katalitik konvertör sorunu...

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

katalitik konvertör sorunu...

İleti hrduman » 25 Mart 2013 15:25

Arkadaşlar merhaba, Herkese iyi forumlar.
yaklaşık iki hafta önce arabadan değişik bir ses duydum - asfalt üzerinde metal bir çember yuvarlanınca çıkan ses gibi- egzozdan şüphelenip 2 gün önce gösterdim aracı. Katalizörün içindeki taşlar kırılmış ses oradan geliyormuş. Neyse usta abi hemen şunu takayım 1 saat sonra gel al arabayı dedi ama gösterdiği parçanın şekli şemali hiç bizdekilere benzemiyor. Bana kalsa oraya sığmasının da imkanı yok ama kendinden emin şekilde ben uydururum abi merak etme dedi :D fiyat:200TL
Eve geldim servisi aradım servisin katalizör için verdiği fiyat 2300TL, interneti gezindim çıkma bir iki parça buldum fiyat 750-1000 TL arası. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile yakınlarda bulanan bir egzoz fabrikasın gittim sağolsunlar gayet ilgilendiler baktılar işçilik dahil orjinal parça için 900TL, yan sanayi için 400 TL fiyat verdiler.
(konvektörden 3 tane var bizim arabalarda sanırım yanlışım varsa düzeltin. problemli parça en öndeki)

Şimdi ben ne yapayım :unknown: arkadaşlar fikir verin lütfen
hrduman
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII Dyn tek+con
Motor Tipi & Gücü: 1.4 98bg
Kilometre: 86500
İsim ve Şehir: Hüseyin Rahmi / İstanbul

Re: katalitik konvertör sorunu...

İleti karambol81 » 25 Mart 2013 21:37

hrduman demiş ki:Arkadaşlar merhaba, Herkese iyi forumlar.
yaklaşık iki hafta önce arabadan değişik bir ses duydum - asfalt üzerinde metal bir çember yuvarlanınca çıkan ses gibi- egzozdan şüphelenip 2 gün önce gösterdim aracı. Katalizörün içindeki taşlar kırılmış ses oradan geliyormuş. Neyse usta abi hemen şunu takayım 1 saat sonra gel al arabayı dedi ama gösterdiği parçanın şekli şemali hiç bizdekilere benzemiyor. Bana kalsa oraya sığmasının da imkanı yok ama kendinden emin şekilde ben uydururum abi merak etme dedi :D fiyat:200TL
Eve geldim servisi aradım servisin katalizör için verdiği fiyat 2300TL, interneti gezindim çıkma bir iki parça buldum fiyat 750-1000 TL arası. Bir arkadaşımın tavsiyesi ile yakınlarda bulanan bir egzoz fabrikasın gittim sağolsunlar gayet ilgilendiler baktılar işçilik dahil orjinal parça için 900TL, yan sanayi için 400 TL fiyat verdiler.
(konvektörden 3 tane var bizim arabalarda sanırım yanlışım varsa düzeltin. problemli parça en öndeki)

Şimdi ben ne yapayım :unknown: arkadaşlar fikir verin lütfen

Geçmiş olsun. Orijinal her zaman için iyi olur. Egzozcular iptal de ediyorlar,fakat hiç tavsiye etmem.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti Sani » 25 Mart 2013 21:44

Katalizörün ölmesi için bayağı erken kilometre. Üniversal olanlardan taktırabilirsiniz. Ya da katalizör görünümlü susturucu da taktırabilirsiniz.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti hrduman » 25 Mart 2013 22:14

@karambol81 evet iptal edelim yada kesip içideki taşları temizleyelim de dedier ama muayenede sorun çıkabiliyormuş.
@ Sani araba şimdi 85 binde ama bu da erken sanki :) olacağı varmış artık en hafif hasarla çıkmaya çalışıcaz bakalım.
Birde renonun tedarikçisi matay egzozdan fiyat istedim bakalım onlar ne diyecek. teşekkür ederim yorumlarınız için.
hrduman
ONBASI
ONBASI

İleti Sani » 27 Mart 2013 20:04

Ben imzanıza bakarak söylemiştim. 100bin'li km'lere doğru kat'ın dolması mümkündür. Şimdiden geçmiş olsun diyelim.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti elensi59 » 28 Mart 2013 10:53

kat ı söktürün içini boşalttırıp geri taktırın muayenedede sıkıntı olmaz o zaman yada kat ı söktürün aynı boru çapınca bi orta susturucu kaynattırın
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti yasar34 » 28 Mart 2013 20:08

iptal ederseniz yakıt sarfiyatı artar ve eksoz seside çoğalır.yan sanayi taktırın daha iyi sonuçta içindeki taşlar aynı problem olmaz.
yasar34
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85bg
Kilometre: 60000
Yakıt: shell
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: yaşar-istanbul

İleti elensi59 » 30 Mart 2013 21:30

yasar34 demiş ki:iptal ederseniz yakıt sarfiyatı artar ve eksoz seside çoğalır.yan sanayi taktırın daha iyi sonuçta içindeki taşlar aynı problem olmaz.

böyle bi yorum yaptınız ama bu işlemi yaptırdınız mı çünkü ben kat ı iptal ettirdim böyle bişey olmadı aksiye yokuşlarda aracın anlık tüketimi azaldı
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti hrduman » 01 Nisan 2013 22:52

Arkadaşlar herkese yorumu için teşekkür ederim. cuma günü yan sanayi katalizör taktırdım. ses gitti, performansta herhangi bir değişiklik hissetmedim ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp 1-2 depodan sonra yeni ortalamaya göre yakıt konusunda da yorum yapabilirim. iyi forumlar herkese
hrduman
ONBASI
ONBASI

İleti karambol81 » 02 Nisan 2013 07:52

hrduman demiş ki:Arkadaşlar herkese yorumu için teşekkür ederim. cuma günü yan sanayi katalizör taktırdım. ses gitti, performansta herhangi bir değişiklik hissetmedim ortalama yakıt tüketimini sıfırlayıp 1-2 depodan sonra yeni ortalamaya göre yakıt konusunda da yorum yapabilirim. iyi forumlar herkese

Geçmiş olsun. Hayırlı olsun , iyi yapmışsınız.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 11 misafir