Fren pedalı aşağıda tutuyor...

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Fren pedalı aşağıda tutuyor...

İleti purelife87 » 11 Ocak 2011 16:27

Herkese merhaba Arabam daha 5000 Km de 1 senesi dolduğu için de bakım yaptırdım. Fakat son zamanlarda fren pedalının eskisine oranla daha aşağıda etkin olduğunu hissediyorum. Eskiden ayağımın yanağı ile hafifçe dokunduğumda frenliyordu şimdi bayağı bir bastırıyorum. Frenler tutuyor ama nerdeyse pedalı sonuna kadar bastırıyorum. Bakım sırasında frenler normal denildi. Fren hidroliğini de kontrol ettim haznenin dolu olduğunu gördüm. Tekrar servise gitmeyi düşünüyorum...
Fikirleriniz için şimdiden teşekkürler...
purelife87
ER
ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 16V 75bg
Kilometre: 5000
Yakıt: shell 95 oktan benzi
Lastik Markası: Bidgestone
İsim ve Şehir: ANKARA

Re: Fren pedalı aşağıda tutuyor...

İleti oguz1 » 11 Ocak 2011 18:15

Fren hidroliğinde görmediğiniz bir kaçak vardır.
Yada hidrolik hava yapmıştır.
Aracın hızanması önemli değildir, yokuş aşağı saldınmı hızlanır ama durdurmak önemlidir.

Bir an önce servise gidin, bu ertelenek bir sorun değil.!!!!
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti Devrim » 11 Ocak 2011 20:20

Ben de hidroliğin eksikliğinden şüphelendim.

Şöyle anlatayım;

Sanırım 30bin bakımıydı; Fren pedalı bana normal geldiği hâlde, servisteki bir eleman aracı dışarı (yıkama bölümüne) çıkartıp hidrolik kutusunu ağzına kadar doldurdu. Aracı çalıştırtıp lastikleri (1) en sağa çevirttirdi. Tekerleğin oradan (sanırım) bir kapak gevşetti ve içerdeki elemana frene yüklenmesini istedi. Sonra aşağıdaki o yeri sıkıştırdı. Daha sonra tekerlekleri (2) diğer tarafa çevirtip bu işlemi tekrarladı. En son olarak eksilen hidroliği tamamladı.

Servisten çıktığımda pedaldaki hassasiyete inanamamıştım. Tabii şimdi kalmadı o hassaslık. Ama güzel bir bakımdı.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti ugurluhan » 11 Ocak 2011 20:29

Ben cliom varken bu konu için defalarca servise gittim. Fren pedalı sanki daha aşağıda tutuyordu. Boşluk varmış gibi bir his vardı. Daha doğrusu pedalda hissizlik, dolgunsuzluk vardı. Bir seferinde serviste yaşlı bir usta vardı. O bir ayar yapmıştı. Ondan sonra normale dönmüştü. Bir sene öyle gitti. Sonra yine bozuldu. Servise gittim. O usta ayrılmıştı. Serviste bulunanlar, daha sonrada defalarca gitmeme rağmen çözüm bulamadılar. Bir iki ayar yapıp gönderiyorlardı. Bu da çözüm olmuyordu. Bu durum en çok şehir içinde sıkıntı oluyordu. Ağır ağır giderken frene yumşakça basıyorum tutmuyor, az daha basınca da araç zınk diye duruyordu. Çook gıcık olmuştum o zamanlar. Bu konu ile ilgili benim aklımda iki şey var.(Bu iki şey emin olun uzun bir deneyimden sonra düşündüklerimdir)

1. Daha basit ve çözmesi kolay olanı: Fren hidroliğinin bozulması. Şimdi kimi derki, hidrolik bozulur mu? Benim arabayı sıfır aldıktan 2 ay sonra vites kutusunu yağı bozuldu. Pelte pelte olmuştu. Vites kutusu az daha elimde kalacaktı. Servis bunu bulabilmek için 1 ay uğraştı. Renoda bu başıma gelmişken hidroliğin bozulmuş olmasına normal gözüyle bakıyorum. Hidroliğin akışkanlığı vb. özellikleri bozulabiliyormuş. Hidroliği değiştirtin. Komple boşaltılıp değiştirilsin. Hem hava felan varsa da çıkmış olur.

2. Daha kötü olanı: Frene güç sağlayan pompanın bozulması. Bu nereden aklıma geliyor. Aracın klimasını açınca malum devir bir miktar artar. Elektriksel bir takım olaylarda da artış oluyor sanırım. Klima açıkken frenler biraz daha iyi tutuyordu. Hatta klima açıkken aracı durdurun. ayanız fren pedalındayken klimayı kapatın. Fren pedalının bir miktar aşağı kaydığını hissedeceksiniz. Bunlar bana frene güç veren pompada bir zayıflık olduğunu düşündürüyordu.

Ama malesef bu her iki konuyu halledemeden arabamı sattım. Şimdi megane var. ve megane dan anlıyorum ki clio da gerçekten sorun vardı. Meganeda frene dokununca araç kendini hemen kasıyor. Frene bastığını hissediyorsun. Clio kesinlikle öyle değildi...

Çözerseniz bana da haber verin. gerçekten merak ediyorum çözümü...
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti karambol81 » 25 Şubat 2013 14:52

ugurluhan demiş ki:Ben cliom varken bu konu için defalarca servise gittim. Fren pedalı sanki daha aşağıda tutuyordu. Boşluk varmış gibi bir his vardı. Daha doğrusu pedalda hissizlik, dolgunsuzluk vardı. Bir seferinde serviste yaşlı bir usta vardı. O bir ayar yapmıştı. Ondan sonra normale dönmüştü. Bir sene öyle gitti. Sonra yine bozuldu. Servise gittim. O usta ayrılmıştı. Serviste bulunanlar, daha sonrada defalarca gitmeme rağmen çözüm bulamadılar. Bir iki ayar yapıp gönderiyorlardı. Bu da çözüm olmuyordu. Bu durum en çok şehir içinde sıkıntı oluyordu. Ağır ağır giderken frene yumşakça basıyorum tutmuyor, az daha basınca da araç zınk diye duruyordu. Çook gıcık olmuştum o zamanlar. Bu konu ile ilgili benim aklımda iki şey var.(Bu iki şey emin olun uzun bir deneyimden sonra düşündüklerimdir)

1. Daha basit ve çözmesi kolay olanı: Fren hidroliğinin bozulması. Şimdi kimi derki, hidrolik bozulur mu? Benim arabayı sıfır aldıktan 2 ay sonra vites kutusunu yağı bozuldu. Pelte pelte olmuştu. Vites kutusu az daha elimde kalacaktı. Servis bunu bulabilmek için 1 ay uğraştı. Renoda bu başıma gelmişken hidroliğin bozulmuş olmasına normal gözüyle bakıyorum. Hidroliğin akışkanlığı vb. özellikleri bozulabiliyormuş. Hidroliği değiştirtin. Komple boşaltılıp değiştirilsin. Hem hava felan varsa da çıkmış olur.

2. Daha kötü olanı: Frene güç sağlayan pompanın bozulması. Bu nereden aklıma geliyor. Aracın klimasını açınca malum devir bir miktar artar. Elektriksel bir takım olaylarda da artış oluyor sanırım. Klima açıkken frenler biraz daha iyi tutuyordu. Hatta klima açıkken aracı durdurun. ayanız fren pedalındayken klimayı kapatın. Fren pedalının bir miktar aşağı kaydığını hissedeceksiniz. Bunlar bana frene güç veren pompada bir zayıflık olduğunu düşündürüyordu.

Ama malesef bu her iki konuyu halledemeden arabamı sattım. Şimdi megane var. ve megane dan anlıyorum ki clio da gerçekten sorun vardı. Meganeda frene dokununca araç kendini hemen kasıyor. Frene bastığını hissediyorsun. Clio kesinlikle öyle değildi...

Çözerseniz bana da haber verin. gerçekten merak ediyorum çözümü...

Konu çok eskiymiş.Fakat ben özel serviste nasıl yapıldığını anlatayım.

* Ön balatalar değişti.

Hidrolik sıvısının kapağı açıldı.4 teker sökülüp hava alma bölümleri gevşetilerek eski yağın akması sağlandı.
Araca dot 4 fren hidroliği koyuldu.
Yeni fren hidroliği gelene kadar frene basılıp havası alınarak işlem tamamlandı.(2 adet dot 4 fren hidroliği de kullanılarak yarım paket arttı.)
arka kampana ayarı yapıldı.

Şuan çok şükür frenler zımba gibi.

Yaptıracak arkadaşlara tavsiyem 5 yıl dolduğunda dot 4 fren hidroliğini değiştirmeleri.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir