Dış Isı Göstergesi

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: Dış Isı Göstergesi

İleti ahmet » 30 Mart 2010 14:36

Hocam ne oldu çalışmalar.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Kilometre: 0
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

İleti ssuzgun » 30 Mart 2010 16:24

Servise sordum uzun iş olduğunu ve tesisatın hazır olmadığını, sağ kapı tesisatının tamamen değişmesi gerektiğini söylediler. Fakat hala tesisatının hazır olabileceğini düşünüyorum.

Ayrıca bir önceki mesajımda verdiğim dokumanlar ne yazık ki clio II ye aitmiş. Detaylı incelediğimde farkettim. Bu derece detaylı dokumanlar olmasada aracın detaylı elektrik ve elektronik detaylarının bulunduğu bir CD buldum. Türkçe de dahil 10-15 dil seceneği var ve Renault un kendi hazırladığı ve muhtemelen servislerde kullandığı bir CD (Clio dışında Megane ve diğer modelleri içinde ayrı versiyonları var) . Aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz (Benim yüklemem değil fakat kendim indirerek denedim. Şifre yok). Bu kesin clio III e ait. Buradaki şemalara göre diş sıcaklık sensörü sürücünün sol tarafında konsolun altında bulunan merkezi kontrol ünitesinin 2 bacağına bağlanıyormuş. Konsolu biraz sökebilen arkadaşlar rahatlıkla bu dokümanlara bakarak tesisatı kendileri çekebilirler. Ben bu konuda hala çok acemi olduğum için girişemiyorum.

Clio III X85 Visu 5.0 rar 891.40 MB

http://rapidshare.com/files/324440661/C ... .part1.rar 194.34 MB
http://rapidshare.com/files/324509087/C ... .part3.rar 194.34 MB
http://rapidshare.com/files/324463173/C ... .part2.rar 194.34 MB
http://rapidshare.com/files/324558165/C ... .part4.rar 194.34 MB
http://rapidshare.com/files/324578770/C ... .part5.rar 114.06 MB
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio III 1.2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 30000
Yakıt: Opet 95 Oktan
Lastik Markası: Dunlop SP 185/60R15
İsim ve Şehir: Selçuk İstanbul Ümraniye

İleti ahmet » 30 Mart 2010 23:37

Paylaşımın için teşekkürler.

Metin arkadaşımız bu forumda kendisi yapmıştı ama daha öncede dediğim gibi paylaşımı silinmiş.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti Metin » 31 Mart 2010 17:41

arkadaslar su sıralar dugun telasındayım o yuzden pek ilgilenemiyorum kusura bakmayan.tesisat konusunda merak etmeyin sadece kapının içinde bir tesisat cekiyosunuz oda 1 metre kablodan ibaret.arabanın govdesındeki bütün tesisat hazır.
bagladıktan sonra aracı bilgisayara baglatıp dış sıcaklık göstergesi özelliğini açtırıyosunuz bütün hepsi bundan ibaret
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti ssuzgun » 31 Mart 2010 18:07

Merhaba Metin, Öncelikle güzel ve biraz zor uğraşlardır, tebrik ediyor ve allahtan sana kolaylıklar diliyorum.

Teknik dokümanlarına göre sağ kapıdaki torpidodan kapıya geçen kabloların (R4 bağlantısı) soketinde D4-D9 uclarının sicaklik sensör bağlantısı olduğunu sölüyor (47c-47d yolu) buraya kadar tesisatı hazır mı? Servise geçerken uğradım araç yanımda değildi ve ordan birisine öylesine sordum, bana işin uzun olduğu ve kapıya gelen tesisatın komple değiştirilmesi gerektiğini söyledi. ( Bana çok mantıklı gelmedi her model için farklı tesisat çekmeleri ve farklı kablo demetleri kullanmaları maliyeti çok arttırır ve ayrı üretim bandı olması lazım. Hani bagaja ve torpidoya lambayı fazla gören renault bunu yapmaz gibi geliyor.)

Bu konuyu netleştirebilirsek işi çok kolay yapabiliriz. Ayrıca senin Clio modelin ve tipin nedir. Aynı araçlardan bahsediyorsak bizim tesisatımızda hazırdır kanımca.

Yardımların için şimdiden teşekkürler...
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ahmet » 31 Mart 2010 20:42

Şöyle birşey de söz konusu, Bu sıcaklık ölçen ufak termistörü nereden ne şekilde bulacağız
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ssuzgun » 01 Nisan 2010 08:08

Benim ilk sıkıntım hani buraya kabloyu nasıl getireceğim veya nereye bağlanacağı olduğu için bu konuya ciddi olarak yoğunlaşmadım ama başka forumlarda tyermistörün kodunun 302 olduğu belirtiliyor. Bu parçanın büyük elektronikçilerde olduğunu ve fiyatının 0,50 - 1 Tl yi geçmeyeceğini düşünüyorum. Diyelimki burada da bulamadık çıkmacılardan temin etmek mümkün olabilir, hadi buda olmadı çözüm çok, sanayi sitelerindeki parçacılarda 70-100 Tl arasına sensörlü sağ ayna yan sanayi bulmak mümkün. Sonuç olarak servise bir sürü para vermeden bu iş halledilebilir.

Asil benim için muamma olan kablolama konusunda ise Metin arkadaşımızdan daha detaylı bir anlatım bekliyoruz....
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti Metin » 01 Nisan 2010 20:28

benim aracım 2006 model 1.2 authentique
sıcakklk göstergesinin tesisatı bütün clio3 lerde kapının govdeye baglı olan kısmından orta konsoldaki teyip ekranına kadar çekili vazıyette duruyor.
kapı mentesesinin altındaki siyah kablo baglantı aparatını cıakrdıgınız zaman aracın govdesinde olan erkek fişin olduğunu(d4 ve d9) fakat kapı da olan bunların tam karşısına denk gelen dişi fişin yuvasının boş olduğunu göreceksiniz.
bundan sonra aracın sağ kapı döşemesini söküyorsunuz.aynaya sensörü taktıktan sonra kablosunu kapının içinden getirip kapıyla gövde arasındaki kablo bağlantısını yapan fişe getiriyorsunuz.kablo uçlarına dişi uçları ekleyip bağlantı yuvasına oturtuyosunuz ve tesisatınız tamamlanmış oluyor.
bu dişi kablo uçlarını ben servisten kullanılmayan kablolardan bulmuştum.rica ederseniz vereceklerini düşünüyorum.
fırsatım olursa resim çekip eklemeye çalışırım
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti ssuzgun » 26 Nisan 2010 19:49

Dün sıcaklık sensörünün tesisatını çekip çalıştırdım. Bu işlem için azda olsa elektronik ve elektrik bilgisine sahip olmanız gerekmekte.

Bu işlem için yanınızda havya, lehim, ölçü aleti, yankeski ve bilimum uclara sahip tornavida seti bulundurmanızda fayda var.

Öncelikle kapı döşemesini sökmelisiniz bknz. viewtopic.php?f=64&t=2181

Aynayı tutabn 3 vida var bunları söküp aynayıda söküyoruz.

Kapi ile araç arasında bulunan R4 bağlantı kponnektörünü üstündeki tırnağı yukarı doğru çekerek ayırıyoruz. Bu konnektörün kapı tarafı incelendiğinde bir çok bağlantının boş olduğu ve dişi uclarının olmadığını göreceksiniz. Bu boş yerlerden D4 ve D9 ucları bizim kullanacağımız uclar. Ben servisten ve sanayiden yaptığım araştırmalarda bu dişi ucları bulamadım. Bunun yerine tesisatta kullanacağımız çok telli 0,22 ve 0,50 kesitli telin ucunufazla açıp konnektörün dışına çıkartıp burada biraz top yaparak sabitliyoruz ve kablo geri kaçmasın diye konnektörün içerisindende destek yapacak bir malzeme ile sağlamlaştırıyoruz. Buradaki kablolar oynamayacağı için sorun olmayacaktır. Bu işlemi yapmadan önce tabiiki tesisatı çekmemiz gerekiyor.

R4 konnektörünün kapıya bağlandığı noktada bir conta var bunu kapı içerisinden elimizle iterek dışarı çıkartıyoruz. 1-2 tane boğum göreceksiniz. Son boğumdan keskin bir malzeme ile kablomuz geçecek kadar açıyoruz. Kablomuz buradan geçecek. Kablomuzu geçirmek için 1,5 tek tel elektrik kablusunu klavuz olarak kullanabilirsiniz. Kullanacağımız çok telli ince kablo 5-10 cm lik boru içeririnden klavuzsuz götürmek zor olacaktır. Bu işlemi yaptıp R4 konnektörüne kadar kablomuzu getirip biraz fazlalık bırakıyoruz. Kapı içerisinden yine klavuz kullanarak kablomuzu kapının ayna tarafından aynanın bulunduğu yere kadar çıkartıyoruz.

Daha önce söktüğümüz aynayı elıp kabloların zarar görmeyeceği bir noktadan yine klavuz yardımı ile sensörün normalde olması gereken yere kadar götürüyor ve akabinde aynayı tekrar montaj ediyoruz.

Her iki uçta da birz fazlalık bıraktıp kapı içerisinde ve ayna içerisinde elektrik bantı veya boyacıların kullandığı kağıt bant ile sabitlemekte fayda var.

Daha önce bahsettiğim gibi R4 konnektörüne kabloları bağlayıp konnekterü yerine oturtarak bağlantıları bitiriyoruz. Tesisatımızda sorun olmadığını çektiğimiz kablonun iki ucunun voltaj değerini ölçü aletimiz ile kontrol etmeliyiz. 5 V. gibi bir değer okuyoruz.

Sensörümüzü havya ile düzgün bir şekilde bğlıyoruz. Artık Servis yolu göründü. Bu kısım tanıdığınız bir servis ise sorun olmayacaktır ama hiç ahbaplığınız yoksa olmaz öyle şey diyebilirle. Ben aracımı yeni aldığım için hiç tanımıyorum servisleri ve bu yaklaşımla karşılaştım. Teknik detayları ve yapan arkadaşlar var nasıl olmaz dediğimde bir bakalım dediler ve 15-20 dakika bilgisayara bağlayıp işlem yapıldıktan sonra derece göstergem çalışıyordu. Bu derece isteksiz yaklaştıktan sonra ücret talep etmediler. Teşekkür edip ayrıldım. :)

Hava sıcaklığı ile göstergenin gösterdiği değer bana farklı geldi, sensörün NTC 302 olduğunu düşünüyordum ama NTC 252 çıktı. Sensörü getirtirken farklı sensörler istediğimden elimde NTC 252 de vardı ve sensörü değiştirince düzeldi.

işte sonuç

[ img ]

Sensörü karaköy ve kadıköy de aramama rağmen bulamayıp yurtdışından bir arkadaşdan rica ederek gönderttim. Elimde bir kaç tane daha var, ihtiyacı olan veya uygulamak isteyenlere uygun bir şekilde kargolayabilirim.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ahmet » 27 Nisan 2010 18:34

Ben talibim sensöre :) , Keşke resimde çekseydin yaparken. Bende deneyeceğim.
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ssuzgun » 27 Nisan 2010 20:23

İstek ve alım satım vs. gibi konuları buradan devam etmek yerine doğru yere bir konu açtım. Oradan devam etmek daha doğru olur.

viewtopic.php?f=74&t=2198
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti ahmet » 28 Nisan 2010 20:38

Sonuçta bizim araçlar için ntc 252 oluyor öyle mi?

Resim falan olmadan bu kadar işlemi nasıl yaptın, Bende elektrikten vs anlıyorum ama resim olmadan bu parçayı senden alsamda boşuna almış olacağım , resim eklemen mümkünmü
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

İleti ssuzgun » 29 Nisan 2010 09:29

Doğru NTC 252 oluyor, fakat serviste yapılan program 20 dakşka kadar sürdü, ben burada program yapılırken bunun bir değişken olabileceğini düşünüyorum. Yani programda sensör NTC 252 veya NTC 302 diye programlanıyor olabilir. Tabi bu sadece bir tez. Servis elemanı önemli değil borcunuz yok deyince çok teşekkür edip arkama bile bakmadan uzaklaştım :)

Resim konusuna gelince işe başlarken yanımda fotoğraf makinası yoktu ve işin heyecanı ile işi bölüp fotoğraf makinasını almadım. İşlemler karışık görünüyor ama hiçde öyle değil. Sadece dediğim gibi biraz elektrik, biraz elektronik ve sökü takma konusunda beceriniz olmazı lazım. Bu işi tek başınıza değil yanınızda bir arkadaşınızla yapmanızda fayda var, fikir alışverişi yapmak takıldığınız konularda önemli olabilir.

Tanıdığınız bir oto elektrikçide ufak ücretlere tesisatını çektirebileceğinzii düşünüyorum. Buradaki bilgileri paylaşmanız elektrikçinin işini kolaylaştırabilir.

Son olarak daha bir hafta olmadı takalı ama sensörü çıplak koymuştum ve dış etkenlerden çok etkileniyor yani hemen ısı yükselebiliyor veya düşebiliyor. Orjinal sensörün kabını hiç incelemedim bu konuda fikir verebilecek varsa sevinirim. Benim aklımdan küçük bir strafor veya benzeri bir yalıtkan içerisine gömerek rüzgar veya ani değişikliklerden hemen etkilenmemesini sağlamayı düşünüyorum.
ssuzgun
ASTSUBAY ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÇAVUŞ

İleti sunset544 » 02 Mayıs 2010 09:27

Arkadaşlar benim derece de göstermiyor bu sensörün termistörün bulunduğu aynayı nasıl sökebiliriz aynanın altında bi boşluk var ama içerisinde termistör var mı yok mu bilmiyorum dıştan bakıldığında görünüyor mu??
sunset544
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: ClioIII Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 48000
Yakıt: opet
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: adana

İleti jamesdean » 02 Mayıs 2010 12:02

aynayı hafif kapalı konuma alıp alt tarafından tornavida yardımı ile kanıttırırsanız aynanın dış kapağı açılacaktır.sağ kapıda bulunan resimde gösterdiğim d4 ve d9 uçlarından hat çekip (bu kısım gerçekten çok zor) onuda aynaya kadar getirdim.ssuzgun arkadaşında dediği gibi 5 v yaklaşık değer okuyorsanız kablo uçlarında işlem %50 tamamlanmıştır.malzemeleride aynadaki boşluğa oturtturun işte size düşen kısmı bitti.bundan sonrası servisin.bilgisayara bağlayıp sensörü ve ekranı açması kaldı.sonra çalışıyo.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
jamesdean
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2v 75bg
Kilometre: 41500
Yakıt: shell fuel save 95
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: yusuf yiğit bursa

ÖncekiSonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi