Selektör

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Selektör

İleti Orkun » 19 Kasım 2008 13:53

Dostlar selektör mevzusuna kafayı taktım alışamadım da. Söyle ki farlar kapalıyken selektör yapabiliyorum fakat kısa farlar açıkken yapamıyorum doğal olarak uzunlar yanıyor. Bundan öncekilerde far kolunu yukarı çektiğimizde hep selektör yapardı, ileriye ittiğimizde daimi uzun yanardı. O kadar alıştıktan sonra gece selektör yapamamak zor geliyor hatta unutup uzunlarla devam ediyorum bu seferde karşıdakiler uyarıyor :) Yani iki kere kolu çektiğimizde selektör yapmış oluyoruz. Sizde durumlar nasıl? Sevgiler...
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Authentique 1,2
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Orkun İZMİR

Re: Selektör

İleti Orkun » 19 Kasım 2008 14:17

Anladığım kadarıyla kolu tam çekmemek gerekiyor ha? Bugün inip deneyeceğim :) Teşekkürler
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti SAFAK SAHIN » 19 Kasım 2008 14:40

ne hassaslıktan nede elden.Bu selektör kolları bo-zuk........Bende aldığımdan bu yana var.Ben yapamıyorum zannediyordum ama dedim ya bu kollar bozuk.Takılıyor bazen.Uzunda kalıyo kısaya geçmiyor.
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: CLIOIII Aut/2006
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 V.
Kilometre: 87000
Yakıt: shell-95 oktan
Lastik Markası: bridgestone-Turanza
İsim ve Şehir: İZMİT/Karamürsel

İleti Devrim » 19 Kasım 2008 16:01

Yok Şafak hocam, bozuk değil. 8-) Selektör için far kolunu 1-2 mm. çekmek yeterli.

Murat'ın dediği gibi alışmak kısa zaman alıyor o kadar. Sol el direksiyondayken orta veya yüzük parmağıyla kolu hafifçe çekmek yeterlidir. Daha fazla çekersek switch sebebiyle kol diğer tarafa geçip daimi uzun mod'da kalıyor. (Eskiden daktilolarda da vardı bu sistem (shit tuşu gibi), halâ var mı bilmem...) Bu yüzden -Orkun-, selektör için kolu iki kere çekmeye gerek yok.

Aslında "bazen" diğer bir sürücüye sinirlendiğimde selektör yapacağım diye uzunda takılıveriyor kol. :mrgreen: Bazen peşpeşe 8-10 kez(!) selektör yapıyorum o sinir katsayısıyla! :) O esnada takılı kalıyor bazen. :mrgreen: Valla bi gün patlatıcam farı ya, hayırlısı. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Orkun » 19 Kasım 2008 21:50

Devrim demiş ki:Yok Şafak hocam, bozuk değil. 8-) Selektör için far kolunu 1-2 mm. çekmek yeterli.

Murat'ın dediği gibi alışmak kısa zaman alıyor o kadar. Sol el direksiyondayken orta veya yüzük parmağıyla kolu hafifçe çekmek yeterlidir. Daha fazla çekersek switch sebebiyle kol diğer tarafa geçip daimi uzun mod'da kalıyor. (Eskiden daktilolarda da vardı bu sistem (shit tuşu gibi), halâ var mı bilmem...) Bu yüzden -Orkun-, selektör için kolu iki kere çekmeye gerek yok.

Aslında "bazen" diğer bir sürücüye sinirlendiğimde selektör yapacağım diye uzunda takılıveriyor kol. :mrgreen: Bazen peşpeşe 8-10 kez(!) selektör yapıyorum o sinir katsayısıyla! :) O esnada takılı kalıyor bazen. :mrgreen: Valla bi gün patlatıcam farı ya, hayırlısı. :D

Evet bugün denedim anladım ki; arbamıza nazik davranıyoruz:) Öyle asabiyet yok! :D Hafif bir dokunuşla göz kırpıyormuş
Devrim demiş ki: Valla bi gün patlatıcam farı ya, hayırlısı. :D
:mrgreen:
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti SAFAK SAHIN » 20 Kasım 2008 10:23

o zaman benimki kesin problemli.HAfifte çeksem nazike çeksem ollmuyo.Ayrıca ben kolu çekip uzunlara geçtiğim zaman bidaha kısalara geçmekte zorlanıyorum.Ne kadar çekersem çekeyim 1-2 kere çektikten sonra uzunlardan kısalara dmnebiliyorum.Benimkiler bozuk o zaman.
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

İleti filip34 » 20 Kasım 2008 11:00

Selam,

Benim aracamınında uzundan kısaya geçmesinde problem vardı takılıyordu. Bende servis gittin bana dedilerki sigara içiyorsun kül dolmuş kolun dediler temizledik dediler. Bende onalara hadi ordan bu arabayın içinde sigara içmeyi bırak yanından bile geçen olmadı dedim adam tutuldu. Sonra hata devam edince komple değiştirdiler. Garantiden
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti eylber » 21 Kasım 2008 04:12

Sigara külü hehe şimdiye kadar duyduum en komik sorun nedeni servisin yüzünü bende merak ettim valla :lol: :lol: :lol:
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti SAFAK SAHIN » 21 Kasım 2008 09:10

MURATCIM GARANTİ BİTTİ MALESEF . :cry: :cry: :( :(
SAFAK SAHIN
Moderatör
Moderatör

İleti filip34 » 21 Kasım 2008 10:21

Selam,

Abi bu servis ne tuturursam diye konuşuyor hele sende anlamıyorsan sıkıyor, roman yazıyor. Aptal herifler benim farlarımın lekelenme olayında bana verdikleri örnek diyorki soğuk ortamdan sıcak ortama geçen insanın gözlükleri buğ yapar diyor. Buda bunun gibi bişey çevresel etkenler diyor. Bende diyorum peki haklısın katılıyorum sana da gözlüğü eline alıp silebiliyormusun evet peki farı elime alıp silebiliyormuyum hayır o zaman bu problem benim değildir. sizindir. diyorum kilitleniyor.

Anlayacağınız kendimiz uğraşmasak olacağı bişey çok benim arkadaşlarım benle dalga geçiyor. telefonlara şahit oldukları için .

şafak kardeş o kolu belki temizleyerek kurtarabiliriz. Benim eski astrada böyle bir problem vardı söküp platinleri temizleyerek kurtarmıştım...

istersen yardımcı olamaya çalışırım.
filip34
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI
İsim ve Şehir: FERDİ - İSTANBUL

İleti Orkun » 21 Kasım 2008 20:06

Servis muhabbetlerine şöyle katlıda bulunayım. Geçen gün şikayetvar.com da dolaşıyorum. Renault ile ilgili bir şikayet gözüme çarptı bana servisin yaklaşımı komik geldi.

Aracımdaki teybin ön yüzünde soyulmalar meydana geldi. Trabzon da ki yetkili servisle görüştüm, yetkili kişi bu arızayı genel müdürlük kullanıcı hatası olarak kabul ettiğini bildirdi, ben aracımdaki ön konsol için sadece ve sadece sünger kullanıyorum.

Mağdurun sorunu buymuş ve servise gittiğindeki diyaloglar şöyle:

17.10.2008 asilloo Renault, şikayeti Trabzon Koçmak Yetkili servise yönlendirdi, kendileriyle telefonla görüştüm, 15.10.2008 tarihinde bir servis ziyareti gerçekleşti. Aracımı önce müşteri departmanına teslim ettim daha sonra bilir kişi aracımı inceledi, inceleme de yetkili kişi bana bir takım sorular yönetti aynen aktarıyorum; Soru 1: Bu araçta ne kullandınız, Cevap: Ön kolsolu temizlemek için sadece sünger, Soru 2: Dikiz aynasına her hangi bir koku aparatı taktınız mı?, Cevap: Hayır, Soru 3: Glade oto parfüm türünden kullandınız mı?, Cevap:Hayır, Soru4: Araçta her hangi bir koku kullandınız mı?, Cevap: Evet, ben aracı yıkadıktan sonra aracın alt taraflarında (paspas bölgelerinde) yıkadıktan sonra sıkıyorum, Aldığım yanıt: "Bu kullandığınız kokudan dolayı bu arıza oldu",

:D Paspasa sıkılıan parfümden kaynaklandığı belirtiliyor. Yani bu şu demek oluyor arabalarımıza artık kendimize sıktığımız parfümle de binmek sakıncalı:)

Araç sahibinin dediklerini doğru kabul ettiğimizde bu yaşanan durum çok komik, ona da hayır deseydi zaten ayağınız kokuyor mu? diye sorarlardı -evet? ozaman ondandır:)

Oto parfümlerinde zaten araç konsoluna döküldüğü takdirde yüzeyi hemen siliniz yazıyor yani konsola zararlı. Şayet arkadaş burayı bir maddeyle sildiyse ona diyecek bi söz yok servis haklı olurdu. Soru 4 te takılmış durudayım...

İlgili link de budur.
http://www.sikayetvar.com/svf-sikayet-f ... 5440-.html
Orkun
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti hasmer » 26 Aralık 2009 11:47

Çok komik gerekçe ve olay , insanın oha , cüş diyesi geliyor :evil: kendileri söylediklerine inanıyor mu acaba? Servisler müşteriyi sallamak için bahane üretmekte (marka farkı olmaksızın) ustalar ama böylesine de pes yani...Müşteri bizi yanıltmıyorsa tabii...Bu ihtimali de düşünmek lazım...
hasmer
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FazIIDyn.bvr
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85hp
Kilometre: 7500
Yakıt: V/max Eurodiesel 10
Lastik Markası: Conti Prem.Contact.
İsim ve Şehir: Hasan Mermer İstanbul

İleti ugurluhan » 26 Aralık 2009 15:23

Far kolundaki problem bende de var gibi. Bazen kısadan uzunlara geçmiyor, bazende uzundan kısaya geçmiyor. Kolda bi sıkıntı var kesin. Bütün parçalar 2 yıl dayanacak kadar dayanıklı üretilmiş. Garanti bitti mi birer birer bozulmaya başlıyor. Sürekli gece yolculuğumu yapıyoruz sanki far kolu ne kadar eskir ki?... Anlamadığım benim araba otantik (benim deyimimle oto-dandik). Acaba dinamik versiyonla felan parçalar farklı mı? ne bilim bizimki 2. kalite onlar 1. kalite gibi bişey olur mu? Benim daha öncede silecek kolum yanmıştı... Anlamıyorum yaaa...
ugurluhan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCi 105HP
Kilometre: 18000
Yakıt: Euro Dizel (SHELL)
Lastik Markası: Turanza ER300
İsim ve Şehir: ANKARA

İleti semih89 » 26 Aralık 2009 16:16

selektor yapınca bazen kısalar da kapanıyor :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 27 Aralık 2009 04:17

Öh! Bunu yeni duydum. :D Bombaymış. :D :D
Devrim