinden şaşmayın... Yan ürün almayın

Diğer konuda benzer uyarıyı yazdım ben de. Görmemiştim bu iletini. :)

Polen ile beraber hava filtresi de almıştım. O da sanki 1-2 milimetre uzun geldi kutuya. Ama oturttum bir şekilde!. Bir daha sanayide bu rezil ürünleri aldığım yerden geçerken söyleyeyim durumu, bilsinler...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi