temizlik malzemesi

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

temizlik malzemesi

İleti oktay » 02 Kasım 2008 16:26

merhaba,

bugün arabanın içini temzileyim dedim ve kyuldum işe.baya bi temizledim ama ön konsol ve kapının yanında siyah plastik malzemeleri siliyorum temizleniyor ama kuruduktan sonra böyle ince ince toz şeklinde yine bişiler çıkıyor.acaba bunları temizlemek için kullanıgınız bi sprey yada onun benzeri bi malzeme var mı?

ayrıca diğer bir hususta zamanla koltukların kenarlarında(oturulan kısmın en uc noktalarında ,özellikle siyah olan yerlerde) böyle beyazlamalar var?bunları da kolonyalı mendille temizlemeye çalıştım ama çıkmıyor gibi.böyle bişi göreiniz oldu mu hiç?

iyi günler,

oktay,
oktay
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP
Kilometre: 0

Re: temizlik malzemesi

İleti Devrim » 02 Kasım 2008 23:36

oktay demiş ki:...ama ön konsol ve kapının yanında siyah plastik malzemeleri siliyorum temizleniyor ama kuruduktan sonra böyle ince ince toz şeklinde yine bişiler çıkıyor.acaba bunları temizlemek için kullanıgınız bi sprey yada onun benzeri bi malzeme var mı?...

...koltukların kenarlarında(oturulan kısmın en uc noktalarında ,özellikle siyah olan yerlerde) böyle beyazlamalar var?bunları da kolonyalı mendille temizlemeye çalıştım ama çıkmıyor gibi...

Oktay selam... Öncelikle o kolonyalı mendili araç içinde kullanmamanı tavsiye ederim. Zararı olduğundan değil, heryere iz bırakıyor çünkü. İçerdiği kimyasalları sevmiyorum. Sadece kuş pisliği için kullanıyorum onları. E tabii ki elim için de kullanıyorum.
:)

Koltuklardaki o bahsettiğin bir türlü geçmeye izleri biliyorum. Ben tüm aracı yıkadıktan sonra (paspasları da yıkayıp astıktan sonra) tabanı ve koltukları elektrik süpürgesiyle alıyorum. Akra koltuğu kaldırıyorum komple, altını da süpürüyorum. Ön koltukları da en arkaya kadar yatırınca sırtlıkların alt gizli kısımları açığa çıkıyor, oraları da süpürüyorum. Hemen akabinde hafif deterjanlı yapay güderi ile siliyorum tüm kumaşı!. Kullandığım ürün, Kosla'nın kumaşlar için ürettiği bir ürün. Hani evlerde koltuklar için falan kullanılanlardan... Bahsettiğin beyazlanmalar (aynı şeyler kapıların kolçaklarında da görülebiliyor) sanırım dökülen insan deri parçaları diye tahmin ediyorum. Yapay güderi ve az miktarda deterjan herşeyi ak pak yapıyor...

En son olarak, torpido ve kapılardaki (hatta bagaj kısmındaki) tüm plastik sert yüzeyleri -şu an ismini hatırlayamadığım- bir torpido fıs-fıs'ı ile temizliyorum. Carpex mi ne, şu bilinen güvenilen bir markaydı. Torpido Sütü diye almıştım ama bizim (Authentique) torpidolar -bildiğin- plastik olunca "ne anladım bu işten" demiştim. Ama yine de temizlik, toz alma ve güzel görünüm olarak faydası oluyor. Bahsettiğin yerleri ve tüm koyu plastik alanı bu sütle temizliyorum, süper oluyor. Ama senin bahsettiğin tipte sürtünmeler, çok hafif sıyrık veya yüzeysel kirlerle karşılaşırsam ve bu süt işe yaramazsa, başka bir yapay güderiye çok az miktarda deterjan yedirip o bölgeye çekinmeden bastırarak girişiyorum. Bahsettiğimiz kirler, plastik üzerindeki fabrikaca yapılmış desenin arasına girerek temizlenmesini güçleştiriyor. Elindeki bezin suyunu tam sıkmadan kullandığında temizlik rahat oluyor. Dediğim gibi o bölgelere -nasıl olsa plastik- sert ve çitiler-fırçalar gibi 'girişiyorum'.

Şu an çıkmayan bir kir veya leke yok araçta... Kolay gelsin...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti filip34 » 03 Kasım 2008 08:24

Oktay Günaydın,

Temizlik işini sene bir kere yaparsana kalıcı lekeler oluşabilir, Her hafta gerekli temizliği yaparsan problem olmaz, :lol:

Kapıları ve plastik aksamı az sabunlu su ile ile silip cila yapıyorum oldukça güzel oluyor.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti oktay » 03 Kasım 2008 21:20

ferdi senede bir kere yapmıyorum canım bende.tabii her hafta sonu sıklıgında da yapamıyorum.vakit buldukça temzilemeye açlışıyorum arabayı.bakalım sabunlu veya Devrim'in dediği yöntemi deyenerek sileyim bir sonraki seferde bakalım sonuçlar nasıl olacak!!!
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

İleti dci65 » 03 Kasım 2008 21:24

en iyisi sonax abi bence :lol:
dci65

İleti CHIEF » 03 Kasım 2008 21:36

Geçenlerde bir marketten kolonyalı mendil ambalajında ama torpido parlatma mendili aldım.Yeni çıkmış (veya ben yeni gördüm :D )
Tavsiye ederim.
CHIEF
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III
Motor Tipi & Gücü: 1,2 Aut. LPG
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Mıchelin
İsim ve Şehir: Bitki Hayvan

İleti Serdar » 03 Kasım 2008 21:53

CHIEF demiş ki:Geçenlerde bir marketten kolonyalı mendil ambalajında ama torpido parlatma mendili aldım.Yeni çıkmış (veya ben yeni gördüm :D )
Tavsiye ederim.

Geçen gün ben aldım küçük boy olanından 1 ytl ye. Ben pek memnun kalmadım, özellikle dynamig model kullanıcılarına tavsiye etmiyorum. Ön göğste yumuşak ve desenli bi malzeme kullanıldığından bu mendil yapışarak pamukçuklar halinde dağılmaya başlıyor. Sert plastik kısımlar için ideal ama bende klima çevresindeki kısımlarda gölgelenme yaptı, sonra üzerinden birkaç defa ıslak bezle silince tekrar eski haline döndü.
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Devrim » 03 Kasım 2008 22:09

Serdar demiş ki:...bende klima çevresindeki kısımlarda gölgelenme yaptı, sonra üzerinden birkaç defa ıslak bezle silince tekrar eski haline döndü.
3-5 ileti yukarıda bahsettiğim buydu. İçeriği nedir bilmiyorum ama iz bırakıyor. Nemli bir bezle almadıkça da kalıyor.

Televizyon, Crt monitörünüzü veya evdeki koyu renkli mobilyalarınızı bunlarla sildiğinizde kalan izleri görebilirsiniz...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir