Kalkista titreme

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Kalkista titreme

İleti MakedonjAli » 15 Ekim 2014 16:52

Arkadaşlar selam bende Clio iii 1.2 expression bvr yari otomatik bir araç var. Aşağıdaki konuda görüşlerinizi bildirebilir misiniz?
Motor sogukken ilk kalkışta araba rolantide normal ilerliyor ama çok hafif gaza basarsam titremeye başlıyor gaza biraz daha basarsam titreme kesiliyor ve bundan sonra da dur kalklarda dahi bir titreme olmuyor. Sadece hafif gaza bastigim durumda oluyor
Bu durumu guvendigim bir ustaya göstermiştim, araca baglanip okudugu birkac alarmdan hareketle sicaklik sensoru ve bujileri degistirmisti. Bu degisimden sonra problem bir süre kesildi aracin performansi da 2 katina cikmis benzin tuketimi duzelmisti
Simdi sadece titreme sorunu var.
Aynı ustaya gösterdim bu sefer baski balatadan supheleniyorum ama su anda buyuk problem yok dedi.
Şimdi bu araci göstermek icin baska biryer ariyorum
Benzer sorunla karsilasan var midir?
MakedonjAli
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 50000
İsim ve Şehir: Ali Fuat- İstanbul

Re: Kalkista titreme

İleti levolution » 19 Ekim 2014 22:52

Bu olay bende de oluyordu önceleri soğukken. Ben de soruşturdum zamanında ama bir problem bulunamadı. Balatanin bitmiş olacağını sanmam, ben 110binde eskimiştir diye değiştirdim, çıkan balata bitik değildi. Yarım debriyaj yapılmadığı için sürtünme ve eskime minimum düzeyde.
Gaza kararlı basınca titreme olmuyor. Zamanla alışıyoruz galiba.
Dik yokuşlarda geri geri çıkamazdım mesela, şimdi çok sorun olmuyor.

Siz emin olmak için gösterin muhakkak.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

İleti Oktay ACAR » 21 Ekim 2014 16:08

Aynı dert bendede vardı,baskı balatadan şüpelendim ama götürdüğüm ustanın tavsiyesine uydum sizde,Araç dur-kalklarında FREN PEDALINA kuvvetli basın,kalkıştaki titremenin geçtiğini göreceksiniz...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

İleti MakedonjAli » 03 Kasım 2014 17:01

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Şu an ustanın ve sizlerin tavsiyelerinize uyup herhangi bir şey yaotırmadım arabaya.
Titreme hala var ama aldırmamaya çalışıyorum. Gaza, araba soğukken kalkışta biraz sert basarsam da titreme zaten olmuyor.
Bir tek bazen yine 1. vitesteyken bir engelin üzerinden geçerken yine bir titreme hissediyorum, acaba ben mi çok pimpirikliyim?!

Oktay Bey, dur kalklarda fren pedalına kuvvetli basmanın titreme durumuna olumlu etki etmesi nedendir acaba?
MakedonjAli
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 50000
İsim ve Şehir: Ali Fuat- İstanbul

İleti Oktay ACAR » 04 Kasım 2014 20:02

MakedonjAli demiş ki:Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Şu an ustanın ve sizlerin tavsiyelerinize uyup herhangi bir şey yaotırmadım arabaya.
Titreme hala var ama aldırmamaya çalışıyorum. Gaza, araba soğukken kalkışta biraz sert basarsam da titreme zaten olmuyor.
Bir tek bazen yine 1. vitesteyken bir engelin üzerinden geçerken yine bir titreme hissediyorum, acaba ben mi çok pimpirikliyim?!

Oktay Bey, dur kalklarda fren pedalına kuvvetli basmanın titreme durumuna olumlu etki etmesi nedendir acaba?

Arabamın bakımını yaptırdığım Usta,aracı durdururken ve durdurduktan sonra fren pedalına uyguladığımız güç ile BASKI ve BALATA'nın birbirinden ayrıldığını söyledi.Eğer tam ayrılma olmazsa araçlarımız TAM OTAMATİK VİTES olmadığı için,baskı balatanın YAPIŞIK KALMAYA devam edeceğini ve KALKIŞTA TİTREME yapabileceğini izah etti,anlattıkları bana mantıklı geldi.Ben dediklerini uyguluyorum,kalkışta titreme ve silkeleme diye bir sorunum kalmadı...
Oktay ACAR
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 57.5 HP
Kilometre: 41000
Yakıt: BP ve TOTAL 95 Oktan
Lastik Markası: Continental Premium
İsim ve Şehir: İZMİR

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 19 misafir