Cila Tercihlerimiz ve Uygulamalar

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Re: hangi cilayı önerirsiniz

İleti Devrim » 02 Ekim 2009 17:24

Sağol İbom.

Benim araç metalik boya olsa gerek. Yani düz (opak mı derler) gri değil. Ama bunu ilk defa duydum. Bence yapılır neden yapılmasın... (Servise sorayım).
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Arslan » 02 Ekim 2009 19:45

Geçen hatfa ÇBS nin cilasını uyguladım. Mavi ve akıcı bir kıvamı var. Önce pamuk ile yedirdim. Sonra tekrar pamuk ile parlattım. Çok kolay oldu ve çok güzel parladı. Pamuk ile çok pratik cilalama işlemi yapılıyor. ÇBS tavsiye ederim. Teflonlusu da var.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Metin » 02 Ekim 2009 21:18

şu sıralar boya parlatma ve cila işleriyle yogun olarak ilgilenen biri olarak yardımcı olmak isterim

öncelikle gerek metalik gerek opak renkli araçlara polisaj olur ama önemli olan nasıl uygulayacagındır.

• öncelikle aracını güzelce yıklamanı tavsiye ederim
  • daha sonra elinde kil(clay) mevcutsa bununla aracını temızlemelisisn bu aracın uzerinde yıkamayla cıkmayan butun kirleri yok eder
  • daha sonra polish olarak auto glym in SRP(super resin polis)i öneririm zira bu genelde derin çizikleri kaptmaz ama fırça çiziklerini iyi gizler.boyayı inceltmeden dolgu yaparak çizikleri yok eder.%80 dolgu %20 asındırma yaparak boyayı duzeltir.
  • eger yakınınzda megiuar's satan bir bayi varsa tavsiyem megiuar's m80 yada m83 polish daha ağır çizikler için idealdir.
  • bunun üzerine eğer aracınız koyu renk ise turtle wax coat sealer i uygulayabilirsiniz eger acık renk ise cok onemli değil
  • son olarak tavsiye olarak collinite marka wax uygulamandır ama türkiyede bulması nerdeyse imkansızdır o nedenle piyasadaki herhangi kaliteli ürünlerden kullanabilirsiniz.tavsiyem katı olanları kullanmanızdır.
aslında bu konuyla ilgili yazacak çok şey var ama kısaca ozetlemek ıstedim.birkaç tanede örnek adres vereyim bu sitede fazlasıyla bilgi bulabilirsiniz
http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... p?t=136032
birde buna göz atın
http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... p?t=125351
http://www.detailingworld.co.uk/forum/s ... p?t=136676
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti Devrim » 03 Ekim 2009 11:12

Metin'in araştırması üzerine bu iletiyi girmeme gerek ama, söz vermiştim. :)

İbom; kullandığım ürün buydu ve konu bağlantısı da budur: Cila Tercihimiz ve Uygulamalar

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 03 Ekim 2009 11:28

Bende bunu aldım ve kendim uyguladım, rujuda derin catlaklarda işe yarıyor ama tüzeyellerde bir işe yaramıyor.
http://www.hepsiburada.com/turtle-wax-c ... =otm094029

En sağdakini.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Cila Önerileriniz

İleti MertDeniz » 29 Ocak 2011 01:47

Arabama kendim cila yapmak istiyorum. Ama ilk defa yapacağım için tecrübesizim. Hangi markayı önerirsiniz? Cila yapmanın püf noktaları nelerdir? Ne ile cila yapmalıyım? Bilmem gereken başka neler var? Yardımcı olursanız sevinirim. (Konuyu doğru yerde açtığımdan emin değilim. Doğru yerde açmadıysam değiştirmenizi rica ediyorum.)
ADMiN: Açılan konu 'Cila Tercihlerimiz ve Uygulamalar' konusu ile birleştirilmiştir.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

Re: Cila Önerileriniz

İleti semih89 » 29 Ocak 2011 02:10

hiç riske girmeye gerek yok aslında. sahibinden de falan bakın bir ton kampanya var. en azından deneyin bir kez. pasta cila falan uğraştırıcı işler gerçekten. hem el becerisi ve tevrübe istiyor.ben würthhte yaptırmıştım hanı öyle çok ahım şahım bişey olmadı ama yeterliydi
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti muratoguz » 29 Ocak 2011 09:05

Meguiars veya Sonax markalarını önerebilirim. Meguiars çok iyidir ama pahalıdır.
muratoguz
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 Clio III Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 61555
Yakıt: Shell Feul Save
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Kayseri

İleti ByOnder » 29 Ocak 2011 13:35

ÇBS Belco Polihis

Üzerine cila tanımam prof olmaklada alakası yoktur ne yapacağın kutunun üzerinde yazar ama geenede kısaca bahsedeceğim olay sadec e biraz sabırdan ibarettir şirketlerde aracına 4 kişi girer makine kullanır 1 saatte bitirir senin 5 saatini alır bu kötü yaptığın anlamına gelmez
aracını ciladan önce oto yıkamada yıkat yıkamaya harcadığın enerjin sana çok lazım olacak tabi bu aylarda cila günü yakalamak zordur kesinlikle kuru bi hava olmalı kapalı garaj varsa sorun yok cilanın yanında üstübi bezi ve pamuk lazım olacak aracı cilalarken bölüm bölüm yapmalısınız genele yayarsanız siz bi yeri cilalarken diğer bölgeye sürdüğünüz cila kurur ve iş yapmaz mesela şöle önce ön kaput yada tek bi kapı yani aracın her bi parçası bi bölge olsun.

3 aşama olarak düşünün ön kaput a uygalayacağınız ilki krem sürer gibi küçük bi parça üstübi ile (hani pamukla tendirdiyot sürülür ya o şekilde) bütün kaputu ince tabaka şeklinde kaplayacak kadar göz kararı cila dökün ve yayın bu aşamada cila çok haaafif kendini çekmesi lazım 2 yada 3 dk çok değil kurur gibi olacak farkedeceksiniz sonrası kas gücünüze alakalı zor ama işlem basit daha büyük (avcunuzun içini dolduracak kadar ) bi üstübi ile sürdüğünüz cilayı boyaya yedirene kadar mümkünse dairesel şekilde zemini ovalamak sonra gene kuru bi üstübi ile parlatmak bu 3 parça üstübiyi diğer bölgelerdede aynı görevlerde kullanın en son bütün bölgeler bittiğindede bu işin keyifli yanıdır son bi parlatma işlemini pamukla geerçekleştirin.

zevkli fakat yorucu ve sabır gerektiren bi iştir neredeyse 10 senedir her yıl yılda en az iki defa yaz başlangıcı kış başlangıcı aracımı kendim cilalarım aman değermi veririm 150 lira 1 saatte çiçek gibi yaparlar olayı değil bu bunla kıyaslanamaz 10 senedir cila yapmasaydımda hiçbişi değişmezdi bu hobi biraz aslında kolay gelsin
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti maliedis » 29 Ocak 2011 15:52

MertDeniz demiş ki:Arabama kendim cila yapmak istiyorum. Ama ilk defa yapacağım için tecrübesizim. Hangi markayı önerirsiniz? Cila yapmanın püf noktaları nelerdir? Ne ile cila yapmalıyım? Bilmem gereken başka neler var? Yardımcı olursanız sevinirim. (Konuyu doğru yerde açtığımdan emin değilim. Doğru yerde açmadıysam değiştirmenizi rica ediyorum.)

turtle wax ın ıslak cilası var en basiti o bence aracı yıkadıktan sonra kurulamadan cilayı bölgesel olarak sıkıp kuruluyorsunuz kullanımı açık olarakta yazıyor fazla vakit almadan güzel iş çıkarıyor.
maliedis
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell Nitro+
Lastik Markası: MichelinEnergySaver
İsim ve Şehir: Muhammet Ali Ediş Eskişehir

İleti MertDeniz » 29 Ocak 2011 17:15

Yardımlarınız için teşekkür ederim. Havalar ısınınca yapmayı düşünüyorum. Bu havalarda zor :) Kapalı garajım da yok.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Bayram » 29 Ocak 2011 20:20

Bende cilada kararsızım
Daha önce ÇBS Belco kullandım tek başına pek olacak iş değil gerçektende çok yorucu oluyor
ama bu aralar meguiars düşünüyorum çünkü çok iyi olduğu söyleniyor

Arkadaş çok pahalı demiş ama internet sitelerinde fiyat politikalarını değiştirdiklerini yazmışlarki online alışveriş mümkün fiyatlarda fena değil en azından bu kadar övülen bir marka için
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0

İleti MertDeniz » 29 Ocak 2011 20:52

Bir fiyat araştırması yapacağım dışarda yaptırmak için. Pasta cilayı uygun fiyata bulursam dışarda yaptırabilirim.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Re: Cila Tercihlerimiz ve Uygulamalar

İleti Devrim » 30 Ocak 2011 11:43

Bu arada, bence sadece cila ile pasta-cila'yı karıştırmamak gerek. Pasta-cila işini manuel uygulamak, bilinçsiz yapmak çok sakat bir şey. Eşit yoğunluk ve basınçta uygulanmazsa (özellikle koyu renklerde) çok sıkıntılı bir tablo ortaya çıkarabiliyor.

Şu an bulamayabilirim fakat kötü uygulanmış pasta örnek fotoğrafları vardı internette.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Cila Tercihlerimiz ve Uygulamalar

İleti MertDeniz » 30 Ocak 2011 15:28

Eğer kendim yaparsam sadece cila yapacağım. Dediğiniz gibi pasta sakat iş. Ama dışarda uygun fiyat bulursam pasta cila yaptırabilirim.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

ÖncekiSonraki

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir