Silecek Kolu Yandı !!!

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Silecek Kolu Yandı !!!

İleti heavygun » 15 Mayıs 2014 08:53

Ya nasıl mantıksal bir açıklaması vardır arkadaşlar anlamadım. Nişanlım arabaya biniyor kontağı takıp çeviriyor ve 10 15 sn. sonra bir koku ne oldu acaba derken falan silecek kollarının ordan beyaz bir duman.. Sonra elektrikçiye gidiyorlar ne olsun silecek kolu kumanda kısmının içinden çıkmış duman nasıl olur hala düşünüyorum mantıksal bir açıklaması yok. Tecrübeli arkadaşlar sorunun neden kaynaklandığı hakkında fikir verebilir mi teşekkürler..
heavygun
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCi 65
Kilometre: 0
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Hatay

Re: Silecek Kolu Yandı !!!

İleti semih89 » 18 Mayıs 2014 15:22

Aynisi basima geldi, kol degistirdim. Kolun icinde kontaktorler var ve devamli akim geciyor bir sure sonra kisa devre yapip yaniyor. Alev almadan sigorta atmasi sans. Tamamen uretim hatasi bu durum ama Renault.gibi bir firmadan bunu duzeltmesini beklemeyin.. 150 200lira gibi fiyati var, ben kendim degistirmistim.ici kavrulmus
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti heavygun » 20 Mayıs 2014 09:07

C.tesi kolu değiştirdim Adana'dan çıkmasını buldum 120 tl. Sıfırına 270 Tl gibi bir fiyat verdiler. Asıl ilginç olan elektrikçide değişimini yaptırdıktan sonra klimanın ve arka cam buğu çözücünün çalışmadığını fark ettik ayrıca bu su fışkırtan ekipmanlarda çalışmıyordu. Sonra usta sigortanın attığını buldu. Değiştikten sonra ne olsa beğenirsiniz Klima,Arka cam Buğu , Su fıskiyleri hepsi aynı sigortaya bağlı :) Tebrikler RENAULT mühendisleri :)
heavygun
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCi 65
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: Hatay

İleti Sani » 12 Haziran 2014 10:21

Kolun yanması kronik arızadır. Yağmur giderlerinizi sürekli kontrol edin. Silecek motorunuz da gidici olabilir.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 08 Temmuz 2014 16:35

Bunun kronik bir mesele olmasının, sileceklerin hemen altına denk gelen bölgedeki su tahliye borularının ikisinin birden tıkanmasıyla ilgisi var. Genellikle bu problemi olan araçların silecek kolları yanıyor çünkü silecek motoru o bölgede ve su içinde kalıyor. Bu da silecek kolundaki zerzavatın(?) kısa devre yaparak beyaz yoğun duman eşliğinde ölümüne sebep oluyor.

Lütfen [3.x] Su Tahliye (Gider) Kanalı Temizliği konusunu okuyunuz ve uygulayınız.

Geçmiş olsun. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti planetearth » 09 Temmuz 2014 10:04

Devrim demiş ki:Bunun kronik bir mesele olmasının, sileceklerin hemen altına denk gelen bölgedeki su tahliye borularının ikisinin birden tıkanmasıyla ilgisi var. Genellikle bu problemi olan araçların silecek kolları yanıyor çünkü silecek motoru o bölgede ve su içinde kalıyor. Bu da silecek kolundaki zerzavatın(?) kısa devre yaparak beyaz yoğun duman eşliğinde ölümüne sebep oluyor.

Lütfen [3.x] Su Tahliye (Gider) Kanalı Temizliği konusunu okuyunuz ve uygulayınız.

Geçmiş olsun. :)

her iki üç ayda bir defa söküp temizliyorum giderleri ancak her açtığımda dolmuş oluyor. Park ettiğim yerde araç ağaçların altında duruyor bundan dolayı giderler çok çabuk doluyor.
planetearth
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.4 16v 98bg + lpg
Kilometre: 97000
Yakıt: opet
Lastik Markası: continental cpc 5
İsim ve Şehir: Ankara

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir