Vites Topuzu Değişimi

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Vites Topuzu Değişimi

İleti sred » 21 Ağustos 2014 18:07

Merhaba arkadaşlar. İkinci el aldığım 2007 Clio 3 aracımda vites topuzu çok yıpranmış. Kırılmış, bantlamışlar toparlamak için. Vites topuzu almak için az önce sanayiye gittim. Yedek parça satan bir yerde çok güzel orjinal bir vites topuzu buldum. Tam alacakken satıcının söyledikleri kafamı karıştırdı ve vazgeçtim.

Satıcının dediğine göre vites topzunu değiştirmek için eski topuzu söktükten sonra bıçakla boydan boya yarıp içindeki beyaz plastiği çıkarmak gerekiyormuş. Bu çıkan beyaz plastiği vites çubuğuna takıp ondan sonra üstüne yeni aldığım vites topuzunu geçirmek gerekiyormuş. Şu anki vites topuzu biraz yalama gibi. Boşa dönüyor. İçindeki beyaz parçayı yenisine taksam yenisi de aynı olacak. Bu işin bir çözümü var mı? Daha önce vites topuzu değiştirenlerden yardım bekliyorum. Teşekkürler :sorry:
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Aut
Kilometre: 60000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: hede hödö

Re: Vites Topuzu Değişimi

İleti malatyaspor » 01 Eylül 2014 19:18

Vites topuzunu nasıl o hale getirmişler? Nasıl bir fantazi arkadaş :D
malatyaspor
ONBASI
ONBASI

İleti Devrim » 01 Eylül 2014 23:14

Çok ilginç.

Ben topuzu değiştirdim. Daha doğrusu şu gösterge ve panel boyama çılgınlığı döneminde, vites topuzunun üzerindeki kısmı boyamak istedim, olmadı. Ben de gittim sanayiden üzerindeki harfleri siyah, etrafı mat gümüş renginde ama geneli (orijinal gibi) koyu renkli bir topuz aldım.

Net hatırlayamıyorum ama, normalde kendi bilek gümcümle çıkaramamıştım. Zarar vermemek için zorlamamıştım. Yetkili serviste usta sola doğru zorlayınca topuz çıktı. Yenisini taktık oldu. Hiç öyle boydan boya yazmaymış, beyaz plastikmiş hatırlamıyorum. Oladı öyle şeyler.

İsterseniz yarın ben tekrar bakayım nasıl çıkardığıma falan. Fotoğraflarım.

Görüşmek üzere.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti karambol81 » 06 Eylül 2014 18:57

sred demiş ki:Merhaba arkadaşlar. İkinci el aldığım 2007 Clio 3 aracımda vites topuzu çok yıpranmış. Kırılmış, bantlamışlar toparlamak için. Vites topuzu almak için az önce sanayiye gittim. Yedek parça satan bir yerde çok güzel orjinal bir vites topuzu buldum. Tam alacakken satıcının söyledikleri kafamı karıştırdı ve vazgeçtim.

Satıcının dediğine göre vites topzunu değiştirmek için eski topuzu söktükten sonra bıçakla boydan boya yarıp içindeki beyaz plastiği çıkarmak gerekiyormuş. Bu çıkan beyaz plastiği vites çubuğuna takıp ondan sonra üstüne yeni aldığım vites topuzunu geçirmek gerekiyormuş. Şu anki vites topuzu biraz yalama gibi. Boşa dönüyor. İçindeki beyaz parçayı yenisine taksam yenisi de aynı olacak. Bu işin bir çözümü var mı? Daha önce vites topuzu değiştirenlerden yardım bekliyorum. Teşekkürler :sorry:

Doğru.bende yeni değiştirdin.
İçinde iki parca beyaz aparatı kırıp takiyolar.sorun yok şuanda.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti sred » 07 Eylül 2014 19:23

karambol81 demiş ki:
sred demiş ki:Merhaba arkadaşlar. İkinci el aldığım 2007 Clio 3 aracımda vites topuzu çok yıpranmış. Kırılmış, bantlamışlar toparlamak için. Vites topuzu almak için az önce sanayiye gittim. Yedek parça satan bir yerde çok güzel orjinal bir vites topuzu buldum. Tam alacakken satıcının söyledikleri kafamı karıştırdı ve vazgeçtim.

Tam olarak nasıl yaptınız detaylı anlatmanız mümkün mü? Benim beyaz parça yalama olmuş boşta dönüyor.
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti karambol81 » 21 Kasım 2014 11:00

sred demiş ki:
karambol81 demiş ki:

Tam olarak nasıl yaptınız detaylı anlatmanız mümkün mü? Benim beyaz parça yalama olmuş boşta dönüyor.

ben yapmadım.Usta kendisi yapmıştı. eski topuzu parçaladı.İçindeki beyaz parçayı çıkardı. Yenisine taktı.O kadar.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti sred » 03 Şubat 2015 23:45

Topuzu değiştirdim arkadaşlar. Belki birisine lazım olur diye yazayım nasıl yaptığımı. Öncelikle eski vites topuzunu vites çubuğundan çıkardım. Ardından yan keski ve falçata ile topuzu parçalayıp içindeki beyaz plastik parçaya zarar vermeden çıkardım. Vites çubuğunu temizleyip üst kısmına 10-15 tur teflon sardım. Üst kısmı tırtıklıdır vites çubuğunun. Bu bölüme özellikle sardım. Teflonu çok abartmadım çünkü fazla kalın olursa beyaz plastik parça yarılabilir diye düşündüm. Teflon işi bitince teflonun üzerini hafif nemlendirip beyaz plastik parçayı sağlamca gidebildiği kadar yerine geçirdim. Son olarak vites topuzunu beyaz plastik parçanın üzerine geçirdim. Kemik gibi oldu. :beer:
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti clio2007 » 25 Temmuz 2016 10:50

clio ııı 2006 model 1.5 dizel otomobilin vites topuzu ve içindeki plastik parçayı nerden temin edebilirim. yardımz için şimdiden teşekkürler.
clio2007
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 130000
Yakıt: opet euro diesel
Lastik Markası: Bridgestone
İsim ve Şehir: ısparta

İleti faruxahin » 09 Ağustos 2016 20:18

Renault parca satan her yerden bulabilirsiniz. Benim aracim extreme oldugunicin vites ve direksiyon deri kaplama. Ama renault yumusak deri kullandigi icin vites topuzunun derisi komple soyuldu bende parcacidan ucuz bi topuz aldim idare etsin digerine deri kaplatana kadar diye. Eaki topuzu cikardilar. Yenisini taktilar iki islemide bilek gucuyle yaptilar parca sokup takip cikarmadilar. İlk zamanlar kik gibi daglamdi ama zamanla topuz biraz saga sola donmeye basladim orijina topuzum hala duruyo ellemedim. Yarmayida dusuuyorum. Bi ara deri kaplatacam
faruxahin
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75bg
Kilometre: 110
Yakıt: LPG - Total
Lastik Markası: Bridgestone185/15/65
İsim ve Şehir: Adana

İleti gurcan7129 » 19 Şubat 2017 11:58

Clio 3 vites topuzu nasıl yerinden çıkıyor ?
gurcan7129
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.6v105bg
Kilometre: 66000
Yakıt: shell V-Max
Lastik Markası: 185/15/65
İsim ve Şehir: gürcan çanakkale

İleti mahi01 » 07 Mayıs 2020 11:20

To get roku link code, follow is the procedure to get roku activation enter link code . A browser is required to facilitate access to any roku account setup , so at first open your web brower. Login your Roku account by providing required details. Then, go to Player section to retrieve the link code. Once getting the roku link code, open Link your Roku device.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: mahi,london

İleti mahi01 » 07 Mayıs 2020 11:21

Finding the roku link code from tv location is easy, it is displayed on the TV screen during the activation process. Below is a look at the step-by-step process of acquiring the code : Using the instructions enter activation code for roku , make all the necessary connections for the Roku device and power it on.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Activate your Roku Account with roku website, roku link to enter my code . Enter Roku com link code displayed on Roku TV. To use the activate my roku code account.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Roku Streaming Device, you can watch the biggest content of channels on your TV, mobile, laptop, etc. Select your favorite channels with roku tv setup . Create your setup roku account to enjoy the variety of streaming channels.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti mahi01 » 07 Mayıs 2020 11:22

We provide support for roku link activate . You can go to roku.com/link to activate Roku code link and Roku channel on Roku.
mahi01
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Sonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 64 misafir