Sıfır Araç Hataları

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Re: Sıfır Araç Hataları

İleti colco » 18 Eylül 2012 22:10

colco demiş ki:14.08.2012 tarihinde Bursa Karoto'dan satın almış olduğum Clio HB Extreme Edition 1.2 16v 75 bg Euro 5, aracımla 4 km yol aldıktan sonra 100 km hız ile giderken direksiyonda bir sarsıntı meydada geldi. (Sarsıntı sadece 100km hız ile giderken) Bunun dışında 20-30km ve üzeri hızla giderken sağ ön tekerleğin bozuk yola girmesinden dolayı nerden geldiğini bir türlü anlamadığım metal sesine benzer bir ses olması ve debriyaja her bastığımda çıkan sinir bozucu yay sesi şikayetlerinden dolayı Karoto'ya götürdüğüm aracıma kavga gürültü balans ayarı yaptırıp diğer şikayetlerim için rodajlık sorun oldukları zamanla km yaptıkça normale döneceği gibi anlamsız bir cevap aldım.Şu anda aracım 700 km oldu motorun çalışmasında hafif bir titreme olduğunu düşünüyorum ve el freni normale göre 1.5 kat fazla geçmek gerekiyor.Bu problemlerden dolayı tekrar Karoto'ya gitmek yerine Mais'e gidip kesin çözüm bulmak istiyorum bakalım ne olucak.

Yukarıda yazdığım problemlerin hepsi Bursa Mais tarafından giderildi.(Debriyajdaki ses ile ilgili; debriyaj üst silindir die faturada geçen parça garanti kapsamında değiştirildi aynı sorunu yaşayan arkadaşlar için aynı ses aracınızda varsa ve halen garanti kapsamında ise yetkili servise gitmenizde fayda var.)
colco
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme Edit
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 4400
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Fatih Bursa

İleti BAKIM » 18 Eylül 2012 22:33

Bagaj kapagindaki lastik tapalar zamanla düşebiliyor fakar yetkili servislerin kaporta servisleri bu konuda yardımcı oluyorlar ve ücretsiz olarak düşen lastikleri tamamlıyorlar
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti eer » 20 Eylül 2012 15:25

Arkadaşlar aracım hakkındakibahsettiğim arızalar ara sıra tekrarlıyor. İki defa başıma gelen bir olay; marşa basıp aracı çalıştırdığımda stop edecekmiş gibi yani çalışayımmı stop mu edeyim dercesine çalışıyor. Bende hemen kontağı kapatıp biraz bekledikten sonra çalıştırdım problem olmadı. Bazı arkadaşların bahsettiği gibi debriyajdan ses geliyor. Hatta vites değiştirmelerde debriyajı bırakırken pedal kademeli olarak geri geliyor gibi oluyor ve bu nedenlede araçla hem kalkış yapmak hemde 3. vitese kadar değiştirmek problem oluyor. 4. ve 5. viteslerde hissedilmiyor. Birinci viteste kalkış yaptığımda araç bağırıyor ama sanki hiç gitmiyor gibi oluyor ve bazende 1. vitesten 2. vitese geçiş yaparken araçta öne doğru yığılma oluyor. (Bu sürekli olmuyor ama ara sıra tekrarlıyor.) Bir de diğer araçlarlada karşılaştırıyorum benim aracın sesi çok çıkıyor. Daha bir buçuk aylık ve 400 km. de olmasına rağmen sanki dizel araç gibi çalışıyor. Kıyasladığım bazı dizel araçların sesi, bile benim aracımdan az çıkıyor bunuda anlamış değilim. Bütün karşılaştığım sorunları Renault Maise e-mail atarak bildirdim ve bulunduğum yere yakın Renault yetkili servisi (aracı satın aldığım yer) aracı kontrol amacı ile benden randevu günü istedi. Önümüzdeki hafta içerisinde servise gideceğim. Ama serviste pek bu sorunun çözüleceğini sanmıyorum. Sanki gittiğimde senin aracında hiç bir sorun yok, tıkır tıkır çalışıyor diyeceklerini hissediyorum. Böylede derlerse hiç şaşırmam zaten. Yinede bu arızalar konusunda bilgisi olan, başına buna benzer arızalar gelen, 400 km. deki aracın neden bu kadar çok sorun çıkarttığı hakkında bilgisi yada fikri olan ve neler yapmam gerektiği hakkında bilgi verecek arkadaşlar yorumlarını yazarlar ve paylaşımda bulunurlarsa çok sevinirim. Ayrıca bir kaç gün öncede cd-mp3 çalarda bir sorun çıktı. Şarkılar kendi halinde çalarken sırası ile çalıyor ama ne zaman kendim şarkı değiştirmek istesem direk 1. şarkıya geçiyor ve 1. şarkıdan başkasına geçmiyor. (Cd leri değiştirerekde denedim ama aynı sorun oluyor)
eer
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 42000
İsim ve Şehir: Erol - Manisa

İleti krank » 20 Eylül 2012 17:43

1149cc lik bu motor tabiri caizse biraz çakma bir motor.Alt blok 15 sene önceki twingoya aitken sanırım 8-9 sene önce üst kapağı değiştirip 12 sübaplı hale getirdiler.Ve dedğiniz gibi biraz sarsıntılı dizelimsi çalışır,tır tır tır eder rölantide.

Onun dışında bahsettiğiniz şeyler için debriyajınızın kontrol edilmesi gerekli.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti eer » 27 Eylül 2012 09:17

İki gün önce aracımı servise götürdüm ve şikayetlerimi oradada bildirdim. Bütün başıma gelen olayları olduğu gibi ve abartmadan anlattım. Servis, aracın hem sürüş kontrolü yapıldığını hemde bilgisayara bağlanarak kontrol edildiğini ve bunun sonucunda hiç bir problemin olmadığını belirttiler. Debriyaja basıp bıraktıkça gırtt gırtt diye sesler geliyodu, yağladık düzeldi dediler ama halâ aynı sesler geliyor. Motor rolantide içinde fırça sürter gibi fıtıfıtı fıtıfıtı diye çalışıyor, normal dediler. Motor kaputunun sileceklere yakın kısmındaki uç noktasında parmak izi gibi bir iz var, tam açıklayıcı bir bilgi vermediler, salladılar yani. Boya yapılırken toz varmıştır parmakla o tozu almışlardır yada ufak bi hava kabarcığı oluşmuştur onu yok etmek için parmakla dokunmuşlardır diye çok saçma bir şey söylediler. Tavan kısmında arka kapının bitiminde her iki taraftada 7-8 cm. uzunluğunda su akıntı kanalına benzer çukurumsu bir yer var meges atılmış diyorlar hani. İşte o kısımların her ikisindede ince çatlaklar oluşmuş belkide daha açılacak bilemiyorum. Onlarada normaldir, araç esnedikçe olur ama herhangi bir çürüme falan yapmaz dediler fakat yinede güvenemedim. Daha öncede dediğim gibi aracı alalı bir buçuk ay oldu ama sıfır araçmı aldım yoksa ikinci elmi anlayamadım. Aynı günlerde benim bulunduğum yerdende birisi iki tane aynı araçtan aldı ona 27.000 den vermişler iki tane almasına rağmen, bana 26.000 dan. Bütün bu arızalar ve olaylar başıma gelince birde bunlara bu fiyat eklenince iyice şüphelenmeye başladım. Bana indirimli vermeleri için hiç bir sebep yok, çok özel bir insan değilim, sıradan sade bir vatandaşım. Daha öncedende bir başkası tarafından alınmış ve aynı olaylar onun başınada gelmiş bunun sonucunda aracı ondan alıp sonra bana satmış olabilirlermi. (Belki saçma olabilir ama yinede şüpheleniyorum) Yada test aracıymıştır bilemiyorum. Bunlar kesinlikle olmuştur demiyorum sadece bu olaylar karşısındaki benim kendi şüphelerim. Arkadaşlar ne yapayım, nasıl davranayım iyice şaşırdım, bilemedim. İyice psikolojim bozuldu. Reno aldığıma alacağıma pişman oldum. Bunu satarsam zaten kesinlikle bir daha renault marka hiç bir aracı almayı düşünmüyorum. Çevremdeki bazı kişilerin dediği gibi kapımın önünede koymam. Bu fikrim araç aynı şeyleri yapmaya devam ederse geçerli olacak tabiki. Ama rodajını doldurunca yada bazı aksamları iyice alışana kadar olurda sonra normal haline dönerse bilemiyorum.
eer
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 42000
İsim ve Şehir: Erol - Manisa

İleti alperenfatih » 27 Eylül 2012 12:34

Senin kadar aracımı incelemedim fazla ama ben de ilk aldığımda bazı sıkıntılarım vardı. Bunları ben de anlattım , mail attım ama tatmin edici cevaplar alamadım, daha sonra da zamanla alıştım, kafama takmadım. Aracım da bir sıkıntı çıkarmadı bu güne kadar. Çevrende her söylenene aldırma bence, onların araçları ya da tavsiye ettikleri de kusursuz değil. Çok önemli bir sorun da varsa mahkemeden bir tespit yaptırabilirsin, ya da tüketici mahkemesine başvurabilirsin.
alperenfatih
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 14000
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: A. Fatih Elazığ

Önceki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir