Dizel Araca Benzin Konulması Hakkında

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Dizel Araca Benzin Konulması Hakkında

İleti mertgurnil » 20 Kasım 2015 23:22

Arkadaşlar merhaba,
Aracım 2012 Clio III 1.5dci Extreme Edition. Benzin istasyonunda pompacı arkadaşın dalgınlığı yüzünden aracıma yaklaşık 40 litre benzin kondu. 3-4 km yol aldım. Sonrasında titreme\sarsıntı sonrası aracımı sağa çektim. Ve sonrasında istasyonla görüşerek çekici ile Renault Servise bıraktım. Yetkili servisteki arkadaş, araçtaki yakıt sisteminin komple (enjektör+rail+pompa vs.) değişmesi gerektiğini söyledi. (Yaklaşık 15.000tl masraf demek)

Bu konuda tecrübesi olan arkadaşlardan yorumları bekliyorum.

1) Komple yakıt sisteminin değişmesi sonrası aracımın performansında bir pozitif/negatif değişiklik olur mu? (ECU, ya da mekanik parçalar ile uyumsuzluk vs. gibi)

2) Tüm çekici+servis masraflarını benzin istasyonunun sigortası karşılıyor o noktada bir sıkıntı yok, fakat parça değişimi sonrası aracımın tramer kaydında bu hasar görünecek mi? Buna bağlı olarak değer kaybını sigortadan temin edebilir miyim?

Teşekkürler
mertgurnil
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci
Kilometre: 28000
Yakıt: Diesel
İsim ve Şehir: İzmir

Re: Dizel Araca Benzin Konulması Hakkında

İleti MaYuCeL » 29 Kasım 2015 03:49

1) Komple yakıt sisteminin değişmesi sonrası aracımın performansında bir pozitif/negatif değişiklik olur mu? (ECU, ya da mekanik parçalar ile uyumsuzluk vs. gibi)

- Eğer ki yetkili serviste aracın yakıt sistemindeki tüm parçalar değişirse, Yani değiştik deyip te wd40 sıkıp geri takmazlarsa negatif anlamda hiçbir sıkıntı yaşamazsın. Aksine enjektör v.b. parçalar yenilendiği için aracın ilk günkü gibi bir yakıt sistemine sahip olacaktır. 2011 Model Laguna 1,5dci de başımıza geldi. Şuana kadar hiçbir sıkıntı yaşanmadı.

2) Tüm çekici+servis masraflarını benzin istasyonunun sigortası karşılıyor o noktada bir sıkıntı yok, fakat parça değişimi sonrası aracımın tramer kaydında bu hasar görünecek mi? Buna bağlı olarak değer kaybını sigortadan temin edebilir miyim?

- Bu işlem aracının servis kayıtlarında kesinlikle görünecektir. Sigorta sisteminde görünmeyecektir. Bizim aracımızda tramer sorgusunda bu işlem çıkmıyor. Bu nedenle Sigorta sisteminden aracın değer kaybına yönelik tazminat alıp alamayacağın konusu kesin değildir. Yine de işlemler bittikten sonra servisten alacağınız işlem faturası ile notere gidip sigortadan değer kaybı tazminatı başvurusunu yapın.

Geçmiş olsun. Allah tekrarını yaşatmasın...
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

Re: Dizel Araca Benzin Konulması Hakkında

İleti bitsedegitsek » 29 Kasım 2015 08:56

Bence herhangi bir sigorta şirketi bu ödemeyi yaparsa tramer'de gözükür. Geçmiş olsun kardeşim. Aracıma dizel yakıt pompası takılmadan ödeme yapmaya gitmiyorum. Pompacının dikkatsiz anına denk gelebilir. Zaten ülkemizde işini dikkatli yapan sayısı pek fazla değil.
bitsedegitsek
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 bg
Kilometre: 140000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Petlas
İsim ve Şehir: Fatih İZMİR

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 88 misafir