Şanzıman dağıttık...

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Re: Şanzıman dağıttık...

İleti cemx » 04 Aralık 2011 02:09

faruks demiş ki:01/09/2011 itibari le Giresundaki serviste "şanzıman yağını" değiştirdiler... Değiştikten sonra bir deneme sürüşü yaptım vitesler hiç zorlanmadan muhteşem bir şekilde geçiyor... Velhasıl kelam sorun çözüldü...(75W-80 ELF YAĞ-Dişli Kutusu yağı)

Muhtelemelen benzinli araç için olan dişli yağı galiba o. Acaba dizel için olan hangisi?

Önemli bir konuymuş..
Yazılanları okudukça katkımın olabilmesi adına çok güvendiğim ustamdan duyduklarımı aktarmak isterim.
Yıllardır sanayide yanına gittiğim zamanında servis teknik uzmanlığı yapmış şimdi kendi dükkanı olan ustamın sözlerini hatırladım. Kendisi şanzıman yağının değişmemesi gerektiğini normalde fabrika çıkışı olan yağın ömürlük yağ olduğunu, metal partiküllerinin düşünülenin tersine zarar vermediğini söylemişti (ben de inanamamıştım, ama adam dediğim gibi servis teknik uzmanı olmuş ve bir çok 1. likleri ödülleri felan var) velhasıl iklimsel aşırılıklar yaşanmadıkça o yağın zarar görmesi zormuş ama tabi iklimsel aşırılıklara maruz kalınmış yada bir şekilde şanzıman içine su kaçmışsa ancak o zaman değiştirilebileceğini yoksa normalde gerek olmadığını söylemişti.
cemx
ER
ER

Marka & Model: ClioIII Exp. 2006
Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80bg
Kilometre: 109000
Yakıt: Shell GTL
Lastik Markası: Petlas
İsim ve Şehir: Cemal/istanbul

İleti onurksk » 08 Aralık 2011 15:28

Arkadaşlar sizin araçlardada mesela konvoyda yavaş giderken 2 den 1 e geçerken zorlanıyomu diğer vitesler çok rahat ama 2 --> 1 yaparken zorlanarak geçiyo ?
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İzmir

İleti omeralemdar » 08 Aralık 2011 20:01

< onurksk < arkadaşım yeterli bilgiye sahip degilim ama bildiklerimi paylaşmak isterim.
1 vites kalkış vitesidir.
2 vitesten 1 e geçerken aracın iyice durması gerekiyorki 1 geçsin normal şartlarda gerekiyor ki 2 vitesten 1 çok zor geçiyor. benimde başıma geliyor gerektiginde 1 e geçme istegi ama aracın o anki hızı musade ederse oluyor. burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ama.... zorlamayalım dişlileri kırabiliriz başımıza iş açılır.
iyi sürüşler esen kal....
omeralemdar
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2
Kilometre: 67057
Yakıt: benzin
Lastik Markası: Kumho Kh18 185/60/15
İsim ve Şehir: ömer alemdar /ANKARA

İleti onurksk » 08 Aralık 2011 22:32

omeralemdar demiş ki:< onurksk < arkadaşım yeterli bilgiye sahip degilim ama bildiklerimi paylaşmak isterim.
1 vites kalkış vitesidir.
2 vitesten 1 e geçerken aracın iyice durması gerekiyorki 1 geçsin normal şartlarda gerekiyor ki 2 vitesten 1 çok zor geçiyor. benimde başıma geliyor gerektiginde 1 e geçme istegi ama aracın o anki hızı musade ederse oluyor. burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ama.... zorlamayalım dişlileri kırabiliriz başımıza iş açılır.
iyi sürüşler esen kal....

Cevabın için teşekkür ederim :) sadece konvoy olup ağır gitmek gerektiği zamanlarda kullanmak zorunda kalıyorum hani biraz hızlanıp tekrar yavaşlama gereken durumlarda 2 -> 1 yapıyorum onda zor geçiyo.Ama yükseltirken normal ve sorunsuz geçiyo ondan merak ettim
onurksk
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Artık yok :(
Motor Tipi & Gücü: .
İsim ve Şehir: İzmir

İleti erenlerb » 28 Kasım 2012 10:56

Kurban bayramında benimde 3'ten 2'ye 2'den 3'e geçişte takılma oldu sonra düzeldi dün tekrar yaptı ama şu an bir sorun yok yine normal ama 10 güne kadar bakıma gidicem o arada şanzıman yağınıda değiştireyim inşallah sorun düzelir ben dişlilerde diye düşündüm.
erenlerb
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16 v 98bg
Kilometre: 34900
Yakıt: Petrol Ofisi
Lastik Markası: Bridstone Turanza
İsim ve Şehir: Berat ERENLER Kayseri

İleti KAZIMYILMAZ » 28 Kasım 2012 11:56

onurksk demiş ki:Arkadaşlar sizin araçlardada mesela konvoyda yavaş giderken 2 den 1 e geçerken zorlanıyomu diğer vitesler çok rahat ama 2 --> 1 yaparken zorlanarak geçiyo ?

Aynı durumdan bende şikayetçiyim ama pek umursamıyorum :) 1' e takmıyorum olup bitiyor.
KAZIMYILMAZ
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: Megane III
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105 HP
Kilometre: 40
Yakıt: Opet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: KY - İzmir

İleti drguvan » 16 Aralık 2012 19:18

Dediğiniz gibi 2 den 1 e atarken takılma oluyor. Benim bundan farklı 2 sorum olacak. Geri vitese takmak çok zor bende. Çoğu zaman takılmış gibi oluyor geri vites lambası yanıyor. ama gaza basınca aracın viteste değil de boşta olduğunu anlıyorum. Sonra boşa alıp kolu koparırcasına çekince geçiyor. Bu fotoğrafta gösterdiğiniz telden olabilir mi?

Trafikte birkaç saat kalınca ayağım uyuşuyor dur kalk yapmaktan. Bazen debriyaja az basmış oluyorum ve şu "gajjj" diye gelen sesten farklı olarak dişli sürtme sesi geliyor. Bunun nasıl bir zararı olur? Yakında ben de böyle bir konu başlığı açar mıyım?

Otomatikten de manuelden de bir hayır göremedim :o
drguvan
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII FAZ I 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v 75
Kilometre: 26000
Yakıt: BP
Lastik Markası: 185/60/15 Dunlop SP1
İsim ve Şehir: Gökhan-İstanbul

İleti mehmetturk » 17 Aralık 2012 22:15

onurksk demiş ki:Arkadaşlar sizin araçlardada mesela konvoyda yavaş giderken 2 den 1 e geçerken zorlanıyomu diğer vitesler çok rahat ama 2 --> 1 yaparken zorlanarak geçiyo ?

Bu dediğin bildiğim kadarıyla genel bir şanzıman karakteri olmakla birlikte Clio kullanıcıları - ben de dahil - bunu epey bariz hissediyoruz. Ya çok yavaşlamış olacaksın ya da 2 ile debriyaj bırakarak devam edeceksin. Zaten dizelse araba, düz yolda pedala basmasan bile hiç titremeden kendi devriyle tıkır tıkır gidiyor.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

İleti burak120320 » 17 Aralık 2012 23:06

mehmetturk demiş ki: Ya çok yavaşlamış olacaksın ya da 2 ile debriyaj bırakarak devam edeceksin. Zaten dizelse araba, düz yolda pedala basmasan bile hiç titremeden kendi devriyle tıkır tıkır gidiyor.

Ben bu yöntemi Clio'da da çok kullanırdım, Astra'da da kullanıyorum. Bunun motora, şanzımana ya da herhangi başka bir sisteme zararı yoktur dimi ???
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

İleti samet_tokat » 23 Ocak 2013 20:27

drguvan demiş ki:Dediğiniz gibi 2 den 1 e atarken takılma oluyor. Benim bundan farklı 2 sorum olacak. Geri vitese takmak çok zor bende. Çoğu zaman takılmış gibi oluyor geri vites lambası yanıyor. ama gaza basınca aracın viteste değil de boşta olduğunu anlıyorum. Sonra boşa alıp kolu koparırcasına çekince geçiyor. Bu fotoğrafta gösterdiğiniz telden olabilir mi?

Trafikte birkaç saat kalınca ayağım uyuşuyor dur kalk yapmaktan. Bazen debriyaja az basmış oluyorum ve şu "gajjj" diye gelen sesten farklı olarak dişli sürtme sesi geliyor. Bunun nasıl bir zararı olur? Yakında ben de böyle bir konu başlığı açar mıyım?

geri vites için en garanti çözüm: 1'e takıp bi gıdım gidip tekrar geri vitesi denerseniz oluyor. sekromeçlerle alakalı bi durumdan kaynaklı vitesin geçmemesi. benim çözümde dişlilerin yerini değiştirmek amaç
samet_tokat
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII hb 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v benzin
Kilometre: 105000
Yakıt: opet fullforce
Lastik Markası: dunlop sport
İsim ve Şehir: samet tokat

İleti imotephcadi » 13 Şubat 2013 15:46

bu geri vitese geçmeme işi ara ara bende de oluyor. sorun çıkarırmı ilerde bilmiyorum.
imotephcadi
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Clio
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci
Kilometre: 129000
İsim ve Şehir: Tekirdağ

İleti mehmetturk » 15 Şubat 2013 22:04

drguvan demiş ki:Dediğiniz gibi 2 den 1 e atarken takılma oluyor. Benim bundan farklı 2 sorum olacak. Geri vitese takmak çok zor bende. Çoğu zaman takılmış gibi oluyor geri vites lambası yanıyor. ama gaza basınca aracın viteste değil de boşta olduğunu anlıyorum. Sonra boşa alıp kolu koparırcasına çekince geçiyor. Bu fotoğrafta gösterdiğiniz telden olabilir mi?

Geri vitese geçmediğinde başka vitese alıp ardından hemen geri vitese takıyorum ben, geçiyor.
mehmetturk
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 65hp
Kilometre: 50184
Yakıt: Total Doco
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: Mehmet YILDIZ İstanbul

İleti ulashx » 30 Mart 2013 20:58

1.2 Quickshift vitesin komple değişimi ne kadar tutar bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?
ulashx
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2 80bg 16V
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti akres » 31 Mart 2013 19:26

ulashx demiş ki:1.2 Quickshift vitesin komple değişimi ne kadar tutar bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Komple değişim derken.. Aynısını mı takacaksınız yoksa düz vitese mi mi çevireceksiniz? Ayrıca neden değiştiriyorsunuz?
akres
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: Nissan Almera
Motor Tipi & Gücü: 1.5 98bg
Kilometre: 83000
İsim ve Şehir: Ahmet Kurt Erzurum

İleti ulashx » 04 Nisan 2013 13:14

akres demiş ki:
ulashx demiş ki:1.2 Quickshift vitesin komple değişimi ne kadar tutar bilgisi olan varsa yardımcı olabilir mi?

Komple değişim derken.. Aynısını mı takacaksınız yoksa düz vitese mi mi çevireceksiniz? Ayrıca neden değiştiriyorsunuz?

Yani bende bir iki kez vites kutusunu kontrol ettir yazısı çıktı. Quickshift vitesler sorunlu vitesler dedi bir daha olursa komple değişim gerekebilir dedi. Bende tam bilmiyorum komple değimin ne olduğunu hani kendimi ona hazırlıyayım diye soruyorum en fazla değişse tamamen ne kadar olabilir? Birde düz vitese geçme olayı nasıldır biraz bilgi verebilirseniz çok yardımı olur belki onuda düşünebilirim.
ulashx
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.2 80bg 16V
İsim ve Şehir: İstanbul

ÖncekiSonraki

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 23 misafir