sol ön taraftan gelen ses

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

sol ön taraftan gelen ses

İleti ahmet2506 » 31 Mart 2010 12:47

meraba arkadaşlar benim şöyle bi sorunum var. aracımla hafif rampa veya daha dik rampada kalkış yaparken sol ön tekerin oralardan bi yerden tak diye bir ses geliyo ..bu ses sanki bi demir kırılma sesi gbi çat diyen bi ses ve baya bi yüksek ses.. tamircime sorduğumda bana motor kulakçığı kırılmıştır ondan çıkıyodur bu ses dedi ama emin olamıyorum. bakıma 800 km kaldı bakıma kadar servisede gitmek istemiyorum...bilgisi veya önerisi olan paylaşırsa sevinirim...
ahmet2506
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 73000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: ahmet ankara

Re: sol ön taraftan gelen ses

İleti eylber » 01 Nisan 2010 00:37

800 km sorun olmaz sanırım sordunuzmu acaba servise .Ben götürün derim
eylber
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: MEGANE 3 HB PRİVİLEG
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 105BG
Kilometre: 15000
Yakıt: Total EXCELLIUM,
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti oguz1 » 01 Nisan 2010 06:43

ahmet2506 demiş ki:meraba arkadaşlar benim şöyle bi sorunum var. aracımla hafif rampa veya daha dik rampada kalkış yaparken sol ön tekerin oralardan bi yerden tak diye bir ses geliyo ..bu ses sanki bi demir kırılma sesi gbi çat diyen bi ses ve baya bi yüksek ses.. tamircime sorduğumda bana motor kulakçığı kırılmıştır ondan çıkıyodur bu ses dedi ama emin olamıyorum. bakıma 800 km kaldı bakıma kadar servisede gitmek istemiyorum...bilgisi veya önerisi olan paylaşırsa sevinirim...

Fren kaliperi diyeceğim ama oda rampalarda değilde tümsek ve çukurlara girerken veya çıkarken ses yapar. Yinede tekerleklerden geliyorsa kaliper sorunu olabilir.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti ahmet2506 » 01 Nisan 2010 08:40

servise sormadım ama çok canımı sıkıyo bu ses özellikle sabahları veya uzun zaman arabayı hareket ettirmediğim zaman kalkışlarda çatt diye bi ses geliyo umarım büyük bi sorun yoktur.saolun cvplar için
ahmet2506
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 73000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: ahmet ankara

İleti Arslan » 01 Nisan 2010 09:40

Bende de kakıştan 20-30mt sonra çat sesi geliyor. Hani klima devreye girerken gelen çat sesi gibi. Ama herzaman değil. Bir tümsekden geçince ve ilk çalıştırma sonrası.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti MRTMNGC » 23 Nisan 2010 10:56

oguz1 demiş ki:
ahmet2506 demiş ki:meraba arkadaşlar benim şöyle bi sorunum var. aracımla hafif rampa veya daha dik rampada kalkış yaparken sol ön tekerin oralardan bi yerden tak diye bir ses geliyo ..bu ses sanki bi demir kırılma sesi gbi çat diyen bi ses ve baya bi yüksek ses.. tamircime sorduğumda bana motor kulakçığı kırılmıştır ondan çıkıyodur bu ses dedi ama emin olamıyorum. bakıma 800 km kaldı bakıma kadar servisede gitmek istemiyorum...bilgisi veya önerisi olan paylaşırsa sevinirim...

Fren kaliperi diyeceğim ama oda rampalarda değilde tümsek ve çukurlara girerken veya çıkarken ses yapar. Yinede tekerleklerden geliyorsa kaliper sorunu olabilir.

merhaba
bizim araçta da dediğiniz gibi fren kaliperinden ses geliyor servise defalarca götürdük ama halledemediler. en son bakım yaptırdığım usta kaliperlere bolcana yağ sürmüş ama 1000 km bile geçmeden tekrar ses yapmaya başladı buna kalıcı bir çözümü olan varsa sevinirim..
MRTMNGC
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci
Kilometre: 36000
Yakıt: opet euro diesel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: BURSA

İleti Devrim » 23 Nisan 2010 11:41

Aslında bu konu yanlış yere açılmış. Gerçi tartışılabilir ama belki "Yürür Aksam ve Lastikler" bölümüne taşıyabiliriz.

Yine aynı bölümde "Fren Kaliperleri ve Balatalar Sorunu" adlı konuda bu sorunla ilgili bilgiler bulabilirsiniz MRTMNGC.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 44 misafir