Fren Pedalının Yüksekliği

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Fren Pedalının Yüksekliği

İleti mcagriunal » 07 Ekim 2009 00:17

DAha önce farklı bir konu içerisinde dile getirdiğim hususu tekrar gündeme taşımak istiyorum.

Bana aracımın fren pedalı yüksekliği ilk günden beri yüksek geliyor. Özellikle sıkışık trafikte yoruluyorum, bazen de ayağım fren pedalına takılır da basamam endişesi yaşıyorum.

İlk aracım Clio III olduğundan, farklı araçlarda da deneyimim olmadığından yüksekliğin normal olup olmadığını kestiremiyorum. Aynı şekilde, benim aracıma özgü bir durum mu, tüm Clio III'lerde durum bu mu, bunu da bilemiyorum. Bununla birlikte galerileri gezerken bindiğim bir kaç aracın fren pedalının benim aracınki kadar yüksek olmadığını da gördüm.

Bizim araçları fren pedalı yüksekliği sizce nasıl? Bu ayarlanabilir mi? Ayarlamak doğru bir şey mi? İdeali nasıl olmalı?

Değerli görüş ve fikirlerinizi bekliyorum.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

Re: Fren Pedalının Yüksekliği

İleti oguz1 » 07 Ekim 2009 07:49

Çağrı kardeşim merhabalar ben hemen görüşlerimi yazayım ama bu konu biraz göreceli ve alışmaya dayalı olduğu için herkes farklı şeyler şöyleyebilir.

Bizim aracın debriyaj pedalı gerçekten yüksek bu yükseklik telli olmadığı için ayarlanamamakta, fren pedalı ise kesin olmamakla birlikte ayarlanabileceğini düşünüyorum. Sizin tedirginliğiniz sebebi kenar çıkıntılı ayakkabı giymekte olabilir, ben kösele ayakkabi giyip kullandığım zaman sizin tedirginliklerinize bende kapılıyorum ama kenarsız ve çok rahat spor ayakkabılarımla inanılmaz rahat, yada ben artık alıştığım için bana böyle geliyor.

Servisinizin civarından geçerken bir sorun kesin yanıt vereceklerdir.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti selimy » 07 Ekim 2009 10:40

arkadaş fren pedalından bahsetmiş debriyajdan değil ki :D
selimy
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 0
Yakıt: Shell V Power GTL+
İsim ve Şehir: Ankara

İleti UUUUUU61 » 07 Ekim 2009 12:34

geçenlerde okudum forumda bir yerde ama unuttum şimdi kim yazmıştı bu konu hakkında yine bir muhabbet vardı.
ben benimkini söyliyeyim. hafif yokuş bir yerde fren pedalına bastığımda (1 cm kadar olabilir) ışıklarım dahi yanmıyor. biraz daha bastığımda ışıklar yanıyor ama araba kaymaya devam ediyor. sanırım 2 cm de araba duruyor. sonuç olarak yükseklik derken tutma mesafesi derinde benim araba için.

haa pedal yüksekte diyor iseniz ben yanlış anlamışım konuyu diyebilirim ve diğer ihtimal için düşüncemi söyliyim.

pedalın kendi için ise ;evet o da benim hatırladığım kadarı ile diğer bindiğim bir kaç arabaya göre yüksekte diye düşünüyorum.
UUUUUU61
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Kilometre: 0
İsim ve Şehir: istanbul

İleti mosengul » 07 Ekim 2009 19:41

Banada biraz yüksek gibi geldi. Bende ilk kez otomatik şanzuman kullandığımdan bu yüzden olduğunu düşünmüştüm. Kendimce bi çözümde buldum işe kadar sporla gidip işte klasik ayakkabıları giyiyorum ;)
mosengul
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: CLIOIII 2010 Exps.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 80BG BVR
Kilometre: 50000
Yakıt: Shell fullsave 95
Lastik Markası: goodyear eff.gr. per
İsim ve Şehir: Özgür - İzmir

İleti msaltik » 07 Ekim 2009 21:22

UUUUUU61 demiş ki:geçenlerde okudum forumda bir yerde ama unuttum şimdi kim yazmıştı bu konu hakkında yine bir muhabbet vardı.
ben benimkini söyliyeyim. hafif yokuş bir yerde fren pedalına bastığımda (1 cm kadar olabilir) ışıklarım dahi yanmıyor. biraz daha bastığımda ışıklar yanıyor ama araba kaymaya devam ediyor. sanırım 2 cm de araba duruyor. sonuç olarak yükseklik derken tutma mesafesi derinde benim araba için.

haa pedal yüksekte diyor iseniz ben yanlış anlamışım konuyu diyebilirim ve diğer ihtimal için düşüncemi söyliyim.

pedalın kendi için ise ;evet o da benim hatırladığım kadarı ile diğer bindiğim bir kaç arabaya göre yüksekte diye düşünüyorum.

bnm ilk Clio'da bahsettiğin gibi az basışta stoplar hemen yanmıyordu, biraz daha basmak gerekiyordu. Bunda ise eskisine göre daha az basınca bile yanıyor. Az da olsa araçtan araca fark ediyor heralde
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti Devrim » 07 Ekim 2009 21:42

UUUUUU61 demiş ki:geçenlerde okudum forumda bir yerde ama unuttum şimdi kim yazmıştı bu konu hakkında yine bir muhabbet vardı.
ben benimkini söyliyeyim. hafif yokuş bir yerde fren pedalına bastığımda (1 cm kadar olabilir) ışıklarım dahi yanmıyor. biraz daha bastığımda ışıklar yanıyor ama araba kaymaya devam ediyor. sanırım 2 cm de araba duruyor...

Ben böyle bir şey anlatmıştım, belki benim iletidir. Belki o durum balataların yeni veya eskiliğiyle ilintilidir. Bende, pedalı hafif ezince frenleme gerçekleşiyor ama çok az meyilli yüzeylerde. Daha fazla eğim olursa tabii ki yetmiyor...

Asıl konuya gelirsek, bu Clio aracımdan önce yaklaşık 8 sene önce bi' Uno'm vardı. 8 sene hiç kullanmadım araba. Sanırım bu yüzden bana garip gelmedi pedal yükseklikleri. Ama neticede haklısınız pedallar biraz daha alçakta olabilir bence de.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti oguz1 » 07 Ekim 2009 21:46

oguz1 demiş ki:Çağrı kardeşim merhabalar ben hemen görüşlerimi yazayım ama bu konu biraz göreceli ve alışmaya dayalı olduğu için herkes farklı şeyler şöyleyebilir.

Bizim aracın debriyaj pedalı gerçekten yüksek bu yükseklik telli olmadığı için ayarlanamamakta, fren pedalı ise kesin olmamakla birlikte ayarlanabileceğini düşünüyorum. Sizin tedirginliğiniz sebebi kenar çıkıntılı ayakkabı giymekte olabilir, ben kösele ayakkabi giyip kullandığım zaman sizin tedirginliklerinize bende kapılıyorum ama kenarsız ve çok rahat spor ayakkabılarımla inanılmaz rahat, yada ben artık alıştığım için bana böyle geliyor.

Servisinizin civarından geçerken bir sorun kesin yanıt vereceklerdir.

selimy demiş ki:arkadaş fren pedalından bahsetmiş debriyajdan değil ki :D

Pedallar birbirine yakın ve teknolojilerinde benzerlik olma ihtimaline dayanarak örneklemeye, çok bilinen debriyaj pedalıyla bağlantılıı bir çözüm bulmaya çalıştım. Frenle debriyajı bir karıştırsam zaten olan şimdiye çoktan olmuştu trafikte :D

Fren pedalıda ortada olduğu için ayakkabının önemini vurguladım.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 22 misafir