Dış Isı Göstergesi

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: Dış Isı Göstergesi

İleti BAKIM » 01 Nisan 2011 18:49

Evet yetkili olmayan servis ama bu arkadaş daha önce yetkili serviste çalışıyordu bu farketmez herhalde. Daha önce de açıklamıştım yetkili servis yapamayınca çeşitli mazeretler uydurdu önce olmaz dedi ben ısrar edince yapmaya çalıştı yapamadı sonra megan olsa yapardım clio 3 ler yeni versiyon olduğu değişikliği kabul etmiyor gibi laflar etti sonra bilgisardan çıkardı; ben hemen daha önce anlaştığım yetkili olmayan servise gittim o da bu işi hiç denememiş . Ben bilgisayar bağlandığında her ikisinde de yanlarında bulumdum aynı bilgiler çıkıyor önce bilgisayar tüm sistemi tarıyor ve hangi sistemi tarıyorsa o gösterge yanıp sönüyor normal olanlara yeşil tik atıyor kırmızı olanlarda ise açıklama hanesinde yok veya bulunamadı diyor dış sıcaklık kaptörü hanesinde OLMADAN iberesini İLE iberesi ile değiştiriyor sonra birkaç OLMADAN hanesini daha İLE ibaresi ile değiştirdi en son çıkarken değişiklikleri kaydet hanesine basar basmaz ekranda dış sıcaklık 9 o olarak göründü atelyeden çıkınca 7 o oldu .
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,2V 75 hp
Kilometre: 44444
Yakıt: schell Bp
Lastik Markası: MICHELIN Energy Save
İsim ve Şehir: Balıkesir

İleti Leon_01 » 01 Nisan 2011 22:04

o sensörü aynaya taktıktan sonra kapı içinden mi geçirilmesi gerekiyodu.kapı kartonları sökülüyo mu yani işlemi yaparken
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti BAKIM » 02 Nisan 2011 10:00

Kapı içi sökülüyor kapının nasıl söküldüğü resimlerle anlatılmıştı sökmesi çok basit kabloları kapı içinden geçirip kapının gövdeye geçen kablo fişinde D4 ve d9 yuvalarına bağlanıyor bu konunun başlarında uzun uzun anlatılmıştı.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti tek_efsane99 » 15 Şubat 2012 08:26

merhaba arkadaşlar;
bende 2006 1,4 auth. var.
dün aracın ekranında akü simgesi ve stop lambası yandı,durdum ve kontağı kapattım,tekrar çalıştırdım ve ışıklar sönmüştü.40 km kadar gittikten sonra tekrar yandı akü ve stop lambası.yine aynen kapattım ve çalıştırdım söndü,böylece yaklaşık 300 km yol yaptım,alanya sanayisinde bir oto elektirikçiye gittim,usta bilgisayara bağlamak için ışıkların tekrar yanmasını bekledi araç çalışır durumdayken.ışıklar yanınca bilgisayarı bağladı ve hata yazısı olarak ''dış sıcaklık kaptörü devresi'' yazıyordu,benim arabamda sıcaklık göstergesi yok sanırım,ama bilgisayar bu dış sıcaklık kaptörü devresini nerden buldu,usta kaputu kaldırıp bir kaç kablo çekiştirdi ve ışık söndü,bilgisayarda hata yazısıda kayboldu.sonra 50 kmden fazla yol daha yaptım yanmadı,
uzattım ama sorum şu ; bu dış sıcaklık kaptörü devresi nerde,kablosu veya bağlantısı motor üzerinde nerde bilen varmı? sanırım elektirkçi yanımda tamir etmek istemedi,bana sigorta kutusu komple değişecek dedi,sanırım bir yerde gevşek bir bağlantı yada motor sıcaklığının artmasıya sıcaklıktan etkilenen ve yüksek ısıyı ekrana akü işaretini yakarak bildiren birşey var.birde ekranda ışıklar yanarken şarz dinamosunun şarzını ölçtü ve o ışığın yanmasının şarz dinamosuyla ilgisi olmadığını söyledi,ölçüm değerleri çok iyi dedi.dediğim gibi sıcaklık kaptörünün yeri motor üzerinde nerde bilen varsa cevaplarınızı bekliyorum.saygılar.
tek_efsane99
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.4 85 hp
Kilometre: 137000
Yakıt: lpg
İsim ve Şehir: alanya

İleti samathana » 15 Şubat 2012 11:24

Daha öncelerde bahsi geçmişti sanırım bu NTC252 sensör 2k5 ohm olan mıdır acaba?
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 34000
Yakıt: Shell 95
Lastik Markası: Dunlop SP01
İsim ve Şehir: engin-istanbul

İleti BAKIM » 15 Şubat 2012 18:10

dış sıcaklık kaptörü sağ aynanın altında bulunmaktadır eğer sonradan takılmadıysa sağ aynanın altındaki delik boştur kablolarıda sağ kapının iki menteşe arasındaki fiş-prizle birlikte kapıya geçiyor sizin aracınız otantik olduğundan bu kaptöre gelen kablolar kapı menteşesine kadar geliyor sanırım ya bu fiş-prizde yada radyo göstergesinden kapıya kadar gelen kablolarda bir kısa devre var; bilgisayarı araca bağladığında sistem ayarlarında (DIŞ SICAKLIK KAPTÖRÜ OLMADAN) ve (DIŞ SICAKLIK KAPÖRÜ İLE) ifadeleri var usta oraya baksın bakalım acaba sizin aracınızda hangi ifade var dış sıcaklık kaptörü tanıtılmışmı aklıma başka bir çözüm gelmiyor
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti samathana » 26 Şubat 2012 21:20

Merhaba arkadaşlar,
Doş sıcaklık kaptörü denen şeyin ntc 2,5k ohm olduğuna tam anlamıyla -bir arkadaşımın aracındaki termistörün değerlerini ölçerek- ikna olduktan sonra bir elektronikçiden -Kadıköy, Yazıcıoğlu- 5 tanesini 1 Tl'ye alıp gerekli kabloları hazırladım. Termistörü bulmak kolay oldu ancak, bugün ne kadar uğraştıysam aynanın kapağını sökemedim, zarar vermek istemediğimden bıraktım.

Aynanın kapağını sökmeyi bilen varsa bu işi nasıl yapıyor, ayrıntılı anlatabilir mi?

Aynayı sökemeyince bari şu kapı ile gövdenin birleştiği yerdeki bağlantıya bakayım dedim. Bağlantı parçasını söktüm ama o da nesi, bağlantı yapacağım d4 ve d9 görünmüyor ki kapıl ile kasa arasındaki boşluk çok az oraya nasıl bir geçme yeri olacak o öyle.

Daha önceden bu işi yapanlar varsa anlatabilirler mi nasıl yaptıklarını?

Bu arada elimde hala termistör var, isteyene gönderebilirim. Kargo ödemeli :)
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti ahmet » 27 Şubat 2012 00:56

Termistörü takacaksan resim çekerek foruma eklemek amacıyla takarmısın , Bizlerde nasıl takıldığını görelim
ahmet
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Marka & Model: asddadsa
Motor Tipi & Gücü: dsaddsa
Kilometre: 0
Yakıt: adsdada
İsim ve Şehir: asdddasdasdas

İleti samathana » 27 Şubat 2012 08:27

ahmet demiş ki:Termistörü takacaksan resim çekerek foruma eklemek amacıyla takarmısın , Bizlerde nasıl takıldığını görelim

Bir önceki iletide de yazdığım gibi takabilsem takacağım ama yok beceremedim.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti BAKIM » 28 Şubat 2012 23:46

Aynayı yatırıp dip tarafından ve ek yerinden başlayarak bir tornavida yardımıyla sökebilirsin yalnız bu havalar sökmek için pek uygun değil yada aynayı tamamen söküp sıcak bir yerde ısıtarak çıkartabilirsin yorsa tırnakları kırılabilir.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti samathana » 29 Şubat 2012 00:13

BAKIM demiş ki:Aynayı yatırıp dip tarafından ve ek yerinden başlayarak bir tornavida yardımıyla sökebilirsin yalnız bu havalar sökmek için pek uygun değil yada aynayı tamamen söküp sıcak bir yerde ısıtarak çıkartabilirsin yorsa tırnakları kırılabilir.

Söküp evde ısıtayım aynayı o zaman.

Peki kapının oradaki bağlantının bir çözümü var mı?
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti BAKIM » 29 Şubat 2012 17:11

Kapının oradaki bağlantıda D4 ve D9 nunaralı erkek uçlara uygun bir f fişi bulmalısın veya kablo uçlarını bir yere toplayıp uçlarını temas ettirmelisin komtrol için de bir multimetre ile ölçüm yaptırırsan 5 W gibi bir akım geliyor daha sonra serviste sistemi tanıtman gerekiyor.
BAKIM
TEĞMEN
TEĞMEN

İleti samathana » 29 Şubat 2012 20:38

BAKIM demiş ki:Kapının oradaki bağlantıda D4 ve D9 nunaralı erkek uçlara uygun bir f fişi bulmalısın veya kablo uçlarını bir yere toplayıp uçlarını temas ettirmelisin komtrol için de bir multimetre ile ölçüm yaptırırsan 5 W gibi bir akım geliyor daha sonra serviste sistemi tanıtman gerekiyor.

Teşekkürler uygun bir dişi fiş bulmaya çalışayım bakalım, olmadı dediğin gibi kablo ile halletmeyi denerim.
samathana
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

İleti rmzn50 » 21 Mayıs 2012 18:10

Değerli arkadaşlar,sevgili ustalarım eklediğim resim sağ kapıya kadar gelen elektrik tesisatının fişi (erkek olan kısmı) bunun karşılığı da kapıda olan dişi kısmı.
Tahmin ediyorum ki dış ısı göstergesinin kabloları bu kısma kadar geliyor.Çünkü BU fişe 14 tane gelen kablo karşılığında 8 tane var bu fişte kırmızı ile işaretlediğim fişin karşılığı var diğer ince olan fişlerin karşılığı yok. Acaba diğer ince olan fişlerin hangi ikisi dış ısı sensörüne giden kablolar olabilir.Sensörü buldum ama tesisatta takıldım.Fişin diğer resimlerini de yükledim. Yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden herkese teşekkürler.
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
rmzn50
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: SYMBOL
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 65hpExp.Faz1
Kilometre: 30000
Yakıt: Shell V-Max
Lastik Markası: GOODYAER DURAGRİP
İsim ve Şehir: RAMAZAN BAŞ NEVŞEHİR

İleti rmzn50 » 22 Mayıs 2012 18:06

Güncell...