Vites geçişlerinde takılma..!!

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Vites geçişlerinde takılma..!!

İleti aydinkaragoz » 10 Aralık 2012 23:41

Arkadaşlar , yazdan beri devam eden bir problem var vites geçişleriyle ilgili , benim aracımda özellikle şehir içi kullanıldığında , ve ısındığında soğukken bir sorun yok , sadece 1. ve 2. viteslerde geçişte bir takılma oluyor , sanki önünde bir engel varmış gibi bir takılma oluyor biraz zorlayınca geçiyor , işin ilginci bunu bazen ve çok seyrek yapıyor, servisten ayrılma bir ustaya gittim ve şanzımanla ve şanzıman yağıyla hiç ilgisi olmadığını söyledi , vites çerçevesini söktü , orada beyaz bir parça var devamlı vites kolunu oynatınca rotasyon yapan bu sert plastik bir parça ve bunda çatlak olduğunu söyledi ve değişimi mümkün değilmiş bu parçanın yani direk şanzımana bağlı , oraya sprey yağlayıcı sıktı biraz yumuşar gibi oldu ama ertesi gün yine aynı takılmalar eşliğinde devam etti sorun, son günlerde şunu düşünüyorum madem o plastik parçanın çatlamasından dolayı , eğer öyle olsaydı bunu her zaman yapardı ve o parça her zaman takılırdı , forumdaki benzer sorundaki arkadaşların şanzıman yağından olduğunu tespit ettiklerini okudum ve bende bu ay 70bin bakımını yaptıracağım ve kesinlikle şanzıman yağını değiştirerek şansımı denemeyi düşünüyorum , ilerde başıma büyük sorunlar açmasından endişeliyim.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

Re: Vites geçişlerinde takılma..!!

İleti mehmetturk » 11 Aralık 2012 00:16

1. viteste bazen ben de hissediyorum ya da bana öyle geliyor. Sanırım bazen aceleden veya dalgınlıktan debriyajı köklemiyoruz. Dikkat ediyorum, 1'e alırken mümkün olduğu kadar sola kolu dayayarak ve yumuşakça iterek yaparsam olmuyor sorun.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

İleti samathana » 11 Aralık 2012 09:20

Aynı olaya ikiden bire alırken ben de yaşıyorum ama şunu fark ettim sanırım bu durum aracın hızıyla ilgili. Araç yavaşken hiç takılma olmazken belli bir hızın üzerinde takılıyor. Sizde de durum böyle mi?
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti aydinkaragoz » 11 Aralık 2012 10:55

Yok benimkinde hızla ilgili bir sorun değil , 1. ve 2. viteslerde geçişlerde bazen bir takılma oluyor oda arada , sizin bahsettiğiniz hız ile alakalı , zaten 1.ci vites kalkış vitesidir , hareket halindeyken 1. vitese geçirmek zor olur ve tehlikeli bir uygulamadır.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti sunset544 » 11 Aralık 2012 11:26

aynı sorun bende de vardı şanzıman yağına su karıştığı için özelliğini yitirmiş yağı değiştirirken gördüm resmen su akıyordu 1. vites çok zor geçiyordu düzeldi fakat 2. vites geçişinde biraz zorlama oluyor usta o da zamanla düzelir dedi
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti aydinkaragoz » 11 Aralık 2012 11:59

Fakat benimki her zaman yapmıyor bu sorunu , özellikle şehiriçinde biraz kullanımdan sonra yapıyor arada. Sizinki devamlı mı yapıyordu ?
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti ByOnder » 11 Aralık 2012 12:40

samathana demiş ki:Aynı olaya ikiden bire alırken ben de yaşıyorum ama şunu fark ettim sanırım bu durum aracın hızıyla ilgili. Araç yavaşken hiç takılma olmazken belli bir hızın üzerinde takılıyor. Sizde de durum böyle mi?

Araç hareket halindeyken 1. vitese geçiş yapılmaz yapılsada vites zorlanır bu zorlanma bu sebepten. diyelim 2 ile çok yavaş giderken rampada çukura veya kasis e denk geliyoruz ne yapmalı derseniz o yavaşlıkta 2 ile devam edemeyecek bir durum bana kalırsa aracı iyice durdurup tekrar kalkış yapmak gerekir. yada çok senkronize ve hızlı bi şekilde yokuş yukarı debriaj a bastığınızda araç durma noktasına zaten gelecektir o noktada 1 e düşüp devam etmeli. Kısacası 1 kalkış vitesidir araç hareket halindeyken 1 e atılmamalı

Soruya gelirsek yağdan olabilir ama yağdan olsa bu takılma bütün geçişlerde olurdu diye düşünüyorum, ama ustanın dediği gibide değiştirilmeyecek bir parça değildir şanzumanı vites kutusunu indirmek gereekir o en üstteki parçayı alabilmek için.

R 11 Flash S de başıma gelmişdi 1. vites dişlisi çatlamıştı ozaman 2000 li yıllar 5 10 liralık bir parçaydı ama kimse bu işi yapmaya yanaşmıyodu 5 liralık bir parçanın işciliğine 100 lira diemiyorlar ama işciliğide hakikaten zahmetli. Çok samimi arkadaşım olmasına rağmen ustam gittiği yere kadar böle git uğraşmayalım demişti dişli sadece çatlamış parçalanmamıştı ve öyle kullandım öyle sattım satarkende söyledim yanlış anlaşılmasın alan kişide gittiği yere kadar böyle kullanmanın bi sıkıntı olmayacağını düşündü. ama sorun aynı sorun değildir muhtemelen vites kutusunun şekli hakkındada pek bilgi sahibi değilim belki o bahsettiğiniz plastik beyaz parça flash da metaldi ozaman ismi sölenmiştide inananın hatırlamıyorum
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti ByOnder » 11 Aralık 2012 12:50

Senkromeç dişlisi benim bahsettiğim parça. sizde plastik olan aynı parçamıdır yine bilemiyorum
ByOnder
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75 HP
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: Pirelli P6
İsim ve Şehir: Samsun

İleti aydinkaragoz » 11 Aralık 2012 13:33

ByOnder demiş ki:
samathana demiş ki:Aynı olaya ikiden bire alırken ben de yaşıyorum ama şunu fark ettim sanırım bu durum aracın hızıyla ilgili. Araç yavaşken hiç takılma olmazken belli bir hızın üzerinde takılıyor. Sizde de durum böyle mi?

Araç hareket halindeyken 1. vitese geçiş yapılmaz yapılsada vites zorlanır bu zorlanma bu sebepten. diyelim 2 ile çok yavaş giderken rampada çukura veya kasis e denk geliyoruz ne yapmalı derseniz o yavaşlıkta 2 ile devam edemeyecek bir durum bana kalırsa aracı iyice durdurup tekrar kalkış yapmak gerekir. yada çok senkronize ve hızlı bi şekilde yokuş yukarı debriaj a bastığınızda araç durma noktasına zaten gelecektir o noktada 1 e düşüp devam etmeli. Kısacası 1 kalkış vitesidir araç hareket halindeyken 1 e atılmamalı

Soruya gelirsek yağdan olabilir ama yağdan olsa bu takılma bütün geçişlerde olurdu diye düşünüyorum, ama ustanın dediği gibide değiştirilmeyecek bir parça değildir şanzumanı vites kutusunu indirmek gereekir o en üstteki parçayı alabilmek için.

R 11 Flash S de başıma gelmişdi 1. vites dişlisi çatlamıştı ozaman 2000 li yıllar 5 10 liralık bir parçaydı ama kimse bu işi yapmaya yanaşmıyodu 5 liralık bir parçanın işciliğine 100 lira diemiyorlar ama işciliğide hakikaten zahmetli. Çok samimi arkadaşım olmasına rağmen ustam gittiği yere kadar böle git uğraşmayalım demişti dişli sadece çatlamış parçalanmamıştı ve öyle kullandım öyle sattım satarkende söyledim yanlış anlaşılmasın alan kişide gittiği yere kadar böyle kullanmanın bi sıkıntı olmayacağını düşündü. ama sorun aynı sorun değildir muhtemelen vites kutusunun şekli hakkındada pek bilgi sahibi değilim belki o bahsettiğiniz plastik beyaz parça flash da metaldi ozaman ismi sölenmiştide inananın hatırlamıyorum

Bahsettiğim o parça tek olarak değiştirilebilen bir parça değil , daha doğrusu vites yönetim konsoluyla beraber komple değişmesi gereken bir parçaymış ve komple parça fiyatı 450TL civarında , bu çatlamış diye tabir edilen parça , vites çerçevesini söktüğünüzde , vites kolunun girmiş olduğu yataktaki ilk parça plastik bir parça ve gözle görülebilen bir parça , fakat bu parçada kılcal çatlaklar varsa , neden her zaman yapmıyor ve araç şehiriçinde fazla kullanıldığında ara sıra yapıyor , bence o parçanın çatlamasından filan da olmayabilir , geriye kalan en iyi seçenekler arasında forumdada bu sorunu yaşamış ve yağ değiştirerek çözmüş olan arkadaşlar gibi benimde yağ seçeneği aklıma takılıyor , yağ özelliğini yitirmiş olabilir diye düşünüyorum. Bunu denemeyi düşünüyorum.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti sunset544 » 11 Aralık 2012 14:23

ben daha önce paylaşmıştım şanzıman hava hortumu yerinden çıkarsa şanzımana su kaçar ve bu gibi sorunlar meydan gelir hortuma dikkat edin
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti aydinkaragoz » 11 Aralık 2012 14:27

sunset544 demiş ki:ben daha önce paylaşmıştım şanzıman hava hortumu yerinden çıkarsa şanzımana su kaçar ve bu gibi sorunlar meydan gelir hortuma dikkat edin

Bugün ona da bakacağım mesai bittikten sonra , ama ondan dolayı olacağını zannetmiyorum , düşük bir ihtimal gibi geliyor.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti aydinkaragoz » 12 Aralık 2012 22:39

Bugün bu konuyla ilgili , aracı detaylı olarak iyi bir renault ustasıyla inceledik , şanzıman yağıyla ilgisi yok , ki bu yağın içine su veya başka bir madde girmediği sürece bozulma ve özelliğini yitirme olasılığı yokmuş , şanzıman ve dişlilerle de hiç ilgisi yokmuş , şanzımanda ve vites dişlilerinde en ufak bir sorun yok ve zaten normal kullanımlarda bu km.lerde sorun olması uzak ihtimal , baskı balatayla da hiç bir şekilde ilgisi yok , peki sorun nerde , arkadaşlar sorun şanzımanın içiyle ilgisi olmayan vites kumanda tertibatı dediğimiz parçada , o parçanın içinde vites telleri ve 2 adet kol bulunmakta , http://www.parcatreni.com/clio-3-vitesteli+kolu-komple-hb-2006-2009-72170.html ürün tam olarak bu sitedeki ürün , bu parçanın halatları ve mekanizmaları zamanla aşınıyormuş ve takılmalara neden oluyormuş , bu parçanın çoğu yerine gres ve wd40 kontak sprey sıktık ve takılma bir nebze geçmiş oldu , tabi tamamen mi geçti ben zannetmiyorum tamamen geçeceğini usta devam edecek olursa bu parçayı komple söküp gerekli olan halatları ve mekanizmaları yağlarız dedi fakat şunuda aktardı , bu sorunun şanzımanla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını ve korkulacak veya ilerde sorun yaratacak bir sıkıntı olmadığını iletti.
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

İleti h col » 12 Temmuz 2013 20:30

aydinkaragoz demiş ki:Bugün bu konuyla ilgili , aracı detaylı olarak iyi bir renault ustasıyla inceledik , şanzıman yağıyla ilgisi yok , ki bu yağın içine su veya başka bir madde girmediği sürece bozulma ve özelliğini yitirme olasılığı yokmuş , şanzıman ve dişlilerle de hiç ilgisi yokmuş , şanzımanda ve vites dişlilerinde en ufak bir sorun yok ve zaten normal kullanımlarda bu km.lerde sorun olması uzak ihtimal , baskı balatayla da hiç bir şekilde ilgisi yok , peki sorun nerde , arkadaşlar sorun şanzımanın içiyle ilgisi olmayan vites kumanda tertibatı dediğimiz parçada , o parçanın içinde vites telleri ve 2 adet kol bulunmakta , http://www.parcatreni.com/clio-3-vitesteli+kolu-komple-hb-2006-2009-72170.html ürün tam olarak bu sitedeki ürün , bu parçanın halatları ve mekanizmaları zamanla aşınıyormuş ve takılmalara neden oluyormuş , bu parçanın çoğu yerine gres ve wd40 kontak sprey sıktık ve takılma bir nebze geçmiş oldu , tabi tamamen mi geçti ben zannetmiyorum tamamen geçeceğini usta devam edecek olursa bu parçayı komple söküp gerekli olan halatları ve mekanizmaları yağlarız dedi fakat şunuda aktardı , bu sorunun şanzımanla uzaktan yakından ilgisinin olmadığını ve korkulacak veya ilerde sorun yaratacak bir sıkıntı olmadığını iletti.

merhaba,
6 aydır konu ile ilgili mesajınız olmadı.sorunu halledebildiniz mi? aynı sorun ara sıra bende de oluyor.
h col
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII-2007
Kilometre: 30000
Yakıt: shell eurodiesel
Lastik Markası: bidgestone
İsim ve Şehir: kırşehir

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 48 misafir