Klimadan Gelen Ses Nedeniyle Aracın Sıfırıyla Değişimi

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Klimadan Gelen Ses Nedeniyle Aracın Sıfırıyla Değişimi

İleti ugur » 19 Ağustos 2010 14:51

Değerli arkadaşlar,
Yeni bir konuyla olayı detaylıca anlatmamın daha iyi olacağını düşündüm.

Hepiniz gibi ben de sevgiyle bağlı olduğum ,kopmayı düşünemeyeceğim arabamı markanın verdiği güvenle? ( yaşadıklarım bunu boşa çıkardı) 2007 ekim de sıfır olarak bayiden aldım. ClioIII HB 1.2 extreme. 2009 mayıs ayında bir Cuma günü 30.000km bakımından aracımı aldıktan 10 dk sonra radyo açık ve merter trafiğinde olduğum halde klimadan daha önce hiç duymadığım bir ses geldiğini fark ettim .Hemen servisi arayıp durumu bildirdim ve ilk fırsatta aracı getireceğimi söyledim.

Cumartesi günü aracı servise götürdüm.İlk başlarda bazen olan bazen olmayan bu Sesi dinledikten sonra ,Pazartesi günü aracı getirmemi kompresörü değiştirmeleri gerektiğini söylediler.Dedikleri gibi Pazartesi aracı götürdüm. Akşam aracın hazır olduğunu alabileceğimi söylediler. Kompresörü değiştirdiklerini ama aynı sesin devam etmesi nedeniyle eski kompresörü tekrar taktıklarını bu sesin normal olduğunu söylediler. ( Bir ses normalse baştan beri olması lazım , bazen ortaya çıkıp bazen kaybolması da normal değil , madem normal neden kompresörü değiştirme ihtiyacı duydunuz) soru işaretleriyle durumu kabul etmediğimi merkeze bildirmelerini söyledim.Çarşamba günü beni arayacaklarını söylediler.Çarşamba günü aradıklarında Mais in de sesin normal olduğunu belirttiklerini söylediler. Bunun üzerine Mais e 2 adet şikayet mektubu gönderdim.Bu mektuplardan sonra beni Mais değil tekrar aynı servis aradı ve tekrar davet etti.( Mais in müşterilerine verdiği değer...müşterisiyle muhatap bile olmuyor)

Tekrar gittiğimde hayatında ilk defa sesi fark eden ustalar sözleşmiş gibi bu normal falan demeye başladılar.Bu oyuna gelmeyecek kadar teknik bilgi ve tecrübe sahibi olduğum için servvis formumu istedim ve tekrar şikayet mektubu yazdım. Ben de başka servise gitmeye karar verdim.Gittiğim servis te aynen ilki gibi hemen kompresörü değiştirdi.Ama bu eskisini geri takmadı.Sesin geçmediğini söyleyince vibrasyon engelleyici takoz sipariş ettiler. Bu takoz bir nebze sesi azaltsa da kaynağı yok etmeyip üstünü örttüğü için bu da tam başarılı olamadı.Sonra klima hortumu sipariş ettiler.Klima hortumu için aracı bıraktım .Akşam almaya gittiğimde takozu da söktükerini bu sesin normal olduğunu söylediler.

Ben de artık Renault mais le bu konuyu çözemeyeceğimizi anlayıp Tüketici Mahkemesine tüm servis formlarını ve gerkli belgeleri içeren dilekçemle başvurdum.İlk duruşmada Renault un avukatının itiraz dilekçesi resmen beni haksız yere kazanç sağlamaya çalışan biri olarak gösteriyordu.Onlara onların dilinde cevap vermek için avukat tuttum. Mahkeme bilirkişi nin araç üzerinde tespit yapmasına karar verdi.İstanbul Teknik Üniversitesi otomotiv bölümünde görevli 2 değerli profesör bilirkişi olarakj atandı.İTÜ deki otomotiv test merkezine arabamı götürdüm.Burda araç incelendi ve bilirkişi raporuyla aracın arızası tespit edildi.Bunun üzerine mahkeme 1-2 duruşma daha devam etti ve Eylül 2009 da başvurduğum Tüketici Mahkemesini Şubat 2010 da kazandım.mahkeme aracın sıfırıyla değişimine karar vermişti. Renault temyize gitti.Bu kadar aşikar deliller olunca yüce mahkeme de aynı kararı onadı ve temyizi de kazanmış olduk.

İşin başından beri beni arayıp özürle vs ile gönlümğ almasını beklediğim Renault a aracın üzerine para vererek başka bir araba almak istediğimi söyledim. Fluence Priv.1.6 otomatik için 9.000 dizel için 13.000 teklif ettim onalr bu rakamı yetersiz bularak 4 er bin lira daha fazlasını istediler.bayilerden ve gaşerilerden yaptığım fiyat araştırması ile en son 16.000 lira teklif ettim navigasyon da eklemek şartıyla. Bu teklifim onların talep ettiğinden 1000-1500 lira daha az olmasına rağmen bu kadar çektiğim rezilliğin bir özrü olarak bunu sineye çekeceklerine teklifime olumlu cevap veremeyeceklerini söylediler.Bu sözü duyduktan sonra artık bir daha Renault almayacağıma söz verdim.Bir taraftan bizimle pazarlık görüşmesi yapan firma meğersem bir taraftan da İcra dairesi aracılığıyla değer tespitinde bulunmaya çalışıyormuş. Şu an olay tam bitmiş değil.İcra dairesinin tespit edeceği rakam benim aynı aracın sıfırını alabileceğim rakam olmazsa tekrar dava açacağım. Bu arada davayı kazanmış olduğum için Renault avukat ve diğer masraflarımı ödedi.

Ampul değişimi için bile yetkili servise giden benim gibi bir müşteriye Renault un reva gördüğü muamele maalesef bu arkadaşlar.Kim olsa aynı şey başına gelecekti tabii ki. Ben bu arızanın tüm 1.2 cliolarda olduğuna inanıyorum.benim arabamda 30.000 km ye kadar ortaya çıkmadığına göre şu an olmaması hiç olmayacağı anlamına gelmez o yüzden konuyu değerlendirin derim.Çünkü bir kaç araçta daha aynı sesi tespit ettim. İsteyen arkadaşlar özelden yazarlarsa telefonumu veririm görüşebiliriz.

Selam sevgi ve saygılarımla

Uğur

ugur
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 50000
Yakıt: BP
Lastik Markası: michelin
İsim ve Şehir: Uğur-İstanbul

Re: Klimadan Gelen Ses Nedeniyle Aracın Sıfırıyla Değişimi

İleti Devrim » 19 Ağustos 2010 15:12

Geçmiş olsun diyeyim Uğur. İnsanı yıpratan bir süreç yaşamışsın. Çok pistir...
Her açıdan tebrik de ederim ayrıca, iyi uğraşmışsın gerçekten.

İş bilmez insanların tanımlayamadıkları şeylere "normal" demesi kadar da cahilce çok az şey vardır herhalde.

Umarım bu olay tamamıyla lehine sonuçlanır.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ugur » 19 Ağustos 2010 16:06

Teşekkürler Devrim.
Evet pis bir süreç süreci pis yapan ise parayı verip ürünü aldığınız firmanın üründe sorun çıkınca sizi düşman gibi görmesi.Bu nedenle bir daha asla ben veya ailemden biri Renault almayacak.
ugur
ONBASI
ONBASI

İleti ahmet » 20 Ağustos 2010 01:55

Gerçekten tebrik ederim,

Aynı sorunu bende çok kez yaşadım,

Hatta forumda konuyla ilgili defalarca yazim vardir,

Ben klima kompresörünü ilk senede garantiden değiştirdim, Daha sonra aracın garantisi bitti, Yalnız değişince ses gitti, Servis motorun küçük olduğu için kompresörü bozduğunu söyledi, Tabii samimi duygularla itiraf ederek.

Aradan 2 sene geçti yine sizinde bahsettiğiniz ses vuvv vuvvv gibi başladı, Tabii garanti bitti, Servis bozuk dedi, 1500 Tl istediler, Form doldurup maise gönderdik, Servis daha önce böyle sorun çıktığından ve bakımımı servise yaptırdığımdan %50 indirim yaptı, Kabul etmedim, Yine form dolduruldu, kabul görmedi, Fransya yabancı dille mail gönderdim, Aynısını maise gönderdim, 1 hafta sonra aradılar , ücretsiz değiştirdiler,

Şu anda bu araçla 4. senem , Yine aynı ses baş gösteriyor, Yani 2 senede kompresör bozuluyor.

Artık daha servise gitmedim, Ne de olsa hep bozuluyor diye uğraşamayacağım.

Siz kafaya koyup mahkemeye kadar gitmişsiniz, Helal olsun. Ben sizin yolunuzda gitsem evdekiler mahkeme masrafı avukat masrafı ya kaybedersek diyecek istemeyecekler, huzursuzluk olacak, o sebeple olmaz herhalde.

Ayrıca siz daha önce değişim yapmamışsınız, ben 2 kere değiştirdim, birde araç alırken vardı, bu 3. kompresörüm, ve her seferinde kompresör takımından sonra mais arayıp sorunun hallolup hallolmadığını sordu, ses kesildi diyerek teşekkür ettim, Tabii aynı şeyin 3 kere başıma geleceğini nereden bileyim, Yani sizin durum farklı, Aramızda şöyle bir fark var, ben kompresör değişince ses kesildi diyerek beyanda bulunuyorum, bunu mahkemede delil olarak kullanabilirler,

Bu arada aracın sıfır fiyatını neye göre belirliyorlar, Kasko fiyatı mı?

Ancak sizin mahkeme sonucunu emsal göstererek çoğu kişi bunu kazanabilir.Tekrar tebrikler.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Kilometre: 0
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

İleti umurcak » 20 Ağustos 2010 10:14

aynı sorun sanırım bizde de var servise göstercem ama herhalde onlarda aynı sekilde muamele göstercekler..aracın deişimi olsa aslında cok güzel olurdu
umurcak
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Yakıt: opet 95 oktan
İsim ve Şehir: UMUR-iskenderun

İleti ugur » 20 Ağustos 2010 10:18

Şu an elimizde emsal karar olduğu için bu konudan müzdarip arkadaşlar benim çektiğim sıkıntıları çekmeyeceklerdir.Bu yüzden vakit kaybetmemeleri yerinde olur.
ugur
ONBASI
ONBASI

İleti AF890 » 20 Ağustos 2010 10:22

aynı sorun 2008'de aracımı aldıktan 1hafta sonra baş gösterdi, hemen klima kompresörünü değiştiler biraz düzelir gibi oldu sonra kış geldi klimayı kullanmadım, yaza doğru klimayı kullanmaya başlayınca gene aynı ses gelmeye başladı servise gittim kompresörün değişimi için maise yazı yazacaklarını olumlu olursa değişeklerini söylediler, sonra cevap geldi ses normalmiş kompresörün değişimine gerek yokmuş daha farklı bir parça mı taktılar parçamı değiştiler bşey oldu ses gitti ama sonra ara ara gene yapmaya başladı, servis yapacak bşey yok abi böyle kullanacan dediler, benim de bu konuyla uğraşmaktan tepem attığı için lanet olsun dedim ve çıktım servisten öylece kaldı, şimdi ses herzaman yapmıyor kafasına göre takılıyor bakalım nereye kadar gidecek :)
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti ugur » 20 Ağustos 2010 11:07

durumu kabullenmişsin anladığım kadarıyla. paranızın karşılığı arızalı tasarım hatalı bir araca binmek olmasa gerek.
ugur
ONBASI
ONBASI

İleti semih89 » 20 Ağustos 2010 11:33

eğer hepimiz sizin gibi bu tür konularda duyarlı olabilsek ve TÜrkiye'de malesef bazı şerefsizlerin bilerek ve çıkarları için yavaşlattıkları bu yargı sisteminin önüne geçebilsek ne kimse bu şekilde kazıklanabilir, ne de birilerinin hakkı yenir. Ama ne kimse de o tür insanlarla uğraşacak zaman , para var ne de toplumumuzdaki genel cesaret var. ben gerçekten sizi bu duyarlılığınız ve kararlılığınız için tebrik ediyorum .

Renault gerçekten Türkiye'de büyük ve adını duyurmuş bir firma. ama son zamanlarda bu tür şikayetler çok fazlalaşmaya başladı. arıza vs bunların olması son derece normal , ben de teknisyenim neler neler görüyoruz. ama arıza karşısında firmanın gösterdiği karşılık daha önemli. ucuz diye aldığımız renaultlar servisleri maşallah mercedesten farkı yok. ister kabullenin siter kabullenmeyin , diğer firmaların araçlarına bir bakın aşağı yukarı aynı fiyatlara alabileceğiz o kadar kaliteli o kadar yüksek teknoloji araçlar var ki ... mesela honda. karşılaştırın megane la civici , jazz ile modusu. fiyatları sıfır fiyatları aşağı yukarı aynı bizim araçlar onların yanında şahin gibi kalıyor .... bu yüzdendir ki servise zorunlu olmadıkça gitmiyorum, gitmeyeceğim..
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti ugurluhan » 20 Ağustos 2010 11:52

Sizi gayretinizden ötürü tebrik ediyorum. Hepimiz bu şekilde hakkımızı aramayı bilsek, çok daha kaliteli hizmet alacağımıza eminim. Türkiyede her şey bir ürünü satıncaya kadar... Sonra kusurlu ürün için tüketicinin seferber olması gerekiyor. Üretici malına sahip çıkmıyor. Çünkü alışmışlar buna... Türkiyede renaultun toplu olarak servise araç çağırdığını hiç duymadım. Demekki yıllardır tek bir hatalı üretim bile yapmıyorlar?????? Mümkün mü acaba???? Siz servis kapılarında sürünmedikçe yüzünüze bile bakılmıyor malesef!!!

Hakkımızı aramaktan vazgeçmeyelim...
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti AF890 » 20 Ağustos 2010 13:11

ugur demiş ki:durumu kabullenmişsin anladığım kadarıyla. paranızın karşılığı arızalı tasarım hatalı bir araca binmek olmasa gerek.

en son mahkeme yolu kalmıştı onla da uğraşacak zamanım olmadığı için kabullenmek zorunda kaldım maalesef, sizin bunu kabullenmeyip hakkınızı aramaya devam etmeniz ve neticelendirmeniz gerçekten takdire şayan bi davranış, keşke herkes sizin gibi hakkını sonuna kadar arayabilse...
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti ugur » 20 Ağustos 2010 13:34

Değerli arkadaşlar ,

Herkes tepkisiz kalırsa maalesef benim de bu kadar emeğim boşa gitmiş olacak. Benim bu davaya girişirken maksadım Renault un ürününe sahip çıkmasıydı. Maalesef araç alırken showroom da gördüğümüz değer kapıdan çıktıktan sonra bitiyor. Bu arabalar az paralara alınmıyor.Aynı parayla avrupa da hangi araçlara binildiğini hepiniz biliyorsunuz. Helal yollardan kazandığım paramın karşılığında aldığım aracın üretim hatasının olması firmanın da bunun üstüne yatmaya çalışması kabul edebileceğim bir durum değil.
ugur
ONBASI
ONBASI

İleti TheTez54 » 20 Ağustos 2010 13:45

Uğur abi yaptığın işi tebrik ederim.. Hakkını sonuna kadar araman çok örnek bir davranış.. Bu konuda bilinçsiziz benim başıma böyle bi olay gelse koskoca Renault un avukatlarıyla nasıl başederim diye düşünür öyle bi adım atamazdım, ve sanırım genel benim gibi nedenlerle üstüne gidemezdi; gidememişte..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

İleti ugur » 20 Ağustos 2010 14:16

İşte yanılgımız burda arkadaşlar. Koskoca olan satıcı değil tüketici.Parayı veren biziz.Adamlar bizim sayemizde para kazanıyor.O avukatların parasını da biz veriyoruz.Sanıldığı gibi firmalarda ipten adam kurtaran avukatlar da yok ayrıca.
ugur
ONBASI
ONBASI

İleti ahmet » 20 Ağustos 2010 16:34

Şöyle birşey var, Daha once dediğim gibi servise aracı bırakıp kompresörü 3 kere değiştrdim, hepsindede değiştikten sonra memnun kaldım, bu sizin durumunuzdan farklı, yine de denemekte fayda var, böyle birşey için ne yapmamız gerekiyor, yine önce bir servisemi uğrayıp şikayet etmek gerekiyor yoksa doğrudan tüketici mahkemesi mi?

Ayrıca sıfır değişimi ile ilgili siz aracın kasko ücretini mi alıyorsunuz, tam açıklarmısınız.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

Sonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 71 misafir