Clio III Fren Performansı Hakındaki Görüşleriniz.

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Clio III Fren Performansı Hakındaki Görüşleriniz.

İleti Devrim » 19 Aralık 2011 22:59

Sayın onurksk; Ben de Ozan Bey'e katılıyorum.

Dediğiniz gibi şehir trafiğinde başınıza gelen durumlarda sağa-sola kaçamadığınız için önünüzdekine vurma riski oluşuyor bazı zamanlar. Ki benim de başıma bir iki defa geldi. Hepsinde de vurdum. :D Ama hafif şeyler tabii.

Benim bu fren ve ABS mevzularından anladığım ve ABS ile olan ilişkim, bilgim şu şekilde:

* ABS, kızaklama noktasına gelen lastiği "kızaklattırmayarak" bize manevra şansı tanır. Ki bu kabiliyet daha yüksek süratte ve şehirler arası yolda faydalı bir özellik.

* Kızaklama anında oluşan sürtünmenin aracı daha kısa zamanda durdurduğuna inanıyorum. Fakat dez avantajı: Manevra kabiliyetimiz kaybolur. Eğer direksiyonu çevirme hatasında bulunursak aracın savrulması, yan şekilde çarpışma veya taklaya kadar giden felaketlere davetiye çıkartabiliriz. Eski lastiklerde tabii ki bu kızaklamanın pek bir faydası yok. Ama yeni ya da sağlığı yerinde lastiklerde fren mesafesi için oldukça önemli bir role sahip.

* Eğer ani bir durumda, bir korku yaşayarak ve refleks olarak fren pedalına olması gerekenden daha sert basarsanız ya da vurursanız, gerek olmasa da (girmeyeceği varsa da) ABS devreye girer. O yüzden bazı "an"larda panik yapmayarak ve "ödümüze" hakim olarak :) daha normal şekilde pedala davranırsak gereksiz ABS'lerden kurtulmuş olabiliriz.

* Pek çok kişiden duydum ki, "ABS bir kez faal olarak çalışmaya başladı mı olan tüm gücünüzle fren pedalına basmaya devam edilmelidir". ABS'den gelen tıkırtılar, aşağıda bir şeyler oluyor, cihaz görevini görüyor hissi verse de, genel fren basıncını ABS değil biz kontrol ediyoruz. Gerekli basıncı vermezsek aracın fren mesafesi şaşırtıcı derecede uzuyor. Aracımı aldığım ilk yıl içerisinde benim sürekli "Yahu, babamın 84 model Tofaş'ından daha uzun mesafede duruyor" deyip durmamın bir sebebi de budur kanımca.

* Şehir içinde, sağ kolumun altındaki kolçağı kaldırıp, bir elimin el freninde durmasının bir kaç defa faydasını gördüğümü söylemeliyim. Kızaklamayı kötü bir fren biçimi gibi ifade ederiz. Ama acil manevra gerektirmeyecek bazı acil frenleme durumlarında ABS'nin dez avantaj yarattığı düşüncesindeyim. Bu açığı el frenini kullanmak suretiyle arka lastikleri kilitlediğim bir iki frenlemede, önümdeki araçla aramda komik derecede uzak mesafenin kaldığı iki durum yaşadım.

El freni işe yarıyor. :D

Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti elensi59 » 19 Aralık 2011 23:13

Devrim demiş ki:

* Şehir içinde, sağ kolumun altındaki kolçağı kaldırıp, bir elimin el freninde durmasının bir kaç defa faydasını gördüğümü söylemeliyim. Kızaklamayı kötü bir fren biçimi gibi ifade ederiz. Ama acil manevra gerektirmeyecek bazı acil frenleme durumlarında ABS'nin dez avantaj yarattığı düşüncesindeyim. Bu açığı el frenini kullanmak suretiyle arka lastikleri kilitlediğim bir iki frenlemede, önümdeki araçla aramda komik derecede uzak mesafenin kaldığı iki durum yaşadım.

El freni işe yarıyor. :D

hocam aynı şekilde benide bi kere kurtardı fakat kazadan değil 130 tl lik eds cezasından :)
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti Devrim » 19 Aralık 2011 23:15

EDS cihazı? :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti MaYuCeL » 20 Aralık 2011 19:30

Devrim demiş ki:EDS cihazı? :)

İstanbul'daki yollarda Emniyet şeritlerinde EDS ( Elektronik Denetleme Sistemi ) kameraları var. Emniyet şeritine girdiğinde eğer yolda fotoğraf makinası işaretleri varsa bilinki EDS sistemi vardır ve anında resmini çekip kapına kadar posta ile trafik cezasını gönderiyorlar.
Fotoğraf kaliteside gayet güzel. Eski patronumun oğluna çok geliyordu ordan biliyorum :)
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti onurksk » 22 Aralık 2011 11:13

Devrim bey abs konusunu gerçekten güzel özetlemişsiniz,

Şehir içinde bırakın sağa sola manevra yaparak kaçmayı büyük şehirde araç kullanıyoruz öndeki arabayla 2 karış boşluk bıraksak kendini akıllı sanan zibidinin biri girmeye çalışıyo dediğiniz gibi en iyisi acil durumlarda el freni kullanmak belki biraz daha erken durma şansı tanıyabilir :)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti elensi59 » 22 Aralık 2011 12:42

MaYuCeL demiş ki:
Devrim demiş ki:EDS cihazı? :)

İstanbul'daki yollarda Emniyet şeritlerinde EDS ( Elektronik Denetleme Sistemi ) kameraları var. Emniyet şeritine girdiğinde eğer yolda fotoğraf makinası işaretleri varsa bilinki EDS sistemi vardır ve anında resmini çekip kapına kadar posta ile trafik cezasını gönderiyorlar.
Fotoğraf kaliteside gayet güzel. Eski patronumun oğluna çok geliyordu ordan biliyorum :)

ek olarak kırmızı ışıkta geçersenizde aynı şekilde postalama yapıyolar :D :D
elensi59
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 leş 65+hp
Kilometre: 125000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: PirelliPZero 1954516
İsim ve Şehir: Ozan - İstanbul

İleti krank » 30 Ocak 2012 17:44

Hafif yağmur çiselese bile ABS hemen devreye giriyor.Sanırım dunlop sp sport lardan kaynaklanıyor.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti semih89 » 30 Ocak 2012 21:10

Bildiğim kadarıyla el freni çekildiğinde arkada bulunan fren lambası yanmaz , bu da acil bir frenlemede sadece el freni kullanıldıgı durumlarda arkadan gelen araç için hayati tehlike oluşturur
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti onurksk » 31 Ocak 2012 07:47

semih89 demiş ki:Bildiğim kadarıyla el freni çekildiğinde arkada bulunan fren lambası yanmaz , bu da acil bir frenlemede sadece el freni kullanıldıgı durumlarda arkadan gelen araç için hayati tehlike oluşturur

El frenini abs'nin yetersiz kaldığı ve kaymanın devam ettiği durumlarda destek için kullanalım demiştik.Yoksa acil durumda abs yerine sadece el frenine asılırsak akşam haberleri için mobesselerden baya karizmatik drift görüntüleri veririz :)
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti ipcm » 29 Haziran 2012 21:25

krank demiş ki:Hafif yağmur çiselese bile ABS hemen devreye giriyor.Sanırım dunlop sp sport lardan kaynaklanıyor.

normalde fren gücü çok iyi olan bir araç clio fakat o dunlop SP sportu hemen söküp atın.
Çok dandik gelse de ben motrio kullanıyorum (servis tavsiyesi) öğrendiğim kadarıyla Conti yan sanayisi gibi dediler, ona güvenerek aldım.
Şu anda 20.000 i geçti ve gayet memnunum.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti Devrim » 02 Temmuz 2012 12:15

Dinlop SP1 hakkında katılıyorum. Bende ABS çok çabuk tepki veriyordu. Aynı şekilde dandik gelebilir ama Kumho bu açıdan rahatlattı beni.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Leo1905 » 02 Temmuz 2012 14:28

ben de Dunloplardan memnunum açıkçası. şu ana kadar öyle dün yoldaki ani frenlemelerde ABS devreye girmedi. bir tek yokuş aşağı tozlu topraklı yollarda ABS devreye girdi yani normal olarak.
Fren performansı olarak da cliodan memnunum. sadece bir kere ani fren sonucu dörtlüleri yaktım :)
Leo1905
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75bg
Kilometre: 19000
Yakıt: Full
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Gebze

İleti batuavran » 04 Temmuz 2012 09:32

ipcm demiş ki:
krank demiş ki:Hafif yağmur çiselese bile ABS hemen devreye giriyor.Sanırım dunlop sp sport lardan kaynaklanıyor.

normalde fren gücü çok iyi olan bir araç clio fakat o dunlop SP sportu hemen söküp atın.
Çok dandik gelse de ben motrio kullanıyorum (servis tavsiyesi) öğrendiğim kadarıyla Conti yan sanayisi gibi dediler, ona güvenerek aldım.

goodyear, Lassa, Bridgestone, Continental ve Motrio kullandım en berbatı da servisin taktığı 70 TL değerindeki Motrio,2. sırada 100 tl değerindeki lassa atraca? idi. 3.goodyear GT2 dir.
bridgestone'B330, Conti eco3 110 tl olduğu dönemde.
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

İleti ipcm » 12 Temmuz 2013 16:14

batuavran demiş ki:
ipcm demiş ki:

goodyear, Lassa, Bridgestone, Continental ve Motrio kullandım en berbatı da servisin taktığı 70 TL değerindeki Motrio,2. sırada 100 tl değerindeki lassa atraca? idi. 3.goodyear GT2 dir.

Yahu şu Goodyear dan ben de memnun kalmadım. Megane'da Eagle NCT5 vardı fabrika çıkışı. 1 yıl sonra oyuncak araba lastiği gibi beton oldu :evil: . Motrio sizde ne tepki verdi bilemem ama Continental Eco Contact2 kullanmıştım Megane'da ondan çok ama çok memnundum. Zaten Motrio Conti fab. yapılıyor diyince aldım halen de memnunum.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti batuavran » 12 Temmuz 2013 16:29

ipcm demiş ki:
batuavran demiş ki:
ipcm demiş ki:

Yahu şu Goodyear dan ben de memnun kalmadım. Megane'da Eagle NCT5 vardı fabrika çıkışı. 1 yıl sonra oyuncak araba lastiği gibi beton oldu :evil: . Motrio sizde ne tepki verdi bilemem ama Continental Eco Contact2 kullanmıştım Megane'da ondan çok ama çok memnundum. Zaten Motrio Conti fab. yapılıyor diyince aldım halen de memnunum.

motrio conti. üretiyo diyorlar ama contin. yetkili satıcısının bundan haberi yoktu ... herkes farklı lastik markasından hoşlanıyor .... ben şahsen continental veya brıdgestone lastiklerinden vazgeçmem( orta ve üst kalite serileri )
batuavran
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: CAPTUR
Motor Tipi & Gücü: 1.5dc 90bg ICON EDC
Kilometre: 6000
Yakıt: shell
Lastik Markası: MİCHLEN
İsim ve Şehir: batuhan (adanalı ama denizlide)

ÖncekiSonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 67 misafir