Clio 4 2013 Model Aracım Çok Yakmaya Başladı

Dizel Motorlara dair...

Clio 4 2013 Model Aracım Çok Yakmaya Başladı

İleti ecuetos » 12 Ocak 2020 15:45

Merhaba arkadaşlar. Aracım 2013 model 1.5DCI 90 beygir icon modeli. Aralık ayının başlarında başıma talihsiz bir kaza olayı geldi. Kazadan 1 hafta önce aracın komple bakımlarını + sıfır lastik satın almıştım. Kazada ticari araca 20-25 km hızla arkadan vurdum. Ticari aracın önünde dörtlü yakan bir araç varmış, taksi de muhtemelen sonradan farkediyor ve ani fren yapınca arkada vuruyorum. Neyse araç 15-20 gün serviste kaldı. Kaput değişti ve tampon boyandı. Radyatör sök-tak olmuş ama anladığım kadarıyla öyle büyük bir hasar v.s olmadı. Aracı teslim aldım. Aldıktan sonra kaputu açtığımda birkaç bir şeyin değiştini, yenisi takıldığını gördüm.(Su borusu v.s) Fakat sonradan farkettim ki araç şehir içinde çok yakmaya başladı. Uzun yolda hız sabitlemeye alınca yine fazla yakmıyor 4 civarlarında seyrediyor fakat özellikle eco modu açıkken 2. viteste 2 bin devirlere gelirken aracın anlık 13-14-15 litrelere kadar çıktığını gördüm. 3. viteste hızlanırkende 10 litrelere çıkıyor. Şuan ortalama tüketim şehir için 6.3 gözüküyor. İşin daha garip kısmı eco modu kapattığımda 2. viteste maksimum 10-12 litreleri görüyor. Gaz pedalıyla alakalı bir sıkıntı mı var bilmiyorum. Bundan 3 ay önce aracımda çekiş sorunu vardı. gaza basmama rağmen araba hızlanmıyordu. Serviste aracın egzozunda bulunan temiz havayla kirli havayı geçiren bir filtre varmış onun tıkandığı söylenmişti ve temizleme işlemi uygulanmıştı. Sonrasında düzelmişti. Yine öyle o tarz bir problem mi var bilmiyorum ama veriler aşırı yüksek geldi bana. Sizce durum nedir?
ecuetos
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: ClioIV
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCI 90bg
Kilometre: 0
İsim ve Şehir: Murathan İstanbul

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyenler: Kayıtlı kullanıcı yok ve 78 misafir