Yol Bilgisayarı Sayfaları

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Yol Bilgisayarı Sayfaları

İleti Devrim » 25 Şubat 2010 15:38

Merhaba.

Ben bu yazıyı hazırladım ama iş yerimde biraz hızlı olmak zorunda oldu. Bulduğum bu resimlerde ufak tefek farklılıklar olabilir. Aşağıdaki ekranların sıralaması aracımızda bana karışık ve anlamsız geliyor açıkçası. Ben bana mantıklı gelen sırayla dizdim aşağıya. Neyse, umarım işe yarar. Bu arada aşağıdaki görünümler Authentique tipi gösterge içindir...

• Genel kilometre göstergesi:
      Bu rakam, aracın genel kilometresini gösterir. Kullanıcı tarafından sıfırlanamaz. (Benim göstergede ondalık tarafı bulunmuyor.)
      yolpc_1.gif
  • Günlük kilometre göstergesi:
      Sıfırlanabilir serbest kilometre sayacıdır. Diğer sayfalardaki değerlerden bağımsız olarak mesafe ölçümü için kullanılabilir.
      yolpc_2.gif
  • Katedilen mesafe:
      Son sıfırlamadan bu yana katedilen mesafeyi gösterir. Ekrandaki pim işareti, "son sıfırlama"yı temsil eder. Sıfırlama, yol bilgisayarı butonlarının ikisine birden 2 saniye veya daha fazla basarak gerçekleştirilir. Sıfırlama yapıldığında bu ve aşağıdaki -Harcanan litre, Yakıt ortalaması, Mevcut yakıtla gidilebilecek mesafe ve Hız ortalaması- ekranlarındaki bilgiler de sıfırlanır!.
      yolpc_6.gif
  • Harcanan litre:
      Son sıfırlamadan bu yana litre cinsinden tüketilen yakıt miktarıdır.
      yolpc_3.gif
  • Yakıt ortalaması:
      Bilgisayarın, son sıfırlamadan bu yana elde ettiği verilere dayanarak verdiği litre cinsinden 100 kilometrede tüketebilinecek yakıt ortalamasıdır. Fakat bu değer, net değildir. Seyir esnasında sürekli değişen sürüş tarzı sebebiyle ortalamaya yansıyan rakamın sapması çok fazla olacaktır. Bu ancak yakın/tahmini bir değerdir. Sıfırlama akabindeki 400 metre boyunca bir değer verilmemektedir.
      yolpc_4.gif
  • Mevcut yakıtla gidilebilecek mesafe:
      Depodaki mevcut yakıt ile katedilebilecek kilometre cinsinden mesafe bilgisidir. Bu sayı seyir esnasındaki kullanım tipine göre hızlı değişiklik gösterebilir. Depoda yakıt azaldığında, "biip" uyarı sesinden bir süre sonra ekrandaki değer kaybolur.
      yolpc_7.gif
  • Hız ortalaması:
      Son sıfırlamadan bu zamana olan süre içinde yapılan hız ortalamasıdır. Araç stop hâlindeyken bile sayım sürmektedir ve değer düşmektedir.
      yolpc_8.gif
  • Anlık ortalama:
      Bu ekranın diğerleriyle bir bağlantısı yoktur. O saniye içinde tüketilen yakıt debisine göre, aracın 100 kilometrede tüketeceği yakıt miktarıdır. Çok değişkendir ve sıfırlanma özelliği yoktur. Ancak cut-off durumunda 0.0 değeri ile karşılaşılır.
      yolpc_5.gif
  • Servise kalan mesafe:
      Bu sayfa, aracın yıllık bakımı (servis) için kalan mesafeyi kilometre cinsinden gösterir. Son 1500 kilometreye girildiğinde göstergedeki servis ışığı (ingiliz anahtarı ikonu) yanar. Bu sayacın servis yetkilisi tarafından sıfırlanması tavsiye edilir. Fakat kullanıcı isterse, yol bilgisayarı tuşlarından birine 10-15 saniye boyunca basılı tutarak sıfırlamayı gerçekleştirebilir. (Bu resimde de ingiliz anahtarı görülüyor fakat 2009'a kadar üretilen Clio III'lerde görünen ikon bir kab (kova/leğen) şeklindedir.)
      yolpc_9.gif
  • Hız limitleme/Criuse Control:
      Bu sayfa, direksiyon üzerindeki butonlarla yapılan limitleme veya otomatik sürüş değerini gösterir.
      yolpc_a.gif
  • Yağ Seviyesi:
      Kontak açıldığında veya sadece yol bilgisayarı devreye sokulduğunda, ekranda oiL oK yazısı belirdiği anda, yol bilgisayarı tuşlarını basıldığında aşağıdaki ekran görünür. Tüm hanelerin sıfır rakamıyla dolu olması, yağ seviyesinin tam olduğunu gösterir. Seviye azaldıkça yer sıfır rakamı yerinde bir alt çizgi (_) görünür. İlk başta beliren "oiL oK" ifadesi veya bu ekrandaki bilgiler, yağın kalitesini değil sadece seviyesini gösterir. Bu yüzden servis, her ihtimale karşı yağ seviyesinin motor bölümündeki kontrol çubuğu aracılığıyla kontrol edilmesini tavsiye eder.
      yolpc_b.gif
Bu iletideki ekleri görmek için gerekli yetkilere sahip değilsiniz.
Devrim
Site Admin
Site Admin

Marka & Model: Clio III 2008 Auth.
Motor Tipi & Gücü: 1.5dCi 65hp
Kilometre: 120000
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Kumho KW17 185/60/15
İsim ve Şehir: Konya

Re: yol bilgisayarı değerler neyi ifade ediyor

İleti zengi » 25 Şubat 2010 21:13

teşekkürler devrim bey bu da ne acaba :) dediklerim vardı öğrenmiş oldum
zengi
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Renault ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp Aut.
Kilometre: 28000
Yakıt: opet euro dizel
Lastik Markası: dunlop
İsim ve Şehir: Zafer Aydın

İleti Devrim » 26 Şubat 2010 01:14

Ben teşekkür ederim.

İletimde değişiklikler yaptım. Metni düzenledim ve "yağ seivyesi" ekranını ekledim...
Devrim
Site Admin
Site Admin

Re: Yol Bilgisayarındaki Değerler

İleti Knn » 17 Ağustos 2010 12:30

7 ve 10. resimlerde anlatılanlar arasında ki farkı tam oalarak anlayamadım. Clio III 2008 Auth. 1.5 DCI 65 HP aracımda hız sabitleyici var mı yoksa? Devrim bey, beni aydınlatırsanız sevinirim.
Knn
ER
ER

Marka & Model: 2008 ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCI 65 hp
Kilometre: 110000
Yakıt: DİZEL
Lastik Markası: GOODYEAR
İsim ve Şehir: Knn

İleti Bayram » 17 Ağustos 2010 21:40

7. fotograf
Yok Bilgisayarını sıfırladığınız an itibari ile yapmış olduğunuz km'nin ortalamasıdır.
Yani uzun yola çıktınız ve 7. foto'daki değer sizde 3 saat sonra 100km olsun diyelim demekki 3 saate toplam 300km yol gittiniz demektir
Bunun bir kısmı 20km bir kısmı 150km olabilir ortalama değer 7. fotoda gördüğünüz değerdir.

10. foto ise evet cruise control olan araçlarda geçerlidirki bu options'tır her araçta olmaz malesef
Bayram
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: Artık yok
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75BG
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: İstanbul

İleti Devrim » 18 Ağustos 2010 12:17

Acaba, "yapmış olduğunuz km'nin ortalamasıdır" demekten ziyade "yapmış olduğunuz süratin ortalamasıdır" mı desek acaba? Yani bana daha doğru geldi.

Knn; 7'nci resim sizin araçta vardır ve Bayram Bey'in dediği gibi son sıfırlamadan bu yana yapılan tüm hız değişikliklerinin ortalamasıdır. Bana göre Renault bu sayfayı kaldırmalıdır çünkü (bence) hiç bir gerekliliği veya işlevi yok. Çünkü araç gece boyu parkta beklerken hesaplama devam ediyor. Bu yüzden ortalama değer durmaksızın düşüyor. Ama neyse ki aracın sürati "0" olduğundan ortalama değer çok yavaş düşüyor. Elimdeki Garmin Navigasyon cihazında, Genel Hız Ortalaması ve ayrıca Hareketli Hız Ortalaması diye iki ekran var. Genel Ortalama, bizim yol bilgisayarı gibi çalışıyor. Ama cihazı kapatınca hesaplama duruyor. Oysa bizim araçlarda kontağı kapattığımızda hesap devam ediyor... Hareketli Ortalama ise tam benim istediğim şey. Hızınız 1 km/s'den yüksekse hesap başlıyor. Bence işte "hız ortalaması" tam manasıyla böyle olmalıdır. Neyse farklı konulara girdik...

10'uncu resimdeki fonksiyon benim Authentique aracımda yok. Muhtemelen sizde de yoktur maalesef. Hız sınırlayıcı veya sabitleyicimiz olsaydı yol bilgisayarımızda o sayfayı görüyor olacaktık.

Devrim
Site Admin
Site Admin

İleti beyazE » 04 Aralık 2010 14:01

Devrim demiş ki:Ben teşekkür ederim.

İletimde değişiklikler yaptım. Metni düzenledim ve "yağ seivyesi" ekranını ekledim...

Bu konu kullanıcı el kitabında bile yoktu, teşekkürler.
beyazE
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 118000
Yakıt: Opet Diezel
Lastik Markası: Dunlop Sport01
İsim ve Şehir: Antalya

İleti ladyclio » 09 Aralık 2010 00:08

ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarında kendisini güncelliyormu güncellemiyorsa nereye basıp sıfırlıycam :( bnm yakıt tüketimim hep aynı değeri gösteriyorda arabamda daha iki haftadır bende arkadaşlar aydınlatısanız sevinirim:)
ladyclio
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 3000
Yakıt: petrol ofisi
Lastik Markası: kumho kw17185/15/60
İsim ve Şehir: canan kaçar ankara

İleti MaYuCeL » 09 Aralık 2010 00:52

ladyclio demiş ki:ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarında kendisini güncelliyormu güncellemiyorsa nereye basıp sıfırlıycam :( bnm yakıt tüketimim hep aynı değeri gösteriyorda arabamda daha iki haftadır bende arkadaşlar aydınlatısanız sevinirim:)

Ortalama yakıt gösterge ekranına geldiginizde butonun aşağı yada yukarı tuslarından birine basılı tutarsanız kendini sıfırlayacaktır.
Sonra km gösterge ekranına gelip orda da aynı sekilde tusun bir tanesine basılı tutup beklerseniz ekrandaki günlük km gostergesi sıfırlanacaktır.
MaYuCeL
YARBAY
YARBAY

Marka & Model: ClioIII Faz2 Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 87 hp
Kilometre: 82000
Yakıt: P.O.
Lastik Markası: Kumho 205/50 R16
İsim ve Şehir: Muhammet - KOCAELİ

İleti ladyclio » 09 Aralık 2010 01:17

MaYuCeL demiş ki:
ladyclio demiş ki:ortalama yakıt tüketimi yol bilgisayarında kendisini güncelliyormu güncellemiyorsa nereye basıp sıfırlıycam :( bnm yakıt tüketimim hep aynı değeri gösteriyorda arabamda daha iki haftadır bende arkadaşlar aydınlatısanız sevinirim:)

Ortalama yakıt gösterge ekranına geldiginizde butonun aşağı yada yukarı tuslarından birine basılı tutarsanız kendini sıfırlayacaktır.
Sonra km gösterge ekranına gelip orda da aynı sekilde tusun bir tanesine basılı tutup beklerseniz ekrandaki günlük km gostergesi sıfırlanacaktır.

km yi benzin aldığımda sıfırladım fakat ort.lamayı yapamamıştım . tekrar denerim teşekkürler
ladyclio
UZMAN ÇAVUŞ
UZMAN ÇAVUŞ

Motor Tipi & Gücü: 1.2 75bg
Kilometre: 3000
Yakıt: petrol ofisi
Lastik Markası: kumho kw17185/15/60
İsim ve Şehir: canan kaçar ankara

İleti tabteam » 26 Ocak 2011 11:29

yol bilgisayarı sıfırlama esnasında bütün değerleri sıfırladı. bu normal midir?
Günlük km hariç ortalama tüketim, harcanan yakıt, hız ortalaması, ortalama hız, katedilen mesafe. hepsi sıfırlandı...
tabteam
TEĞMEN
TEĞMEN

Marka & Model: (Clio3) Honda JAZZ
Motor Tipi & Gücü: (1.5dci) FUN+
Kilometre: 32000
Yakıt: OPET
Lastik Markası: DUNLOP
İsim ve Şehir: Şükrü KESKİN DENİZLİ

İleti oguz1 » 26 Ocak 2011 12:28

Normaldir. Yakıt aldıktan sonra tüm değerlerin sıfırlanacağı gibi, aracı aldıktan sonra sıfırlama yapmayan arkadaşlarda var. Bence 2. si pek uygun değil, yol pc sinin amacı aracın tüm değerlerini özelliklede yakıtla ilgili değerleri anlık olarak takip edilmesi,aracın yakıt tüketim parametrelerinin kontrol altında olması, buda depoya yakıt girdikten sonra değerleri sıfırlamaktan geçiyor.
oguz1
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1,5 dci 80 bg
Kilometre: 122000
Yakıt: opet
Lastik Markası: tigar-lassa snoways
İsim ve Şehir: Murat İzmir

Re: Yol Bilgisayarı Sayfaları

İleti leandnt » 21 Temmuz 2011 11:02

Yol bilgisayarındaki ortalama tüketim değerini test etmek için depoyu full doldurduktan sonra 806 km yaptım yol bilgisayarında tüketilen yakıt 43.5 lt ortalama değer ise 5.4 lt/100km gözüküyordu, bu kendi içerisinde tutarlı bir hesap. Lakin ben depyoyu tekrar full doldurunca pompa 46 lt yakıt koydu... Acaba pompada mı bir oyun var ya da yol bilgisayarımı yanlış hesaplıyor? pompaya göre hesaplayınca 5.7 lt/100km gözüküyor...
leandnt
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: ClioIII Executive
Motor Tipi & Gücü: 1.5dci 85hp BVR
Kilometre: 12000
Yakıt: shell v-power gtl
İsim ve Şehir: levent istanbul

İleti Leon_01 » 21 Temmuz 2011 11:07

yol bilgisayarını çok denedim güvenilir mi diye çok küçük sapmalar dışında hep doğru sonuç verdi
Leon_01
TEĞMEN
TEĞMEN

Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75 bg
Kilometre: 28000
Yakıt: shell
Lastik Markası: bridgestone turanza
İsim ve Şehir: ADANA

İleti levolution » 21 Temmuz 2011 19:12

Clio 2'de fark etmiştim böyle bir şey, kontak için giden benzini hesaplamıyor diye düşündüm hep. Clio 3'te de konulan benzinle ekrandaki değerler arasında küçük sapmalar var ama çok önemsenecek kadar değil.
levolution
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Extreme - 2008
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16v BVR 80bg
Kilometre: 138000
Yakıt: Total
Lastik Markası: Petlas 195/55/15
İsim ve Şehir: Levent - Sinop, Ankara

Sonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi