Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

İleti onurksk » 05 Ocak 2012 15:37

Yazılanların hepsini okudum aynı sorun bendede var sağ ön tekerden bozuk çukurlu yollarda özellikle yavaş hızlarda 20-30 km gibi lakur lukur sinir bozucu bir ses geliyor.Acaba sanayide çözebilirlermi ustaya tam olarak nasıl anlatsam acaba kaliper yada balata olarak ? servise 2 katı ücret ödemek istemiyorum :(
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti ufuk » 05 Ocak 2012 19:31

sedan cliomda kaliper sorunu hiç yaşamadım fakat clio hb 3 hafta önce kaliperler değişti.2 gündür aynı ses gelmeğe başladı yine servis yolu göründü bakalım ne olacak
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti frk3537 » 10 Nisan 2012 19:16

Arkadaşlar iyi akşamlar. 2009 model Clio III 1.4 Expression'a sahibim. İstanbul'da yaşıyorum. Arabayı alalı yaklaşık 5 ay oldu. Aynı sorun arabamda vardı. Aracı aldığım gün yetkili servise götürdüm arabayı sesin kaliper piminden geldiğini ve 100-150 TL civarında bir masrafı olduğunu belirttiler. Geçen hafta servise gittim yetkili kişi fabrikadan bu konu ile ilgili bir sıvı conta geldiğini belirtti ve onu uygulayacaklarını söyledi. arabayı liftle kaldırıp kaliper pimlerini sökerek sıvı conta sürerek tekrar yerleştirdiler. Arabayı kaldırmışken su ve klima giderlerini de temizlediler. Muhasebeye gittiğimde borcumun olmadığını söyleyip güler yüzle uğurladılar şaşırdım. O gün bugündür döşeme taşlı yollar sıkıntı yaratmıyor artık ses kesildi.
frk3537
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.4 100bg
Kilometre: 39000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti ufuk » 13 Nisan 2012 19:25

ufuk demiş ki:sedan cliomda kaliper sorunu hiç yaşamadım fakat clio hb 3 hafta önce kaliperler değişti.2 gündür aynı ses gelmeğe başladı yine servis yolu göründü bakalım ne olacak

torna ve sökme takma 50 tl sessizlik :good: güzel şey
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
İsim ve Şehir: izmir

İleti dafkanat » 14 Mayıs 2012 17:27

bora 35 dostum ne oldu kaliper ile ilgili fotoğraf koyacaktın buraya?
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti bora35 » 17 Haziran 2012 09:24

resimleri koyucaktım arkadaşlar benim yönten de fıs çıktı balata tellerini merkezin altına egmiştim bi dönem ses gitti ama bu seferde telleri hep ezdi degiştirmek zorunda kaldım o yüzden resim koymadım aynı sorunu yaşamayın diye
bora35
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.4 16vlf 98hp
Kilometre: 15015
Yakıt: bp
İsim ve Şehir: bora izmir

İleti dafkanat » 18 Haziran 2012 14:28

yapma dostum ya. üzüldüm bak. canın sağolsun.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti bora35 » 21 Haziran 2012 20:41

sagol kardeşim ya hayatta herşey tecrübeymiş denedik ama olmadı düzelmedi bide masraf çıkardık kendimize heralde bu sesle yaşamaya alışmak lazım yada satıp kurtulmak
bora35
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.4 16vlf 98hp
Kilometre: 15015
Yakıt: bp
İsim ve Şehir: bora izmir

İleti ipcm » 29 Haziran 2012 21:10

Hocam gayet basit bi şekilde bu kaliper pimlerini söküp,temizleyip yağa daldırıyorlar serviste.
Zaten tekere söyle hallice bir vurduğunda şıngır şıngır sesi duyabilirsin, sıkıntı pimlerin ve kaliper kanallarının sertlikleri biribirinden çok farklı olması.
(mak. müh arkadaşlar anlayacaktır.)Belli süreler içinde aşınmadan boşluk hafifçe artınca yeniden ses yapıyor.
Benim de sol önde tıkırtı vardı. 20km de bile langır lungur ses yapıyordu
Bu lanetler körük içinde olduğu için serviste yağlamakta sakınca görmediler. Yağlama iyi bi çözüm gibi ama dikkatli olmak lazım.
Yüksek ısı var ve yangın tehlikesi mevcut.
Benim gibi tıkırtı hastası birisi bile (karter korumaya lastik takoz vidaladım kartere çarpmasın, tıkırdamasın diye) memnun şu an.
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti AF890 » 06 Ağustos 2012 15:40

benim araba da 71bine geldi, her servise girdiğinde usta kaliper pimini ezdiğini söylüyor ve 1-2hafta ses yapmıyor sonra aynı ses gelmeye başlıyo, gerçekten çok sinir bozucu bi ses, renault'un bu soruna kalıcı bi çözüm bulmamasına halaa hayret ediyorum.
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti AF890 » 06 Ağustos 2012 15:42

brembo gibi performanslı fren markalarının bizim araçlara göre kaliper-disk-balata takımı varmıdır acaba?
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti musti87 » 30 Ağustos 2012 23:14

Herkese selamlar.

Arabamda son birkaç aydır özellikle yol taşı döşeli olan yollarda 20-30 ile giderken ön taraftan lakur lukur sesler geliyordu.

Forumda bu konuyu okuyunca kaliperden olduğunu düşündüm ve sanayideki ustama gittim.

Usta da kaliperlere baktı ve kaliper piminin gevşek durduğunu tornaya yollayacağını söyledi. Kaliper pimi gerçekten yukarı aşağı doğru oynuyordu.

Neyse 1 saat bekledik sonra geldi kaliperler tornadan. Ustam kaliperleri taktı. Bu sefer pimde hiçbir oynama yoktu.

Şu anda ses bir nebze azalsa da yine de yol taşı döşeli olan yollarda özellikle araca gaz vermediğimde 20-30la giderken ses var. usta amortisörlerden olabileceğini söyledi fakat amortisörlerden hiç yağ damlamıyor. Amortisörlere baktıracak vaktim yoktu bugün. Yağ damlatmamasına rağmen amortisörlerde sıkıntı olabilir mi?

Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.
musti87
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75hp LPG
Kilometre: 116500
Yakıt: Aygaz / Milangaz
Lastik Markası: DUNLOPSP01 185/60/15
İsim ve Şehir: Mustafa İzmir

İleti maliilhan » 12 Ekim 2012 23:33

acilll
arkadaşlar ustama gittim söktük baktık kaliperler lak lak oynuyo dedim bunu netten araştırdım tornacıya gönderelim düzeltsin göndersin dedim,olmaz bunun milimetrik ayarı var falan filan e dedim ne yapacaz diskleri ve balataları değiştirirsek bu düzelir dedi banada pek inandırıcı gelmedi,welhasıl ankarada gidip bu arızayı bir ustaya yaptıran varmı bende ona gideyim direk derdimi anlatayım acil cvp bekliyrm
maliilhan
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 70000
Yakıt: total
Lastik Markası: dunlop 195 55 15
İsim ve Şehir: muş

İleti onurksk » 22 Ekim 2012 11:39

maliilhan demiş ki:acilll
arkadaşlar ustama gittim söktük baktık kaliperler lak lak oynuyo dedim bunu netten araştırdım tornacıya gönderelim düzeltsin göndersin dedim,olmaz bunun milimetrik ayarı var falan filan e dedim ne yapacaz diskleri ve balataları değiştirirsek bu düzelir dedi banada pek inandırıcı gelmedi,welhasıl ankarada gidip bu arızayı bir ustaya yaptıran varmı bende ona gideyim direk derdimi anlatayım acil cvp bekliyrm

Servis banada aynı cevabı verdi ses fren kaliperlerinden geliyor ama sökmeyle tornayla düzelmez balatalar değişirken yapılması gerekiyormuş.Bu şekilde kullan hiçbirşey olmaz dediler :D
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti Leo1905 » 22 Ekim 2012 14:39

musti87 demiş ki:Herkese selamlar.

Arabamda son birkaç aydır özellikle yol taşı döşeli olan yollarda 20-30 ile giderken ön taraftan lakur lukur sesler geliyordu.

Forumda bu konuyu okuyunca kaliperden olduğunu düşündüm ve sanayideki ustama gittim.

Usta da kaliperlere baktı ve kaliper piminin gevşek durduğunu tornaya yollayacağını söyledi. Kaliper pimi gerçekten yukarı aşağı doğru oynuyordu.

Neyse 1 saat bekledik sonra geldi kaliperler tornadan. Ustam kaliperleri taktı. Bu sefer pimde hiçbir oynama yoktu.

Şu anda ses bir nebze azalsa da yine de yol taşı döşeli olan yollarda özellikle araca gaz vermediğimde 20-30la giderken ses var. usta amortisörlerden olabileceğini söyledi fakat amortisörlerden hiç yağ damlamıyor. Amortisörlere baktıracak vaktim yoktu bugün. Yağ damlatmamasına rağmen amortisörlerde sıkıntı olabilir mi?

Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

hocam aynı sorun bende de var sanırım. ben frenlerden şüpheleniyorum çünkü yokuş aşağı giderken ses yapınca frene basıyorum ses kesiliyor, bırakınca lakırtı devam ediyor. baktırmaya da fırsatım olmadı hiç ama dediğim gibi ön frenlerden kaynaklı bi sorun..
Leo1905
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75bg
Kilometre: 19000
Yakıt: Full
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Gebze

ÖncekiSonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi