Arka Lastiklerin Aşırı Aşınma Sorunu

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Arka Lastiklerin Aşırı Aşınma Sorunu

İleti msaltik » 05 Ekim 2009 10:07

Cumartesi günü aldım lastiğimi, stepneyi sol arkaya, yenisi sağ arkaya taktım. Çıkan sol arkayı, stepne yaptım, diğerini de sakladım. Belki yazın kullanırım bi süre :D Yada satarım, hala alıyo mu lastikçiler geriye, sonuçta 3.0mm daha bitmemiş lastik :mrgreen:
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti msaltik » 07 Ekim 2009 09:16

az önce Renault'dan aradılar. Aracımın ölçüleri alınmış (benim haberim yok gerçi bu olaydan) incelenmiş, bi problem yokmuş. Birkaç olabilecek nedenden bahsetti arayan arkadaş, saydıkları içinde yine yüklü kullanım gözüküyor. Bir de yük arkaya doğru kayarsa, fren tutma ağırlığı da arkaya kayar gibi bir yorum yaptı. neyse demek önleri 50000'de arkaları 30000'de değişecem ben :D Ortalama 40000'e gelecek, Michelin almaya gerek yok yine ;)
msaltik
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: 2009 65bg Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65bg
Kilometre: 33100
Lastik Markası: Dunlop Sport SP01
İsim ve Şehir: TRABZON

İleti RPDiFOR » 19 Mayıs 2010 03:39

lastigin 185 60 15 ise önler 33 arkalar 29 derece hava olmalı 30 30 yapınca cabuk asınıyor eski aracımda basıma gelmişti arkalarda aşınma birde yuk varken 2 derece arttır havayı
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: Toyota Corolla
Motor Tipi & Gücü: 1.6 115bg Dual VVti
Kilometre: 51000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ist

İleti plot » 20 Mayıs 2010 22:24

selam arkadaşlar. bende de dunlop 185/60/15 var. benimde arkalar öne göre daha fazla aşındı. 48000 oldu araç lastikleri değiştireceğim ama hangi marka alsam karar veremedim. bridgestone yada michelin yada continental almayı düşünüyorum. bunlardan herhangi birini kullanan varsa görüşlerini bildirebilir mi? ben lastiklere 32 32 basıyorum arkalara daha mı düşük basmalıyım?
185/60/15 yerine 195/60/15 taktırmayı düşünüyorum acaba bir sakıncası olur mu deneyen war mı?
plot
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 47000
Yakıt: PO eurodiesel
Lastik Markası: bridgeston 185/60/15
İsim ve Şehir: furkan ankara

İleti RPDiFOR » 20 Mayıs 2010 23:47

plot demiş ki:selam arkadaşlar. bende de dunlop 185/60/15 var. benimde arkalar öne göre daha fazla aşındı. 48000 oldu araç lastikleri değiştireceğim ama hangi marka alsam karar veremedim. bridgestone yada michelin yada continental almayı düşünüyorum. bunlardan herhangi birini kullanan varsa görüşlerini bildirebilir mi? ben lastiklere 32 32 basıyorum arkalara daha mı düşük basmalıyım?
185/60/15 yerine 195/60/15 taktırmayı düşünüyorum acaba bir sakıncası olur mu deneyen war mı?

yanlış hava basıyorsun surucu kapısının içine bak lastik ebatlarının karşısında psi (hava değerleri yazıyor) 185 60 R 15 önler 33 psi arkalar 29 psi eski clio 3ümde bi takım arka lastigim mahvolmuştu bu yuzden havaya dikkat edin lastik secimine gelince benim lastiklerimde dunlop sp serisi lastikten memnunum dışarda çok pahalı ama hepsiburada.com da sanırım vardı uygun fiyatlı kredi kartına taksitle alabilirsin
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti plot » 24 Mayıs 2010 21:28

teşekkürler RPDİFOR. Bu gün lastikçiye gittim, bridgestone turanza almaya karar verdim. arka lastiklerin aşınma sorunu ile ,lgili ise, lastik uzmanına sordum durumu. verdiği cevap şöyle, el freni kullanmıyorsan önden çekişli bir arabanın arka lastiklerinin erimesi söz konusu bile olamaz dedi. şöyle bir husus var, ben bakımlarımı mais yetkili serviste yaptırıyorum. servis bize sormadan lastik derinliklerini ölçerek önle arkayı yer değiştirebiliyormuş kendince. bu yüzden arkalar aşınmış olsa gerek.
plot
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 47000
Yakıt: PO eurodiesel
Lastik Markası: bridgeston 185/60/15
İsim ve Şehir: furkan ankara

İleti erenlerb » 27 Mayıs 2010 15:08

Benim araçta 45400 de şu an ve üzerinde ilk aldığımdaki bridgestone turanza var ve durumu gazyet iyi daha 10000 km yapar rahat kullanım açısındanda bir sıkıntı yaşamadım fren mesafesi olsun yol tutuşu olsun hala iyi durumda.
erenlerb
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16 v 98bg
Kilometre: 34900
Yakıt: Petrol Ofisi
Lastik Markası: Bridstone Turanza
İsim ve Şehir: Berat ERENLER Kayseri

İleti guida » 27 Mayıs 2010 16:23

Benim arac 2006 Model. Fabrika çıkışlı Dunlop lastikleri vardı üzerinde. 2009 Yılında lastiklerin durumu ne iyi ne kötü, fakat Dunlop olması beni rahatsız ediyordu. Çünkü Bu markaya güvenmiyorum, yaptığı ürünede güvenmiyorum. Bu içten içe beni yedi bitirdi derken Michelin 4+1 Lastik aldım iyilerinden bu sıkıntıdanda kurtulmuş oldum. Bayiye girdim ve en iyi lastiği bana ver dedim bayiye 4 Kışlık + 4 Yaz lastiği aldım. Artı bayide lastiklerimi ( Kışlık + Yazlık ) hangisini kullanmıyorsam muhafazada tutma sözüde verdi. Kullanmadığım lastiklerim bayide şu an. Özel bir bölmede muhafaza ediyor lastiklerimi.

Dunlop lastikleri inanılmaz aşınıyor, bir arkadaşımdada aynı problem vardı, aracı renault değildi. Renault niye böyle bir marka seçim yapmış pek anlamadım açıkçası.....

Saygılarımla....
guida
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: 2006 CLIO III
Motor Tipi & Gücü: 1.4
Yakıt: Opet
İsim ve Şehir: Guida Istanbul

İleti RPDiFOR » 27 Mayıs 2010 22:20

guida demiş ki:Benim arac 2006 Model. Fabrika çıkışlı Dunlop lastikleri vardı üzerinde. 2009 Yılında lastiklerin durumu ne iyi ne kötü, fakat Dunlop olması beni rahatsız ediyordu. Çünkü Bu markaya güvenmiyorum, yaptığı ürünede güvenmiyorum. Bu içten içe beni yedi bitirdi derken Michelin 4+1 Lastik aldım iyilerinden bu sıkıntıdanda kurtulmuş oldum. Bayiye girdim ve en iyi lastiği bana ver dedim bayiye 4 Kışlık + 4 Yaz lastiği aldım. Artı bayide lastiklerimi ( Kışlık + Yazlık ) hangisini kullanmıyorsam muhafazada tutma sözüde verdi. Kullanmadığım lastiklerim bayide şu an. Özel bir bölmede muhafaza ediyor lastiklerimi.

Dunlop lastikleri inanılmaz aşınıyor, bir arkadaşımdada aynı problem vardı, aracı renault değildi. Renault niye böyle bir marka seçim yapmış pek anlamadım açıkçası.....

Saygılarımla....

arkadaşım yorumlarına pek katılamayacağım Dunlop alman malı kaliteli bir lastiktir tr dede uretimi vardır sana yada arkadasına takılan lastikte sorun olması muhtemel görünüyor lastiklerinde son kullanma tarihleri vardır ve bu geçtiğinde aşırı derecede yıpranırlar şimdiye kadar 2006 2008 ve 2009 model olmak üzere 3 adet sıfır clio III kullandım ilk aldıgım 2006 araçta cointinental vardı bence berbat lastik 30 000 bile kullanamadım fabrikanın taktıgı lastikti ikinci aldıgım 2008 aracta brigestone vardı 30 000 de o da bitti benim kendi hatamda vardı ama yol tutuşu iyi olsada çabuk yıpranmıştı şimdi kullandıgım 2009 aracımda dunlop sp 07 marka lastik var 84h fabrikanın taktıgı çok memnunum diğer lastikleride biliyorum 20 000 km yi gectim ve en ufak yıpranma yok havalara dikkat eder ve yanakları kaldırıma vurmazsanız sorun olacagını düşünmüyorum
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti adana89 » 08 Ağustos 2010 22:10

arkadaşlar benimde clio 3 var bu araçlarda genel bir proplem herhalde arka lastiklerin aşınması benim arka lastikler ayrıca dıştan yiyor servis bir yere vurmuşsun diyor dingiller yamukmuş falan ben hatırlamıyorum bir yere vurduğumu işin özü erken değiştireceğiz arka lastikleri vesselam...
adana89
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 65bg
Kilometre: 55000
İsim ve Şehir: adnan kütahya

İleti Bektashasan » 09 Ağustos 2010 09:07

Ben ön lastikleri değiştereceğim. Azda olsa yerden mesafeyi uzatmak için, cantları değiştirmeden yanağı biraz daha geniş olan lastik taktırmayı düşünüyorum. Buarada arka lastikler yeni olduğundan şu an için değiştirmryi düşünmüyorum. Ön lastikler ile arkaların farklı ebatta (Yanak Genişliği) olmaları bir sorun yaratır mı? Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.
Bektashasan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Trabzon

İleti Devrim » 09 Ağustos 2010 18:23

Sebebini açıklayamam ama bence farklı özelliklerde lastik kullanılmaması lazım. Araçta bir tür dengesizlik yaratacağını düşünüyorum.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti RPDiFOR » 03 Nisan 2011 19:03

Devrim demiş ki:
ugurluhan demiş ki:...bende arka lastiklerin iç kısmı çok aşınırken dış tarafa doğru aşınma daha az. Bu sizlerde de böyle mi?
Benim dördünün sırtı da eşit yıprandı. Uğur, çok fazla hava basıyor olabilirsin. Veya servisin çok basıyor olabilir.

Ben, sadece genel bakımlarda değil, ara sıra bazı konular için de giderim servise. Veya sırf keyfine showroom için falan giderim. Gittiğimde aracın yağına suyuna lastiğine bakıyorlar hep. Ve ne zaman oradan çıksam süspansiyon sertleşmiş gelir ve ben bir türlü ayıkamam sebebi konusunda. Sonra ta bi' zaman servis sonrası uzun yola çıkacağım için bir petrole uğrayıp sayısal göstergeli hava makinasında lastikleri kontrol edeyim dedim. Pompa ucunu ön-sağ sibopa taktığımda cihaz 44 gösterdi! "Oohaaa!" deyivermişim affedersiniz... (Keşke göstergenin fotoğrafını çekseydim!)

32'ye düşürdüm. Sonra diğerlerini de kontrol ettim, hepsi 40'un üzerindeydi. Servis hakkında hiç iyi şeyler düşünmedim. Neden sonra anladım, servisten her çıkışta neden aracın sertleştiğini...

servis lastiklere her zaman fazla hava basar nedenini anlayabilmiş değilim torpidomda psi ölçer kalem şeklinde bi cihaz var çok işime yarıyor benzinliklerdeki hava değerleride genelde yanlış oluyor.Aracım 82500 km şu an üstünde dunlop sp 2001 lastiklerim var tamamen bitmediği gibi 100 000 km yi görebileceğini umud ediyorum söylediğim gibi havalara dikkat etmek çok önemli ayrıca lastikleri hiç ön arka yada çapraz yaptırmadığım gibi bitiş çizgilerine daha gelmiş değiller şu an kullandıklarım aracın üstünde gelen lastiklerdir
RPDiFOR
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti Leon_01 » 03 Nisan 2011 22:42

Sol ön lastiğin aşınma oranı %14 , sağ ön lastiğin aşınma oranı %19 , sol arka lastiğin aşınma oranı %28 ve sağ arka lastiğin aşınma oranı %38'dir.bu yüzden arka lastiklerin daha fazla aşınması normal.çaprazlama işlemi de bundan dolayı yapılır benim bildiğim böyle.aşınma arkada daha fazla olacaktır ama sizinki kadar büyük bi fark normal midir ona bişey diyemem
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti kuzuguden » 06 Nisan 2011 14:53

merhaba,
benim aracın lastikleride yaklaşık 30 bin km civarında bitti. Bu renault denen firma kar oranını artırmak için her yolu deniyor. Arabalarda bir şey yok kullanılan lastik dandik beyler. 30 bin kmde farklı aşınan lastik olurmu. Bnede b250 vardı hepsi birbirinden farklı aşında sağ arka lastiğin iplikleri bile çıktı iyimi?
kuzuguden
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

ÖncekiSonraki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 57 misafir