vites yükseltemiyorum ve düşüremiyorumda.

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

vites yükseltemiyorum ve düşüremiyorumda.

İleti ozansanli » 27 Ocak 2015 16:14

merhaba arkadaşlar..
aracım 2011 model clio 3 extreme 1.5dci
aracımın 45000 bakımı yaklaştı tanıdık bir usta var oraya götürdük arabanın :
debriaj seti
deb. bilyası
motor yağı 10/40 magnetec
hava filt.
yağ filt.
şanzuman yağı 80 castrol
ön fren balata
dot. fren hidrolik
polen filt.
bunlar değişti aracımda bakım yapmadan once vitesi birden 2 ye 2den 3e 5e kadar cok rahat atablyordum takılma olmuyordu ancak bakımı yaptıktan sonra araç 1. viteste giderken 2ye atmak isteğimde 1. vitesten çıkmıyor güç uglamama rağmen gene takılıyor 2ye atamıyorum yada 2.vitesten 1. vitese atmak istediğimden çıkmıyor birde 5. vitese bağzen rahat geçiyorda kırt die ses gibi bişey hissediyorum vites topuzunda sonra ustaya göturdum tkrar usta arabanda bişey yok sıfır araçtan farkı yok şuan ön kaputu açtı motorun sağından alt tarafa doğru bir yağ döktü nerdeyse hiç havası yoktu dedi onuda aldım dedi ama gene aynı motor sıcak soğuk fark etmiyor ne yapmam lazım deb. alışmasımı lazım pek anlamıyorum fikirleriniz benim için değerli olcaktır teşekürler..
ozansanli
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 70bg
Kilometre: 43000
Yakıt: opet eurodiesel
Lastik Markası: bridgestone185/15/60
İsim ve Şehir: istanbul

Re: vites yükseltemiyorum ve düşüremiyorumda.

İleti oguz1 » 31 Ocak 2015 08:01

Götürdüğünüz yer yetkili servismi? Bu olay normal değil. Renolarımız vites değişiminde biraz kemikli olsada böyle geçmeme yapmaz.Yarım debriyajla deneyin.

Debriyaj balatası değişirken şanzumanı indiriyorlar yada açıyorlar. Dolayısıyla öncekine göre değişimde fark varsa ve geçmemezlik yapıyorsa kesinlikle seti değiştirirken biryerlerle oynadılar.

Bundan sonrada orayı tekrar açmayı gözlerine kestiremedikleri için atlatıyorlar. Peşini bırakmayın.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti karambol81 » 31 Ocak 2015 19:45

oguz1 demiş ki:Götürdüğünüz yer yetkili servismi? Bu olay normal değil. Renolarımız vites değişiminde biraz kemikli olsada böyle geçmeme yapmaz.Yarım debriyajla deneyin.

Debriyaj balatası değişirken şanzumanı indiriyorlar yada açıyorlar. Dolayısıyla öncekine göre değişimde fark varsa ve geçmemezlik yapıyorsa kesinlikle seti değiştirirken biryerlerle oynadılar.

Bundan sonrada orayı tekrar açmayı gözlerine kestiremedikleri için atlatıyorlar. Peşini bırakmayın.

benim tahminim arızanın sebebi
Oğuz arkadasin da belirttiği gibi baski balataların değişimi sonrası oluşmuş ve ilave yağ değişmiş.
usta tekrar açmak istemez. bu durumda yapılacak en kestirme işlem yağın mobilube 75 85 olarak değişmesini tavsiye ederim. Tabi az para da değil. Kalitelidir. Eğer ki ustanın yaptığı işlerde bir aksaklık yoksa arızanın çözümüne ulaşırsın.

Kötü bir ihtimal de arkadaşın bahsettiği kısım. Bu arızanın sebebi bir çok nedenden olabilir. öneri yapan ustanın tekrar aynı şekilde sana teslim etmesi.

Şunu da belirteyim.bende 7-8 ay önce hiç bir şikayetim yokken mobilube fe 75 85 ile değiştirildi.
Aracin ilk alindigindan beri Kemikli vites geçişi olan geçişlerinden bile daha iyi oldu.

Geçmiş olsun.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti karambol81 » 31 Ocak 2015 22:55

karambol81 demiş ki:
oguz1 demiş ki:Götürdüğünüz yer yetkili servismi? Bu olay normal değil. Renolarımız vites değişiminde biraz kemikli olsada böyle geçmeme yapmaz.Yarım debriyajla deneyin.

benim tahminim arızanın sebebi
Oğuz arkadasin da belirttiği gibi baski balataların değişimi sonrası oluşmuş ve ilave yağ değişmiş.
usta tekrar açmak istemez. bu durumda yapılacak en kestirme işlem yağın mobilube 75 85 olarak değişmesini tavsiye ederim. Tabi az para da değil. Kalitelidir. Eğer ki ustanın yaptığı işlerde bir aksaklık yoksa arızanın çözümüne ulaşırsın.

Kötü bir ihtimal de arkadaşın bahsettiği kısım. Bu arızanın sebebi bir çok nedenden olabilir. öneri yapan ustanın tekrar aynı şekilde sana teslim etmesi.

Şunu da belirteyim.bende 7-8 ay önce hiç bir şikayetim yokken mobilube fe 75 85 ile değiştirildi.
Aracin ilk alindigindan beri Kemikli vites geçişi olan geçişlerinden bile daha iyi oldu.

Geçmiş olsun.

Düzeltme yagi mobilube 75 w 80 olarak değiştirmiştiM

75 w 90 düşünmüştüm. Ancak bazı kişilerde vites geçişlerinde soğuk havada sorun yaşadıklarindan vazgeçtim.

Mobilube 75w 80 manuel aracıma uydu.

Kolay gelsin.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti ozansanli » 02 Şubat 2015 13:32

YETKİLİ SERVİS DEĞİL NORMAL BİR USTAYA GÖTURDUM ŞANZUMANU INDİRDİ GALİBA ÇIKARDIN MI DIYE ÇIKARAĞA SORUYORDU herzmana yapmıyor bagzen yapıor bagzen yapmıyor ama uzun yola çıkcam yolda kalmıyım 1150 km bi yola gitcem ustaya tekrar göturdum mu ne diyim 3.kere götürcem ve hala duzelmediğini söylücem bana deb.tam basmadığımı söylüyor ben kullanıyorum arabayı biliyorum tam bastıgımı ne yapmam lazım ne gbi sorunlar çıkartır bana
ozansanli
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti lazorjin » 03 Şubat 2015 06:45

senkromeçlerden kaynaklanabilirmi acaba ? aklıma o geldi benim.
lazorjin
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII 2010
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
Kilometre: 80000
Yakıt: opet-shell
İsim ve Şehir: mehmetemin sapanca

İleti nowkaan » 03 Şubat 2015 09:39

hocam bende geçenlerde baskı balata ve bilya değiştim. sonra şanzımanın eski yağını geri koyuyorlardı neden yeni yağ koymuyosunuz dediğimde yeni yağ koyarsak vites geçmez demişti. büyük ihtimal yağdan kaynaklı.
nowkaan
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 9980
Yakıt: lpg
Lastik Markası: starmaxx st330
İsim ve Şehir: adana01

İleti karambol81 » 03 Şubat 2015 23:03

ozansanli demiş ki:YETKİLİ SERVİS DEĞİL NORMAL BİR USTAYA GÖTURDUM ŞANZUMANU INDİRDİ GALİBA ÇIKARDIN MI DIYE ÇIKARAĞA SORUYORDU herzmana yapmıyor bagzen yapıor bagzen yapmıyor ama uzun yola çıkcam yolda kalmıyım 1150 km bi yola gitcem ustaya tekrar göturdum mu ne diyim 3.kere götürcem ve hala duzelmediğini söylücem bana deb.tam basmadığımı söylüyor ben kullanıyorum arabayı biliyorum tam bastıgımı ne yapmam lazım ne gbi sorunlar çıkartır bana

w 80 yağ aslında çok sorun çıkarmaması lazım. Ama çok soğuk havalarda sorun çıkarabilir.
75 w 80 soğukta ısınana kadar daha kolay vites geçişlerine sahip olur.

Isınan kadar bu şekilde mi yapıyor.
Isındiginda tamamen düzeliyor mu

Eger ısınan kadar bunu yapıyorsa söylediğim gibi yağ değişimi sonrası muhtemelen çözülmesi gerekir.

Fakat isindiktan sonra da yapıyorsa o zaman daha farklı yerlere bakmak gerekir.

Geçmiş olsun
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti karambol81 » 03 Şubat 2015 23:29

ozansanli demiş ki:YETKİLİ SERVİS DEĞİL NORMAL BİR USTAYA GÖTURDUM ŞANZUMANU INDİRDİ GALİBA ÇIKARDIN MI DIYE ÇIKARAĞA SORUYORDU herzmana yapmıyor bagzen yapıor bagzen yapmıyor ama uzun yola çıkcam yolda kalmıyım 1150 km bi yola gitcem ustaya tekrar göturdum mu ne diyim 3.kere götürcem ve hala duzelmediğini söylücem bana deb.tam basmadığımı söylüyor ben kullanıyorum arabayı biliyorum tam bastıgımı ne yapmam lazım ne gbi sorunlar çıkartır bana

Debriyaj değişimi sonrası alt kısımda mi kavramaya başlıyor. Ustanın demek istediği bu olabilir. Ancak Debriyaj ayarı otomatik olduğundan ve clio ların Debriyaj yukarıda kavrama Yapar. Bu durumda usta hatayi kabul etmek istemiyor olabilir.

Bazen yapıp bazen yapmaması ısınmadan sonra yapıyor mu çok önemli. ......

Her şey yolunda ise tek seçenek ş.yağı değişimi sonrası dDuzelecegidir. Değişim yaparsan tekrar aynı yağı kullanabilirsiniz. Ancak biraz pahalı bir yağdır. artık ne şekilde yapacaginiz size kalmış
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti ozansanli » 09 Şubat 2015 11:07

ilk deb. değiştirdiğinde çok konforlu geldi okadar yumuşaktiki deb. yukarda kavrıo gibi ne çok yukarda ne çok aşagıda ama motor sıcak soguk fark edmiyor takılacağı zaman tuttumu takılıyor

yağa nekadar ödeyecem tahmini usta yapması lazım değilmi ben zaten değişsin diye vermişim onun ücretinide
ozansanli
ACEMI ER
ACEMI ER

İleti engin_er_26 » 13 Şubat 2015 12:33

ozansanli demiş ki:merhaba arkadaşlar..
aracım 2011 model clio 3 extreme 1.5dci
aracımın 45000 bakımı yaklaştı tanıdık bir usta var oraya götürdük arabanın :
debriaj seti
deb. bilyası
motor yağı 10/40 magnetec
hava filt.
yağ filt.
şanzuman yağı 80 castrol
ön fren balata
dot. fren hidrolik
polen filt.
bunlar değişti aracımda bakım yapmadan once vitesi birden 2 ye 2den 3e 5e kadar cok rahat atablyordum takılma olmuyordu ancak bakımı yaptıktan sonra araç 1. viteste giderken 2ye atmak isteğimde 1. vitesten çıkmıyor güç uglamama rağmen gene takılıyor 2ye atamıyorum yada 2.vitesten 1. vitese atmak istediğimden çıkmıyor birde 5. vitese bağzen rahat geçiyorda kırt die ses gibi bişey hissediyorum vites topuzunda sonra ustaya göturdum tkrar usta arabanda bişey yok sıfır araçtan farkı yok şuan ön kaputu açtı motorun sağından alt tarafa doğru bir yağ döktü nerdeyse hiç havası yoktu dedi onuda aldım dedi ama gene aynı motor sıcak soğuk fark etmiyor ne yapmam lazım deb. alışmasımı lazım pek anlamıyorum fikirleriniz benim için değerli olcaktır teşekürler..

debriyaj ayırmıyor, büyük ihtimalle ustanız hatalı bir iş yaptı, 45 bin km.de balata bitmez benim aracım 104 bin km de ve hala orijnal balatası.
engin_er_26
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 68 hp
Kilometre: 103000
Yakıt: eurodiesel
Lastik Markası: Turanza/petlas
İsim ve Şehir: Engin Eskişehir

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 15 misafir