Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

İleti krank » 22 Ekim 2012 19:44

Sanayide bu sorunu çözmek için pimleri noktayla vurarak şişirme, kaynakla kaplayarak kalınlaştırıp sonra tornalamak gibi yöntemler vardır. Bir daha ses yapmazlar ama gerçekten mikrometrik bir ayarı var az birşey kalın olursa,fren kilitli kalabilir ,ısınmaya neden olabilir.Başıma geldi oradan biliyorum,Janta elimi değdirdiğimde parmağım yapışıp su toplamıştı.Lastiğiniz bile gümleyebilir.Hiç elletmeyin pimlerinize.Gresi bastırın içine kapattırın bir süre idare eder penecereniz kapalıyken zaten ses duymazsınız.
krank
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Grandtour
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75HP
Kilometre: 41000
Yakıt: Total 95
Lastik Markası: Falken sn832 ecorun
İsim ve Şehir: Tokat

İleti maliilhan » 22 Ekim 2012 22:13

sanayide bir frenci balatarın üzerine bitmiş bir başka balatayı kaynattı ve taktı oda boşluğu aldı şuan ses yok balata bitinciye kadar ses yapmaz sonrasındada gelirsin disk balata değişiriz dedi şuan ses kesildi
maliilhan
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 70000
Yakıt: total
Lastik Markası: dunlop 195 55 15
İsim ve Şehir: muş

İleti dafkanat » 23 Ekim 2012 18:12

arkadaşlar ben çözdüm olayı. Telefonum resim çekmiyor. Kamerası bozuk . En kısa zamanda resimleri ekleyeceğim.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti maliilhan » 23 Ekim 2012 22:52

kardeş nasıl çözdün olayı bi anlat hele
maliilhan
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti dafkanat » 24 Ekim 2012 19:46

Dostlar, uzun bir denemeden geçirmek zorunda kaldım. Çünkü daha önce bir arkadaşımız başka bir yöntem denemiş. Ancak, ona masraf açmıştı bu durum. Ben de aynı duruma düşersem sadece ben düşeyim düşeyim diye bekledim. en az 1 yıldır kullanıyorum. Herhangi bir sorunla karşılaşmadım. Tabi ilk başlarda resimdeki gibi takmamıştım yayı. En sonunda en sağlıklısının bu şekil olduğuna kanaat getirdim. Resimlerde nasıl yapıldığı açıkça belli. Umarım sizin de işinize yarar.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti maliilhan » 24 Ekim 2012 22:16

o ne yayı dostum birde bu yay dönüşlerde falan sıkıntı çıkarmasın mesala 150 160 giderken yerinden fırlasa aks körügüne yada fren disklerine falan çarpsa bi sıkıntı çıkarmı bu yayı nerden buldun ustanın aklınamı geldi
maliilhan
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti dafkanat » 24 Ekim 2012 22:20

maliilhan demiş ki:o ne yayı dostum birde bu yay dönüşlerde falan sıkıntı çıkarmasın mesala 150 160 giderken yerinden fırlasa aks körügüne yada fren disklerine falan çarpsa bi sıkıntı çıkarmı bu yayı nerden buldun ustanın aklınamı geldi

Dostum hırdavatçıdan aldım 50 cm boyunda idi. Ben kestim. Esneme yaptığı için dönüşlerde sıkıntı çıkmıyor. 1 yılı geçkindir kulllanıyorum. Yüksek hızlara da çıktım. Ama hiç yerinden bile oynamadı. Utanın değil benim aklıma geldi. Hatta ustaya gösterdim. O da bu sıkıntı ile gelen araçlara bu yönde tavsiye de bulunuyor.

Resimde teker sağa tam dönük halde.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti bora35 » 26 Ekim 2012 15:13

dafkanat eline saglık kardeşim güzel olmuş benim denedgimden iyi gayet başarılı boş bir vaktimde bunu inceleyecegim buraya farklı bir sekilde yayda monte edebiliriz. fikir senden bunu geliştirmekte artık bizlere düştü renault mühendisleride artık sayemizde bişeler ögrenmiş olur
bora35
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.4 16vlf 98hp
Kilometre: 15015
Yakıt: bp
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: bora izmir

İleti dafkanat » 26 Ekim 2012 17:11

İşaretli vidalara birer kanca montajlanıp o kancalara yay takılabilir.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti maxuma » 03 Aralık 2012 21:14

arabamı alalı 2 hafta oldu başlarda bi ses.yoktu 2 gun once tekere ayagımla vurunca ses geldıgını farkdttim ilk başta merkezde bişey var sandım tekeri söktüm baktım merkez ıyı kopan kırılan kesilen civata v.b. yok kafama takıldı bikere soktum merkezi bı baktım pimler cok uydurma geldi resmen boşta duruyo temizleyip bastım mavi su geçirmez gresi bolça takdım yerine topladım merkezi takdım tekdri ses kesildi ama ne kadar gider bilmiyorum. :)
maxuma
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: 2008 ClioIII autq
Motor Tipi & Gücü: dci 65hp
Kilometre: 107000
Yakıt: shell vpower gtt
İsim ve Şehir: maximilan bursa

İleti ipcm » 23 Ocak 2013 23:57

Leo1905 demiş ki:
musti87 demiş ki:Herkese selamlar.

Arabamda son birkaç aydır özellikle yol taşı döşeli olan yollarda 20-30 ile giderken ön taraftan lakur lukur sesler geliyordu.

Forumda bu konuyu okuyunca kaliperden olduğunu düşündüm ve sanayideki ustama gittim.

Usta da kaliperlere baktı ve kaliper piminin gevşek durduğunu tornaya yollayacağını söyledi. Kaliper pimi gerçekten yukarı aşağı doğru oynuyordu.

Neyse 1 saat bekledik sonra geldi kaliperler tornadan. Ustam kaliperleri taktı. Bu sefer pimde hiçbir oynama yoktu.

Şu anda ses bir nebze azalsa da yine de yol taşı döşeli olan yollarda özellikle araca gaz vermediğimde 20-30la giderken ses var. usta amortisörlerden olabileceğini söyledi fakat amortisörlerden hiç yağ damlamıyor. Amortisörlere baktıracak vaktim yoktu bugün. Yağ damlatmamasına rağmen amortisörlerde sıkıntı olabilir mi?

Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

hocam aynı sorun bende de var sanırım. ben frenlerden şüpheleniyorum çünkü yokuş aşağı giderken ses yapınca frene basıyorum ses kesiliyor, bırakınca lakırtı devam ediyor. baktırmaya da fırsatım olmadı hiç ama dediğim gibi ön frenlerden kaynaklı bi sorun..

Hocam ben değiştirdim serviste zamanı geldi aşındı diye; komple disk/balata set halinde, 2 hafta sürdü yine aynı. Götürüp yine gresleticem bu servis zamanında
ipcm
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 80bg
Yakıt: Shell V-Power +GTL
Lastik Markası: Motrio Impulsion
İsim ve Şehir: İbrahim - Kocaeli

İleti musti87 » 07 Mayıs 2013 00:17

ipcm demiş ki:
Leo1905 demiş ki:
musti87 demiş ki:Herkese selamlar.

Arabamda son birkaç aydır özellikle yol taşı döşeli olan yollarda 20-30 ile giderken ön taraftan lakur lukur sesler geliyordu.

Forumda bu konuyu okuyunca kaliperden olduğunu düşündüm ve sanayideki ustama gittim.

Usta da kaliperlere baktı ve kaliper piminin gevşek durduğunu tornaya yollayacağını söyledi. Kaliper pimi gerçekten yukarı aşağı doğru oynuyordu.

Neyse 1 saat bekledik sonra geldi kaliperler tornadan. Ustam kaliperleri taktı. Bu sefer pimde hiçbir oynama yoktu.

Şu anda ses bir nebze azalsa da yine de yol taşı döşeli olan yollarda özellikle araca gaz vermediğimde 20-30la giderken ses var. usta amortisörlerden olabileceğini söyledi fakat amortisörlerden hiç yağ damlamıyor. Amortisörlere baktıracak vaktim yoktu bugün. Yağ damlatmamasına rağmen amortisörlerde sıkıntı olabilir mi?

Fikirlerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

hocam aynı sorun bende de var sanırım. ben frenlerden şüpheleniyorum çünkü yokuş aşağı giderken ses yapınca frene basıyorum ses kesiliyor, bırakınca lakırtı devam ediyor. baktırmaya da fırsatım olmadı hiç ama dediğim gibi ön frenlerden kaynaklı bi sorun..

Hocam ben değiştirdim serviste zamanı geldi aşındı diye; komple disk/balata set halinde, 2 hafta sürdü yine aynı. Götürüp yine gresleticem bu servis zamanında

hocam bana kalırsa bu şikayete sahip arkadaşların çoğunun sıkıntısı amortisör

geçen 85000 bakımında amortisörleri değiştirdim ve lakır lukur gitme sorunu komple ortadan kayboldu.

90x2=180 TL 2 adet orjinal amortisör. 70 TL işçilik. 250 TL maliyeti olur size sanayide.
musti87
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75hp LPG
Kilometre: 116500
Yakıt: Aygaz / Milangaz
Lastik Markası: DUNLOPSP01 185/60/15
İsim ve Şehir: Mustafa İzmir

İleti Leo1905 » 07 Mayıs 2013 06:53

bakımda balataları değiştirdim ve ses kesildi. amortisörle ilgili bişey değil yani. bi ay civarında oldu değiştireli ve hala ses yok ;)
Leo1905
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75bg
Kilometre: 19000
Yakıt: Full
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: Gebze

İleti ufuk » 07 Mayıs 2013 11:16

balata bitimine yakın incelince ses yapıyor en azından bende böyle
ufuk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5dcı 65bg
Kilometre: 25000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Bidgestone Turanza
İsim ve Şehir: izmir

İleti dafkanat » 07 Mayıs 2013 11:39

Çözümü fotoğraflarla anlattım ama uygulayan yok sanırım. 3 yıldır kullanıyorum hiç bir yan etkisini görmedim. Ne ses ne de başka bir şey. Balata bitse de ses yapmaz.
Yerinden de çıkmadı hiç .
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

ÖncekiSonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler