SAĞ ARKA KAPIDAN SU ALMA PROBLEMİ

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Re: SAĞ ARKA KAPIDAN SU ALMA PROBLEMİ

İleti cantonik » 31 Ocak 2010 17:31

arkadaşlar öncelikle bu site bir harika ..benim aracında sağ arka kapıdan su aldığını fark ettim ve bir gün üşenmeden yağmur yağdığında izledim..arka cam ile kelebek camın birleştiği noktadan su alıyor oradan içeri sızma yapıyordu..hemen servise götürdüm ve kapı zarfı dedikleri lastk aksamlar yenisi ile değşti fyatı 120 tl olarak söylendi garanti kapsamından hallettik..kapının iç kısmından cam ile kelebek bileşim yerine bakarsanız görürsünüz ek yerinden sualıp kapı içinden dreyn oluyor su ..gider tıkandıysa içi su dolup plastik aksamdan içeri su alıyor..önemli olan giderlerin açık olması kapı altından kontrolü yapılabilir..
cantonik
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 65 BG EXT
Kilometre: 25000
Yakıt: SHELL
İsim ve Şehir: marmaris

İleti savasozcan » 06 Şubat 2010 02:12

Arkadaşım emeğine sağlık süper olmuş bur durumu herkes yaşadağına göre bir üretim hatası söz konusu değilmi bu konuyu araştıran oldumu bu durumuyaşayan herkese geçmiş olsun
savasozcan
ER
ER

Kilometre: 0
İsim ve Şehir: savasizmir

İleti bluesky2621 » 18 Mart 2010 23:27

kapılardan yağmur alma renoların genel sorunu diye biliyom..
broadway den megane 'a kadar...
bluesky2621
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65hp
Kilometre: 90000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP 185/60/15
İsim ve Şehir: DİYARBAKIR

İleti khermo » 24 Mart 2010 23:34

Merhaba,
yaklasik 3 ay once 2 hafta araliklarla once sol arka koltuk sonra da sag arka koltuk paspaslarinin ve altindaki dosemenin islak oldugunu farkettim. on koltuklarin altinda bir delik vardi ve ordan parmagimla dosemenin altina baktm sari sungerimsi bir kaplama vardi ve orasi da islakti. o aralar cok siddetli yagmurlar yagmisti ve biyerden su almis diye dusundum. fitillerden yada arabanin altinin delinmesinden suphelendim. servise goturmeden kendim kontrol ettm ve kaportaci ustama gosterdim. usta da kapilarda ve fitillerde bir hata goremedi. simdi burda ayni sikayetleri okuyunca az cok kaynagini tahmin edebiliyorum.
arabami 2.el aldim ve eski sahibi arka kapilara serviste orjinal hoparlor taktirmis. sanirim kapi dosemeleri sokulup takilinca tam olarak yapistirilamamis ve buralardan su almis. 60bin bakimi yaklasiyor servise goturdugumde kapilari gosterticem. umarim prob cozulur. gerci birdaha su almadi ama yine de aklima takiliyor. ayrica dosemenin altina da su geldigi icin isallah orada paslanma olmaz. :(
khermo
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 BG
Kilometre: 55555
Yakıt: SHELL
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: KHERMO ISTANBUL

İleti musalisim » 10 Nisan 2010 13:41

merhaba arkadaşlar aranıza yeni katıldım.bu kapıdan su alma benmde başıma geldi.servistekiler çözümü kapı latiklerine 3 delik açmakla buldular .Delikler açıldığından beri su almıyor tavsiye ederim.
musalisim
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Expression
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 85500
Yakıt: kadoil
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: Antalya

İleti ugurluhan » 10 Nisan 2010 21:44

Contalara delik açma fikri benimde aklıma geldi ama basınçlı suyla yıkanırken alttan gelen su içeri girer diye yapmadım. Ama bu tür problemi olanlar için pratik bir çözüm olabilir. Kapı eşiğinde contanın birleşim yeri var. o bölgede suyun geçebileceği 2-3 delik açılarak suyun tahliye olması sağlanabilir. Yalnız deliği contanın şişkin yerlerine değil tam ortasında kanal gibi bir yeri var oraya açmak gerek. çünkü su oaraya birikiyor.

Olayın sağ kapıda öncelikle oluşmasını da bu kapının daha sık kullanılmasına bağlıyorum. Yani kapanırken meydana gelen basınç ve titreşim içerdeki kaplama malzemesinin daha erken sökülmesine neden oluyor olabilir.
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti savasozcan » 16 Nisan 2010 09:25

arkadaşlar merhaba;

bundan 2 ay önce benim basşımada aynı olay geldi ve her iki arka kapıdan alıyordu.Servisle ve reno merkezle yapmış olduğumuz uzun görüşmeler ardından bu durumun bir kullanıcı hatası olmadığını kabul ettiler.Aracımın garantisinin bitmesine rağmen toplmada 1300 lirayı bulan masrafın hiçbirisini ödemedim.Biraz bastırmak gerekiyor.herkese iyi günler
savasozcan
ER
ER

İsim ve Şehir: savasizmir

İleti Devrim » 16 Nisan 2010 16:05

Budur. Teşekkürler Savaş. Güzel bir bilgi bu.

Bende şu zamana kadar olmadı ama olmaz da değil. Beklemedeyim. Olursa bastırmak lazım aynen.
Aslında ben şu fardaki lekelere hâlâ takılmış vaziyetteyim ama servis, "Hocam, yine olacak lekelenme. Çözüm değil ki!" diyor beni yıldırıyor. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti evrenz » 23 Mayıs 2010 22:54

yaw benimki ile örtüşmüyo ama hem benim :( benim eskiden arka sağda vardı şimdi sol da da olsu sağ kuru bu sefer ama yanlarda hiç ıslaklık tabanda var bir tek yanlar kupkuru eğer kkapıdan gelse yanlarda da ıslaklık olması lazım değil mi? cuma günü servise gideceğim ama servisede pek güvenmiyorum yapabileceği konusunda
evrenz
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII exp. 2009
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 70bg
Kilometre: 1300
Yakıt: PO vmax eurodizel 10
Lastik Markası: dnlop sp01 185/60/15
İsim ve Şehir: evren *rize ankara mersin

İleti engnyldz » 08 Haziran 2010 18:53

Arkadaşlar maalesef dünkü şiddetli yağmur sonrası aracımın sağ arka tabanında ufak bir havuzcuk oluştuğunu üzülerek farketmiş bulunmaktayım.Yani piyango bizede vurdu :) .Haftasonuna iş çıktı.Acaba hiç uğraşmadan seviste ücretsiz bu konuyu hallettirebilirmiyim diye düşünüyorum,cam fitillerini falan değiştirebilirler ,bir arkadaşımız yaptırmış ücretsiz olarak..
engnyldz
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: clio III
Motor Tipi & Gücü: 1.5Dci 65Hp EXPR.
Kilometre: 43000
Yakıt: shell V power
Lastik Markası: Pirelli
İsim ve Şehir: engin istanbul

İleti evrenz » 08 Haziran 2010 21:09

hocam hiç uğraşma git servise ver aracı garantiden yapılıyo ganranti olmasa bile yapılması lazım çünkü reno hatayı kabul ediyor. yanlız fitillerin değişmesi pek faydalı olmuyormuş haberin olsun önce içerde koruma var mı diye bakıcaklar yoksa önce geçirmezlik yapılacak eğer varsa fitillerin arkasına yapışkan bir fitil çekilecek segmanlarada çekilecek ve bitecek çözüm olur mu dersen yarın burda fırtına bekliyoruz o fırtına sonrası iki gün sonra cevap vereceğim yaptırdığımdan beri bi yağmur yağmadı iyice ki farkedeyim :D
evrenz
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti ugurluhan » 08 Haziran 2010 22:04

Tecrübeme dayanak söylemek istiyorum. Fitil değişimi hiç bir işe yaramaz. Çünkü su cam kenarından içeri girecek. Girmemesi mümkün değil. Bütün araçlarda böyle. Ancak iş içeri giren o suyun aracın içine akmadan sızmadan tahliye olabilmesi. O da kapının altındaki delikler vasıtası ile oluyor, malum. Cam kenarından kapı içine giren su damlaları sağdaki soldaki parçalara çarpıp serpiyor ve o serpen damlacıklar, kapıdaki kaplama malzemesinin altından sızıp kapı contasının üzerine (önce contanın arasındaki boşluğa doluyor, orası dolup taşıyor), sonrada döşemenin o bölümü dik olduğu için, döşmenin silleri üzerinden kayıp tabanda birikiyor.
Fitil değişimi ilk başta belki kapı içine sızan su miktarını azaltabileceğinden engellemiş görünebilir ancak şidettli yağmur veya bir zaman sonra aynı olay tekrarlayabilir. Bence en iyi çözüm (ben öyle yapmıştım) kapının o iç boşluğuna iç taraftan olacak şekilde naylon yapıştırdım. Böylece su nekadar serperse serpsin hep kapı içine kalacağından sızma şansıda olmuyor. Ne yapalım Reno düşünmemiş biz düşünelim bari....

Resimde olayı anlatmaya çalıştım. Çok detaylı olmadı ama idare eder artık...

sualma.jpg
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti evrenz » 08 Haziran 2010 22:27

uğurluhan dediğini renaoda farketmiş senin şemana yakın fotlar çekip nerelere ne yapılacağını söylemiş ustayala ne kadar deli varsa fitille tıkadık bugün yarın bu yağmurlar sonrasında ortaya çıkar ne olduğu :d
evrenz
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti oktay » 25 Haziran 2010 10:08

merhaba,

siteye uzun zamandan beri ilk defa giriyorum ve girince gördüm ki bu sorun sadece benim araba kaynaklı değilmiş.çünkü yanılmıyorsam sitede kaç 2 yıl önce falan benim başıma gelmişti.6 defa servis ziyaretinden zonra sol arka taraftan su alma problemini bulup yapmışlardı ve bunu yaparlarken daha arabam 2500km falandı.ne acı değil mi? sıfır km araba al o kadar para ver. neyse yaklaşık 1 senedir falan su almıyordu devamlı kontrol ediyordum.dün fark ettim sol ön sofor tarafındaki pas pas ıslak sorun aynen devam ediyor gibi.bu sefer önce taşınmış vaziyette.renault tasarımı hatalı bir araba çıkarıyor.bunu bence hep beraber baskı yapıp renaulta bildirmeliyiz. ki bir çok marka bir hata ile karşılaştıklarında bedeli dünyaarı da bulsa arabaları geri çağırıyor.
oktay
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 DCI 65 HP

İleti semih89 » 25 Haziran 2010 19:41

renault gibi bir firma geri araç çağırmaz. yoksa her araçta , abartısız üretilen her araçta belli hatalar , kullanımdan sonra farkedilen güncellemeler vardır. araç bakıma geldiğinde bu güncellemeler çaktırmadan yapılır gönderilir. ee bakımı orda yapılmayan araçlarsa allah kerim. kullanıcının hatası olmamasına karşın, biraz da Türklerin bu vurdumduymazlığından böyle oluyor. bu hataların da olması normal. ancak kaliteli , kullanıcı odaklı firmalar bu arızaların hataların çözülmesi için uğraşır. en basidi benım direksiyon simidimin derisi soyuluyorsa bu benım değil renaultrun hatasıdır. bakımla falan da alakası yok sonuçta direksiyon simidine bakım yapılmaz serviste. renaultun bunu değiştirmesi lazım. çünkü ürünü üretirkenn yanlış malzeme kullanılmış , benım suçum yok. ama yok değiştirtemeyiz. şahıs olarak yapılabilecek birşey de yok aslında. bunun gibi binlerce sorun var araçlarda. yine de renault diyoruz , böyle olunca enayi gibi hissediyor insan :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

ÖncekiSonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 58 misafir