VİTESİ BOŞA ATMA

Araçlarımızın tüm mekanik parçaları, gereçleri ve şanzıman sistemleri...

VİTESİ BOŞA ATMA

İleti oremos » 30 Ekim 2009 16:53

1.5 DCİ.85 ARKADAŞLAR BİZİM BU DİZELLERİN VİTESİ BOŞA ATILIRMI ATILMAZMI BEN YENİ NESİL DİZELLERİN BOŞA ATILMASININ SAKINCALI OLDUĞUNU DUYMUŞTUM. BİRDE ARAÇ BOŞTA GİDERKEN ANLIK YAKIT 0.6-7-8 GÖSTERİYOR VİTESTE İSE 0 GÖSTERİYOR OYSA ARAÇ VİTESTEYKEN DEVİR YÜKSEK OLUYOR BU İŞ BİRAZ ÇELİŞKİLİ DEĞİLMİ HİÇ DENEYEN OLDUMU?

ADMiN: Lütfen sürekli büyük harf kullanmayınız...
oremos
ER
ER

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
Kilometre: 3000
Yakıt: opet euro
Lastik Markası: goodyear
İsim ve Şehir: hakan ankara

Re: VİTESİ BOŞA ATMA

İleti mcagriunal » 30 Ekim 2009 17:21

Bizim araçlarda cut off olduğundan vitesteyken tüketim sıfır olur, boştayken rölanti çalıştığından tüketim sıfır olmaz.

Boşa atmanın, aracın motor frenini kullanamaması nedeniyle dengesiz hızlanması, sonuç olarak durma mesafesinin ayarlanamaması gibi bir sakıncası var.

Özetle bizim araçlarda boşa atmak hem güvenli değil, hem daha maliyetli hem de gereksiz.
mcagriunal
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2
Kilometre: 28500
Yakıt: Shell 95 Oktan
İsim ve Şehir: Çağrı Ünal - Ankara

İleti oremos » 30 Ekim 2009 17:40

ARKADAŞIM BU KONUDA AYDINLATTIĞIN İÇİN TEŞEKKÜREDERİM
oremos
ER
ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85bg
Kilometre: 3000
Yakıt: opet euro
Lastik Markası: goodyear
İsim ve Şehir: hakan ankara

İleti oguz1 » 30 Ekim 2009 18:52

http://www.clioiii.com/ClioIII/FORUM/vi ... f=55&t=118

Buraya bir gözatın bu işin erbabı olacaksınız. Epeyce bilgi verdik birde yakıt bölümünü komple bir karıştırın.

Yukarıdaki 10 larca sayfaya ek olarak sorunuza cevap boşa almak bizim araçlarda zararlı olabiliyor. Yalnız boşa almaktan vazgeçemiyorsanız size şunu öneriyim. Kırmızıyı görünce ayağınızı gazdan çekin ve yavaşlayın, boşa almayın. Yolun eğimine göre, eğim fazla ise viteste gidin, eğim az ve sizinde ilerde durmak gibi bir ihtimaliniz yoksa ve hızınızında artma durumuda yoksa boşa alabilirisniz(otaban,trafik ışığı olmayan ş.arası yol), viteste olursanız cut of dan dolayı aracınızın potansiyel enerjisi tekerler vasıtasıyla motoru haraket ettirdiği için araç yavaşlayan bir grafik çizecektir.

Buradaki püf noktayı bulup trafiğin durumuna göre ayarlamanız lazım. Süreklide boşta kullanmayı alışkanlık haline getirirseniz ya diskleriniz erken BİTECEK. Yada balatalarınız erken BİTECEKtir yani kardan çok zarar açacaktır size yanlış kullanım. Bu kıvamı bulduğunuz zaman sizde bilinçli bir sürücü olacaksınız.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti impossible » 03 Aralık 2009 18:12

vitesi boşa atma uzun yolda ayağın yorulmasından da kaynaklanıyor biraz da,yani bu benim fikrim,cruise control olsa yada takılabilse :(
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti dafkanat » 03 Aralık 2009 23:24

impossible demiş ki:vitesi boşa atma uzun yolda ayağın yorulmasından da kaynaklanıyor biraz da,yani bu benim fikrim,cruise control olsa yada takılabilse :(

crıise sordum servise 2.5-3 bin lira gibi bir fiyat çıkardı ben de haliyle vazgeçtim.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti yabanabat » 04 Aralık 2009 07:48

evet arkadaşlar dediğiniz gibi boşa atmak hem yakıt sarfiyatını bilinenin aksine artıran hemde güvenli olmayan bir uygulama. Boşta giderken özelliklede yokuş aşağı inişlerde fren pedalının sertleşme riski oluyor. yani fren yapamıyorsunuz.
yabanabat
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci 65 hp
Kilometre: 50000
Yakıt: dizel (opet)
Lastik Markası: michelin 195x60x15
İsim ve Şehir: Erdal YABANABAT İskenderun

İleti impossible » 04 Aralık 2009 12:14

dafkanat demiş ki:
impossible demiş ki:vitesi boşa atma uzun yolda ayağın yorulmasından da kaynaklanıyor biraz da,yani bu benim fikrim,cruise control olsa yada takılabilse :(

crıise sordum servise 2.5-3 bin lira gibi bir fiyat çıkardı ben de haliyle vazgeçtim.

özellikli bi araba istiyorsan en kötüsü orta segment ve full bi araç olmalı; tabii en az 5yıl binmek lazım,satarken cruise control,komple cam tavan,deri koltuk vs gibi lüks seyler para etmiyor.. napalım, clio III'lere devam simdilik ;)
impossible
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio DynamiqueTomtom
Motor Tipi & Gücü: 3 x 1.5 dCI 85 hp
Kilometre: 0
Yakıt: değişken
Lastik Markası: Continental
İsim ve Şehir: murat - nazilli > bodrum > antalya

İleti 18temhem » 31 Ağustos 2010 21:51

bir iki şeyde ben yazayım.benim turbo arıza yaptı ve değiştirmek zorunda kaldım. usta degiştirdikten sonra arabayı mümkün olduğunca boşa atmamaya çalış dedi.
neden diye sordum. vitestekken turbo daima devreye girer fakat boşa attığın zaman turbo durur dedi. yüksek hızlarda boşta iken vitese gecirdiğiz zaman
turbo yüksek basınçla devreye girecegi için turboya çok zarar verir dedi. bende boşa atmamaya çalışıyorm artık.
18temhem
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioII
Motor Tipi & Gücü: 65
Kilometre: 108000
Yakıt: euro
Lastik Markası: goodyear vector 5
İsim ve Şehir: mehmet çankırı

İleti sunset544 » 02 Eylül 2010 14:02

vitesi boşa atılınca yol bilgisayarında arabanın yakıt yaktığı görünüyor ve çok hızlıysanız arabaya hakimiyetiniz azalıyor fakat viteste bu böyle değil hem araba devirde gidiyor yani arabaya hakimsiniz hem de yakıt tasarrufu yapmış oluyorsunuz..
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti semih89 » 03 Eylül 2010 11:57

turbo durur demiş usta ama turbo çalışmaya devam eder, döner ama o döngüyle oluşturacağı basınç bir işe yaramaz. bu yüzden 1500den sonra araba daha az yakıt harcıyor çünkü turbo basıncı yükseliyor. uzun yolda çok az boşa almak lazım ama onun dışında yolda, bayır aşağı falan aracımızı viteste kullanmak hem daha ekonomik hem daha güvenli
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti hmnumanoglu » 03 Eylül 2010 14:11

Faydalı bir başlık olmuş, bende aslında motorun sesi daha az olduğundan boşta kullanıyordum, artık viteste kullanırım. Teşekkür ederim bilgiler için.
hmnumanoglu
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 65000
Yakıt: PO
Lastik Markası: Continental PreCont5
İsim ve Şehir: İstanbul

Mekanik Kısımlar ve Şanzıman

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 4 misafir