Kış Lastiği Kullanımı Hakkında Bilgi

Araçlarımızın yürür aksamlarına dair herşey; Fren sistemi, lastikler, jant'lar, süspansiyon sistemi, amortisörler vb...

Re: Kış Lastiği Kullanımı Hakkında Bilgi

İleti MertDeniz » 15 Ağustos 2011 21:08

oguz1 demiş ki:Bu lastiği 3 yıl kullandım 2 sefer ciddi şekilde kaymama sebep oldu. .

Hocam Turanza ile ilgili pek olumsuz yorum yapılmaz genelde. Kullananlar gayet memnun. Tek dezavantajının konfor olduğu söylenilir. Türkiyedeki Turanzaların daha sert olduğunu bilirim ancak kaymaya neden olduğunu hiç duymamıştım. Bu sorunu daha çok Michelin lastik kullananlar yaşıyor. Acaba sizin lastiklerle ilgili özel bir sorun olabilir mi ve bu lastikle benzer tecrübe yaşayan var mı? Gerçekten böyle bir sorun varsa başka lastik düşüneceğim çünkü.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Megane II Expression
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 85 BG
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Power
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti burak120320 » 15 Ağustos 2011 21:36

Bu sorunu daha çok Michelin lastik kullananlar yaşıyor. .

Hemen hemen 5 yıldır yazın yazlık, kışın kışlık olmak üzere sadece Michelin kullanıyorum. Bir kere bile panikleticek şekilde kaydığımı hatırlamıyorum, üstelik önceki aracımda ABS yoktu.. Michelin hakkında çok fazla eleştiri yapılır ama ben çok çok memnunum.
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti MertDeniz » 16 Ağustos 2011 04:06

burak120320 demiş ki:
Bu sorunu daha çok Michelin lastik kullananlar yaşıyor. .

Hemen hemen 5 yıldır yazın yazlık, kışın kışlık olmak üzere sadece Michelin kullanıyorum. Bir kere bile panikleticek şekilde kaydığımı hatırlamıyorum, üstelik önceki aracımda ABS yoktu.. Michelin hakkında çok fazla eleştiri yapılır ama ben çok çok memnunum.

Bu konu gerçekten şu anda kafamı kurcalıyor. Islak yolda Bridgestone Turanza ER 300'ün Michelin Energy Saver'dan daha iyi yol tuttuğu ve fren mesafesi sağladığını sıkça duyarım. Bu lastikleri kullanmadığım için bir tecrübem yok. Yani ne biliyorsam duyduklarımdan, okuduklarımdan biliyorum. Bu yüzden bu forumdan alacağım yardımlar doğrultusunda lastik seçimimi yapacağım.
Aklımdaki bir soru işareti de Michelin'in Türkiye'nin bozuk yollarına uygun olmadığı yorumları. Bu konudaki tecrübelerinizi de bilmek isterim. Zaten bozuk ya da ıslak yolda sınırları zorlayan biri değilimdir. Zaten doğru olan da budur. Yani extreme şeyler yapılmadığında bir tehlike yaratıp yaratmadığı önemli benim için.
Son olarak da Megane zaten konfora yönelik süspansiyonuyla bilinir. Bu yüzden bu süspansiyona yumuşak hamurlu lastik almaktan çekiniyorum. Sizce gereksiz mi bu düşüncem?
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti burak120320 » 16 Ağustos 2011 18:55

bugün bir arkadaşımla sohbet ederken geçen sene michelin lastik aldığını, 2 ay sonra yanak kısmında bombe olduğunu ve bir daha michelin almayacağını söyledi !! söylediğim gibi ben hep michelin kullandım ve can sıkıcı hiçbir durum yaşamadım, belkide şanslıyım bilmiyorum : )) turanza hemen hemen hiç kullanmadım diyebilirim bu yüzden kıyas şansım pek yok benimde, ama turanzaya göre oldukça konforlu olduğunu söyliyebilirim.. önceki aracımda michelinleri 30bin km kullanıp arabayı satmıştım ve sattığım kişi lastiklerin durumunu gayet iyi olarak yorumlamıştı.. 10-20 bin daha giderdi sanırım..
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti MertDeniz » 16 Ağustos 2011 21:29

45 bin km giderse yeterli benim için.
MertDeniz
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti h col » 08 Kasım 2011 19:41

merhaba arkadaşlar,
malum kış yaklaşıyor.bir çift kış lastiği almayı düşünüyorum.marka önerinize ihtiyacım var.
h col
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII-2007
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: bidgestone
İsim ve Şehir: kırşehir

İleti Devrim » 09 Kasım 2011 18:25

Valla, Kumho falan diyeceğim. Ama daha ben alalı 2 sene oldu ama bir türlü test edemedim Konya'da. Kar yağmadı anasını satayım.
Bu sene soğuk geçecek gibi, bakalım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti levolution » 10 Kasım 2011 01:17

hankook ve lassa'nın 2 ayrı türünü kullandım.
hankook icebear karda ve asfaltta iyi ama artık çıkmıyor, bunun yerine hankook winterpike var. winterpike karda müthiş diyebilirim, çivi delikleri var, tamamen kar için tasarlanmış ancak düz asfalt satıhta yol tutuş sıfıra yakın, gezeleme yapıyor ve zamanla lastiklerin dişleri parça parça kopuyor.
lassa snoways'in eski ve yeni modelini kullandım, eski modeli hamur özelliğini çabuk yitiriyor ve gerek karda gerekse asfaltta yeterli yol tutuş sağlayamıyor ancak snoways yeni modeli karda da soğuk asfaltta da gayet iyi.
alacak olsam lassa snoways yeni modelini (era) alırdım.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti h col » 13 Kasım 2011 16:25

dün bir kaç yere baktıktan sonra michlein baisinin sattığı TIGAR marka dört lastik aldım.hayırlısı diyelim.kullandıkça performansı hakkında bilgi veririm.
h col
ONBASI
ONBASI

İleti h col » 10 Ocak 2012 17:22

bu sabah kar yağdı.ben de kış lastiklerimi test etmiş oldum.çoğu kimsenin cesaret edemediği yokuşlara rahatlıkla çıktım.işyerime giderken bir kaç araba yolda kaldı.onların kaldığı yerleri zorlanmadan çıktım.şimdilik memnunum.herkese kazasız,belasız yolculuklar dilerim.
h col
ONBASI
ONBASI

İleti karambol81 » 12 Ocak 2012 11:55

Merhabalar,
2 ay önce ucuz olsun diye uno ya 155-70-13 85 TL tanesi 5 taksit Petlas aldım.Petlas yumuşak kauçuklu bir lastik üretmiş.Fiyatına göre iyi lastik üretiyor.

* Bildiğim kadarıyla Petlas uzun zamandır uçak lastiği üretiyor.İyi fiyata petlas alınabilir.
* Kumho-Hankook lastikler yağışlı havalarda kayma yapabiliyor.
* Yokohama Ekipman lastiği serisini Palio ya almıştım.Konfor-yol tutuşu gayet başarılı idi.

*Clio Aracımda Michelin var.Yumuşak kaliteli lastik fakat üretim yerine bakarak almak daha iyi olur.İspanya-italya vb.üretim yerleri vardı.Dezavantajı diğer sert lastiklere göre mıcırlı yollara fazla dayanmıyor.

**Şuanda 4 adet lastik alsam Yokohama marka düşünürüm.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

Önceki

Yürür Aksamlar & Lastikler

Kimler çevrimiçi