silecek kolundan duman çıktı

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

silecek kolundan duman çıktı

İleti mhmtgney » 17 Haziran 2013 23:05

forumlarda silecek kollarıyla ilgili yazılar var fakat istediğim cevabı tam alamadım.seyir esnasında silecekler çalısıyordu kısa bir süre çalıstı.birden duman cıkmaya başladı istop ettim. sonra başka çarem olmadığı için yeniden çalıstırdım.su kanalları tıkanmış,silecek motoru su içinde kalmıştı. sonrasında kanalları temizledim.şu an silecekler çalışıyor fakat kademe kademe çalısıyor sellektor modunda silecek çalıştırmaya kalksam çalısmıyor.ayrıca su püskürtme özelliği de bozuldu.göstergedeki saat de çalısmıyor fakat radyoyu actıgım zaman çalısıyor.birkaç elektirikçiye gittim kimi motor yanmış kimi silecek kolu bozulmuş diyor.bu parçalar cok pahalı ama kimin dogru dediğini kestiremiyorum.silecek kolunu alsam 325 tl sadece parça.aldım taktırdım iki gün sonra motorun bozuk çıkmasından korkuyorum.kolu açıp tamir etme şansım var mı bilmiyorum kolu acmayı denedim fakat fazla kurcalamak istemedim.bir tarafını çıkardım ama diğer tırnak nerde bulamadım.tamiri basitse fotograflarla anlattım yaparsanız sevinirim.ayrıca motor veya kol yanmış olsa silecek çalışır mı.o yüzden ustalara pek güvenemedim.10 gündür böyle kullanıyorum bir daha duman çıkmaz inşallah.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim
mhmtgney
ER
ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI
Kilometre: 110000
İsim ve Şehir: bursa

Re: silecek kolundan duman çıktı

İleti valkair » 18 Haziran 2013 10:55

Öncelikler çok geçmiş olsun. Bundan 1,5 - 2 yıl önce benim de başıma aynı olay gelmişti. Bende bir çok usta dolaştım ve en sonunda silecek kolunu değştirmekten başka bir seçeneğim kalmadığını gördüm. Benim silecek kolum yanmıştı. Ve sevgili renault mühendisleri dahiyane bir fikirle bu silecek kollarını blok halinde tasarlamışlar. Ufak tefek arızaları dışında pekte tamiri mümkün olmuyor maalesef. Ben silecek kolunu değiştirken silecek moturuna da baktırdım ve onda bir problem yoktu çok şükür. Ancak bundan sonra ve özellikle yaz aylarında su gider kanallarının temizliğine daha çok dikkat etmek gerekir. Tıkandığı taktirde yine aynı sorunlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz. Tekrardan geçmiş olsun...
valkair
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 VALF
Kilometre: 80000
Yakıt: Benzin & Lpg
İsim ve Şehir: Erhan Taşkıran MANİSA

İleti mhmtgney » 18 Haziran 2013 14:36

teşekkür ederim kardeş.peki sizin de bu olaydan sonra silecekleriniz çalışıyor muydu?
mhmtgney
ER
ER

İleti dafkanat » 18 Haziran 2013 18:49

Bildiğim kadarı ile silecek kolunun içinde küçük bir elektronik devre dışında devre yok. O yüzden söküp o devrenin durumuna bakmak lazım. Tırnağın bir tanesinin kırılması hiç bir şeyi değiştirmez. Bence eliniz yatkın ise söküp bakabilirsiniz. Ben sökmüştüm. İlk açtığında bir yay var sadece . Onu da takması biraz dikkat edersen basit zaten.
dafkanat
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: Benzin+LPG(LR)
Kilometre: 120000
Yakıt: Lukoil
Lastik Markası: Michelin Energy Save
İsim ve Şehir: Doğan-UŞAK

İleti oguz1 » 18 Haziran 2013 19:30

Nacizane bir önerim var. Aracı tam karşınıza aldığınızda sol taraftaki silecek motorunun olduğu kanalın içindeki plastik parçayı çıkarın. Eğer çıkarmazsanız giderin ucu ördek gagası gibi sadece su giderine izin veriyor yaprak, cam iğnesi gibi tıkatan malzemeler gelince çok sık olarak sol taraf tıkanıyor. Eğer sağ tarafıda ihmal ederseniz. Silecek motoruna elveda deyin. Orayı açmak gayet kolay. silecekler dipten çıkacak, sonra plastik kapak çıkacak yalnız özel bir plastik vida var. Açması basit ama öğrenene kadar bir miktar uğraştırıyor. Açma yönünde sadece vidayı kaldırıp sonra dipten komple çıkarmak gerekiyor . Ben iki tane kırdım bugün gidip sanayiden aldım. Bu arada polen ve hava filitremide değiştirdim.

Ördek gagası gibi olan su giderindeki plastik parçayı oradan söktüm. Şu anada gayet rahatım.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti mhmtgney » 18 Haziran 2013 23:20

öncelikle soruma cevap veren arkadaşlara çok teşekkür ederim.bu şekilde tecrübelerimizi paylaşmamız çok güzel.kolu sökmek için direksiyonun altında iki vida var.onları söktüm direksiyonun etrafını saran plastiği yukarı çekerek yerinden ayırdım fakat tam çıkaramadım.üst tarafta plastik parçaya bağlı bir bez var parçaya bağlı.o parçaların tam sökülmesi gerekiyor kanımca ki silecek kolunu rahat bir şekilde çıkarabileyim.plastik parçayı çıkaramadıgım için kolu sökemedim sadece üst tırnağı sökebildim.fazla da kurcalamayıp tekrar yerine taktım daha büyük problem yaşamayayım diye.resimlerle bunu anlatma şansı olan arkadaş varsa ya da detaylı bir anlatım sevinirim.şimdiden teşekkürler.
mhmtgney
ER
ER

İleti valkair » 19 Haziran 2013 09:31

mhmtgney demiş ki:teşekkür ederim kardeş.peki sizin de bu olaydan sonra silecekleriniz çalışıyor muydu?

Fıskiyelerden su atma dışında tüm fonksiyonlar çalışıyordu. Hatta geçen yaz üç dört ay bu şekilde kullandım. Vize zamanı gelince de mecburen kolu değiştirmek zorunda kaldım :cry:
valkair
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti mhmtgney » 19 Haziran 2013 09:44

valkair demiş ki:
mhmtgney demiş ki:teşekkür ederim kardeş.peki sizin de bu olaydan sonra silecekleriniz çalışıyor muydu?

Fıskiyelerden su atma dışında tüm fonksiyonlar çalışıyordu. Hatta geçen yaz üç dört ay bu şekilde kullandım. Vize zamanı gelince de mecburen kolu değiştirmek zorunda kaldım :cry:

tekrar geçmiş olsun.saol
mhmtgney
ER
ER

İleti adaada » 24 Eylül 2013 15:27

seyir halinde iken benimde başıma geldi parçayı parçayı söküp yola devam etmiş idim, istanbul' da servis' e götürdüm ücret karşılığı değiştirebileceklerini ilettiler bende bu parçada imalat hatası olduğunu ve araştırılmasını ve şikayet kaydının açılmasını talep ettim, ve sonuç reno müşteri memnuniyeti açısından silecek kolu ve teyp kumanda modülünü değiştirdi...
adaada
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Yakıt: dizel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: istanbul istanbul

İleti Sani » 24 Eylül 2013 19:06

adaada demiş ki:seyir halinde iken benimde başıma geldi parçayı parçayı söküp yola devam etmiş idim, istanbul' da servis' e götürdüm ücret karşılığı değiştirebileceklerini ilettiler bende bu parçada imalat hatası olduğunu ve araştırılmasını ve şikayet kaydının açılmasını talep ettim, ve sonuç reno müşteri memnuniyeti açısından silecek kolu ve teyp kumanda modülünü değiştirdi...

Çok iyiymiş! Güle güle kullanın.
Sani
BİNBAŞI
BİNBAŞI

Marka & Model: 09 Megane3
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 105hp
Kilometre: 0
Yakıt: Opet Eurodiesel
Lastik Markası: Goodyear
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti semih89 » 25 Eylül 2013 20:38

arabayı sattıgım gün başıma geldi yabancı olsa inanmaz almazdı araabayı :) bulduk sıfırını sanayide de hallettik
semih89
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: Clio Dynamique
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 85bg
Kilometre: 35000
Yakıt: EuroDizel Opet
İsim ve Şehir: ltba

İleti ykarakolcu » 09 Mayıs 2016 15:41

kronik bir sorun bu clio larda , silcek kolunun içinde metal bir parça ısınıyor plastiği eritiyor. değişmesi gerekiyor fiyatı 400 küsür, ama tamir edilebilir gibi görünüyor.
ykarakolcu
ACEMI ER
ACEMI ER

Motor Tipi & Gücü: 1 5 dci 65hp
Kilometre: 140000
Yakıt: dizel
Lastik Markası: lassa
İsim ve Şehir: yasar istanbul

İleti asiiwett » 30 Mayıs 2016 18:55

Arkadaşlar tüm yazılanları okudum.şimdi başıma geleni anlatayım.iki gun once yagmurlu hava da maça giderken direksiyon dan duman çıkmaya basladi hemen stop edip araçtan indim.aracı olduğu yerde bıraktım.tabi akuyu falan söktüm.ustan sabah geldi baktı ben silecek koluna bak demiştim çünkü daha önce bunun kronik bir sorun olduğunu okumustum.başıma geldi.kolu soktuk içine baktık sadece hafif kararma vardı .kol hala çalışıyordu.içini spreyle temizledi usta.devrede ki yanıkları temizledi.kol çalışıyor dedi.tmm dedik ama su atma fonksiyonu ve selektör şeklindeki silme çalışmıyor adama gittim geri çalışmadığını bi yeri eksik mi takıldı dedim ben sokmedim ki dedi.sinir oldum çıktım.sen ne biçim ustasin kol çalışıyor diyorsun çalışmayan yerini söylüyorum ben ona bakmadim diyorsun.neyse bu kol böyle devam eder mi ? Yazları uzun yol yapıyorum.ve yolda başıma bisey çıkmasından da korkuyorum.kolu dgeistirsem su atma falan çalışır mı acaba?bide Renault şikayette bulunup bunun değişmesini sağlayan arkadaş. Acaba aracınız garanti kapsamında olduğu için mi değiştirdiler benim araç 2007 model.adamlar su tahliye yerinin içine silecek motorunu ve soketi koymuş böyle saçma bir mühendislik olamaz.su atma koldan mi yoksa fıskiye motorundan mi nasıl anlicaz.
asiiwett
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 75Hp
Kilometre: 92300
Yakıt: opet
İsim ve Şehir: çorum

İleti valkair » 01 Haziran 2016 09:26

asiiwett demiş ki:Arkadaşlar tüm yazılanları okudum.şimdi başıma geleni anlatayım.iki gun once yagmurlu hava da maça giderken direksiyon dan duman çıkmaya basladi hemen stop edip araçtan indim.aracı olduğu yerde bıraktım.tabi akuyu falan söktüm.ustan sabah geldi baktı ben silecek koluna bak demiştim çünkü daha önce bunun kronik bir sorun olduğunu okumustum.başıma geldi.kolu soktuk içine baktık sadece hafif kararma vardı .kol hala çalışıyordu.içini spreyle temizledi usta.devrede ki yanıkları temizledi.kol çalışıyor dedi.tmm dedik ama su atma fonksiyonu ve selektör şeklindeki silme çalışmıyor adama gittim geri çalışmadığını bi yeri eksik mi takıldı dedim ben sokmedim ki dedi.sinir oldum çıktım.sen ne biçim ustasin kol çalışıyor diyorsun çalışmayan yerini söylüyorum ben ona bakmadim diyorsun.neyse bu kol böyle devam eder mi ? Yazları uzun yol yapıyorum.ve yolda başıma bisey çıkmasından da korkuyorum.kolu dgeistirsem su atma falan çalışır mı acaba?bide Renault şikayette bulunup bunun değişmesini sağlayan arkadaş. Acaba aracınız garanti kapsamında olduğu için mi değiştirdiler benim araç 2007 model.adamlar su tahliye yerinin içine silecek motorunu ve soketi koymuş böyle saçma bir mühendislik olamaz.su atma koldan mi yoksa fıskiye motorundan mi nasıl anlicaz.

Öncelikle çok geçmiş olsun. Kolun çalışması normal. Yani sadece fiskiyelerden su atmaz. Bunun sebebide koldaki devrenin kısa devre yapıp yanması. Ben yaklaşık 2 yıldır bu şekilde kullanıyorum fıskıyeden su atmaması dışında bir sıkıntı yaşamadım. Ama tabi vize zamanı değiştirmek gerekiyor , çünkü fıskiyeden su atmaması ağır kusur. küçücük kol geçen sene 510.00 lira gibi bir fiyatı vardı. Ve tamir olmuyor. Tekrardan geçmiş olsun.
valkair
UZMAN ONBAŞI
UZMAN ONBAŞI

İleti Devrim » 22 Ekim 2016 03:13

Silecek kolunun arıza yapması çok büyük ihtimalle su tahliye bölgesinin çıkışlarının yaprak vb. maddeler sebebiyle tıkanması ve de o bölgede konumlandırılmış olan silecek motorunun zarar görmesiyle ilgili diye düşünüyoruz.

[3.x] Su Tahliye (Gider) Kanalı Temizliği konusunu bu sebeple oluşturduk.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Sonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi