Vites değiştirmenin gürültülü oluşu

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Vites değiştirmenin gürültülü oluşu

İleti emretpc » 04 Kasım 2014 22:29

Merhaba arkadaşlar.
Benim farklı tespitlerim olabiliyor 2012 model Clio3 aracımla ilgili.
Aracımı ikinci el aldım, sanırım birazda o yüzden fazla dinliyorum arabayı. (Arabayı çokda dinlememek lazım, hastalık hastası oluyor insan)

Araç içi yalıtım gayet güzel. Arabayı ilk alıp yola çıktığımda motor sesini ve tekerlek sesini dinliyordum ki vites değiştirmenin gürültülü olduğunu farkettim. Şanzıman yada dişlilerden gelen herhangi bir sesten bahsetmiyorum. Mekanik bir ses değil, tamamen vitesin doğal sesi. Vites kolunun vitesler arasında çıkardığı ses bana fazla gibi geldi. Malum viteslerimizde biraz uzun. Bir opel yada wv vitesleri gibi narin değil tabiki ama ilerlerken 5. viteste kontrol ediyorum vites tamamen hareketsiz değil, hafif bir boşluk varmış gibi.

Normal mi dersiniz? Bu hafta 80000 bakımına götürcem aracı. Vitese bakılıyor mu bu bakımda. Özellikle belirtmeyi düşünüyorum zaten.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

Re: Vites değiştirmenin gürültülü oluşu

İleti Devrim » 05 Kasım 2014 03:58

Tabii bu gözlem işi görecelidir biraz. Ama vites kolumuzun öyle çok da sessiz olmadığını söyleyebilirim. Ben alışmış olabilirim, ama bazen takır tukur (belki biraz daha yumuşak tonda) sesleri fark etmiyor değilim. Skoda Fabia'nın bile vites geçişleri yağ gibi...

Ve evet vites kolunda (eğer çok dikkat ederseniz) boşluk hissi var. Belki "his"ten de öte, bir kaç milimetrelik sağa-sola oynama olduğu fark ediliyor.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti emretpc » 05 Kasım 2014 11:12

Daha önceleri şirket aracı olarak 2011 model sembol kullanıyordum. Ondada vites sesini fark etmiştim fakat dış seslerin içeriye çok gelmesi sebebiyle vites sesinin sürekli rahatsızlık yaratacak hali kalmıyordu tabi.

Clio 3 aracımda bu ses daha çok 2den 3e geçerken oluyor. Vitesteki boşluğunda bunda payı olduğunu düşünüyorum. Ve etrafımda başka clio3 olmadığı içinde merak ediyordum. Haftaya Sakarya Ernaz'da servis kampanyası başlıyormuş. Pazartesi'ye randevu aldım. Orada bu rahatsızlığımı dile getireceğim.
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti sred » 07 Kasım 2014 20:06

Daha önce Hyundai Getz kullanıyordum. Vites kolu sesi diye bir şey bilmezdim. Şimdi clio 3'te vites geçirirken kendimi inşaatta kalıp çakar gibi hissediyorum :D
sred
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: 2007 ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 Aut
Kilometre: 60000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: hede hödö

İleti emretpc » 07 Kasım 2014 22:23

İlginç bir durum gerçekten. Amcamın 2005 model mitsubishi lancer'ı kullanıyorum aynı zamanda, zerre vites sesi yok. Eniştemin 2006 model Clio seymbol aracı var. O tee eski modeller hani. Ondada bu tarz bir ses yok. Bizim viteslerin yapısından mıdır neden bilmem ilginç bir sesi var. Sünger çekecem etrafına en son o olacak :x :)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 46 misafir