Clio 3 1.5dci Gazdan ayağı çekince gelen sürtünme sesi

Araçlarımızla ilgili her türlü bakım çeşitleri, yöntemleri; Kaporta, boya, lastik veya döşemelerle ilgili bakım konuları ve servis hikayeleri. Ayrıca alt bölümlerde motor tiplerine özel bakım konuları yer almaktadır.

Clio 3 1.5dci Gazdan ayağı çekince gelen sürtünme sesi

İleti 0nr » 03 Mayıs 2018 00:53

Sevgili arkadaslar
2011 1.5 dci 85 hp clio 3 grandtour aracımda son bir haftadır farkettiğim bir sorun var, yaklasık 5-10 km gittikten sonra (motor ısındıktan sonra) özellikle 1 ve 2. viteslerde gazdan ayağımı cektiğim anda bir ses var. Metal sürtünme sesine benzer bir ötme sesi, balataları oten araclarda cıkan sese cok benzer 1 sn süren bir ses. Gazdan ayağımı cekip debriyaja bastıgım andan geliyor, Bir kaç denemede gaz ve debriyaj ile ilişkili bir ses olmadıgı kanısına vardım.
Şöyleki ses sadece durur vaziyetten 1 le kalkıp ikiye geçiş anında 2 de hızlandıktan sonra 3 e geçiş anında oluyor. bu aralıklarda, vites değisikliği oncesi gazdan ayagı cekip debriyaja bastıgımız öne dogru olusan ivme kaybı anında zayıf ve 1 sn süren bir metal metale sürtünme sesine benzer bir otme sesi seklinde geliyor, debriyaj veya gaz pedallarındaki yaylardan mı diye kontrol etmek için bostayken gaza bastıgımda ses gelmiyor aynı sekilde debriyajı kontrol etmek icin gaz vermeden bas cek yaptıgımda ses yine gelmiyor, motor kulagı olabilir mi, benzer bir sorun yasamıs olan var mı
Saygılarımla
0nr
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII Extreme Faz2
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 127000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Lassa Snowway
İsim ve Şehir: Onur/İstanbul

Re: Clio 3 1.5dci Gazdan ayağı çekince gelen sürtünme sesi

İleti oguz1 » 03 Mayıs 2018 06:00

Böyle bir problemi dizelde ilk defa duyuyorum. Aklıma iki seçenek geliyor. Ya triger ayarlarınız bozuk yada debriyaj balatasında bir sıkıntı var. Bakımda yeni değiştirdiğiniz bir yer varmı. Baskı hiç değişmemişse zamanı gelmiştir. Kazasız günler.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti zoboz » 22 Haziran 2018 06:51

Bence malesef sizinde aracın turbosundan ses geliyor.
Ben henüz çaresini bulamadım. İyi şanslar
zoboz
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 85 bg
Kilometre: 60000
İsim ve Şehir: kırklareli

İleti 0nr » 04 Ekim 2018 23:15

Arkadaslar sorun cozuldu, benzer sorun yasayan arkadaslar icin paylasmak istedim.
Mesajı yazdıgım mayıs ayından bu yana sesin cozumunu bulamamıstım servis 2500-3000 tl cıvarı bir fatura cıkarttı (tum motor kulaklarını ve tum kayısları degistireceklerdi), arada canımı sıksada tam onun yasamaya alıstım derken5 ay sonra ek olarak, ara sıra olan rolantide kayıs surtme sesine benzer bir şırıltı sesi basladı, ses rolantide gelmeye baslayınca araci iyice inceleme sansım oldu, sesin geldiği yer, aracımın altında vites hizasının yaklasık 15 cm gerisinde bulunan egzozu şaseye sabitlemek için yapılmıs bir baglantı duzengi uzerindeki somunlarda bulunan serçe parmak buyuklugundeki celik yaylar, Bunu gorur gormez solugu ilk gordugum egzozcuda aldım. Egozozcu abimiz bunların hastalıgı bu dedi, somunların arkadasına birer pul koydu 30 liraya halleti. Tekrarlarsa celik yayların degismesi gerekiyormus, benim takacagım iyi olmaz servisinden al gel takayım dedi, dürüst esnafa denk gelmek güzel sey, kalın sağlıcakla
0nr
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII Extreme Faz2
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 127000
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Lassa Snowway
İsim ve Şehir: Onur/İstanbul

İleti Emrebali05 » 05 Ekim 2018 09:17

o sorun bende de var ama sadece rölantide yapıyor titreşim yüzünden oluyor arkadan egzosu sabitleyince kesiliyo uğraşmak istemediğim için yaptırmıyorum
Emrebali05
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 65 Hp
Kilometre: 136284
Yakıt: Shell V-max
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Bursa

Bakım, Onarım & Servis

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 78 misafir