arka taraftan gelen ses

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

arka taraftan gelen ses

İleti etacarinae » 03 Ağustos 2015 13:24

Merhaba arkadaslar, gaza basinca veya ayagimi gazdan cekince civk civk gibi bir ses geliyor arka taraftan (yani araba arkaya veya one yigilinca). Deneyimli bir arkadasa sordum salincaklardan geliyor dedi. Buyuk ihtimalle yaglanirsa duzelir dedi. İnternette arastirdim biraz salincak burclarindan diyorlar, sizin de fikrinizi sorayim dedim.
Ayrica kendim yaglayabilir miyim, nasil bir yag kullanmak gerekir?
Tesekkurler selamlar.
etacarinae
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 99000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: mustafa özdemir istanbul

Re: arka taraftan gelen ses

İleti emretpc » 04 Ağustos 2015 15:39

etacarinae demiş ki:Merhaba arkadaslar, gaza basinca veya ayagimi gazdan cekince civk civk gibi bir ses geliyor arka taraftan (yani araba arkaya veya one yigilinca). Deneyimli bir arkadasa sordum salincaklardan geliyor dedi. Buyuk ihtimalle yaglanirsa duzelir dedi. İnternette arastirdim biraz salincak burclarindan diyorlar, sizin de fikrinizi sorayim dedim.
Tesekkurler selamlar.

Nasıl bir ses tam anlayamadım ama bende fikirlerimi söyleyeyim. Depo dolu iken araç yığılmalarında sağ arkadan mazot yada benzin sesi rahatlıkla duyulmaktadır araçlarımızda. Son zamanlarda kendi aracımda farkettiğim bir başka ses ise; arka üçlü koltukların ikili kısmının yatmasını sağlayan mekanizma var ya koltuğu kaldırıp taktığımda tam tutmuyor koltuğu. Bir miktar boşluk oluyor. Koltuk sırtından tutup sallarsan hissediyorsun ve ses yapıyor.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

İleti etacarinae » 04 Ağustos 2015 16:24

emretpc demiş ki:
etacarinae demiş ki:Merhaba arkadaslar, gaza basinca veya ayagimi gazdan cekince civk civk gibi bir ses geliyor arka taraftan (yani araba arkaya veya one yigilinca). Deneyimli bir arkadasa sordum salincaklardan geliyor dedi. Buyuk ihtimalle yaglanirsa duzelir dedi. İnternette arastirdim biraz salincak burclarindan diyorlar, sizin de fikrinizi sorayim dedim.
Tesekkurler selamlar.

Nasıl bir ses tam anlayamadım ama bende fikirlerimi söyleyeyim. Depo dolu iken araç yığılmalarında sağ arkadan mazot yada benzin sesi rahatlıkla duyulmaktadır araçlarımızda. Son zamanlarda kendi aracımda farkettiğim bir başka ses ise; arka üçlü koltukların ikili kısmının yatmasını sağlayan mekanizma var ya koltuğu kaldırıp taktığımda tam tutmuyor koltuğu. Bir miktar boşluk oluyor. Koltuk sırtından tutup sallarsan hissediyorsun ve ses yapıyor.

Yok hocam bu sesler degil, direkt arka takimlardan geliyor o kesin. Metalin metale surttugunde cikardigi ses gibi düşünün.
etacarinae
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 99000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: mustafa özdemir istanbul

İleti Emrebali05 » 04 Ağustos 2015 16:30

bagaj kapagını acıpta yaylandırdınız mı aracı acaba amortisörlerden olabilir mi