[3.x] Kriko Takımı ve Yedek Lastik (Stepne)

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: [3.x] Kriko Takımı ve Yedek Lastik (Stepne)

İleti AF890 » 14 Haziran 2010 09:03

2yıldır hiç stepneyi takma ihtiyacım olmamıştı ama dün derin bi çukura çok kötü şekilde girdim, jant eğildi lastik indi ve doğal olarak da stepne ihtiyacı doğdu, ilk defa stepneyi söktük ama ne söküş resmen eziyet, ben o kadar araba stepnesi söküp takması gördüm (doğan, kartal, broadway, palio weekend) ama bu kadar uyuz bi sistemi ilk defa görüyorum, hadi zorluğunu geçtim stepne alttan takma olmasına rağmen gene de bagajı boşaltmadan bşey yapılmıyor, ne mantıkla yapmışlar akıl sır ermiyor walla halaa aklıma geldikçe sinirim oynuyor :o
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: 2008 Grand Tour Auth
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V
Kilometre: 76500
Yakıt: LPG
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Fatih Niğde

İleti Devrim » 14 Haziran 2010 09:52

Aynen! Katılıyorum. Madem öyle yedek lastiği bagajın içinde tutsaydın da bari lastik korunaklı kalsaydı.

Çok kafa yormuşlardır bu tasarıya.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 12:55

Bu olayı serviste anlatmışlardı ama genede ben yapabilir miyim diye teredüd ediyordum hiç uygulamadım çünkü..Eline sağlık Devrim abi süper paylaşım olmuş..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Faz 2 Expression
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 85 ps BVR
Kilometre: 103000
Yakıt: shell v-power
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: servet sakarya

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 13:02

AF890 demiş ki:2yıldır hiç stepneyi takma ihtiyacım olmamıştı ama dün derin bi çukura çok kötü şekilde girdim, jant eğildi lastik indi ve doğal olarak da stepne ihtiyacı doğdu, ilk defa stepneyi söktük ama ne söküş resmen eziyet, ben o kadar araba stepnesi söküp takması gördüm (doğan, kartal, broadway, palio weekend) ama bu kadar uyuz bi sistemi ilk defa görüyorum, hadi zorluğunu geçtim stepne alttan takma olmasına rağmen gene de bagajı boşaltmadan bşey yapılmıyor, ne mantıkla yapmışlar akıl sır ermiyor walla halaa aklıma geldikçe sinirim oynuyor :o

Devrim demiş ki:Aynen! Katılıyorum. Madem öyle yedek lastiği bagajın içinde tutsaydın da bari lastik korunaklı kalsaydı.

Çok kafa yormuşlardır bu tasarıya.

Bence güzel bi tasarım ama.. :roll: çünkü lastiği bagajdan kaldırmak zorunda kalmıyorsunuz.. Bizim için tamam ama bayanların lastiği kaldırabilmesi çok zor,böyle olunca iş kuvvetten azalmış zaman artıyor sadece vidayı gevşet vs. vs. Lastik için kirlenmekten başka ne zararı olabilir ki..Eninde sonunda zaten kirlenicek :) Bagajda korunaklı olmasada olur bence kullanışlı olduktan sonra..Ki gayet kullanışlı buluyorum..Lastiği bagajdan kaldırırken üstünüzü daha çok pisletmiş oluyorsunuz..Eski sistemden güzel bence yani sonuç olarak :) Ama o küçük stepnelerden olsaydı daha iyi olurdu ona lafım yok :) Hani şu el arabası lastiği boyutlarında olan :)
En son TheTez54 tarafından, 14 Haziran 2010 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 değişiklik yapıldı.
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti sunset544 » 14 Haziran 2010 13:04

Evet stepnenin dışarıda olması çok kötü fikir.. Arkadaşımın arabası fabia stepne içeride stepnesini gördüm daha sıfır üzerinde 1gr toz yok bizimki dışarıda olduğu için içler acısı..
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 13:10

Devrim Abi geçmiş olsun bu arada..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 13:14

sunset544 demiş ki:Evet stepnenin dışarıda olması çok kötü fikir.. Arkadaşımın arabası fabia stepne içeride stepnesini gördüm daha sıfır üzerinde 1gr toz yok bizimki dışarıda olduğu için içler acısı..

Hadi bi kere lastik patladı temiz stepneyi bagajdan kuvvete dayanıp çıkardı 2.sinde pislenmicek mi o :)
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti sunset544 » 14 Haziran 2010 13:21

TheTez54 demiş ki:
sunset544 demiş ki:Evet stepnenin dışarıda olması çok kötü fikir.. Arkadaşımın arabası fabia stepne içeride stepnesini gördüm daha sıfır üzerinde 1gr toz yok bizimki dışarıda olduğu için içler acısı..

Hadi bi kere lastik patladı temiz stepneyi bagajdan kuvvete dayanıp çıkardı 2.sinde pislenmicek mi o :)

Yani pislikten kastım toz falan değil en azından pas tutmazdı çok çirkin bir görüntü olmazdı yukarıdaki resimlerdeki gibi:)
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 13:33

Bi fırça bi pril bide tazzikli su eski haline döndürür bence onu :) Pas niye yapsın ki..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti AF890 » 14 Haziran 2010 14:58

TheTez54 demiş ki:
Bence güzel bi tasarım ama.. :roll: çünkü lastiği bagajdan kaldırmak zorunda kalmıyorsunuz.. Bizim için tamam ama bayanların lastiği kaldırabilmesi çok zor,böyle olunca iş kuvvetten azalmış zaman artıyor sadece vidayı gevşet vs. vs. Lastik için kirlenmekten başka ne zararı olabilir ki..Eninde sonunda zaten kirlenicek :) Bagajda korunaklı olmasada olur bence kullanışlı olduktan sonra..Ki gayet kullanışlı buluyorum..Lastiği bagajdan kaldırırken üstünüzü daha çok pisletmiş oluyorsunuz..Eski sistemden güzel bence yani sonuç olarak :) Ama o küçük stepnelerden olsaydı daha iyi olurdu ona lafım yok :) Hani şu el arabası lastiği boyutlarında olan :)

tmm stepnenin altta olmasını kabullendik de bagajı boşaltmadan kullanılamaması saçmalık, eski aracım palio weekend'in de stepnesi alttaydı ama tasarım daha iyiydi bence, malzemeler bagajın yan tarafındaki bölmedeydi (ayrıca orjinalden yıldız ve düz tornavida, bi kaç takım anahtarı vardı clioda onlar da yok) bagaj kilidinin yanında bijon anahtarıyla çevrilen bi somun vardı ona bijon anahtarını takıp çevirdikçe stepne alttan iniyordu ve bagajdan hiç bir malzemeyi indirmeden lastik değişiyordu ayrıcana da 1000parçalık puzzle yapmak gibi akıl yürütmek de gerekmiyordu :D
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti TheTez54 » 14 Haziran 2010 22:29

AF890 demiş ki:
TheTez54 demiş ki:

tmm stepnenin altta olmasını kabullendik de bagajı boşaltmadan kullanılamaması saçmalık, eski aracım palio weekend'in de stepnesi alttaydı ama tasarım daha iyiydi bence, malzemeler bagajın yan tarafındaki bölmedeydi (ayrıca orjinalden yıldız ve düz tornavida, bi kaç takım anahtarı vardı clioda onlar da yok) bagaj kilidinin yanında bijon anahtarıyla çevrilen bi somun vardı ona bijon anahtarını takıp çevirdikçe stepne alttan iniyordu ve bagajdan hiç bir malzemeyi indirmeden lastik değişiyordu ayrıcana da 1000parçalık puzzle yapmak gibi akıl yürütmek de gerekmiyordu :D

O daha güzel olabilir ona lafım yok ama abarttığınız kadar da 1000 parçalık puzzle kadar da karışık değil..gayet pratik geldi bana :) peki palio da yerine koyarken somunla tekrar yerine çekilebiliyor muydu?Bizim tornavidaya ihtiyacımız yok ki heem :) Ama arkaya bi aydınlatma olsaydı fena olmazdı en azından torpidoda olsaydı yani.. :lol:
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti AF890 » 15 Haziran 2010 09:00

TheTez54 demiş ki:O daha güzel olabilir ona lafım yok ama abarttığınız kadar da 1000 parçalık puzzle kadar da karışık değil..gayet pratik geldi bana :) peki palio da yerine koyarken somunla tekrar yerine çekilebiliyor muydu?Bizim tornavidaya ihtiyacımız yok ki heem :) Ama arkaya bi aydınlatma olsaydı fena olmazdı en azından torpidoda olsaydı yani.. :lol:

palio da somunu gevşettikçe stepne öne doğru eğiliyordu, yere değinceye kadar gevşetip yukardaki kancadan kurtarınca kolayca çıkıyordu yerinden, geri takarkende kancayı takıp somunu sıktıkça yerine oturuyordu, ayrıca benim arabanın bagajında lamba var :D
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti TheTez54 » 15 Haziran 2010 22:11

bagajda benimde lambam var arka derken arka koltukların orası :)
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

İleti AF890 » 16 Haziran 2010 08:02

clio da o kadar lüks bulunmaz işte :D
AF890
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti TheTez54 » 17 Haziran 2010 00:17

Bizim lüksümüz sürüşte farkediliyor..
TheTez54
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

ÖncekiSonraki