Clio 3 Far yükselik motoru ayarı nasıl yapılabilir???

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Clio 3 Far yükselik motoru ayarı nasıl yapılabilir???

İleti maxis » 24 Mart 2010 12:04

Arkadaşlar siteye yeni üye oldum. Öncelikle herkese merhaba.

Bu tip sitelerin otomobil sahiplerine gerçekten faydalı bilgiler verdiğini düşünmekteyim. Bu amaçla aracımda yardımcı olabileceğini düşündüğüm veya sizinde yaşadığınız bir sorunu paylaşmak istiyorum.

Aracım clio 3 rs ve standart donanım olarak xenon ve hıza duyarlı otomatik yükselik ayarı yapan bir far sistemine sahip. Ancak gelelim görelim ki ülkemizdeki yol koşulllarından ötürü farlar düşük km'deyken en az açıyla aydınlatıyor. Tabi Fransa'da her yer sokak lambası veya aydınlatmalı olduğundan elin yabancısı türkiye'yi kendi yolları gibi sanmış. kısmen karanlık ve kötü yollarda far yüzünden son anda kaçtığım çukurlardan dünya slalom şampiyonasına katılmaya karar verdim :)

Bu konuda nasıl bir çözüm önerirsiniz. Tabi ki farlarımı değiştirmeden olan bir çözüm. Bildiğim kadarıyla far motorlu araçların arka dingil üzerinde yük endeksine göre ayar yaptığı bir mekanizması var. Halen bu sistem kullanılıyorsa oradan bir hintlik yapıp ayar yapılabilir. Yapan var mı veya halen bu sistem Clio 3 lerde var mı? daha önce ki aracım Clio 2 RS'di bu araçta vardı? aynı sistem sanırım megane 2'de de var.

Cevaplar için şimdi den teşekkürler,
maxis
ER
ER

Marka & Model: Renault Clio 3 rsIII
Motor Tipi & Gücü: Clio 3 RS
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Fulda Exelero
İsim ve Şehir: Özgür istanbul

Re: Clio 3 Far yükselik motoru ayarı nasıl yapılabilir???

İleti Devrim » 24 Mart 2010 13:19

Detay bilgim yok ama aklıma gelen ilk net çözüm şudur; Yetkili servise durumu izah ederek, ECU yazılımından o fonksiyon çıkartılabilir. Ama tabii bunu her teknisyen "ha tamam bildim, hadi yapalım" diyemeyecektir.

Bu işi bilen bir serviste, dizüstü bilgisayarı aracınıza bağlayıp bir 'kurcalama' yaparak o özelliği devredışı bırakabilirler gibi geliyor bana. Ama biraz ütopik olabilir bu düşüncem. :D

Bu arada tabii ki bizim standart Clio'larımızdaki gibi aracınızın içinde, far yükseklik ayarını yapabileceğiniz manuel ayar butonu vardır umarım. :)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti Arslan » 24 Mart 2010 16:10

Rot,balans ve far ayarı yapan ayarcılar var oto sanayilerde. Burada far ayarı yapılırken kaput açılıyor ve farların üzerindeki ayar deliklerinden içeri tornavida sokularak yükseklik offset ayarı yapılabiliyor. Bir far ayarcıya veya servise baktırıp çözüm bulunabilir sanırım.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Arslan » 24 Mart 2010 16:12

Clio 3 1.2, bende 4 kademe far yükseklik ayarı var.
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti maxis » 24 Mart 2010 19:26

işte sorun şu ki son kullanıcı bunu yapamasın veya değiştirmesin diye far üstünde ayar vidası veya mekanizması bulunmuyor. aslında çok detaylı bakmadım ama yok sanırım. tekrar kontrol edeceğim. ilk baktım yok ardından yetkili servise sordum. ayar vidasının olmadığını bunun sadece bilgiysar kontorllü hıza göre değiştiğini söylediler.

Cevaplar için teşekkürler,
maxis
ER
ER

Marka & Model: Renault Clio 3 rsIII
Motor Tipi & Gücü: Clio 3 RS
Kilometre: 35
Yakıt: Shell
Lastik Markası: Fulda Exelero
İsim ve Şehir: Özgür istanbul

İleti Devrim » 24 Mart 2010 23:07

Evet, mesele o zaten. Bir ayar hikayesi olamaz çünkü o ayarı yüke göre bilgisayar yapıyor. Bizim standart Clio'lar gibi şipşak bir çözümü yoktur.

:idea: Şu geldi aklıma. Bilgisayardan farlara doğru, o yükseklik motorunu çalıştıran bir data veya elektrik kablosu gidiyordur. O kablo iptal edilebilir. Yani ECU ile farların ilişkisi kesilir. ;)
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 70 misafir