2010 model clio3 aracım çok yakıyor.

Dizel Motorlara dair...

2010 model clio3 aracım çok yakıyor.

İleti onurefeburak » 02 Şubat 2015 22:09

Yol bilgisayarım 6.8 litre gösteriyor.Bakımlarıda düzenli yapılıyor.aracım 60000 km'de.istanbuldayım evle işyerim 15 km mesafede sıkışık trafiğe kalıyorum normalmi.
onurefeburak
ACEMI ER
ACEMI ER

Marka & Model: RENAULT CLIOIII-DYNM
Motor Tipi & Gücü: 1.5DCİ 85 HP
Kilometre: 35500
Yakıt: Total Eurodiesel
Lastik Markası: Dunlop
İsim ve Şehir: onur-İstanbul

Re: 2010 model clio3 aracım çok yakıyor.

İleti emretpc » 03 Şubat 2015 12:32

onurefeburak demiş ki:Yol bilgisayarım 6.8 litre gösteriyor.Bakımlarıda düzenli yapılıyor.aracım 60000 km'de.istanbuldayım evle işyerim 15 km mesafede sıkışık trafiğe kalıyorum normalmi.

Sıkışık trafikten kastınız sürekli dur kalklar mı? Bu mesafede ortalama hızınız ne kadar oluyordur mesela? Çünkü sıkışık trafikte dahi o kadar göstermedi yol bilgisayarım. En son kara kışta, memleket karla kaplıyken şehir içi trafiğinde 6.6 olmuştu.

Değeriniz bana göre biraz fazlaymış gibi geldi :( Acaba yeni mi aldınız arabayı? Çünkü alışma süreci yakıt tüketimini önemli ölçüde etkiliyor. Adapazarı'ndayım ben. Son yıllarda gördüğüm en sıkışık trafiği yaşıyoruz (belediyenin yeni yol güzergahları belirlemesinin de payı var tabi ki) Ona rağmen bu sıcak havalarda 5.5'in üzerine çıkmıyor araç. Ama bunda artık arabayı iyi tanımamın da etkisi var tabi ki.

Başka bir sebep olarak; Dunlop lastikler kullandığınızı görüyorum. Fabrika çıkışı lastikleri değildir umarım. Lastik kalitesi ve hava basıncı da yakıt tüketimini önemli ölçüde etkiler.

Bakımlar yapılıyor demişsiniz, hava filtresi ve mazot filtresinde sorun olmadığını düşünüyorum o yüzden.

Son olarak arkadaşlarımda farkettiğim bir şeyi söyleyeyim; benzinli araçlardan sonra dizele geçen arkadaşlar hala 3000 devirlerde vites değiştiriyorlar. Fakat dizel araçlarda 2000-2500 devir aralığında vites değiştirilir. Hatta ben aracın vites değiştirme uyarısına dikkat ederek vites değiştiriyorum. Buda yakıt tüketimimi bir hayli azaltıyor. Son 200 km'de şehir içindeyim. Bir kere 20 km dışarıdaki hastaneye gidip geldim. Havada güzel. Şu an yol bilgisayarımda 5.2 göstermekte. Ama sıkışık trafikten mümkün olduğunda uzak duruyorum. Ve yaptığım bir başka şey ise bir an önce üst viteslere geçmek. 3. vites 2000 devir 50km/s hızına denk gelmekte. Artık ayağımın ucuyla gaz pedalına basmam yetiyor trafikte ilerlemem için. Buda yakıt tüketimini baya bir azaltıyor.

Cut off özelliğini çok kullanıyorum; araç viteste olduğu sürece ayağını gazdan çekersen yakıt tüketimi sıfırlanıyor. Hiç bir şekilde yakıt tüketmiyor. Bunu'da şöyle denedim; Kartepe'den aşağıya inerken 9,1lt mazot tüketmişliğim vardı. Aşağıya inmem yaklaşık 20 dakika sürdü. İniş bittiğinde baktığımda hala 9,1lt mazot tüketmiştim. Yani 20 dk boyunca hiç gazı kullanmadığım için hiç bir şekilde yakıt tüketmemişti. Şehir içerisinde kırmızı ışıklara yaklaşırken bu özelliği kullanabilirsiniz. Durmadığınız sürece araç her zaman viteste olmalıdır.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. :)
emretpc
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ
ASTSUBAY BAŞ ÇAVUŞ

Marka & Model: ClioIII 2012 Aut.Edt
Motor Tipi & Gücü: 1.5 dCi 75 hp
Kilometre: 79600
Yakıt: Opet UltraForce
Lastik Markası: Lassa Greenways
İsim ve Şehir: Emre - SAKARYA

Dizel Motorlar

Kimler çevrimiçi