Sıfır Araç Hataları

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Sıfır Araç Hataları

İleti eer » 28 Ağustos 2012 12:52

Arkadaşlar bayiden 2012 model Clio 3 aldım. Alalı 15-20 gün oldu. Geçenlerde aracımın içindeki toz v.s temzilerken farkettim. Aracın arka taraftaki yer döşemesinde (halıfleks türü) bir potluk var. Yani kabarık duruyor. Bu normalmidir? Arka iç kısımdan ön koltuğun ayaklarına baktığınızda ön koltuk ayaklarının iç kısımlarında plastik kapak olması gerekiyor. Benim koltuğun bir ayağında bu kapak yok. Diyeceksinizki bu kadarda kıl olunmaz. Ama sinek küçüktür mide bulandırır. Arka bagaj kapağı açıldığında başımı bagaj kapağına doğru kaldırdığımda kapaktaki 5-6 adet delikte plastik tıpa olması lazım ama yok. Servise sormadan bi tecrübe edineyim diye yazıyorum. Bilgisi olan ve yardım edebilecek arkadaşlar azda olsa bilgi verirlerse sevinirim. Sıfır aracımda hemde daha 255 km. de olan bi araçta bu ve buna benzer küçük sıkıntılar görünce arabamın sıfır oduğundan şüphe duyar oldum. Cevaplarınız bekliyorum.
eer
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 42000
İsim ve Şehir: Erol - Manisa

Re: Sıfır Araç Hataları

İleti Sani » 28 Ağustos 2012 18:49

Bagaj kapağında tıpalar yok.
Diğerlerini hatırlamıyorum maalesef.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti krank » 28 Ağustos 2012 20:08

Hava deliklerindeki lastik tapaları diyorsunuz.Benim kapakta var ama çok sıkı tutmuyorlar, düşerler eninde sonunda. Bir fonksiyonları olduğunu sanmıyorum.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti Kubilayoktay » 28 Ağustos 2012 21:48

bende vardı biri düştü. daha doğrusu düşmüş. görüntü dışında değişen bişi yok :)
Kubilayoktay
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85BG
Kilometre: 3000
Yakıt: PO V/Max Eurodizel
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kubilay - Kadirli

İleti eer » 29 Ağustos 2012 09:08

Teşekkür ediyorum yazdıklarınız için. Hadi bagaj kapağı tıpaları önemsiz diyelim geçelim. Peki arka taraftaki döşemelerdeki kabarıklık. Baya bi kabarık. Servise sorcam ama hatalı duruma düşmüyeyim diye aynı araçtan bulup bakmak istedim fakat aynı araca rastlayamadım daha. Ayrıca aracın içinde bir kağıt vardı. Büyük yazılarla yazılmış, sanki kontrol kağıdı gibi. O kağıttada sol hava borusu tıkalı, orta göğüslik yanlış takılmış ve iki tane hatalı bir durum yazıyordu. Sizce bu normalmi arkadaşlar. Yani araç sonradan toplanmış gibi. İyice şüphelenmeye başladım.
eer
ER
ER

İleti yörükpaşa » 29 Ağustos 2012 11:46

..bagaj kapağı tıpası denilen şey , bagaj lastikleridir.. sarsıntılı yollarda bagaj kapağının içeriye ses vermemesi içindir.. aslında , (araç içinize sinmiyorsa ) tüm bu soru(n)lar için satın aldığınız bayiye gidip ; orada showroomda benzer arabalarda kıyas yapmanız gerek.. gerekirse diklenip , aracın ayıplı mal olduğunu ve yenilenmesini talep etmeli.. işi uzatmaya giderlerse , noter getirip sizdeki ile showroomdaki aracın farklılıklarını tespit ettiriyorum ve dava açacağım ... filan deyince , genelde değişime gidiyorlar..yani kuyruğu dik tutmalı..tüketici olarak yasal hakkınız var ve bu konuda müşteri memnuniyeti olmadığında , üretici firmalara bakanlık nezdinde yaptırımlar oluyor..
yörükpaşa
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII GT
Motor Tipi & Gücü: 1149
Kilometre: 5500
Yakıt: PO - SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: HÜSEYİN ORAN - İSTANBUL

İleti impossible » 29 Ağustos 2012 11:49

o işte var bişi, bayii den öte bursa merkez fabrika ile görüşün bence
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti fethiaktunc » 29 Ağustos 2012 12:13

Yıl: 2000 Sonu 2001 başı
Yer: Kemaltepretoğlu
Alınan araç : Renault Kangoo 1.9 RN
Olay : Yaklaşık 2 ay kullandıktan sonra farkettiğimiz aracın sağ tarafının tamamen boyalı olması.
1.Hamle Kemaltepretoğlu'na gidip durumu söylemek --> Olurmu öyle şey ve bunun arkasından gelen çeşitli bahaneler..Yolda sarsıntıdan dolayı çamurluk civataları gevşiyor bizde burada sıkıyoruz o yüzden iz kalmıştır tarzı tutarsız bahaneler..
2.Hamle Renault Mais'e gidip şikayette bulunuyoruz --> Yaklaşık 2 ay süren araştırmalar sonuncunda aracın taşınırken tırdan düştüğü ve sağ tarafında değişen parçalar ve boyalar olduğu.

Sonuç : Aracımız değişiyor ve istediğimiz rengi alabiliyioruz ( ilk aldığımız kangoo araç bulunamadığından istemediğimiz renk olmuştu )
fethiaktunc
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V Extreme
Kilometre: 32000
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Dunlop

İleti burak120320 » 29 Ağustos 2012 12:33

Renaultu tebrik etmek gerekiyor bu durumda.. Geçen hafta okuduğum bi yazıda aynı durum ankarada sıfır corsa alan bir bayanın başına gelmiş ve aylarca mahkeme vs.. mahkeme sonunda otomobil parasının yasal faiziyle birlikte geri ödenmesine hükmetmiş, ancak opelin avukatları davayı temyize taşımışlar vs. vs... Sonuç olarak bayan parasını almış ama bunun için verdiği mücadele gerçekten çok büyük.. Sizi uğraştırmamışlar sanırım, olması gerekende bu zaten..
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti fethiaktunc » 29 Ağustos 2012 13:01

Renault Mais'i tebrik etmek gerekiyor tabiki.. Bu durum onların elinde olan birşey değil.. Bu tarz araçların daha düşük ücretle satılması gerekiyor. Burda sorun zaten bayi. çünkü hem aracın durumu hakkında bilgi vermiyor. ortaya çıkıncada üzerinden atmaya çalışıyor. mais'in araştırma süresinde biz aracı bile teslim etmedik. sonuçta bu tarz araçlar kayıtlı çünkü..
fethiaktunc
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

İleti krank » 29 Ağustos 2012 15:16

yörükpaşa demiş ki:..bagaj kapağı tıpası denilen şey , bagaj lastikleridir.. sarsıntılı yollarda bagaj kapağının içeriye ses vermemesi içindir..

Bagaj kapağındaki lastik takozlarla, lastik tıpaları karıştırmayalım. Arkadaşın kastettiği hava deliklerine takılı olan küçük lastik tıpalar.Fonksiyonunu bilmiyorum.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti eer » 29 Ağustos 2012 16:30

krank demiş ki:
yörükpaşa demiş ki:..bagaj kapağı tıpası denilen şey , bagaj lastikleridir.. sarsıntılı yollarda bagaj kapağının içeriye ses vermemesi içindir..

Bagaj kapağındaki lastik takozlarla, lastik tıpaları karıştırmayalım. Arkadaşın kastettiği hava deliklerine takılı olan küçük lastik tıpalar.Fonksiyonunu bilmiyorum.

Sağolasın kardeş. Evet demek istediğim lastik tıpalar tam senin dediğin küçük tıpalar. Ne işe yaradığını bende bilmiyorum ama aracı yıkayınca ve o lastikler olmayınca sanırım bagaj kapağının içine su kaçabilir. Tabi bu sadece benim tahminim.

Öğrenmek istediğim en önemli şey arka yer döşemelerinin neden çok kabarık olduğudur. Sanki fabrika değilde sıradan biri yapmış gibi.
eer
ER
ER

İleti colco » 02 Eylül 2012 23:24

14.08.2012 tarihinde Bursa Karoto'dan satın almış olduğum Clio HB Extreme Edition 1.2 16v 75 bg Euro 5, aracımla 4 km yol aldıktan sonra 100 km hız ile giderken direksiyonda bir sarsıntı meydada geldi. (Sarsıntı sadece 100km hız ile giderken) Bunun dışında 20-30km ve üzeri hızla giderken sağ ön tekerleğin bozuk yola girmesinden dolayı nerden geldiğini bir türlü anlamadığım metal sesine benzer bir ses olması ve debriyaja her bastığımda çıkan sinir bozucu yay sesi şikayetlerinden dolayı Karoto'ya götürdüğüm aracıma kavga gürültü balans ayarı yaptırıp diğer şikayetlerim için rodajlık sorun oldukları zamanla km yaptıkça normale döneceği gibi anlamsız bir cevap aldım.Şu anda aracım 700 km oldu motorun çalışmasında hafif bir titreme olduğunu düşünüyorum ve el freni normale göre 1.5 kat fazla geçmek gerekiyor.Bu problemlerden dolayı tekrar Karoto'ya gitmek yerine Mais'e gidip kesin çözüm bulmak istiyorum bakalım ne olucak.
colco
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme Edit
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 4400
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Fatih Bursa

İleti eer » 03 Eylül 2012 10:19

Colco arkadaşım yazdıklarını okudum. Debriyajdan gelen ses benim arabadada var. Arabam 300 km. de. motor titremeside var. Ayrıca 1 Eylül tarihinde marşa basıp aracı çalıştırdım ve aynı anda hem çalıştı hemde uzayarak vınnnnn diye (sanki marş dinamosu takılı kalmış gibi) bir ses geldi. Hemen stop edip tekrar çalıştırdım. Aynı tarihte 1. ve 2 viteste üçer defa silkeleme yaptı. Yani gaza bi basıp bi ayağımı çekiyomuşum gibi. Ama gaz pedalına sabit basıyordum. 2 Eylülde her zamanki gibi aracı çalıştırmak için marşa bastığımda akü bitmiş gibi aracım çalışmadı. İkinci denemede çalıştı. Birde seyir halindeyken motor titrek çalışıyor. Pır pır gibi yapıyor. Dönen bir pervane düşün ve karşından rüzgar esiyor pervane hem dönüyor hemde rüzgarın etkisiyle pır pır pır sesler çıkarır ya onun gibi bir şey. Bazı arkadaşlar hemen servise gitsene kardeşim aracın garantili diyebilirler ama bunları önce burda paylaşmak istedim. Farklı tecrübeler edineyim ki servise gidince susup kalmıyayım. Bilgisi ve düşüncesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
eer
ER
ER

İleti fethiaktunc » 03 Eylül 2012 11:49

Sanırım son çıkan araçları iyice şişirdiler...."colco" aradaşın bahsettiği el frenini çekme konusunda sana katılıyorum 2009 model clio 3 faz1 aracımızın el frenini çok fazla çekmek zorunda kalıyorduk nerdeyse dik duruyordu. sonradan servise ayarlattık..aradan 1-2 ay geçti eski haline geri döndü..şuan 2008 model clio 1.2 kullnıyorum extreme herhangi bir sorunu yok..
fethiaktunc
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Sonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi