silecek kolundan duman çıktı

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: silecek kolundan duman çıktı

İleti oguz1 » 05 Kasım 2016 00:34

mhmtgney demiş ki:forumlarda silecek kollarıyla ilgili yazılar var fakat istediğim cevabı tam alamadım.seyir esnasında silecekler çalısıyordu kısa bir süre çalıstı.birden duman cıkmaya başladı istop ettim. sonra başka çarem olmadığı için yeniden çalıstırdım.su kanalları tıkanmış,silecek motoru su içinde kalmıştı. sonrasında kanalları temizledim.şu an silecekler çalışıyor fakat kademe kademe çalısıyor sellektor modunda silecek çalıştırmaya kalksam çalısmıyor.ayrıca su püskürtme özelliği de bozuldu.göstergedeki saat de çalısmıyor fakat radyoyu actıgım zaman çalısıyor.birkaç elektirikçiye gittim kimi motor yanmış kimi silecek kolu bozulmuş diyor.bu parçalar cok pahalı ama kimin dogru dediğini kestiremiyorum.silecek kolunu alsam 325 tl sadece parça.aldım taktırdım iki gün sonra motorun bozuk çıkmasından korkuyorum.kolu açıp tamir etme şansım var mı bilmiyorum kolu acmayı denedim fakat fazla kurcalamak istemedim.bir tarafını çıkardım ama diğer tırnak nerde bulamadım.tamiri basitse fotograflarla anlattım yaparsanız sevinirim.ayrıca motor veya kol yanmış olsa silecek çalışır mı.o yüzden ustalara pek güvenemedim.10 gündür böyle kullanıyorum bir daha duman çıkmaz inşallah.yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim

Aynı olay benim başıma geldi. 10 saatlik yolculuğun bitmsine 500 m. kala ön camı sileyim dedim sileceği çalıştırdım, birden koldan duman çıktı ve arabayı sağa çektim ve motoru kapattım. 10 dk sonra açtım motoru çalıştırdım yola devam ettim. 1 hafta sonra elektirikçiye gittim sonuç kolun içinde iletimi sağlayan metal plaka kısa devre yapmış ve çevresindeki plastikten duman çıkmış, usta temizledi şu an sorun yok. Orjinali 450 TL . Çıkmasıda yarı fiyatına bulunabileceğini söylediler. Ankardaki elektirikcininde telini verebilirim.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti mahmut uysal » 10 Mart 2017 15:27

merhaba, bende de 2008 model 1.2 yarı oto extreme model clio var.
iki gün önce benim de silecek kumanda kolundan duman çıktı. kolun içindeki tekerlekli kısmı tutan plastik ve kart yanmış.
yeni kolu taktım. ancak bu sefer silecek su püstürtmüyor. Sadece kollar çalışıyor.
Garip bişey de arabayı çalıştırınca saat ve hava sıcaklığı da göstermiyor. Sadece radyoyu çalıştırınca ve farları yakınca saat ve hava sıcaklığı görünüyor.

direksiyon altındaki sigorta kutusunda bulunan silecek sigortasını sökmeme rağmen silecekler çalıştı ancak yine su püskürtme çalışmadı. Garip?

Su püskürtmenin başka bir yerde de mi sigortası var acaba? bugün yeni sigorta alacağım 20a lik.

yorumu olan var mı?
mahmut uysal
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 62000
Yakıt: shell
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: gebze/kocaeli

İleti oguz1 » 12 Mart 2017 18:04

Sorun zannedersem kolun sizin araca uyumsuz olduğu. Siz kullanmak isteyince kısa devre yaptığı ve uyumsuz olan yerlerin çalıştığı.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti mahmut uysal » 13 Mart 2017 08:51

merhaba,
bir tane sigorta atmış. bir de silecek su püskürtme motoru yanmış
yeni su motoru aldım. sigorta da değişti.
şimdi saat de görünüyor su püskürtme de tamam.
mahmut uysal
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 62000
Yakıt: shell
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: gebze/kocaeli

Önceki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi