Klima

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: Klima

İleti Devrim » 09 Haziran 2008 18:18

Tolga demiş ki:...klımayı kapatın ama havalandırma devredeyken bır sure sonra kotu koku oluyormu... ...aracı terk ederken 2 dakıka kadar sıcak havaya alıp calıstırırsanız o rutubet kurur...
Evet bu sorunu farkettim ben de. Artık şunu yapıyorum. Varacağım yere yaklaşırken klimayı kapatıyorum. Mevcut soğukluk idare ediyor. Varana kadar gelen hava ısınıyor ama en azından rutubeti kurutmuş oluyorum belki. Ya da vardığımız yerde, yolcular araçtan indikten sonra motor sıcaklığını içeriye verip hızlı kurutma fikri de güzel...

Yalnız, herşeye rağmen, bilimin bu denli geliştiği şu zamanda, böyle bir problemi pek aklım almıyor. Yabancı (varsa özellikle Fransız) mesajlaşma panolarını gezmek lazım. Örneğin merka ediyorum; Fransız yapımı Clio'larda da bu problem var mı yok mu?..

Not: Tolga'nın yukarıdaki ayrı 3 iletisi tarafımdan birleştirilmiştir.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti DOGAN » 09 Haziran 2008 19:05

aslında klimanın yaptığı soğutma haricindeki iş içerdeki nem oranını ayarlamak değilmi?
bu durum düşünülünce içerde nem olması bana biraz garip geldi(yanlış anlamayın sadece yazılı düşünüyorum)
nedeni ise bilmiyorum siz kışın klimayı hiç çalıştırıyormusun ama ben aracın içi dolu olduğunda camdaki
buharlardan kurtulamıyorum.bu gibi durumlarda hemen araçın sıcaklığını artırıp klimayı çalıştırıyorum.
ve sonuç olarak içerdeki nemi sanki emiyor 5dk. içinde camlar tertemiz oluyor,buhar kalmıyor yani...!
yaptığım uygulamanın doğruluğunu bilmiyorum belkide yanlıştır ama işe yarıyor valla denemenizi tavsiye ederim..!
şimdi bunları düşününce sanki içerdeki kokunun klimanın filtresinden kaynaklanabileceğini düşünüyorum,
sonuçda klima nem oranınıda ayarlar diye biliyorum... yanılıyorda olabilrim arkadaşlar ama düşünceleriniz
ve fikirleriniz benim için önemli.ayrıca kışın klimayı çalıştırmakla doğrumu yapıyorum sizce....?
DOGAN
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,4 16V. 98 Bg.
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Doğan & Pendik/IST.

İleti DOGAN » 09 Haziran 2008 19:19

gerçi bende koku sorunu yok ama dediğin mantıklı.
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti DOGAN » 09 Haziran 2008 19:31

evet genelde bende soğukta 1. kısımda açık bırakırım taze hava iyi oluyor,
sadece kanalizasyonlardan geçerken açık unutursam yandım :?
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti Devrim » 09 Haziran 2008 20:45

DOGAN demiş ki:...bilmiyorum siz kışın klimayı hiç çalıştırıyormusun ama ben aracın içi dolu olduğunda camdaki buharlardan kurtulamıyorum.bu gibi durumlarda hemen araçın sıcaklığını artırıp klimayı çalıştırıyorum...
Aracı aldığım kışın başında, araç içi camlar buğulanıyordu ve elle/bezle/mendille temizlemekten gına gelmişti. Meğer hava giriş ayarım 'te imiş (bkz. fotoğraf - kırmızı elips). Doğal olarak içerdeki hava sirküle olup durduğundan nemlenme çok fazla oluyormuş. O yuvarlak düğmeyi dış'a çevirdiğimde dışarıdan taze hava gelişi ile sorunum çözülmüştü. Akabinde hiç buğulanma nemlenme olmadı.

Bunu denedin mi ve denediysen buna rağmen buğulanma olduysa çözümün mantıklı tabii ki...

[ img ]
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti DOGAN » 10 Haziran 2008 08:56

Devrim demiş ki:
DOGAN demiş ki:...bilmiyorum siz kışın klimayı hiç çalıştırıyormusun ama ben aracın içi dolu olduğunda camdaki buharlardan kurtulamıyorum.bu gibi durumlarda hemen araçın sıcaklığını artırıp klimayı çalıştırıyorum...
Aracı aldığım kışın başında, araç içi camlar buğulanıyordu ve elle/bezle/mendille temizlemekten gına gelmişti. Meğer hava giriş ayarım 'te imiş (bkz. fotoğraf - kırmızı elips). Doğal olarak içerdeki hava sirküle olup durduğundan nemlenme çok fazla oluyormuş. O yuvarlak düğmeyi dış'a çevirdiğimde dışarıdan taze hava gelişi ile sorunum çözülmüştü. Akabinde hiç buğulanma nemlenme olmadı.

Bunu denedin mi ve denediysen buna rağmen buğulanma olduysa çözümün mantıklı tabii ki...

[ img ]

aslında denedim ama kısa süreli olduğundan olsa gerek işe yaramadı,
bir dahakine uzun süreli denemek lazım düşününce gayet mantıklı.
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti Bahadir » 10 Haziran 2008 13:26

Aynı şey benimde başıma gelmişti. Önümü göremiyordum. Son 20 km kala farkettim iç hava ayarında olduğunu, düzeltince tüm nem gitti. Gözüm gönlüm açıldı valla. Soğutma konusunda ben her zaman dış hava kullanıyorum, klima biraz fazla yoruluyor ama en azından baş, boyun ağrısı çekmiyorum. Bu aralar dış hava ayarındayken gayet yeterli bir soğutma sağlıyor. Ama havalar ısındıkça yeterli olur mu onu bilmem.
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 70000
Yakıt: Shell GTL +
Lastik Markası: Michelin Enegy Saver
İsim ve Şehir: Ankara

İleti servetb » 10 Haziran 2008 23:54

Bir soru da benden. Klima kullanmadan sadece hava sürkülesi ile soğutmayı kullanırken, sıcaklık ayar düğmesinin en fazla mavi değerde olması yada tam mavi ile kırmızı arasında olması arasında fark varmı. Yani hava sürkülesinde tamamen dışardaki hava veya ısıtılan bir hava mı kullanılmakta, ben serinleyebilmek için en yüksek maviyi kullanıyorum. Umarım anlatabilmişimdir
servetb
ONBASI
ONBASI

İleti Bahadir » 11 Haziran 2008 14:55

Artırdığın her kademe için dış havanın içerisine sıcak hava ekleniyor. Bu tamamen mavi kısım içinde geçerli. Yani serinlemek için en doğru şekilde kullanıyorsun. Aynen devam. Yada illa klima kullanmam diyorsan başka bir özellik daha var bizim arabalarda klimaya ek olarak O da ACS yani (AÇ CAMI SERİNLE).
Bahadir
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 70000
Yakıt: Shell GTL +
Lastik Markası: Michelin Enegy Saver
İsim ve Şehir: Ankara

İleti DOGAN » 11 Haziran 2008 16:41

Devrim demiş ki:

[ img ]

devrim bu arada gözümden kaçmış hayırlı uğurlu olsun cd çaların :P
DOGAN
Moderatör
Moderatör

İleti ufuk5414 » 11 Haziran 2008 23:05

bence de yaza klimaları hazırlayalım.bu sene bence çok sıcak geçecek...
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti Devrim » 12 Haziran 2008 01:55

DOGAN demiş ki:...devrim bu arada gözümden kaçmış hayırlı uğurlu olsun cd çaların :P
Pardon abi, Cd çalar mı? O zaten araçla gelen Cd-çalar. Eğer eski forumdaki muhabbeti diyorsan; o Mp3 özelliği olan bir Cd çalar satan arkadaşla olan muhabbetti. Bendeki Mp3 çalmıyor da. Onu mu hatırladın acep? :)

Tolga demiş ki:sımdıden bahar kampanyasasıda varken yaptırın derım
Pardon, kaçırdım mevzuyu, ne yaptırıyoruz yağ için yaz için? Ben yeni yeni kullanmaya başladım sayılır klimayı. Gazı yağı vs. hemen biter mi klimanın? :|
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti oguz1 » 12 Haziran 2008 07:45

Devrim demiş ki:
DOGAN demiş ki:...devrim bu arada gözümden kaçmış hayırlı uğurlu olsun cd çaların :P
Pardon abi, Cd çalar mı? O zaten araçla gelen Cd-çalar. Eğer eski forumdaki muhabbeti diyorsan; o Mp3 özelliği olan bir Cd çalar satan arkadaşla olan muhabbetti. Bendeki Mp3 çalmıyor da. Onu mu hatırladın acep? :)

Tolga demiş ki:sımdıden bahar kampanyasasıda varken yaptırın derım
Pardon, kaçırdım mevzuyu, ne yaptırıyoruz yağ için yaz için? Ben yeni yeni kullanmaya başladım sayılır klimayı. Gazı yağı vs. hemen biter mi klimanın? :|

Devrim klima gazı bitmiyor kaz kapalı bir sistemde olduğu için delik vs. olmazsa sorunyok yalnız her sene gaz basıncını ölçtürmek gerekiyor, ben geçen yaz servise götürdüm, basıncı değilde camları kapatıp hava çıkışlarına termostat koyup iç sıcaklığı ölçmüşler -18 olacakmış, oda tam çıkmıştı.

Klimamız aracın motoru ve boyu ile orantılı biraz kapasitesi düşük, megane kullananlarda bundan şikayetçi, ama bu durum çok sıcak havalarda kendini hissettiriyor. Havanın kapalı olduğu her durumda soğutma istenen düzeyde oluyor.

Bu arada yukarda bahsi geçen bir konuya değineyim en sol mavi en soğuk, kırmızı bölüme değdiği anda soğuk kesiiyor ve sıcaklığın derecesi kademeli olarak artıyor, kışın sağ kırmızıdan bir bölüm sola alınca derece düşüyor içerdekiler kavrulmuyor. +40 dan +30 a düşüyor +25 gibi.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

İleti ufuk5414 » 12 Haziran 2008 14:53

şu an kampanya devam ediyor değil mi?mesela götürsem istediğimi yaptırsam olur mu?
ufuk5414
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.5 dci
Kilometre: 60000
Yakıt: SHELL GTL+
Lastik Markası: BRİDGESTONE TURANZA
İsim ve Şehir: SAKARYA

İleti oguz1 » 23 Haziran 2008 18:03

Markasını ve cinsini burada bilen birisin olacağını zannetmiyorum.

Benim eski tofaşa bastırırken 2 çeşit vardı ilki kaliteli sonraki kalitesizdi. Kaliteliler üst sınıfa basılıyordu. Basan yerler bu işi zaten bilirler soğutmazsa geri geleceğin hesabını yaparak.

Hatırlamıyorum ama kitapçıkta belki olabilir bakmak lazım.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Sonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi