motor koruma bakaliti

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

motor koruma bakaliti

İleti BAKIM » 11 Kasım 2009 20:55

Arkadaşlar bizim araçların karter korumaları plastik(makyajlı kasa kahil) dolayısıyla herhangi bir çarpma esnasında rahatlıkla kırılabiliyor ben yazın değiştirmek zorunda kaldım 152.00 TL. Metal olan Clio II lerinki çok ucuz ama uymuyor ;servisteki bir arkadaş keşke plastik almasaydın modüslerin çoğu parçası uyuyor motor da aynı dedi ama elinde olmadıkları için deneme fısatı olmadı.Modüs'ün altına eğilip baktım çok güzel ve sağlam bir koruma sacı var acaba bu koruma sacı clio III lere uyarmı ? bunu uygulayan veya uyup uymayacağını bilen varmı ltfen sizlerden yardım bekliyorum Yoksa sanayide kendim benzerini imal ettirmeyi düşünüyorum .Yardımlarınız için teşekkür ederim.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

Re: motor koruma bakaliti

İleti semih89 » 12 Kasım 2009 00:20

birebir uymasa da uydurulabilir :) satıyım mı ne :D ama eminim serviste çok fena bir para isterler buna. modus oldugu için
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti mcagriunal » 12 Kasım 2009 00:31

Ben metal plastikten daha iyidir görüşüne katılmıyorum. Plastiğin malzemesi de önemli.

Aracı ilk aldığımda altını olabilecek en kötü şekilde ardarda tam iki defa yere çarpmıştım. Özellikle bu kelimeyi kullandım, sürtmedim resmen çarptım. Hele bir tanesinde yüksek bir kaldırımdan inmeye çalışırken araç resmen betona oturmuştu. Servise gittiğimde karter korumada sıyrıklar dışında hiç bir şey yoktu. Aracın altı sapasağlamdı. Servisteki eleman kolay kolay birşey olmayacağını söyledi.

Bu olaylardan beri bu konuda Clio III'e çok güveniyorum.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

İleti Devrim » 12 Kasım 2009 00:38

Aslında bazı üreticiler bu tip korumalar için meatali bıraktı diye biliyorum.

Renault da artık yakıt deposunu ve korumaları metal yapmıyor. Olası ciddi kazalarda metal sürtünmelerinden kıvılcımın önüne geçebilmek için küçük ama basit bir önlem. Eğer bizim araçlarda kullanılan güçlendirilmiş plastiği iyi önizlediysem, metale tercih ederim çünkü metal plakaya bir şeyin darbetmesi sonucunda yamulacak ve göçecektir. Plastiğin toleransı daha fazla.

Neyse yine de eğer çok arzu edilirse sanayi de ölçülüp yapılabilir, çok zor bir şey olmasa gerek.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti impossible » 12 Kasım 2009 10:16

dogru,carpma esnasında sert bir madde eğilip kalır,plastik esneme mukavvemeti ile hareket eder.. bir de yan marşpiyellerdeki vuruklara dikkat edin hep ülkemiz araçlarında var,kaldırıma çıktığımız için başka bi sebebi yok arkadaşlar, yabancı plakalı araçlarda şahsen hiç görmedim,orda öyle birşey yapamadıkları için :lol:
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti BAKIM » 12 Kasım 2009 20:33

Devrim demiş ki:Aslında bazı üreticiler bu tip korumalar için meatali bıraktı diye biliyorum.

Renault da artık yakıt deposunu ve korumaları metal yapmıyor. Olası ciddi kazalarda metal sürtünmelerinden kıvılcımın önüne geçebilmek için küçük ama basit bir önlem. Eğer bizim araçlarda kullanılan güçlendirilmiş plastiği iyi önizlediysem, metale tercih ederim çünkü metal plakaya bir şeyin darbetmesi sonucunda yamulacak ve göçecektir. Plastiğin toleransı daha fazla.

Neyse yine de eğer çok arzu edilirse sanayi de ölçülüp yapılabilir, çok zor bir şey olmasa gerek.

Sayın devrim Türkiyede üretilen megan ıı lerde de plastik ama ithal olan megan hatçback lerde ve yine ithal olan Clio ıı lerde metal son çıkan fluense leri inceleme fırsatım olmadı ama sanıyorum onlarınki de plastiktir.plastik esnek bir malzeme ama tarladan asfalta çıkan bir tarktörün pulluğundan düşen bir toprak parçası kırılmasına sebep oldu.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti mcagriunal » 14 Kasım 2009 00:58

mcagriunal demiş ki: Hele bir tanesinde yüksek bir kaldırımdan inmeye çalışırken araç resmen betona oturmuştu.

Aman yanlış anlama olmasın. Hayatımda beş dakika eve girip çıkmak hariç kaldırıma park etmedim, edeni de sevmem. :) Yukarıdaki olay inşaat halindeki evimize giderken, henüz bitmemiş yollara girmem ve bu yolların birinden ancak başka bir yolun kaldırımı vasıtsasıyla çıkmak zorunda kalmam nedeniyle yaşanmıştır. Trafikte kurallara uyma konusunda adeta takıntılı birisi olarak forumdaki imajım adına belirtmek isterim.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

İleti ozhan333 » 30 Aralık 2009 20:58

Diğer adı ile karter muhazamı parçaladım. Servise gittim. 150 tl dediler. Clio Symbollerin metal muhafazası 40 tl miş. Şoke oldum. Servistete zaten plastik olan (CLİO 3) muhafa yoktu. Sipariş veririz dediler. Kararsız kaldım...
ozhan333
ER
ER

Kilometre: 0
İsim ve Şehir: tokat

İleti samet_tokat » 22 Nisan 2013 22:41

benimki kırıldı serviste 280tl istedi. eparçacım diye bir site var ordan 80liraya mı ne almıştım
samet_tokat
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII hb 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v benzin
Kilometre: 105000
Yakıt: opet fullforce
Lastik Markası: dunlop sport
İsim ve Şehir: samet tokat

İleti bsarban » 08 Eylül 2013 15:19

arkadaşlar 2007clio 3 hb 1.4 16 v aracım için karter muhafaza arıyorum. bakalit mi yoksa demir hangisini almak gerek fiyat ve nerden temin edebilirim yardımcı olabilirmisiniz....
bsarban
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98 bg
Kilometre: 95000
Yakıt: total
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: KOCAELİ

İleti BAKIM » 13 Eylül 2013 09:59

Bildiğim kadarıyla clio3 lerde metal koruma yok ,Karter koruması plastik ben plastik korumanın aynısını Balıkesirde yaptırmak istemiştim iki aşamada yapılabiliyor önce preste basmak gerekiyormuş sonra bazı yerlerini kaynak yapmak şartıyla olabileceğini şöylemişlerdi fakat fiyat olarak orijinalini geçiyor bu yüzden servisten yenisini alıp taktırdım
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti semih89 » 14 Eylül 2013 15:31

Dizel clio 3 aracimda kartee koruma metaldi.
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti bsarban » 15 Eylül 2013 12:02

BAKIM demiş ki:Bildiğim kadarıyla clio3 lerde metal koruma yok ,Karter koruması plastik ben plastik korumanın aynısını Balıkesirde yaptırmak istemiştim iki aşamada yapılabiliyor önce preste basmak gerekiyormuş sonra bazı yerlerini kaynak yapmak şartıyla olabileceğini şöylemişlerdi fakat fiyat olarak orijinalini geçiyor bu yüzden servisten yenisini alıp taktırdım

siz kaça aldınız acaba bende sevise sordum 800 lira fiyat verdiler ben saçtan lazercilere yaptırıcam galiba 100-150 arası fiyat tutar dediler...
bsarban
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98 bg
Kilometre: 95000
Yakıt: total
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: KOCAELİ

İleti BAKIM » 15 Eylül 2013 19:14

13/6/2009 tarihinde KDV dahil 151,71 tl ye değiştirilmiş motor koruma bakaliti olarak geçiyor parça numarası 8200541718
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 27 misafir