Dış Isı Göstergesi

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Dış Isı Göstergesi

İleti ssuzgun » 22 Mart 2010 10:49

Merhaba arkadaşlar, Gecen gün 2008 Clio III 1.2 16v extreme 17.000 km. alarak bende aranıza katıldım.. Aracımdan gayet memnunum fakat radyo ayarlarını kurcaladıktan sonra dün sabah aracıma girdiğimde dış ısı göstergesinin göstermediğini gördüm. Halbuki kurcalamadan önce çalıştığını biliyorum. Kurcaladığım yerleri kontrol ettiğimde bununla alakalı bir ayar olmadığı hatta başka bir yerde de bununla alakalı bir ayar bulamadım. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Aracın garantisi devam ediyor, servise mi girmeliyim sizce yoksa bir yerde goster veya gösterme diye bir ayarı var mı?

Teşekkürler
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye

Re: Dış Isı Göstergesi

İleti Devrim » 22 Mart 2010 11:15

Bence servise bir gösterin. Çünkü radyo ayarları ile ısı göstergesinin bir ilgisi yoktur.

Benim araç da 2008. Radyo ile ilgili her bir yerini kurcaladım, öyle bir kontrol bulunmamaktadır.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

İleti beyazit20 » 22 Mart 2010 11:18

Kardeş extremler de dış ısı göstergesi yok bi üst modellerde var ve dizellerde var.
beyazit20
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v extreme
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ismail ordu/ünye

İleti vipsezgin » 22 Mart 2010 11:33

bencede ısı sensörü olmamalı
vipsezgin
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: Renault Clio II
Motor Tipi & Gücü: 1,6 16V
Kilometre: 88750
Yakıt: Shell opet
Lastik Markası: Lassa
İsim ve Şehir: SEZGİN / ÇORLU

İleti ozkaN65 » 22 Mart 2010 12:43

ısı enerji , sıcaklık onun bir ölçüsü
sıcaklık göstergesi demek daha doğru olur.
yanlış anlamadıysam dış sıcaklık ölçmeden bahsediyoruz, eğer bundan bahsediyorsak evdeki termometre ile aynı çalışma prensibine sahip yani bunun ayarı olmaz o ölçer ölçtüğünü gösterir.
yanlış anladıysam da düzeltin bende doğrusunu öğreneyim =)
ozkaN65
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III tomtom edit
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75bg
Kilometre: 1200
İsim ve Şehir: ozkan istanbulul

İleti ssuzgun » 22 Mart 2010 14:13

Cevaplar için teşekkürler. Sanırım servise bir göstereceğiz. Bir arkadaş yok demiş ama bir gün önce orada doğrudan dereceyi okuyordum. :) Yani var...

Cumartesi günü ancak gösterebilirim sanırım servise. Durumu aktarırım. Teşekkürler tekrar.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti Devrim » 22 Mart 2010 19:03

Bazen eleştiriyoruz Renault'u. Belki share-ware'dir, yazılımın süresi dolmuştur. :D Geyik tabii...

Fakat ben de normalde sizin araçlarda o özellik yok diye biliyorum. Siz net olarak "gördüm" deyince işin gerisini düşünmedim. Ama ben de yok diye biliyorum. Şunu kontrol edin: Sağ aynanın altında minik bir çıkıntı var mı? Eğer varsa -sanırım- sıcaklık ölçer aygıtına sahipsiniz ve servis (bağlantısı yoksa yaparak) ECU yazılımında ufak bir güncellemeyle halledecektir. Eğer yoksa, o zaman daha önce gördüğünüzü sandığınız şey sıcaklık ile ilgili değildi...

ozkaN65 demiş ki:...yanlış anlamadıysam dış sıcaklık ölçmeden bahsediyoruz, eğer bundan bahsediyorsak evdeki termometre ile aynı çalışma prensibine sahip yani bunun ayarı olmaz o ölçer ölçtüğünü gösterir.
yanlış anladıysam da düzeltin bende doğrusunu öğreneyim =)
Bahsedilen "ayar", dış sıcaklık göstergesini açma/kapama şeklinde sanırım.
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti Arslan » 22 Mart 2010 19:26

2008 Clio3 1.2 authentic ben de ısı göstergesi yok
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti beyazit20 » 23 Mart 2010 18:11

Extrem de bu özellik varsa senin clio da benimkinde neden yok ilk aldığımda da yoktu extrem arcı olup da var diyenler cevap yazarsa daha ne tanlarız ama benimkinde yok yani eminim.
beyazit20
ÇAVUŞ
ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16 v extreme
İsim ve Şehir: ismail ordu/ünye

İleti ssuzgun » 25 Mart 2010 03:37

Enteresan bir yanılma olmuş, aracımı almadan bir gün önce şirkete ait üst versiyon bir megane aracı ihtiyacım olduğu için almıştım. Aracımı aldıktan sonrada hafta sonu araç bende kaldı ve değişmeli olarak kullandım. Onun ekranında gördüğüm dereceyi kendi aracımda görmüş gibi aklımda kalmış ve derecenin olduğuna eşimde şahitlik edince bu duruma kesin diye bakıyordum ama araştırmalarım neticesinde ısı göstergesi olmadığını bende anlamış durumdayım.

Bu esnada bu konuda ciddi bir araştırma içerisine girdim ve sağ aynanın altında olan mercimek seklinde bulunan bir çıkıntı içerisinde yer alan sensörün bir termistör olduğunu öğrendim. Emin olmamakla birlikte biraz zor bulunan 302 kodlu bir termistörmüş. Elektronikçilerde maksimum 1Tl ye alınabilecek bir parça. Bu olmasa bile sensörlü ayna alarak (80-100 Tl civarı) veya çokma bir ayna alarakda yapılabilir. Şimdi önemli olan araçlarımıza bu özelliği nasıl kazandıracağımız. Araştırmalarım neticesinde bu sensörün doğru yere bağlantısı yapıldığında hiç bir şeye gerek kalmadan derecenin göstereceğini anladım. Ayrıca mantiken sağ aynanın bağlantı noktasına kadar çekilmiş tesisatının olacağını düşünüyorum. Bilen veya ayna değiştiren bir arkadaş varsa bunu aktarırsa çok iyi olacaktır. Bu olmasa bile yine araştırmalarımda Clio III e ait repair (service) manual ini buldum mesaja ekledim. Dosya fransızca ama google yardımı ile bile bir çok noktayı anlaşılır hale gitirebiliyorsunuz. Bu dosya içerisinde yer alan CLIO 3 - Equipement Electrique.pdf isimli dosyanın 88. sayfasında digital göstergenin gri bağlantısının 10. pininin bu iş için olduğu anlaşılıyor. Fransızca bilen ve az bir bilgisi olan arkadaşlar daha net bilgi verebilir.

Sonuç olarak bu işi uygulamaya dökebilir miyiz? Bu konuda sizlerden fikir ve uygulama örnekleri alabilir miyim? Bundan da önemlisi eke koyduğum dosyayı bir genel konuya taşıyabilirsek aracın tüm detaylı açıklamaları (fransızca) olduğunda bizlere çok daha farklı ufuklar ve çalışmalar yapılabilir.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ssuzgun » 25 Mart 2010 03:52

Dosyayı ekle dedim ama sanırım beceremedim. Tekrar deniyorum. Olmazsa da http://rapidshare.com/files/367802716/R ... 3.rar.html linkinden de indirebilirsiniz. Fakat 10 kere indirilince silinecektir.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ahmet » 25 Mart 2010 16:58

Bu uygulamayı metin isimli bu forumdan arkadaşımız yapmıştı, Bizde halen kendisinden ve diğer forum arkadaşlarımızdan nasıl yapacağımıza dair yardım bekliyoruz ancak halen duruyor,

Eskiden nasıl yapıldığına dair resimli açıklama koymuştu, Ancak sitede sorun oluşunca o konuda silinip gitti.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

İleti Devrim » 25 Mart 2010 21:42

ssuzgun demiş ki:...Bu olmasa bile yine araştırmalarımda Clio III e ait repair (service) manual ini buldum mesaja ekledim...

SSUZGUN; Abicim seni Allah mı gönderdi bilmem yahu! Abi kaç gün aradım ben bunları. Araa araa araa araa internette, bulamamıştım.
Nasıl buldun, nereden buldun yahu?!

Valla teşekkür ederim. Nasıl sevindim bilemezsin! Teşekkürler.

:Yahoo!: :ROFL: :Rose:
Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti ssuzgun » 25 Mart 2010 22:08

Devrim demiş ki:
Valla teşekkür ederim. Nasıl sevindim bilemezsin! Teşekkürler.[/color][/size]
:Yahoo!: :ROFL: :Rose:

:) Rica ederim Devrim, teşekküre gerek bile yok, hepimize faydası olacak bir şey. Doğrudan bir forum veya tartısmadan değilde manual paylaşımı olan bir sitede buldum. Clio II ler için çok fazla bilgi var ama III ler için gerçekten hiçbir bilgi yok. Fakat gerçekten bu konuda azim yaptım.

Bu bilgiler ile araçlarımızda ki sorunlara çok daha kolay çözümler bulabiliriz. Ayrıca bu konuyu açma sebebimdeki durumu çözmek veya üst sınıflardaki özellikleri eklemek konusunda da çok yardımı olacaktır. Elektronikten ve söküp takmaktan az çok anlarım ama aracı rasgele sökmeye cesaret edemiyorum. Bu konuda deneyimli arkadaşların bu manual lerden de faydalanarak bize yol göstermesini bekliyoruz. :) :lol: Kolay gelsin ....
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ahmet » 26 Mart 2010 01:05

Bu dökümanların ingilizcesi yokmuydu :) , hangi site