[Modus] Motor Üzeri Sigorta Kutusu ve Ampül Değişimi

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

[Modus] Motor Üzeri Sigorta Kutusu ve Ampül Değişimi

İleti semih89 » 02 Ekim 2009 00:18

Aracımın arka sol park ve plaka lambaları yanmıyordu. İlk aklıma gelen arıza sigortayı attırdım diye düşündüm ve aracın içindeki sigorta panelinden sigortaları kontrol ettim. ama çıkmadı. sonradan motorun orada bir sigorta kutusu daha olduğunu öğrendim ve madem öyle deyip kaşındım ve işe giriştim :)

Öncelikle söyliyim aracım Modus 1.5 dizel. Ancak çoğu aksamı Clio ile aynı ve bilgi vermek amaçlı koyuyorum.

İlk olarak motorun üzerindeki büyük plastikleri almamız gerekiyor. Bunun için üstteki plastikteki 4 tane T20 torx vidayı alıyoruz.
[ img ]

Meşhur torx uç da bu oluyor :) kurtağız falan da diyorlar.
[ img ]

Daha sonra üstteki plastiği öne doğru çekip bir kenara koyuyoruz .
[ img ]

Su çıkışlarını toplandığı diğer plastiği almak için de her iki tarafta bulunan 6 tane 10mmlik altıgen civatayı söküyoruz
[ img ]
[ img ]
[ img ]

Kendimize doğru çekince zaten hemen geliyor.
[ img ]

Daha sonra alt sağ kısımda sigorta kutusunu buldum, ve üzerindeki 2 adet vidayı yine t20 uçla söküyoruz. plastiğin üzerinde conta var ona dikkat etmek gerekiyor.
[ img ]

Sigorta kutusu bu. ben tek tek sigortaları söküp hangisi sıkıntılı diye baktım . servis manueli olmadığı için diğerleri ne işe yarıyor bilmiyorum. 10 Amperlik yenı sigortayı içeriden çakmak sigortasından söküp taktım.
[ img ]
[ img ]

Ve mutlu son:)
[ img ]
[ img ]

Eee madem öyle deyip plaka ampüllerini de beyaz ledle değiştirdim, aynı şekilde içteki tüm aydınlatmaları tavan ve ayak lambalarını falan.
[ img ]
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

Re: Modus Motor Üzeri Sigorta Kutusu ve Ampül değişimi.

İleti Devrim » 02 Ekim 2009 00:28

Güzel çalışma ve güzel anlatım olmuş Semih. Çok teşekkürler.

Yalnız motor üstü o plastikler ne garipmiş yahu. Motoru bloke etmiş resmen. Modus'un o dizaynı harbiden değişikmiş. Çok ilginç ama. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti semih89 » 02 Ekim 2009 00:34

valla öyle abi motora en ufak müdahalede bulunamıyorsun. hadi az çok elimizden geliyor yapıyoruz ama normal birisi o sigortayı bulması çok çok zor hatta bi elektrikçi falan bile ilk başta zorlanabilir nerede falan diye çünkü el girmiyor o kapakları sökmedikçe . ama ben seviyorum böyle sök tak falan :) şimdi sis farlarını bekliyorum kit olarak yurtdısından aldım, o zaman hem onu hem de xenon balastlarını adam etmem gerekicek. sonra da işte aklıma bir kaç ufak şey var onları . merak işte nap ne et çıkmıyor içten :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 02 Ekim 2009 00:42

semih89 demiş ki:...ama ben seviyorum böyle sök tak falan :) ... merak işte nap ne et çıkmıyor içten :)
Aynen abi. Güzel bir zevk. İnsan uğraşıyor işte. Aracını seviyorsun. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir