Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Fren Kaliperleri Sorunu

İleti AII » 24 Eylül 2008 07:57

Şimdi tekrar ses başladı diyorsun devrim bey yani beklemede kalmak gerekiyor peki sadece balatarı değiştirmek işi çözmüyormuymuş. Hem kaliperleri hem balatarı değiştireceğiz anlaşılan, peki balataların külfeti ne kadar olacak. Çıldırmamak elde değil sen 25-30 bin Ytl verip sıfır araç al 2 ayda 2000 km ön takımdan takırtıları dinle yok ya olamaz böyle şey, Tofaş işçi çıkarıyormuş 5 yıl sonra renoda böyle devam ederse onun gibi olur. Ayıp ya 3 yıldır satılıyo bu araba insan bunu çözmezmi neyse bizde bir daha reno almayız olur biter. Hep söylediler ama aldık işte yaptık bir hata insanın canı sıkılıyo 2000 km takırtı tukurtu ben gönül arahatlığı ile binmek için sıfır araba aldım. Gel gör işe bak duruken tekerleğe bir yumruk vuruyon takırtı tukurtu şangırtı şikayet var sitelerine yazaçağım bunu CLİO III ön takımı problemli diye o zaman sattıkları kazları yolarlar ama gerisi en azından bazı insanları bizim gibi kazıklamamış olurlar.
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: CLIOIII 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2. V. Extreme
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İsmail ARKAN/KONYA

İleti filip34 » 24 Eylül 2008 13:33

Merhaba,

Benim de aracımda tam soldan sağa doğru direksiyonu çevirirken tak diye ses gelir servisle konuştum. Fırsat olursa çumartesi götüreceğim. Arnızda bu tarz problem yaşayan var mı ?

Bilgilerinizi rica ediyorum
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti dci65 » 25 Eylül 2008 08:20

AII demiş ki:Şimdi tekrar ses başladı diyorsun devrim bey yani beklemede kalmak gerekiyor peki sadece balatarı değiştirmek işi çözmüyormuymuş. Hem kaliperleri hem balatarı değiştireceğiz anlaşılan, peki balataların külfeti ne kadar olacak. Çıldırmamak elde değil sen 25-30 bin Ytl verip sıfır araç al 2 ayda 2000 km ön takımdan takırtıları dinle yok ya olamaz böyle şey, Tofaş işçi çıkarıyormuş 5 yıl sonra renoda böyle devam ederse onun gibi olur. Ayıp ya 3 yıldır satılıyo bu araba insan bunu çözmezmi neyse bizde bir daha reno almayız olur biter. Hep söylediler ama aldık işte yaptık bir hata insanın canı sıkılıyo 2000 km takırtı tukurtu ben gönül arahatlığı ile binmek için sıfır araba aldım. Gel gör işe bak duruken tekerleğe bir yumruk vuruyon takırtı tukurtu şangırtı şikayet var sitelerine yazaçağım bunu CLİO III ön takımı problemli diye o zaman sattıkları kazları yolarlar ama gerisi en azından bazı insanları bizim gibi kazıklamamış olurlar.

ben cliomu almadan önce kesin kararımı vermiştim, 207 alacaktım, deneme sürüşüne çıktık, araç 1.4 hdi 75 bg, 3000 km'de ve inanamazsın, heryerinden ama heryerinden ses geliyordu. sonra gidip clio test ettim 34 bin km civarındaydı ve gelen sesler 207den azdı. benim aracımda 3.5 cm yay olmasına, devamlı aracı sınırlarında kullanmama, çok ama çok ani manevralar yapmama rağmen benim aracımdan da (3600km) hiçbir ses gelmiyor. sizin neden böyle oldu acaba... hatalı üretim ihtimalini düşünmek istemiyorum şahsen :roll:
dci65

İleti Devrim » 25 Eylül 2008 08:57

Arkadaşlar dün bizim buralardaki bozuk bir yolda test sürüşü ve kayıt aldım. Mikrofonu amortisörlere dahi izoleli şekilde yapıştırarak ses aldım. Aracın içinden, sağ paspasın altından, torpidonun içinden bile ses kaydı aldım. Yalnız amortisörlerden aldığım ses kaydı karışık. Mucur sesleri, yay sesleri falan işi karıştırıyor. En iyi sonuç, yine bizim duyduğum yerden, yani sağ koltuğun üzerine koyarak aldım kaydı. Sonuçta kendi kulak testimize döndü olay.

Ve ses var yine. İkinci viteste 10-15 Km hızla giderken bozuk yolda ses çok rahat duyuluyor. Eğer, sol ayağınızda çok hafifçe fren pedalını ezerseniz ses kayboluyor. Bu da gözleri (yukarıda da bahsedildi) balatalara çeviriyor... Bu konuda servisi arayacağım bugün!...

Bu arada, gelen gelen sesler konusunda... Yanlış anlaşılmak istemem ama, gelen seslerin biraz da sürücünün duyuşuyla da ilgisi olabilir. Ben bu minik balata-kaliper sesine takarken, eşimse kapıdan gelen esneme sesine taktı örneğin...

Özellikle hani mahale aralarında koca tümsekler olur ya, 1'inci viteste geçmeniz gereken.. Oralardan sadece dik değil de dönerken geçerseniz geçerken arabadan çok hafif esnama seslerini duyabiliyorsunuz (Diyelim ki sola 90 derece döneceksiniz ve girdiğiniz sokak başında tümsek var.. gibi..)

Yanımda oturan bir iki arkadaşa kaliper seslerini dinlemesini istedim, "aman abi yok yaaa, taş gibi araba" diyerek teselli etmeye çalıştılar. Ama sesi duymadılar. Düşünüyorum da aslında çok da problem değil ama gıcık ediyor insanı işte...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti AII » 25 Eylül 2008 10:02

Arkadaşlar ses aynen Devrim Bey arkadaşımızın dediği şekilde, durukende tekerkeğe vurunca zaten kaliperin titreşimleri belli oluyor o zamanda ses geliyor ben önce kendi arabamın tekerleğine vurdum. Bu sesi aldım sonra yanında duran opel korsanın oda önler disk ön tekerleğine vurdum taş gibi ne ses ne bir tepkime bizim sorunumuz kaliper ve arkadaşların belittiği gibi balatalarda olabilir. Kısacası 1 ve 2 vitesde 10-15 km hızla olay ortada benim isyanım bu sorun varken daha 2 aylık 2500 km arabanın durumunu renonun sahiplenmek istememesi 6-7 bin km gel balata satalım mantığına varacak bu işin sonu gibime gelir. Ayrıca balatalar kaç bin km değiliyor.
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Serdar » 25 Eylül 2008 22:34

Arkadaşlar fren kaliperlerini geçen hafta bende garantiden değiştirdim şu an için ses kesildi. Umarım uzun süre dayanır.
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

İleti filip34 » 26 Eylül 2008 14:33

Merhaba,

Sanayiye gittim de ön taraftan tık diye ses geliyordu gösterdim,

bir klip çımış ondanmış yerine taktılar sorun gitti de ..

Kaliper konusunu sordum bana pim içinde lastiklerin olduğunu bu lastikler özelliğini yitirdikten sonra yahpıyor dediler. Her arabada varmış bu problem önlem olarak lastik yerine başka bişey koyuyorlarmış valan filan

Bilginize..
Ferdi
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Devrim » 27 Eylül 2008 00:03

Serdar demiş ki:Arkadaşlar fren kaliperlerini geçen hafta bende garantiden değiştirdim şu an için ses kesildi. Umarım uzun süre dayanır.
Nedenini bilmiyorum ama bende 1.5 hafta sonra tekrar gelmeye başladı tıkırtılar.

Sessiz bir ortamda, camları kapatıp sese odaklanarak bozuk yolda max.20Km hızla giderken sesler geliyor. Araç hız kaybetmeyecek şekilde, sadece balataları sıkıştıracak derecede sol ayağımla frene hafifçe dokunduğumda sesler kayboluyor...

Bizim buradaki servisi aradım (Erdoğan Usta'yı), durumu, yaptıklarımı aynen anlattım. Şu 2-3 gün servisin çok yoğun olduğunu (bayram öncesi olsa gerek), bayram sonrası cuma günü beni beklediğini söyledi. Tekrar gidip bakacağız bakalım. Durum ne olacak...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti AII » 27 Eylül 2008 08:25

Üzüldüm Devrim bey tekrar seslerin başlamsına doğrusu, bakalım servis bu işi nasıl hallecek sen olayın safahatından bizi burada bilgilendirirsen sevinirim. Ayrıca kullanıcı adını değiştirme imkanımız mevcutmu........... Bayramınız şimdiden kutlu olsun. İyi tatiller
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 27 Eylül 2008 19:21

Teşekürler, sizin de bayramınız kutlu olsun. Tabii ki gelişmeleri bildireceğim...

Bu arada, nick değişim işlemlerini Erim veya Hüseyin Bey yapabiliyor. Erim'e mesaj yazarsan kısa sürece ilgilenecektir...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti AII » 27 Eylül 2008 21:02

Yarın sahurda yola çıkacağım inşallah Çanakkale-Denizli Konya 1500-1700 civarı km yapacağım kullanıcı değişimini bayramdan sonra yapabilirim Devrim bey, bu gün servise gidip 6 ytl bagaj lambası alıp taktırdım moralim yarine geldi şöyle bagajı kaldırıp bir baktım içim ısındı. Tekrar hayırlı Bayramlar
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 27 Eylül 2008 23:27

İsmail Bey, ben de bi' gittiğimde bagaj lambası taktırayım, o kadar aydınlatıyor mu, faydası oluyor mu? Sanki eski model araçlarımızdaki gibi sönük zayıf bir sarı ışık beklentim sebebiyle taktırmıyorum ne zamandır...

İyi yolculuklar, görüşmek üzere...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti AII » 04 Ekim 2008 18:04

Devrim bey ben bagaj lambasından memnun kaldım işin aslı yaklaşık 1700 km yol yapınca bayramda bazen geceleride kullandım. doğrusu iyi de oldu tavsiye ederim sanki bir eksik tamamlamış gibi güzel bir duygu. Ayrıca nasıl oldu kaliperlereden tekrar ses geliyormu
AII
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 06 Ekim 2008 11:23

Merhaba İsmail Bey.

Kaliperlerden ses geliyor. Hem de dediğiniz gibi tekerleğe tekme atınca bie duyuluyor. Öh artık!. ;)
Bugün arayıp tekrar gideceğim yarın öbürgün. Bagaj lambasını da sorarım orada. Son olarak bu kaliper işine de bir son vermek istiyorum; bu yönde de konuşalım bakalım... Bilgi veririm...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti beyazit20 » 06 Ekim 2008 17:17

merhaba arkadaşlar valla aynı sorun bende de var aracım şuan 3500 km de ve ben bu tıkırtı olayını 1500 km de fark ettim aslında fakat servise gidemedim
gıcık oluyorum bu seslere arabaya binesim bile gelmiyo bazen ve inanın aldığıma da çok pişman oldum titiz bir insanım sorun olmasın diye 26 bin ytl para verdik ve sonu malum iyiki bu forum var yoksa servisler işlerine gelmediklerini anlamaıyolar forum dan bütün bilgileri ve belgeleri aldım artık servise gidip derdimi anlata bilirim tüm emeği geçen arkadaşlara çok teşekkür ederim...
beyazit20
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v extreme
İsim ve Şehir: ismail ordu/ünye

ÖncekiSonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 12 misafir