Klimanın Az Soğutması

Araçlarımızın tüm elektrik ve elektronik donanım ve aksamlarıyla ilgili konular.

Re: Klimanın Az Soğutması

İleti Diablo » 29 Mayıs 2009 01:03

Bu soğutma işine neden bu kadar takıldınız anlamadım başka markalarla mukayese etmeye gerek yok bir bagaj lambasını bile çok gören renaultun klimasından ne hayır gelir evet performans olarak iyi değil ben arabayı ilk aldığım zaman soğutmasından memnundum şimdi değilim aradan 1.5 sene geçti performansı yüzde 50 düştü ya gazı kaçtı yada komresörü arızalandı benim arkadaşdada BMW 3.20 i var vatandaş içini buzluk niyetine kullanabiliyor şimdi kalkıp renaultun kliması niye böyle diye kafa yormaya gerek yok adı üzerinde renault.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Marka & Model: Clio III HB.
Motor Tipi & Gücü: 1.2 75Hp Authentique
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: ERMAN_İstanbul

İleti aydinkaragoz » 29 Mayıs 2009 09:12

Alper demiş ki:renault 30 bin tl bir araç vektra 50 000 tl bir araç bmw 100 000 tl bir araç tabii normal olarak 30 bin lik aracın kliması daha dandik olacak. Yalnız şu varki en az yakan motor dci motorudur dizeler için konusuyorum. Kalitesi düşük olması da normal sonuçta fiyatından belli 30 000 tl :mrgreen:

Hocam vectra derken 94 model bir vectra dan bahsetmiştim :D :D , ama dci motorların çok az yaktığı kesin o tartışma götürmez , zaten motorun hatırına katlanıyoruz birçok şeye :D
aydinkaragoz
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 65hp
Kilometre: 69000
Yakıt: LukOiL
Lastik Markası: Michelin EnergySaver
İsim ve Şehir: Manisa

İleti anakonda_425 » 10 Haziran 2009 18:49

Ben çok memnunum klimadan çok güzel soğutuyor benimki hele aracı ilk aldığım gün üşümüştüm resmen 10.000 bakımda polen filtresini temizliyorlar klima daha iyi soğutuyor.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti Diablo » 10 Haziran 2009 22:42

Aracımın radyo CD çalar kumanda kolundaki temazsızlıktan dolayı servise girecek aynı zamanda klimanın yetersiz soğuttuğunu ve performans kaybınıda ilettim bence klimayla ilgili şikayeti olan arkadaşlar garanti devam ediyorsa servise uğrayın aldığım bilgi ne derece doğru bilmiyorum ama bizim araçların klima kompresöründe sorun varmış bende kompresörden şüpheleniyorum yarın bakıcaz artık durum neymiş.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Arslan » 11 Haziran 2009 08:30

Bizim araçların 1.2 motor olmasından mıdır nedir, klima ilk devreye girerken "tak" diye ses gelip, bazen bu ses klimayı kapatıp tekrar devreye sokunca "çıt", araç düşük hız veya devirde ise yüklenme oluyor ve güç kaybı hissediliyor. Ayrıca ilk klima çalışmasında orta konsoldaki havalandırmadan vınlama sesi gelip sonra kesiliyor. Belki de normal birşey bunlar. Ancak soğutma seviyesi az gibi. Araç içi buz gibi olmuyor ama yeterli serinliğe ulaşıyor. Acaba bizim beklentilerimiz bu araçtan çok mu? Bu paraya bu kadar araç mı?
Arslan
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: RENAULT CLIOIII
Motor Tipi & Gücü: 1.2 16V 75BG
Kilometre: 46
Yakıt: Benzin
Lastik Markası: Bridgestone Turanza
İsim ve Şehir: istanbul

İleti Diablo » 11 Haziran 2009 10:22

Bende de vuruntu şeklinde bir ses var ben klima kompresöründen şüpheleniyorum arabayı ilk aldığımda yoktu klimayı ilk açtığımda tuhaf sesler geliyordu ama vuruntu şeklinde değil sanki motorda bir şey kopmuş sağa sola çarpıyormuş gibi galiba kompresör dağıldı performansı düştüğü zaman bu sesi duymaya başladım.Bu gün servisten alıcam bakalım kaç kuruş sıkışacak içine inşallah garantiden çözülür iş.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 12 Haziran 2009 13:26

Dün aracı servisten aldım her tarafına polen flitresine dahi bakmışlar bir şey yok sistemi bilgisayardan kalibre ettik dediler 6 dereceye kadar soğutuyor dediler ama pek fark olmadı ama eskiye nazaran yine de iyi ama dikkat ettim klima açıkken eskisi kadar çekiş düşmüyor daha rahat gidiyor.Klima çalışıyorken motordan daha tiz bir ses gelmeye başladı traktör gibi gidiyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

İleti Diablo » 12 Haziran 2009 17:00

erim demiş ki:Arkadaşlar klimanız az soğutuyorsa bakım yaptırırken ya da özel olarak gidin ve belirtin, onlar da klima gazını artırsınlar. Herşeyin bir çözümü var...

Valla benim gaz miktarıda normaldi her şey normal dediler belkide kompresörden yeterince gaz geçmiyor bilgisayarda da baktılar ama problem görünmüyor.
Diablo
ÜSTEĞMEN
ÜSTEĞMEN

Klima açıkken gelen uçak sesi!!!

İleti tolgahakan » 24 Haziran 2009 13:53

Herkese slm. Klimamla ilgili ciddi bir problemim olduğunu düşünüyorum. umarım sizin de başınıza gelmez.
klima devreye girdiğindeki o meşhur sese alıştık sanırım hepsinde var. ama bu sefer klima çalışırken özellikle düşük viteslerde ve boşta gaza basınca öyle bi ses geliyoki nasıl tabir etsem;uzun yol otobüsleri yanınızdan geçerken duymuşsunuzdur hani sanki uçak sesi gibi, buna benzer bir ses var. bir de sanki bir pervane dönüyor ama dönerken bişeylere sürtüyormuş gibi... varın siz tahmin edin. aslında ses ilginç sanki araçta turbo var gibi ama turbonun sesi yanılmıyorsam vites aralarında ara ara geliyor ama benimki sürekli :roll: bir de bu problemle birlikte klima iice motorun gücünü düşürür oldu, hani motor freni yaparken vitese takınca araba yığılıurya bu biraz daha az tesirlisi gibi.
neyse servise gittim cezayı kompresöre kestiler değitirdiler. sonuç aynı değişen bişey yok. tekrar ve tekrar servisi ziyaret ettim,servis ana merkeze maille durumu anlattı ve sırayla ;
1-gazı kontrol ettiler
2-dacia logana takılıp sorunu çözen geniş, ağır, demir bir halka takmayı denediler-ağırlık merkezi oluşturup titremeyi emmek için(sanırım kompresörden gelen boruya taktılar)
3- 1/1000 ihtimal yeni takılan kompresörün de sorunlu olması ihtimaliyle yeni kompresör siparişi verdiler

sonumuz hayrola. benzer problemleri olanlar lütfen yazın,sorunlarınızı ve varsa çözümlerinizi.
Tabiki temennim hiçbirinizin başına gelmemesi...
herkeze kazasıs, belasız, problemsiz sürüşler...
tolgahakan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75BG
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell 95Oktan
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Tokat

İleti ENDER » 25 Haziran 2009 12:39

Klimanın iyi soğutamaması için en önemli etken polen filitresinin dolmasıdır bu aracın hangi ortamlarda kullanıldığına daha çok bağlıdır filitre çabukta dolabilir ,temiz ortamda olursa geçte dolabilir.öncelikli olarak filitreyi değiştirmeni öneriyorum.
bu konuyla ilgili resimli çalışmayı linkten görebilirsin yapan arkaşların ellerine sağlık
viewtopic.php?f=3&t=508
ENDER
Moderatör
Moderatör

Marka & Model: OPEL/MERİVA 2004
Motor Tipi & Gücü: 1600cc.100hp
Kilometre: 93300
Yakıt: Akpet
Lastik Markası: Michelin
İsim ve Şehir: ENDER/KOCAELİ

İleti anakonda_425 » 25 Haziran 2009 14:34

ENDER demiş ki:Klimanın iyi soğutamaması için en önemli etken polen filitresinin dolmasıdır bu aracın hangi ortamlarda kullanıldığına daha çok bağlıdır filitre çabukta dolabilir ,temiz ortamda olursa geçte dolabilir.öncelikli olarak filitreyi değiştirmeni öneriyorum.
bu konuyla ilgili resimli çalışmayı linkten görebilirsin yapan arkaşların ellerine sağlık
viewtopic.php?f=3&t=508

Evet abi bencede ben 10.000 bakımda temizlettim onu tertemiz oldu klima gazıyla falan alakasını olduğunu sanmıyorum.
anakonda_425
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ
ASTSUBAY ÜST ÇAVUŞ

Marka & Model: Clio Grandtour Dyn
Motor Tipi & Gücü: 1.5 DCİ 80 HP
İsim ve Şehir: Mert/İzmir

İleti tolgahakan » 25 Haziran 2009 18:53

Erim teşekkürler
bugün yeni kompresörü bir daha yenilediler daha iyi bir montaj ve milimetrik kayış sertliği kontrolü hepsini bizzat izledim.
sonuç daha iyi seste ve güç kaybında azalma var.
yalnız dikkatimi çekti şunu denerseniz sevinirim
araç çalışırken klimayı açın obaşlama sesi gelsin
gazı hafif hafif devri yavaşca yükseltecek şlekilde verin ve sesi dinleyin. ben de seste (motor harici-kompresör sesi-içerde kapılar kapalıyken duyuluyo) artma oluyo
fakat bu işlemi yaparken gaza birden asılınca devir 2000den 3-4 bine hızla çıkarınca kompresör sesi kesiliyor tahminimce kapanıyor sonra ayağımı gazdan çekip 10sn kadar bekleyince klima açılınca gelen o ilk ses tekrar başlıyor yani kompresör tekrar devreye giriyor.
sanki aşırı yüklenmede klima kendini kapatıyor hissi verdi eskiden de böle miydi yeni kompreasörden sonra mı oldu anlamadım ama ii oldu
sizde de durum böyle mi??
cevaplarınızı bekliyorum teşekkürler...
tolgahakan
ONBASI
ONBASI

Marka & Model: Clio III Extreme
Motor Tipi & Gücü: 1,2 16V 75BG
Kilometre: 25000
Yakıt: Shell 95Oktan
Lastik Markası: Dunlop 185/60/15
İsim ve Şehir: Tokat

İleti Metin » 25 Haziran 2009 20:14

gecmıs olsun.bende bakımı yenı yaptırdım ama hava filtresiyle polen filtresini henuz değiştirmedim.hepsini aldım bagajda duruyor.her ıkısınde baktım tertemızdı tatilden gelince muhtemelen toz dolacakları ıcın ıkısınıde degısıcem fotolarda burada detaylı sekılde yayınlarım.walla klima konusunda belki atynı sorunlar bızdede wardır ama dıkkat etmedık sanırım
Metin
Moderatör
Moderatör

İleti ibom » 29 Ekim 2009 19:58

benim sümbülün kliması da soğutmuyor.yaza doğru gazına baktıracağım.
ibom
ASTEĞMEN
ASTEĞMEN

Marka & Model: renault clio alize
Motor Tipi & Gücü: dci 65 hp
Kilometre: 78000
İsim ve Şehir: karaman

ÖncekiSonraki

Elektrik & Elektronik

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 78 misafir