Debriyajdan Gelen "Hırıltı" ve Gaz Pedalının Titremesi

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

Debriyajdan Gelen "Hırıltı" ve Gaz Pedalının Titremesi

İleti klark77 » 03 Ocak 2010 23:37

Aracımında daha yeni kalkış yaparken 1.vitese atıp ayağımı debriyajdan çekerken ufak bir hırıltı ve aynı zamandada gaz pedalının üzerindede bir titreme hissediyorum.aracım daha 3 günlük .Balataların alışması gibi bir durummu söz konusu yoksa servise götürmem gerekirmi acaba.böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba....
klark77
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 70hp tom tom
Kilometre: 1250
Yakıt: shell euro diesel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: mehmet yalova

Re: debriyajdan gelen hırıltı ve gaz pedalının titremesi

İleti Devrim » 04 Ocak 2010 05:22

Aslında nadir de olsa bunun ben de hissediyorum. Ama debriyaj pedalındakini özellikle. Ama, normalinden fazla devir verdiğimde oluyor bu sanırım. Yani krank milini fazla döndürdüğümde volan bölümündeki fazla sürtünmenin sebep olduğunu düşünüyorum. Problem olarak algılamamıştım hiç...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti yabanabat » 04 Ocak 2010 08:36

Aynı sorunu bende yaşadım.Forumun ilk zamanlarında bir arkadaşta bahsetmişti ondan öğrendiğim kadarıyla serviseteki ustaya söyledim.Tam olarak hatırlamıyorum nereyi düzeltti ama sorun pedalla veya balata ile alakalı değil.bizim araçlarda motorun blok hariç bir çok yeri plastik ve kaputu açıp bu parçaları ellerseniz sabit olmadığını ve ses çıkartığını göreceksiniz.Forumda da arkadaş bundan bahsediyordu.Serviste ustayı ikna etmem zor oldu ama sonunda o parçalara ne yaptıysa ben ogünden beri o problemi yaşamıyorum.
yabanabat
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 50000
Yakıt: dizel (opet)
Lastik Markası: michelin 195x60x15
İsim ve Şehir: Erdal YABANABAT İskenderun

İleti oguz1 » 04 Ocak 2010 09:48

klark77 demiş ki:aracımında daha yeni kalkış yaparken 1.vitese atıp ayağımı debriyajdan çekerken ufak bir hırıltı ve aynı zamandada gaz pedalının üzerindede bir titreme hissediyorum.aracım daha 3 günlük .Balataların alışması gibi bir durummu söz konusu yoksa servise götürmem gerekirmi acaba.böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba....

1-2 ay kullanın nasıl olsa garantiniz devam ediyor, sorununuz parçaların birbiriyle uyumundan kaynaklı olabilir.

Sorun ilerdede devam ederse akü ile ona yakın plastik bir parça titreşimden birbirine temas ediyor, çözüm için ya arasına sağlam sünger koymak yada debriyajın içerisindedi bir yeri yuvarlak somunla yükseltmek gerekiyor.Garanti dahilinde servisi sıkıştırın.

Renault bu sorunu bence halletmiş olmalıydı, ilk forumumuzda dahi bu konudan çok bahsetmiştik çok zaman oldu hala varsa demekki renaultun iletişim kanalları çalışmıyor.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti klark77 » 06 Ocak 2010 19:41

teşekkür ederim arkadaşlar....
klark77
ONBASI
ONBASI

İleti klark77 » 06 Ocak 2010 19:44

bendede tam tersi oluyor devrim.gaz pedalına kalkışlarda fazla basarsam kesiyor sesi çok enteresan...
klark77
ONBASI
ONBASI

İleti samet358 » 11 Ocak 2010 01:30

klark77 demiş ki:bendede tam tersi oluyor devrim.gaz pedalına kalkışlarda fazla basarsam kesiyor sesi çok enteresan...

+1
samet358
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: içten yanmalı
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Bursa

İleti murat » 11 Ocak 2010 13:56

klark77 demiş ki:aracımında daha yeni kalkış yaparken 1.vitese atıp ayağımı debriyajdan çekerken ufak bir hırıltı ve aynı zamandada gaz pedalının üzerindede bir titreme hissediyorum.aracım daha 3 günlük .Balataların alışması gibi bir durummu söz konusu yoksa servise götürmem gerekirmi acaba.böyle bir sorunla karşılaşan varmı acaba....

Aynı sorun bendede var garantim bitmeden bu hafta servise götürüp şikayette bulunucam (rahatsız edici bir durum) ayrıca ön kapı kenarındaki plastik fitillerledede kalmalar var bunlarıda değiştiricem..........
murat
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1,5DCI 65 hp
Kilometre: 23000
Yakıt: opet
İsim ve Şehir: istanbul

İleti onz54 » 13 Şubat 2010 00:15

Devrim demiş ki:Aslında nadir de olsa bunun ben de hissediyorum. Ama debriyaj pedalındakini özellikle. Ama, normalinden fazla devir verdiğimde oluyor bu sanırım. Yani krank milini fazla döndürdüğümde volan bölümündeki fazla sürtünmenin sebep olduğunu düşünüyorum. Problem olarak algılamamıştım hiç...

bendede aynı problem var ve serviste volan arızası dediler...yaklaşık 2700 tl rakam çıkardılar...hiç hoş değil....
onz54
ONBASI
ONBASI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 105 hp
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ozan bursa

Debriyajdan gelen tuhaf sesler.. yardım lütfen..

İleti burak120320 » 07 Kasım 2010 17:54

slm arkadaşlar.. sabahları ilk bikaç kalkışımda debriyaj tam kavrama noktasındayken tuhaf ve çok rahatsız edici sürtünme sesleri gelio, sanki balatalar kazınıyomuş hissi veriyo!! debriyajında ayağımın altında bariz bi şekilde titrediğini hissediyorum. çok çok dikkatli ve yumuşak kaldırırsam arabayı bu ses olmuyo yada çok kısa oluyo. motor ısındıktan sonrada ses tamamen ortadan kalkıyo. servise gittiğimde bu sorunu anlattım ve balataları kontrol etmelerini istedim balatalar 15-20 bin gider dediler ve bilyelerden olduğunu değişmeye çok gerek olmadığını söylediler. böyle bi sorunla karşılaşan varmı, bu bilyeler ne işe yarar değişmesek ne sorun açar?? teşekkürler şimdiden... aracım 2007 1.5dci
burak120320
YÜZBAŞI
YÜZBAŞI

Marka & Model: 308 Sportium
Motor Tipi & Gücü: 1.6 hdi
Kilometre: 52000
Yakıt: Shell Nitro
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: Ankara

Re: Debriyajdan gelen tuhaf sesler.. yardım lütfen..

İleti sissil » 08 Aralık 2010 22:28

Titreme ve ses debriyaj çatalının bilye ile sürtünmesinden geliyor. Bilye sizlere ömür büyük ihtimal çatalda aşınmıştır. 150 lira masraf var 20 lira parça 130 lira şanzıman açılacak işçilik falan.
sissil
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII extreme 3k
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: euro dizel
Lastik Markası: Brdg Turanza Er300
İsim ve Şehir: orhan kızmaz istanbul

İleti Devrim » 22 Aralık 2010 00:15

Ben dün sabah (+4 derecede) daha aracı çalıştırırken hissettim gibi o sesi (titreşimi).

Aracın çalışması ani olur. O kısa zamanda duyulacak bir ses değil. Fakat, sol ayağımla debriyaja basılı vaziyette çalıştırdığımda, pedalda o sesle beraber gelen ABS kıtırtısı gibi sesi hissettim. Aynı olay bu sabah da olunca anladım ki arıza motor bölümüne ait bir yerde.

Denildiği gibi volan kısmında ya da daha ilerde bir şey. Yarın veya perşembe günü benim ustaya götürüp derdimi anlatayım. Bakalım o kaç para diyecek. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Debriyajdan Gelen "Hırıltı" ve Gaz Pedalının Titremesi

İleti Devrim » 03 Ocak 2011 22:03

Bugün servise uğradığımda, ustaya bunu işi de sordum. Biraz konuştuk, denedik, test ettik. Şu var ki, motor sıcak olduğundan istediğimiz titreşimi elde edemedik. Hafif rampaya bile denk geldik ama (sanki Murphy kanunları gibi) titreşimi tam alamadık. Durduk. Ustanın isteği üzerine direksiyona geçip debriyaja bastım. Sağ ayağım da gaz pedalına temastaydı. Usta, kaputu açarak motor bölümünden hava filtresi ve sanırım oradaki diğer parçaları eliyle hızlı şekilde salladı. Daha sonra da tornavida ile takır tukur vurdu. Bunların hepsini pedallarda hissettim.

Sonuç olarak teşhisimiz: Soğuk havalarda motorun ve etrafındaki (hava filtresi gibi) parçaların soğuk olduğu süre içinde, motor düşük devirde zorlanıp silkelendiğinde, kendisi ve etrafındaki parçalar arasında bir rezonasyon oluşmakta ve bu sert vibrasyon bize pedallarda titreme olarak aksetmektedir. Motor ısındıkça etrafındaki parçaları da yumuşatmaktadır ve söz konusu titreşim ortadan kalkmaktadır...

Ustaya o titreyen parçaları sabitlemeyi önerdim ama bu kez de içerde daha fazla istenmeyen titreşim ve sesten ötürü rahatsız olabileceğimi iletti. Bilmiyorum bu bir tahmin miydi yoksa tecrübe mi. Yani problemin volan vb. bir yerden kaynaklanmaması gerektiğini, volanla ilgili olsa motor ısınsa da sesin (titreşimin) kesilmemesi gerektiğini iletti.

Şimdilik durum bu...

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti semih89 » 03 Ocak 2011 22:28

hava filtresi kapağı ile yanındakı direksiyon yağı kapağı birbirine sürtüyor arasına sünger koyabilirsin , bir de motora gelen havanın önden girdiği bir boru var o da. dipnot olarak eklemek istedim :)
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti Devrim » 03 Ocak 2011 22:53

O yönde bir iki deney yapar, netice alırsam yazarım. Gerçi, ben motoru sabitlemeyi düşünmüştüm dermişim. :D
Devrim
Site Admin
Site Admin

Sonraki

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi