Yeni Araç Eksikler

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Yeni Araç Eksikler

İleti zagor » 01 Şubat 2015 23:50

İyi akşamlar arkadaşlar, 23.01.2015 tarihinde satın aldığım 2008 model 1,2 quickshift clio ile aranıza katıldım. Aracı alır almaz cumartesi günü Ankara / Eskişehir / Bursa turundan sonra İstanbul 'a sağ / salim sorunsuz döndük şükür. Aracı almadan önce tanımıyordum, otomotiv sektöründe çalışan kuzenimin yönlendirmesiyle Maslak 'ta bulunan Renault bayisinden aldım aracı, yolculuk süresince farkettiklerim/müdahale edeceklerim aşağıdaki şekilde önerilerinize açığım arkadaşlar :)

1- Ankara gişelerde yavaşlarken (vites kutusunu kontrol ettirin) gibi bir uyarı verdi, bir daha böyle bir uyarı almadım ama ne olabilir?
2- Bagajda aydınlatma yok, gece sorun oluyor.
3- Radyo sanki sıkıntılı, ön hopörlörden biri patlak ne tavsiye edersiniz?
4- Trafik sigortası 370 tl tuttu sizinkiler ne durumda?
5- Direksiyon çok hafif sağa çapraz duruyor, rot balansçıya göstereceğiz sanırım.
6- Yokuşlarda durup kalkmak problem, alışmak zor olacak, yokuş kalkış desteği takılabilirmi?
7- Motor küçük hacimli olduğundan 130 km. de yaklaşık 4000 devir çeviriyor ve bütün motor uğultusu aracın içinde, ses izolasyonu kaça patlar?
8- Bagaj kapağı çok sert kapanıyor, amortisörlerin değişmesi gerekebilirmi?
9- Direksiyona sanırım dikişli kaplama malzemelerinden alacağım bir çoğunuz gibi :)
10- Arka camlar sürekli kapatmamıza rağmen gevşeyerek aşağıya sarkıyor.
11- Panzotun bağlantılarından biri sürekli yerinden çıkıyor ve ayrıca yolda panzot sürekli ses yapıyor.
12- Litre bazında bakarsak tasarruflu araçlar yalnız hergün kullanılması durumunda LPG taktırmayı düşünüyorum.
13- Aracın anahtarı sadece yakından algılıyor, kapıları kapamayı unutup uzaklaştıysam yaklaşık 10 mt. den sonra algılamıyor geri dönmek gerekiyor.
zagor
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2 80 bg
Kilometre: 82000
Yakıt: total
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: istanbul

Re: Yeni Araç Eksikler

İleti sred » 02 Şubat 2015 13:36

1. Yakın zamanda bir şanzıman arızası çıkabilir. Kontrol etmek gerek.
2. Klasik Renault kalitesi.
3. Değiştirmişken bütün hoparlörleri değiştirin. Arkalarda hoparlör yoksa oraya da takın. Tesisatı hazırdır.
4. Benimki 280di sanırım.
5. Lastik havalarına, jantların durumuna da bir bakın.
6. Yokuş kalkış desteği takılsa bile çok pahalıya mal olur. Kavramaya alışınca sorununuz çözülecektir diye düşünüyorum.
7. Klasik Renault kalitesi. Yapılacak pek bir şey yok.
8. Klasik Renault kalitesi.
9. Deri kılıf olsun mutlaka.
10. Klasik Renault kalitesi.
11. Klasik Renault kalitesi.
12. Yakıt konusunda sıkıntı çekmezsiniz. Sakin kullanımda çok az yakıyor.
13. Kumanda pili zayıflamış. 5 liraya değiştiriyorlar pilini. Saatçiler bile yapıyor.

Hayırlı olsun. Kazasız belasız günlerde kullanın.
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Aut
Kilometre: 60000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: hede hödö

İleti zagor » 02 Şubat 2015 19:26

teşekkür ederim, benim araçta kavramada sorun olabilirmi? bugün yokuşta bayaa zorlandım, biraz fazla basınca patinaja başlıyor, yada zıplayarak hareket ediyor. :roll:
zagor
ER
ER

İleti sred » 02 Şubat 2015 20:25

82.000'de kavramanın biteceğini sanmıyorum. Ama kullanıma bağlı tabi. Bayandan falan aldıysanız kesin bitiktir balatalar. :no: Kavrama noktasına dikkat edin. Çok mu yukarıda kavrıyor? Bence alışana kadar bir kaç ay bekleyin. Sıkıntı devam ederse bir ustaya gösterirsiniz.

Trafik sigortasını yaptırırken bir dahaki sefere çok yerden fiyat alın. Ben ilk olarak bir sigortacıya girdim 420 TL fiyat verdi. İlk defa yatırdığınız için daha az çıkması mümkün değil... falan filan diye pazarlamacı ağzı yaptı. Ardından bir kaç tane sigortacı daha dolaştım, 300-350 arası fiyatlar çıktı. En son girdiğim bir sigortacı 280TL dedi. Dolaşmaktan yorulduğum için oraya yaptırdım. Biraz daha gezsem 250'ye yaptırırdım belki. :)
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti zagor » 02 Şubat 2015 21:33

Yola çıkacağımdan acele yaptırdım, daha ucuzunu bulursam iptal ettireceğim trafik poliçesini. Aracın baskı balatası ve triger seti yetkili serviste yeni değişti. Tanıdık bir yerdi anlıyacağınız, araçtan kar etmediler, maliyetine bana verdiler. Başka bir quickshift kullansam anlıyacağım farkını ama çevremde yok ne yazıkki...
zagor
ER
ER

İleti batuavran » 03 Şubat 2015 15:22

zagor demiş ki:Yola çıkacağımdan acele yaptırdım, daha ucuzunu bulursam iptal ettireceğim trafik poliçesini. Aracın baskı balatası ve triger seti yetkili serviste yeni değişti. Tanıdık bir yerdi anlıyacağınız, araçtan kar etmediler, maliyetine bana verdiler. Başka bir quickshift kullansam anlıyacağım farkını ama çevremde yok ne yazıkki...

sakin ve işinin olmadığı zaman deneme yap. ayağını yavaşca frenden kaldır ve araç ne yapıyor hissetmeye çalış. devire bak.
kısacası alışana kadar sabret, bir süre sonra hala aynı sıkıntıyı yaşarsan dert et.
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti zagor » 03 Şubat 2015 18:36

Aslında yokuş olmayan düz yolda frenden ayağımı çekince araç yavaşça hareket ediyor, pedala dokununca sorun oluyor sanırım.
zagor
ER
ER

İleti sred » 03 Şubat 2015 23:03

Ben aracınızın quickshift olduğunu gözden kaçırmışım. Kusura bakmayın. Manuel araç olarak düşünüp yorum yapmıştım.

Eğer çok dik yokuşta veya ıslak zeminde denediyseniz aracın patenaj yapması çok normal. Bir de arka kısımdaki ağırlık çok önemli. Bagaj ve arka koltuklarda yüksek miktarda ağırlık varsa aracın patenaj yapması doğal. Ancak kuru zeminde yüksüzken hafif eğimde yine aynı sıkıntı oluyorsa gaz pedalının hassasiyetine alışmayı bekleyin derim. Eğer sorun yine de devam ederse o araçtan anlayan bir ustaya danışmanızı tavsiye ederim. Her usta anlamaz o şanzımandan.
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti impossible » 06 Şubat 2015 22:42

güle güle kullanın..

yeni bir arabaya göre olumsuz durum sayısı çok değil mi?
aracı kaça aldınız ve bütçeniz ne kadar esnekti bilemiyorum ama örneğin clio dizel otomatik 2010 dinamik donanım bir araç görmüştüm 32 civarıydı, bahsi geçen birçok olumsuzluğu öyle bi arabada görmezdiniz, fabrikasyon donanımla üstelik
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti zagor » 07 Şubat 2015 17:38

impossible demiş ki:güle güle kullanın..

yeni bir arabaya göre olumsuz durum sayısı çok değil mi?
aracı kaça aldınız ve bütçeniz ne kadar esnekti bilemiyorum ama örneğin clio dizel otomatik 2010 dinamik donanım bir araç görmüştüm 32 civarıydı, bahsi geçen birçok olumsuzluğu öyle bi arabada görmezdiniz, fabrikasyon donanımla üstelik

23,250 tl ye aldım ve baskı/balata, tiriger yeni değiştirildi servis tarafından. çoğu ufak tefek sorunlar bence, bu arada bagaj lambasını serviste takıyorlar sanırım?
zagor
ER
ER

İleti zagor » 22 Şubat 2015 01:50

Alpine marka 13 cm aldım, yarın takacağım inşallah...
zagor
ER
ER

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 60 misafir