Debriyajdan Gelen "Hırıltı" ve Gaz Pedalının Titremesi

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Re: Debriyajdan Gelen "Hırıltı" ve Gaz Pedalının Titremesi

İleti Sani » 03 Ocak 2011 22:56

Bunları söyleyen usta motorunuza bitmiş diyen usta mı?
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 03 Ocak 2011 23:07

Yok, bu son yazdıklarımı söyleyen Konya Motorlu Araçlar Yetkili Servisi'nden bir usta.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti hakanaktas » 17 Ocak 2011 19:22

bende de aynı problem var soğukken kalkışta debriyajda titreme oluyor ama gaza biraz daha yüklenince ses gidiyor araba ısınınca bu ses yok denilecek kadar azalıyor bir kaç ustaya sordum genelde kulakçıklardan yapar diyorlar ama önemli değil diyorlar ama sinir bozucu bir şey şimdi forumda okuduklarıma bakıyorum bazıları vibrasyondan bahsetmiş (ısınınca olmuyormu bu ) bazısı debriyaj çatalı bilyesi demiş (ustalar kesinlikle olmaz diyor ordan ) anlamadım yani şimdi servise sokupta sinirimi de bozmak istemiyorum öle kullanıyorum bakalım ne olacak ama çok soğukken ses ve titreme çok oluyor yazı bekliyorum gelsin artık :)
hakanaktas
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65BG
Kilometre: 48000
Yakıt: SHELL V-MAX
Lastik Markası: PRELLI
İsim ve Şehir: İSTANBUL

İleti Devrim » 18 Ocak 2011 03:51

Yetkili serviste de çataldan olmaz dediler. Bilmem ne kadar doğru...
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti rec_off » 21 Ocak 2011 01:51

benim sorunumda sanırım sizinkilerle aynı aracım daha 10 günlük 1.5 dci executive araç rolantideyken debriyaja basıp çektiğimde daha doğrusu basarken de çekerken de bir hırıltı duyuyorum ama araç ısınınca yani eve ya da işe vardığımda deniyorum bu ses sanki biraz daha azalıyor gibi geliyor ne yapmalıyım sizce?
rec_off
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 85 BG
Kilometre: 0
Yakıt: petrol ofisi
Lastik Markası: bridgestone
İsim ve Şehir: candar

İleti Devrim » 21 Ocak 2011 02:37

Sizin olay bizimkilerle aynı değil. Rölantideyken basıp çekerken gelen ses belki pedalden kaynaklı olabilir. Sesin tam olarak nereden geldiğini net olarak bilmek gerek. Bir servise baş vurun bence.

Bizim mevzudaki ses hareket halindeyken geliyor.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti servetonur » 10 Şubat 2011 21:37

ben de quickshift var, gaz pedalı bende de titriyor, debriyaj olmadığı için yorum yapamacağım, ancak arabamdan memnun olmama rağmen, bunun ciddi bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Açıkcası bunlar cliodaki olumsuz durumlar diye düşünüyorum. Sonuçta Renault hariç diğer bir çok modellere ait dizel araba kullandım. gaz titremesi olayını clioda yaşadım. Ayrıca forumdaki bir çok arkadaşta bu titreşimi yaşıyor ise bence bir sorun yok dediğim gibi sadece clionun olumsuz bir yönü diye düşünüyorum.
servetonur
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII fazII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Diesel
İsim ve Şehir: Servet istanbul

İleti Devrim » 06 Kasım 2011 02:11

Havalar soğumaya başladı. Geçen yeterli gaz vermemiştim, debriyajı biraz fazla çektim. Ufak bir "hırt" duydum ve hissettim.
Sezonun ilk "hırt"ını aldım böcükümden. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti karambol81 » 05 Aralık 2011 22:56

Bahsettiğimniz ses bendede var.
FAkat anlamadığım bu sesin yağ değişinden sonra aşırı derecede artmış olması.Usta yağ ile alakası olmaz diyor.Fakat şu bir gerçek ki aracın yağ değişiminden sonra aşırı titremesi.
1.Eğer o ses plastik aksam sesi ise yağ değişiminde usta yanlışlıkla olsa plastik oturmadı.(düşük ihtimal.
2.Yağ değişmeden önce motor temizleme sıvısı kondu.5 dk.çalıştıktan sonra boşaltılıp yeni yağ kondu.Sonrasında çekişi arttığından önce hissedilmeyen kavramanın çekiş artışıyla baskı balatanın bitmiş olduğunu ortaya çıkarması.(kendi tahminim.)

Yorumlarınız rica olunur.İyi forumlar
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.5 Dci 80Bg
Kilometre: 79500
Yakıt: Tüm Akaryakıt Firm.
Lastik Markası: G.y. effect performa
İsim ve Şehir: Antalya

İleti karambol81 » 26 Aralık 2011 09:58

karambol81 demiş ki:Bahsettiğimniz ses bendede var.
FAkat anlamadığım bu sesin yağ değişinden sonra aşırı derecede artmış olması.Usta yağ ile alakası olmaz diyor.Fakat şu bir gerçek ki aracın yağ değişiminden sonra aşırı titremesi.
1.Eğer o ses plastik aksam sesi ise yağ değişiminde usta yanlışlıkla olsa plastik oturmadı.(düşük ihtimal.
2.Yağ değişmeden önce motor temizleme sıvısı kondu.5 dk.çalıştıktan sonra boşaltılıp yeni yağ kondu.Sonrasında çekişi arttığından önce hissedilmeyen kavramanın çekiş artışıyla baskı balatanın bitmiş olduğunu ortaya çıkarması.(kendi tahminim.)

Arkadaşlar,
Yukarıda yazdığım titemenin sebebini çözdüm.
1. yazdığım yani Hava filitresinin plastik kısmı olan bölümü daha önceden kırıktı.Tam oturmuyor.Yan sanayi hava filt. biraz daha baskı yaptığından filitrenin plastik kapağı tam oturmuyor.Gaza yüklendiğinde plastik kısım yağ doldurma haznesine sürtüyor.Oluşan titreşim içeriye yansıyor.

Not:Kapağın tam oturmaması içeriye toz toprak vs.alıp aracın yanmasının verimli olmaması yani çok yakıt harcamasına neden olur.Tahminim doğru mudur.
Hava filitresinin takıldığı plastiği kırılıp ta değiştiren arkadaşlar oldu mu? Fiyatı pahalı mıdır?

Teşekkürler.İyi forumlar.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti rcnkl » 26 Aralık 2011 22:13

aynı problem bendede oldu gecen hafta hissettim hemen servise gittim direk ustayla konuştum yedek parça kutusunu alıp bikaç defa katladı ve hava filtresi ve akünün arasına sıkıştırdı oymuş tık demedi bir haftadır
rcnkl
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65hp
Kilometre: 42000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: continental
İsim ve Şehir: ercan izmir

İleti karambol81 » 11 Ocak 2012 00:01

karambol81 demiş ki:
karambol81 demiş ki:Bahsettiğimniz ses bendede var.

Arkadaşlar,
Yukarıda yazdığım titemenin sebebini çözdüm.
1. yazdığım yani Hava filitresinin plastik kısmı olan bölümü daha önceden kırıktı.Tam oturmuyor.Yan sanayi hava filt. biraz daha baskı yaptığından filitrenin plastik kapağı tam oturmuyor.Gaza yüklendiğinde plastik kısım yağ doldurma haznesine sürtüyor.Oluşan titreşim içeriye yansıyor.

Not:Kapağın tam oturmaması içeriye toz toprak vs.alıp aracın yanmasının verimli olmaması yani çok yakıt harcamasına neden olur.Tahminim doğru mudur.
Hava filitresinin takıldığı plastiği kırılıp ta değiştiren arkadaşlar oldu mu? Fiyatı pahalı mıdır?

Teşekkürler.İyi forumlar.

Arkadaşlar benim sorunum çözüldü.Forumlardan inceledeğinizde hava filitre değişiminden bulabilirsiniz.
karambol81
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Önceki

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi