Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu

İleti ibergun » 24 Ağustos 2008 22:33

arkadaşlar fren kaliperi fabrika çıkışı niçin tüm araçlarda sorunlu acaba.servis garantiden değişeceğini söyledi ve siparişi verdi takılanlardada aynı sorun acaba yaşanıyor mu tecrübesi olanlar yazabilirler mi lütfen.

EVET ARKADAŞLAR KALİPERLER GARANTİDEN DEĞİŞTİ.FOTOLARINI ÇEKTİM Bİ ARA KOYABİLİRİM.İZMİR YAŞAR PLAZADAN ATÖLYE ŞEFİ MEVLÜT BEYLE FORUM ÜYELERİ ADINA KONUŞTUM SORUN OLAN ARAÇ SAHİPLERİNE YARDIMCI OLACAK DUYURULUR.
En son ibergun tarafından, 06 Eylül 2008 15:18 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
ibergun
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 aut.16 v abs
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ibrahim

Re: fren kaliperi sounu

İleti barracuda » 25 Ağustos 2008 08:13

ne gibi bir sorun var kaliperlerde ?
barracuda
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 3k
İsim ve Şehir: erhan / istanbul

İleti ibergun » 25 Ağustos 2008 10:29

bi arkadaş yazmıştı çifti 455 ytl diye ön tekerleklerden gelen seslerle ilgili sorunun kaynağı.
ibergun
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti Devrim » 25 Ağustos 2008 15:02

Doğrudur. Benim araçta da aynı sorun oldu...

Bozuk yüzeyde bazı düzensiz tıkırtılar geliyordu ön taraftan bir yerden... Bakım öncesi gittiğimde, bakım zamanı değiştirileceğini söylemişti usta. "Yapışkanlı" kelimesini kullandığını hatırlıyorum; farklı bir tür kaliperle değiştirilecekmiş...

Bakım zamanı gittiğimde ellerinde o parçalardan olmadığını, sipariş verdiklerini söylediler. Ama ön iki lastiği söküp mevcut kaliperlerde iyileştirme yaptılar. Bilmem-biryeri sıkıştırmışlar. Şu an hiç ses gelmiyor. Ama usta, "yaklaşık 3bin-4bin Km boyunca sorun olmasa da, sonrasında yine ses gelmeye başlar" demişti.

Yarın arayacağım servisi. Eğer parça gelmişse hemen değiştirecekler benimkileri...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Serdar » 27 Ağustos 2008 21:26

Devrim demiş ki:
dafkanat demiş ki:peki dostum şimdi senin kaliperler komple ses yapmasından dolayı değişecek değil mi?

bir de işlem tamamlandıktan sonra servis adını ve plakanı bana verebilir misin . senin arabana yapılanları benim servise göstereceğim de . onlar plakadan bakabiliyorlarmış. göster bana bi tane örnek dediler seninkini de yapalım dediler de o yüzden soruyorum. gaaranti az kalmışken şu işi halledelim.

Abi kötü haber...

Bilgisayardan baktı servisteki eleman. "Garanti'ye girmiyor malesef, bilgisayarda ödeme (destek) %0 görnüyor, yani garantide değil" dedi. "Bazen Renault, bazı durumlarda %-bilmemkaçını öder ama bu vakada %-sıfır" dedi.

"Renault'un bu 'sorun' ile ilgili bir yazısı yok mu, size gelmedi mi?" dedim, "geldi, biliyoruz" dedi. "O zaman bunun kullanıcı hatası olmadığını Renault kabul ediyor. Peki neden garantiye sokmuyor bunu?" dedim, bilemediğini söyledi... "O zaman başka yol bulmak lazım" şeklinde sayıkladım.

Biraz problemden bahsetti, balataları tutan bir parçanın oynadığından, ilerde (20-30bin KM'de) balata değişiminde düzgün kaliper takılır dedi falan...

"Yok yok, mantıken Renault'un bu değişimi yapması lazım" diye mırıldanarak çıktım artık... Olay bu...

Bi' değişiklik yapılmadı bende... Gezmiş oldum servisi yani...

Arkadaşlar sağ ve sol kaliper millerini garantiden değiştirmiştim. Sanırım kaliperlerin garantiye girip girmediği servislerin insiyatifine kalmış.
Serdar
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: CLIO III 2007 - Dyn.
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v - 98bg
Kilometre: 55000
Yakıt: Shell V-Max / LPG
Lastik Markası: Continental CPC2
İsim ve Şehir: İzmir

Re: Fren Kaliperleri

İleti Devrim » 03 Eylül 2008 12:01

Meral Hanım; Düz veya iyi yolda belki anlaşılmaz ama biraz bozuk yolda, çakıllı veya bol pürüzlü, şöyle 3'üncü ya da daha çok 2'nci viteste gitmenizi gerektirecek kadar bozuk yollarda ön düzenden bazı tıkırtılar gelir.

Eğer daha önce sizin frenlere hiç bakılmadıysa belki bu problem sizin araçta da olabilir. Bu şekilde bir dinlemeye çalışın. İsterseniz servise gidip bir kontrol ettirin. Ya da blöf yapın servise bazı seslerin geldiği konusunda. Onlar da "kaliperlerde gevşeme varmış" benzeri bir sonuç çıkartırlarsa garantiden değiştirme konusunda baskı yapın.

Benim 10bin bakımında ilgili yerler "sıkıştırıldığı" için şu an ses yok. Fakat usta, "3-4bin km. sonra sesler yine gelebilir" dedi. O vakit direkt Renault Genel Merkez'i ile görüşeceğim artık...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti hma82 » 03 Eylül 2008 15:26

selam arkadaşalar,

bende de özelilkle bozuk yolda giderken ön tarfatan ama nereden geldiği belli olmayan lakur lukur bir ses var belki bu olabilir bu konuda net bir bilgi sahibi olan arkadaş var ise gerekli girişimlerde bulunalım ve gerçekten haklı isek bu konuyu hukuki boyutlara taşıyalım nede olsa işimiz :mrgreen:

ne kadar çabuk o kadar hızlı çözüm

haberlerinizi bekliyorum.
hma82
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Scenic 2008 Exp.
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 100hp
Kilometre: 75000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Dunlop 205/55 - 16
İsim ve Şehir: Murat - İstanbul

İleti ahmetvolkan » 04 Eylül 2008 14:40

aynı sorun benim aracda da vardı.servis tarafından fren kaliper boslukları zift ile dolduruldu.suan cok az ses geliyor.ama genede teknik bir cözüm olmadı.parca değişse bile aynı sorun tekürür eder denildi...
ahmetvolkan
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: autontik

Re: Fren Kaliperleri ÖNEMLİ!!!!

İleti ibergun » 06 Eylül 2008 15:21

KALİPERLER GARANTİDEN DEĞİŞTİ İZMİR YAŞAR PLAZA ATÖLYE ŞEFİ MEVLÜT BEY SORUN OLAN FORUM ÜYELERİNİ BEKLİYOR.FOTOLARI EKLERİM DAHA SONRA.
ibergun
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti dafkanat » 07 Eylül 2008 00:31

ibergun demiş ki:KALİPERLER GARANTİDEN DEĞİŞTİ İZMİR YAŞAR PLAZA ATÖLYE ŞEFİ MEVLÜT BEY SORUN OLAN FORUM ÜYELERİNİ BEKLİYOR.FOTOLARI EKLERİM DAHA SONRA.

kaliperler garantiden değişti demişsin dostum.peki kaliper pimleri mi değişti yoksa kaliperler komplemi değişti. eğer kaliperler komple değişti ise buradaki servise değiştirtebilmek için plakan ve servis adını falan yollar mısın. servise senin plakanı verip sana yapılan işlemleri referans olarak göstereceğim de. çünkü servis böyle demişti bana.

teşekkürler şimdiden
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti hüseyinhoca » 07 Eylül 2008 01:46

herkese merhabalar.

yazın ilk günlerinde sağ ön tekerlekten şıngırtı şeklinde ses gelmeye başladı. sadece döşeme taşta giderken gelen bi ses. tabiki kaliperlerden geliyordu. (tekerleğe yumrukla vurunca da gelen bi ses) balıkesirde bi tamirciye kaliperleri söktürdüm. bi tornacıya da pimlerin içine geçtiği yerlere özel bi malzemeymiş ondan dolgu yaptırdım. (tornada pimin girdiği yere göre kesilen, pimin hareketini engelleyen ve sert yeşil bi madde; straforun serti gibi) ayrıca fren disklerinin aşınan kenarlarını da düzlettim. söküp takma:15 ytl torna:35 toplam : 50 ytl. ye mal oldu.

bu sorun fren disklerinin değiştiğinde servisin değiştirmesi gereken parçalardan biri olduğunu bakımı yapılmazsa ses çıkardığını biliyordum. ancak tatile çıkmadan evvel fren disklerini değiştirdim ama orayı atlamışım :) neyse ses gelince jeton düştü.. öğrenecez zamanla bu işi de.. :)

benim garanti bittiğinden hiç servise gitmedim, ve sanırım garantilik bi durum değil. tabi garantiye giren durumlardan bahsetmiyorum; kendi sorunum garantiye girmezdi.
hüseyinhoca
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: hüseyin & erzurum

İleti ibergun » 07 Eylül 2008 11:10

arkadaşlar sonuçta her parçanın iki yıl garantisi var benim sorun hemen 2000 km de başladı.garanti dahilinde sorunun çözümü servise aittir.önce bir madde ile iyileştirdiler geçici olarak daha sonra parça gelince değiştirildi.yine olabileceğini söylediler.bu sefer tornada bişeyler yapılacağından bahsettiler gerçekten konforu çok etkileyen bi sorun.
ibergun
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

İleti hüseyinhoca » 08 Eylül 2008 00:36

ibergun demiş ki:arkadaşlar sonuçta her parçanın iki yıl garantisi var benim sorun hemen 2000 km de başladı.garanti dahilinde sorunun çözümü servise aittir.önce bir madde ile iyileştirdiler geçici olarak daha sonra parça gelince değiştirildi.yine olabileceğini söylediler.bu sefer tornada bişeyler yapılacağından bahsettiler gerçekten konforu çok etkileyen bi sorun.

abi işte tornada yaptırdım ben. pimlerin geçtiği yerlere farklı bi maddeden dolgu yapıyorlar. böylece pimler hareket etmiyor ve ses kesiliyor.. garantiden yapılırsa ne mutlu ben hiç sormadım servise direkt gittim söktürdüm yaptırdım..
hüseyinhoca
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İsim ve Şehir: hüseyin & erzurum

Sonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 49 misafir