Arka Lastiklerin Aşırı Aşınma Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Arka Lastiklerin Aşırı Aşınma Sorunu

İleti msaltik » 30 Eylül 2009 09:13

Başka bi foruma yazdığım soruyu aynen kopyalıyorum. Lastikler "Dunlop 185/60 15 Sport SP 01 84H"

"2009 Clio3 1.5 65bg extreme aracım var. Ocak ayında satın aldım, makyajsız kasa... Aracım şu an 29900 km'de. Geçen cumartesi günü 30000 bakımına girdim. 15000 bakımında lastiklerimin derinlik ölçüleri ön ve arkalar eşit olacak şekilde 6.5mm idi. Bu bakımdaki değerler ise önler 5.5mm arkalar 3.0 mm. Yani arka lastikler nerdeyse bitmiş. Ben hergün 180km civarında yol yapıyorum işe giderken, benimle birlikte 4 arkadaşım da geliyor. Araba full yani. Trabzon-Rize arasındaki sahil yolunda kullanıyorum ve yollar yeni. Problemsiz. Aracımın kılavuz lastik basınç değerleri 32-29 dur. Ben yüklü ve uzun yolda kullandığım için yine kılavuzda da (ve diğer kaynaklarda da) belirtildiği üzere lastiklere 34-32 olacak şekilde hava vuruyorum. Bu aşırı aşınmanın nedeni nedir acaba? Aracımı sakin 90km/h ağırlıklı olacak şekilde 80-110 aralığında kullanıyorum. Sorunu bulmadan lastiklerimi değişmek istemiyorum. Sorun bizde midir? yoksa bir takım ihmaller mi var. Bundan önceki aracımda 2006 model Clio3 1.4 98bg benzinli idi. Onu 23000km'de satmıştım, onun lastikleri ön ve arka 5.5mm yada 5.0mm idir satarken. Ama onu bu yoğunlukta kullanmıyodum."

Şunu da söyliyim, bu mesajımdan sonra lastiklere balans ayarı yaptırdım. Bi baktımki lastiklerde balans malans kalmamış, 15'e 35, 25'e 40... uçmuş... Michelin bayisinde yaptırdım bu işlemi ordaki çocuk dediki bi kere yüklü kullanmışsın ondan olur, ikincisi lastiklerin az aşındığı bi km değeri vardır, onu geçtikten sonra aşınmaz daha hızlı olur. üöçüncü olarak Megane 2 ve Clio3 lerde yol tutuşu artırmak için firma dingilleri içe dönük (ya da öyle bişe tam hatırlamıyorum) yaptı. O yüzden arkalar çok aşınıyor öne göre. Arabanda hiçbir sıkıntı yok, rahat rahat bin dedi. Sadece arada lastiklerin yerini değiştirerek eşit aşınmasını sağlıcaz dedi.

bu konu üzerine fikirlerinizi bekliyorum. Çok önemli, çünkü haftasonu stepne'min yanına aynısından bir tane daha satın alıp arkaları değişmeyi düşünüyorum.
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

Re: Arka Lastiklerin Aşırı Aşınma Sorunu

İleti Devrim » 30 Eylül 2009 18:00

Belki direkt bu probleme yönelik olmayacak cevabım ama aslında benim lastikler de erken gitti gibi. Sebebini anlamış değilim...

Benim lastikler de Dunlop Sport01 185/60. Önler kötü durumda, arkalar ise eh işte. Bir iki lastikçi ömrünü doldurmuş ya da doldurmak üzere dedi. En son gittiğimde biri "40-45bin kilometre yapmış olduğumu" ileri sürdü. Oysa aracım daha 29binde. Buyrun ön lastiğin fotoğrafları:

[ img ]
[ img ]
[ img ]
[ img ]

Gerçi şu var, Mersin ve Alanya yollarını sayısız kez gittim geldim. Dik virajlardan bahsediyorum. Yukarıdaki iletisini okuduğumuz arkadaş daha stabil gittiği hâlde o kadar aşındıysa onda problem olabilir. Ama ben de biraz kuşkulanıyorum bir sorun var mı diye. Hoş; gidip de hiç balans ayarına baktırmadım...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Metin » 30 Eylül 2009 20:30

devrim hocam dunlop ta bir sorun var sanırım cunku benım lastıklerimin her yeri sapasaglam yanaklarında catlaklar var.bu tür catlaklar ancak lastiğin raf ömrünü doldurmasından kaynaklanır.ama bu kadar kısa sürede raf ömrü dolmasıda biraz ilginc geldi bana.biraz ticari dusunmus sanki dunlop!!
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti alpersa84 » 30 Eylül 2009 21:33

sanırım sorun lastikler kalitesiz bukadar kısa zamanda böyle yıpranmasının başka bir sebebi olamaz babamın aracında pirelli var ki pirellide çok kaliteli bir lastik değil ama araç 45000 km de ve 2002den beri aynı lastikleri kullanıyor hiç bu şekilde bir yıpranma söz konusu değil bence imkanınız varsa bu lastikleri yıpranana kadar kullanıp daha kaliteli bir markayla değiştirmek gerekli
alpersa84
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: 2009 ClioIII FazII
Motor Tipi & Gücü: 1,4 100bg 16V
Kilometre: 26500
Yakıt: Shell 95 fullsave
Lastik Markası: Dunlop Sport 01
İsim ve Şehir: Alper İSTANBUL

İleti msaltik » 30 Eylül 2009 21:41

senin lastiklerin diş derinliği iyi de, lastikler yanmış gibi sanki, ne yaptın onlara hocam :D

benim arkaların da fotoğrafını çekeyim unutmadan, merkeze yollıcam olmazsa, bu arada dün mesaj bırakmıştım, hala aramadı Renault Merkez
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 30 Eylül 2009 23:15

msaltik demiş ki:senin lastiklerin diş derinliği iyi de, lastikler yanmış gibi sanki, ne yaptın onlara hocam :D
:mrgreen: Ya şöyle haklı olabilirsin; Özellikle bu yaz ben çok kez (sayısını hatırlamıyorum) Mut üzerinden Silifke'ye gidiş geliş yaptım. Bir keresinde de Gülnar üzerinden gelip gittik.

Yolları bilirsiniz ama bu yaz daha bir acayipti. Nasıl sıcak ve bol viraj rampa aşağı falan. Yani biraz düşününce olur o kadar diyorum. Yani eminim o yollardan gitme gereksinim olmasa ve Pozantı otobanından gelip gidiş yapsam (evet tabii mesafe çok uzuyor) eminim bu kadar "yanmazdı" lastikler. Cd Çalar bile TOO HOT hatası verdi yahu...

Ayrıca 5 kişi, bagaj full İstanbul'a git-gel, Ankara'ya git-gel kaç defa, Mersin'e git-gel araç dolu falan... Bilmem artık normal gelmeye başladı. Ya da Metin'in dediği gibi bu lastiklerde (ya da Dunlop'ta) bir eksiklik var...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 01 Ekim 2009 07:15

Too Hot diye hata veriyo he, ilginç, ilk defa duydum.

Şaka bi yana da Dunlop merkezle bi görüşsek aslında, Ben telefon numarası bulmayı denedim beceremedim. İstanbuldaki arkadaşlar yardımcı olabilirler mi bu konuda. Bazı sorunlar yaşıyoruz. Ne biliyim belki Dunlop bizim yollara uygun bi lastik değildir. Haftasonu da alacam bi tane, iyi mi
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 01 Ekim 2009 17:41

msaltik demiş ki:Too Hot diye hata veriyo he, ilginç, ilk defa duydum...
Doğrudur. Yalnız tabii, üstüste durmaksızın o Cd senin bu Cd benim dinledik 4-5 saat boyunca. Öğlen 12:30'da çıkıp 17'ye doğru vardık Konya'ya. Gerçekten hava çok sıcaktı.

TOO HOT'tan sonra hemen Cd'yi eline veriyor alet. Gerçekten yanıyor oluyor Cd. Tırsıp her seferinde cihazı komple kapattım.
Conta yakmasın! :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 01 Ekim 2009 18:06

güzelmiş...

ne diyosun Dunlop merkez işine, ekmek çıkar mı ordan. Benim kafadaki şüpheler gitmedi abi. Aha haftasonu alacam lastik. Normalde yenileri öne takmak lazım. Ama arka çok aşınıyo diye arkaya mı taktırsam diye kararsızım... Mevcut önler 5.5mm nasılsa idare eder 50.000'e kadar çok rahat
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 01 Ekim 2009 18:13

Abi Dunlop ne gibi bir çözüm bulacak veya ne diyecek emin değilim ve çok güvenmem gibi... Biliyorsun benim Dunlop'lar da bitti.

Ama benim derdim Kumho'lar. Taktım onlara, alıp bakacağım. Olmadı, Michelin. O da olmazsa Bridgestone... Hiçbirini sevmezsem Dunlop'a tekrar şans veririm. Bu sirkülasyon böyle devam eder. Yani herkes, ama herkes öneriyor bu markaları. Doğrudur, herkes haklı. Ne uğraşıyorum ki, Michelin alıp geçeyim. Ama rahat etmiyorum abi, illâ hepsini teeek tek deneyeceğim. Seviyorum "yanılmayı". :D

Bence bizim dingillerde bir sorun var mı onu araştırmak lazım diye düşündüm. Ben biraz da o yüzden ikinci bi' dört lastik alıyorum. Eğer onlar da çok erken giderse dingillerde birşey var diyeceğim. Ya da gidip Tayyip'i bulacağız.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti msaltik » 01 Ekim 2009 18:19

Devrim demiş ki:Abi Dunlop ne gibi bir çözüm bulacak veya ne diyecek emin değilim ve çok güvenmem gibi... Biliyorsun benim Dunlop'lar da bitti.

Ama benim derdim Kumho'lar. Taktım onlara, alıp bakacağım. Olmadı, Michelin. O da olmazsa Bridgestone... Hiçbirini sevmezsem Dunlop'a tekrar şans veririm. Bu sirkülasyon böyle devam eder. Yani herkes, ama herkes öneriyor bu markaları. Doğrudur, herkes haklı. Ne uğraşıyorum ki, Michelin alıp geçeyim. Ama rahat etmiyorum abi, illâ hepsini teeek tek deneyeceğim. Seviyorum "yanılmayı". :D

Bence bizim dingillerde bir sorun var mı onu araştırmak lazım diye düşündüm. Ben biraz da o yüzden ikinci bi' dört lastik alıyorum. Eğer onlar da çok erken giderse dingillerde birşey var diyeceğim. Ya da gidip Tayyip'i bulacağız.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

:D :D :D :D

Valla dost, ağırlıklı olarak Michelin diyolar. Hatta dayım bana bi daha sorma başka lastik diyo. Bir kesim de Bridgestone'da iddalı. Halbuki ben Dunlop'tan memnundum. Önler 30.000'de 5.5mm'e indi abi, demek 50.000 rahat var. Michelin alsan 100.000 gitmicekya, yine 50... O yüzden çok para verme taraftarı değilim. Ne biliyim Michelin belki yakıt tasarrufu sağlıyodur ama ne kadar? lastik başına 65TL farkı kapatır mı? 65x4 = 260TL. 260TL ile kafa kafaya gelmesi için ortalama tüketim olarak 0.2lt/100km düşürmesi lazım. Yani 3.8lt/100km yapıyosan, 3.6/100km değerine düşürmesi lazım. Düşürür mü???
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 02 Ekim 2009 00:20

Hiç sanmam. :) Yani lastikler değişince çekiş maximum olur ve ben o basıncı hissetmek için kalkışlarda basarım ve yakıt tüketimimi artırırım. :mrgreen:

Ya aslında yoksa direkt Michelin mi alsam. Abi Bridgestone'a çok sert diyorlar, Michelin'e de ıslak zeminde zaafları var diyorlar. Fakat Michelin'in artıları daha fazla bence. Yumuşak (çok da değil) ve konforlu diyorlar. Dediğin gibi varsın aşınsın. Ben zaten 35binde aşınmasını göze almışım.
40bin olursa sürpriz olur, 50bin olursa ortanyal havası! :mrgreen: :P
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ugurluhan » 02 Ekim 2009 17:38

Benim clio 42 binde. 33 binde felan ken ön lastiklerden birinin yanağında 2 cm kadar bir açılma gördüm. Güvenlik açısından değiştirmek istedim. Lastiklerde zaten bayağı bitmişti. oldu olacak 4 lastik değişeyim dedim. Servisteki sevdiğim bir abimiz gerek yok sadece önleri değiş arkalar bir süre daha idare eder dedi. bende o zaman bayağı bakmıştım yok michelin, bridgestone felan. Sonra servisteki abi ile birlikte düşündük ve bir tane yine aracın üzerinde bulunan dunlop lastikten aldım. İşletme ile ikisini çift yapıp önlere taktım.

Şu an arkalar tamamen kabak oldu. Diş izi felan kalmadı. Şimdide arkalara 2 lastik alıcam. Baktım ettim yine herkes ayrı telden çalıyo. Gittim lastikçiye "Abi bana iki lastik dedim" ne verirsen uygun olsun yeter dedim. AURORA diye bi marka dedi. Hankookla aynıymış. Bilen varmı bilmiyorum. İnternette çok bilgi bulamadım. Almanyada üretiliyormuş galiba. Kendi sitesi var ve sadece almanya menşeyli. Okey dedim. 185/60/15 elinde yokmuş yarın gelecek dedi. Yarın gidip taktırcam. Devrim hocam gibi deneyelim bakalım ne olacak....

Şu da bi gerçek ki cliomdaki lastikler 32 bin civarı bitmişti. Ben kullandım ama yaz felan diye. Bana kalırsa dunlop performans lastiği olabilir belki ama çok çabuk bitti...

Birde bende arka lastiklerin iç kısmı çok aşınırken dış tarafa doğru aşınma daha az. Bu sizlerde de böyle mi?
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti msaltik » 02 Ekim 2009 18:08

yalnız benim ön lastikler hala 5.5mm, yani yeni, yani 50.000 görür böyle giderse...

bu arada benim arka lastiklerin sanki dışı daha fazla gibi, ama bunu söylerken benim lastiklerde balans bozukluğu olduğunu da söyleyeyim...
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti Devrim » 03 Ekim 2009 00:13

ugurluhan demiş ki:...bende arka lastiklerin iç kısmı çok aşınırken dış tarafa doğru aşınma daha az. Bu sizlerde de böyle mi?
Benim dördünün sırtı da eşit yıprandı. Uğur, çok fazla hava basıyor olabilirsin. Veya servisin çok basıyor olabilir.

Ben, sadece genel bakımlarda değil, ara sıra bazı konular için de giderim servise. Veya sırf keyfine showroom için falan giderim. Gittiğimde aracın yağına suyuna lastiğine bakıyorlar hep. Ve ne zaman oradan çıksam süspansiyon sertleşmiş gelir ve ben bir türlü ayıkamam sebebi konusunda. Sonra ta bi' zaman servis sonrası uzun yola çıkacağım için bir petrole uğrayıp sayısal göstergeli hava makinasında lastikleri kontrol edeyim dedim. Pompa ucunu ön-sağ sibopa taktığımda cihaz 44 gösterdi! "Oohaaa!" deyivermişim affedersiniz... (Keşke göstergenin fotoğrafını çekseydim!)

32'ye düşürdüm. Sonra diğerlerini de kontrol ettim, hepsi 40'un üzerindeydi. Servis hakkında hiç iyi şeyler düşünmedim. Neden sonra anladım, servisten her çıkışta neden aracın sertleştiğini...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi